7 tipů, jak na aktivní životní styl a proč je hubnutí do plavek za každou cenu nesmysl?

18. 6. 2021
Komentáře
7 tipů, jak na aktivní životní styl a proč je hubnutí do plavek za každou cenu nesmysl?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Léto je tady, plavková sezóna za rohem a vy si říkáte, že jste tu vaši vysněnou formu nestihli? Zamysleli jste se někdy nad tím, jestli tu "formu" opravdu chcete, nebo je to jen tlak z doposud mylně všeobecně uznávaného ideálu krásy z Instagramu? Pojďme se na to společně podívat.

Co se v dnešním článku dozvíme?

  • Kde se vzala myšlenka letní formy a jak nás dokáže ovlivnit
  • Proč jsou před létem z řady lidí sportovní nadšenci a pak je sport na další měsíce přestane zajímat
  • Jak najít udržitelný režim a konečně dosáhnout letní formy po celý rok
  • Že je naprosto v pořádku se kohokoliv zeptat na radu a požádat o pomoc

Léto je časem pohody a nových zážitků. Proč je pro někoho léto stále strašákem?

Léto je tady a pro spoustu z nás to znamená stres a nejistotu. Proč? Jako cibule odhodíme své vrstvy a ukážeme světu naši postavu tak, jak ji pánbůh... teda jak jsme si ji my stvořili. V létě se pod vrstvou oblečení neukryjeme, když se teda nechceme zaživa upéct. Co to znamená? Že musíme přece získat to správné tělo do plavek podle poslední obálky Muscle & Fitness.

S první vlnou veder si začneme vyčítat, že jsme nezačali s hubnutím už dávno, a přemýšlíme nad tím, jak se vyhnout nejen babiččiným obědům, protože babičku naše letní forma nezajímá. 

Co kdyby byl moderní styl života pouhou reality show pro mimozemšťany?

Představte si náš svět jako reality show pro mimozemšťany a pokaždé, když by se blížilo léto, tak by jeden uprostřed pojídání popcornuoříškového másla říkal druhému:"Koukej koukej, teď to zase začne, plavková sezona se blíží a všichni se budou snažit zhubnout. Chápeš to? 9 měsíců je jim to fuk a pak najednou přijde hubnoucí šílenství!"

Určuje počet buchet na břiše pocit našeho štěstí? Neměli bychom se spíše snažit být nejlepší verzí sebe sama?  

Co je to to "správné tělo"? Proč si lidé myslí, že nemůžou jít na koupák, když mají pár kilo navíc? Problém je v tom, že se lidé často zbytečně zaměřují na to, co si o nich myslí ostatní. Většinou je ale nenapadne, že některé lidi vůbec nezajímá, jak kdo vypadá, a když už ano, tak nad tím přemýšlí sekundu, možná dvě... a dál to neřeší.

Jediný člověk, který se soustředí na to, jak vypadáte, je jen ten, kdo se na nás mračí v zrcadle. Bohužel jsme se sebou málokdy spokojení a máme tendence se vidět v horším světle, než je skutečnost. Od mala jsme vystaveni idolu krásy v podobě vychrtlých modelek a borců s několikaletou historií tvrdého tréninku a adekvátní výživy.

Je ale tento ideál krásy udržitelný a správný? Neměli bychom se spíše snažit být nejlepší verzí sebe sama a být rádi za každý pokrok?

7 tipů, jak na aktivní životní styl a proč je hubnutí do plavek za každou cenu nesmysl?

Nenechme se zlákat pod vidinou skvělé letní formy na nesmyslné diety nebo zázračné jídelníčky 

Ano, bohužel je pravda, že forma do plavek se stala reklamním sloganem pro mnoho nesmyslných diet a radikálních programů. Tyto slogany slyšíme v televizi, a dokonce i nejeden fitness výživový poradce či poradkyně (ať už vzdělaný/á, či ne) hlásá přes svůj Instagram, že naši letní formu zachrání a dotáhne to s námi až do bikini soutěže.

Je zdravý životní styl koníčkem pouze na měsíc před létem? Pak je někde chyba...

Problém je v tom, že lidé někdy berou zdravý životní styl jenom jako nutný koníček na jaro, který musí přetrpět, aby mohli jít na koupaliště či jet k moři. Proč si pořád myslíme, že zdravý životní styl v čele s fitness je jenom prostředek k pekáči buchet na břiše?

Fitness by mělo být hlavně o celkově zdravém a udržitelném životním stylu. Znáte opravdový význam pojmu fitness? Jako fitness se označují sportovní aktivity i celkový životní styl mající za cíl všeobecnou tělesnou kondici, celkovou zdatnost, zlepšení držení těla, zlepšení konceptu postavy při současném působení na upevňování zdraví a rozvoj síly.

Nikdo se ještě nestal šťastným jen díky tomu, že dělal něco jen proto, aby se zalíbil ostatním

Pokud se chceme ve svém těle cítit dobře a žít zdravý životní styl, je jedno, jestli je léto nebo zima, ne? Kdyby nám někdo řekl, že teď je trendem hrát na klavír a dělá to celý Instagram, začali byste taky hrát na klavír? 

7 tipů, které vás konečně naučí žít aktivním životním stylem

1. Ladit formu bychom měli kvůli sobě, nikoliv kvůli ostatním

Nechápejte mě špatně, předešlými názory jsem vás nechtěla odradit od aktivního životního stylu a vyvážené stravy. Jen jsem chtěla poukázat na to, proč myšlení některých lidí k ničemu nevede.

Měli bychom konečně pochopit, že nejde o ostatní. Nejde o to, co si kdo myslí, jak nás ostatní vidí na koupáku nebo jakou velikost oblečení máme. Pokud děláme něco jen kvůli druhým nebo z toho důvodu, abychom se někomu zalíbili, velmi pravděpodobně selžeme. 

2. Začít musíme v hlavě. Když si srovnáme priority, budeme se na svět koukat veseleji

Celé to je jen o nás. Když máme tendenci jíst páté přes deváté a neřešit, jaký to má dopad na naše tělo, je to jen naše volba. Přála bych si, aby všichni pochopili, že je to o našem zdraví, kvalitě života a vnitřním pocitu, ne o tom, jestli vám někdo řekne, že jste zhubli a vypadáte dobře. 

3. Když se chceme ve svém těle cítit dobře. Je jedno, kdy na sobě začneme makat. Nejlepší čas je teď!

Řeknu vám veřejné tajemství, pokud budete chtít zlepšit vaši formu, protože to opravdu chcete vy sami, protože se chcete ve svém těle cítit dobře, tak vám začne nějaká plavková sezóna být tak trochu ukradená. 

Je jedno, jestli je jaro, léto, podzim či zima, naše tělo je pořád jedno. Nikdo přece ve skříni nemáme na věšáku "letní forma", "podzimní forma" a s každou změnou ročního období nezahazujeme předešlé tělo a neoblékáme si to další.

7 tipů, jak na aktivní životní styl a proč je hubnutí do plavek za každou cenu nesmysl?
obrázek ze shutterstock.com

4. Zdravý životní styl se nedá naučit přes noc. Jak vyzrát na ztrátu motivace? Klíčem je vytvořit si návyk

Všichni moc dobře víme, že život je jako houpačka. Jednou jsme nahoře a jednou dole. Někdy nám všechno jde a potom se nám do cesty postaví překážka, se kterou se musíme vypořádat, abychom mohli pokračovat dále na naší životní dráze.

Stejné je to s učením se zdravému životnímu stylu a vlastně čemukoliv jinému. Ze začátku jsme motivovaní, že bychom mohli skálu lámat. Abychom před prací stihli nějaké to cvičení v posilovně, nařídíme si budík na 6 ráno a nakoupíme si krabičky na přípravu jídla. Počáteční motivace a nadšenost nám vydrží týden či dva a potom se nám do cesty postaví nějaká překážka. 

Bohužel motivace po čase více či méně vyprchá, na tom není nic zvláštního, co by ale mělo zůstat, je naše vytrvalost a vidina cíle, který jsme si stanovili. Po čase si vytvoříme návyk, a to je právě to kouzlo, které vede k úspěchu.

5. Nepleťme si návyk s povinností. Po čase si návyk osvojíme, stejně jako jsme se naučili automaticky řídit auto nebo kolo

Návyk je něco, co děláme bez většího přemýšlení. Tvoření si návyku je velice důležitá součást našeho života. Pamatujete si, když jste začínali řídit v autoškole? Jak jste museli přemýšlet nad každým pohybem, aby auto jelo tak, jak chcete?

A  jak řídíte dnes. Jasně, že nad řízením nepřemýšlíte, protože jste si vytvořili návyk. Podobně to může být u řady lidí i s navyšováním příjmu bílkovin ke zlepšení postavy v podobě proteinu po tréninku nebo do oblíbeného jídla.

Ono je to stejně se cvičením a s vyváženým životním stylem. Časem si vytvoříme návyk, přijde nám normální, že chodíme do posilovny každé pondělí, středu a pátek. Plánování jídel se také stane jednodušším a žijeme si spokojeně. Jednoho dne se nám ale něco postaví do cesty a vypadneme ze svého režimu. Znamená to, že je všemu konec? Určitě ne, oklepeme se a jede se dál!

6. Žádný učený z nebe nespadl. Proč se často bojíme zeptat a požádat o radu?

To, že něco nevíme, neznamená, že bychom neměli pátrat po odpovědí. Člověk je odmala zvídavý. Jako děti jsme se ptali na každou hloupost, která nás napadla, a z naší velmi časté otázky "Proč?" všem lidem v okolí lezly oči z důlků. Když o něco více zestárneme, máme tendenci se bát přiznat, že něco nevíme. Proč?

7. Když něco nevíme a chceme to vědět, je potřeba se jednoduše zeptat 

Někdy je druhá osoba lepší než všeználek Google! To, že něco nevíme, neznamená, že jsme hloupí, ale znamená to, že se jako člověk můžeme nadále rozvíjet a učit se novým věcem. A to je přece super!

Nevzdávejme se jen proto, že hned nevíme, jak se s daným problémem vypořádat! Buďme zvídaví a učme se, protože to dělá naše životy pestřejší a zajímavější.

[Instagram]

Co si z toho vzít? 

Dělat formu jen na léto a žít zdravým životním stylem pár měsíců v roce je nesmyslMnohem jednodušší je žít aktivně celoročně a pak nás letní forma nebude muset trápit, protože ji budeme mít tak nějak celoročně. 

A co když máme teď pár kilo navíc? No a co? Užijeme si léto nejlíp, jak umíme, budeme žít aktivně, zdravě a za pár měsíců se můžeme v pohodě dostat do formy i v létě! 

Prostě a jednoduše, zdravý životní styl není jen na měsíc, ale je to celoživotní způsob života. Mějte krásné léto!

Přidej se k 45 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
Alza nás chce zhubnout nebezpečnou instantní dietou! Proč ohrožuje zdraví?
Alza nás chce zhubnout nebezpečnou instantní dietou! Proč ohrožuje zdraví?
Alza nám v novém roce chce pomoci hubnout a nabízí nám Prodietix dietu. Jsou pro nás takové instantní proteinové diety s brutálním kalorickým deficitem vhodné, nebo hrajeme ruskou ruletu o své zdraví?
Pozor na nesmyslné diety od fitness vzorů a celebrit! Znáš rizika?
Pozor na nesmyslné diety od fitness vzorů a celebrit! Znáš rizika?
Stále zkoušíš dokola nové diety a hubnoucí programy od celebrit nebo fitness vzorů z Instagramu a nedaří se ti dosáhnout vytouženého těla? Přizpůsob stravu tak, aby pracovala ve tvůj prospěch.
19 tipů, jak si užít dovolenou, ale udržet formu
19 tipů, jak si užít dovolenou, ale udržet formu
Dovolená je obdobím, kdy máme šanci si odpočinout a zrelaxovat z náročného každodenního života. Někdy se taková All Inclusive dovolená může zvrtnout v nezřízené hodování. Máme pro vás několik tipů, jak si skvěle užít dovolenou se vším všudy bez pocitu provinilosti.
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Co si představit pod zdravým životním stylem? Komplexní přehled aktuálních doporučení ke stravování, pohybu a odpočinku.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?