Domácí HIIT trénink celého těla pro muže

3. 3. 2021
Komentáře
4
Domácí HIIT trénink celého těla pro muže
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Pokud jsme zdraví a netrápí nás žádné zdravotní obtíže, momentálně nám nezbývá nic jiného než cvičit doma. Ale co když nás takový trénink s vlastním tělem nebaví? 

Řešení je jednoduché: Stačí přidat na intenzitě prováděných cviků a zařadit kratší pauzy. Čímž se dostáváme k řešení v podobě HIIT (vysoce intenzivního intervalového) tréninku, který střídá delší intervaly cvičení a kratší intervaly odpočinku. 

V čem tkví kouzlo HIIT tréninku?

Během HIIT tréninku s vlastním tělem střídáme intervaly cvičení s maximálním úsilím s kratšími intervaly odpočinku, kdy dáme šanci plicím a srdíčku vzpamatovat se a alespoň částečně dohnat naše cvičící raketové tempo.

Před HIIT trénink je důležité se pořádně zahřát a protáhnout, pokud bychom to neudělali, máme větší riziko, že se zraníme a také při samotném tréninku nedosáhneme takového výkonu. Naše kardiovaskulární soustava i svaly se totiž musí na takto vysokou zátěž připravit a svaly musí být dobře prokrvené.

 • Při HIIT tréninku spálíme za stejný čas více energie než při cvičení s vlastní váhou nebo běhání či jízdě na kole.

 • S HIIT tréninkem tak můžeme jednoduše dát svalům intenzivní impuls ke zpevnění a tvarování postavy.

 • Dokonce díky HIIT můžeme efektivněji nabrat kondici než v případě stereotypního kardia o nízké intenzitě 

 • Energii spalujeme následně zadarmo i dalších několik hodin díky After‑Burn efektu. Čím intenzivněji a déle budeme cvičit, tím větší a delší bude následný After‑Burn efekt. 

Jak by měl domácí HIIT trénink ideálně vypadat?

 1. Warm‑upem neboli zahřátím bychom měli strávit zhruba 5–10 minut před vlastní silovou částí tréninku. Bohatě postačí skákání přes švihadlo v lehkém tempu nebo kombinace jumping jacků (panáků) a prvků běžecké abecedy, jako je třeba zakopávání na místě, vysoká kolena nebo lifting. Připravíme tak svaly a kardiovaskulární systém na zátěž.
 2. Kloubní mobilizace a dynamický strečink slouží k přípravě svalů na zátěž, aktivování nervosvalových spojení a připravení kloubů k hlavní části tréninkové jednotky.
 3. Hlavní část tréninku spočívá v samotném HIIT tréninku. Trénink se zaměřuje na rozvoj kondice, silové vytrvalosti a zpevnění hmoty celého těla.
 4. Posledním bodem tréninku by měl být statický strečink, kdy protáhneme zkrácené a zatěžované svaly během tréninku.
 5. Zapomínat bychom neměli ani na dostatečný pitný režim a příjem bílkovin po tréninku, stejně jako po tréninku v posilovně. 

Domácí HIIT trénink celého těla pro muže

Co by měl splňovat plnohodnotný domácí trénink celého těla?

 1. Jakýkoliv HIIT trénink s vlastním tělem nebo přidanou zátěží má komplexně procvičit celé tělo, což znamená, že hodně trénovaní sportovci budou muset tréninku věnovat i delší čas (delší interval zatížení), aby se přiblížili svalovému selhání a dostatečně stimulovali svaly k růstu.
 2. Kolik cviků by měl trénink mít? Běžně se můžeme odrazit od 6–8 cviků, které komplexně zatíží celé tělo.
 3. Kolik sérií by měl trénink mít? Velmi obecně se pro širokou skupinu můžeme odrazit od 3–4 sérií na jeden cvik. Vše záleží na naší trénovanosti, kondici i cílech.
 4. Jak dlouhý by měl být cvičící interval? Opět se můžeme odrazit od základního rozpětí 20–45 vteřin. Zase to ale pro někoho bude málo, pro druhého až moc. Ideální je řídit se pocitem a hlavně dbát na správnou techniku cviků, i když plíce nebudou stíhat. Zkrátka “dokud to udýcháme a zvládáme silově”.
 5. Jak dlouhý by měl být interval odpočinku? Pauza mezi přechodem na další cvik by měla být v tomto kontextu zhruba 1–2:3. Čili pro cvičící interval 20–45 vteřin to může být 10–15 vteřin odpočinku.
 6. Tréninková frekvence je zcela v naší režii. Za solidní číslo lze považovat trénink 3–4x týdně vždy v kontextu s ostatními aktivity, jako je domácí silový trénink s vlastním tělem nebo venkovní vytrvalostní aktivita. 

Jak konkrétně vypadá trénink celého těla?

Trénink by měl komplexně vytěžit celé tělo. Je pak zcela v naší režii, jak si takový trénink sestavíme. Sestavit si HIIT trénink na jednu svalovou partii není opravdu rozumná volba. Co se konkrétních cviků týče, možností je nepřeberné množství. 

Zkusit můžete třeba cviky, které zapojují velké svalové partie, jako jsou například angličáky, dřepy, kliky, planky, mountain climbers, butt kicks či výpady. Inspirovat se můžete i cvičebním videem, které jsme pro vás připravili. 

Vzorový domácí HIIT trénink celého těla pro muže #makamdoma

Domácí trénink celého těla pro muže #makamdoma
Domácí trénink celého těla pro muže #makamdoma
Pokud jsme zdraví a netrápí nás žádné zdravotní obtíže, momentálně nám nezbývá nic jiného než cvičit doma. Proto vám dnes přinášíme trénink celého těla pro muže. Ručíme za to, že i doma si pořádně máknete.
Jak si sestavit trénink? Full-body začátečníka #makamnasobe
Jak si sestavit trénink? Full-body začátečníka #makamnasobe
​Trénink začátečníka byl posledním tématem našeho seriálu základních videí s podtitulem #makamnasobe. Videa, která by vám měla napovědět nebo možná prozradit odpovědi na otázky týkající se tréninku a výživy, jsme vám přinášeli na našich stránkách po celý leden. Nyní je zde to poslední, ve kterém se společně s Filipem Ondráškem –jedním z našich Aktin atletů podíváme právě na to, jak se chovat v posilovně jako začátečník. Jak to Filipovi šlo a na co jsme se v tréninku zaměřili?
Domácí trénink celého těla pro ženy #makamdoma
Domácí trénink celého těla pro ženy #makamdoma
Pokud jsme zdraví a netrápí nás žádné zdravotní obtíže, momentálně nám nezbývá nic jiného než cvičit doma. Proto vám dnes přinášíme trénink celého těla pro ženy. Ručíme za to, že i doma si pořádně máknete.
Klasické kardio, nebo HIIT? Spaluj tuk opravdu účinně
Klasické kardio, nebo HIIT? Spaluj tuk opravdu účinně
Kardio je věčným tématem nejen dietářů, ale všech se zájmem o aktivní fitness, zdraví nebo efektivní snižování podílu tělesného tuku. Jaké kardio je pro vás nejefektivnější: LISS, nebo HIIT? A kdy kardio vlastně dělat?
Konec výmluvám! S tímto HIIT tréninkem vytvarujete sexy postavu i doma
Konec výmluvám! S tímto HIIT tréninkem vytvarujete sexy postavu i doma
Znáte vysoce intenzivní intervalový trénink HIIT? Pokud ne, račte se seznámit – po tomhle cvičení s Míšou Mrázkovou další den zjistíte, že vás bolí svaly, o kterých jste předtím ani nevěděli.
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Plank patří mezi cviky, se kterým se setkal prakticky každý z nás. Jaké jsou jeho hlavní výhody a jak ho správně vykonávat?
HIIT spolehlivě spaluje tuky a zlepšuje kondici. Jak na něj?
HIIT spolehlivě spaluje tuky a zlepšuje kondici. Jak na něj?
Kratší čas a lepší výsledky? To zní lákavě, ale pozor, není to jen tak. HIIT je vhodný pro ty, kteří se nebojí pořádné výzvy. Podívejte se s námi, co přesně vysoce intenzivní trénink je a jak si jej správně nastavit pro rychlé výsledky.
Jak na trénink do svalového selhání?
Jak na trénink do svalového selhání?
Také jste si vždy mysleli, že pokud se po tréninku nemůžete ani hnout, nebolí vás všechny svaly na těle a nepotíte krev, tak trénink nebyl dostatečně kvalitní? V tomto článku se dozvíte, proč byste toto smýšlení o vašem tréninku měli přehodnotit.
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?