Dornova metoda: terapie, která dokáže zázraky

ověřil/a RNDr. Tomáš Novotný a Mgr. Kristýna Kovářová
Komentáře
Dornova metoda: terapie, která dokáže zázraky
Image by stefamerpik on Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Dornova metoda je druh manuální terapie.
  • Jejím cílem je navrácení kloubů a obratlů do jejich správného postavení.
  • Terapii lze doplnit Breussovou masáží.

“Pane doktore, tohle všechno mě bolí a trápí. Viďte, že mě zvládnete uzdravit ještě před mým odchodem z Vaší ambulance”? V dnešní době se setkáváme stále častěji s poptávkami po komplexním všeléku, který zaprvé vždycky uzdraví všechny stejně, nehledě na rozdílné stavy a okolnosti pacientů, a zadruhé okamžitě a hned. Zjištění, že nic tak zázračného prostě není, se pro pacienta stává opakovaně tvrdým nárazem. Neexistuje však přeci jen nějaká pilulka či metoda, která by se vysněnému přání alespoň z části podobala a plnila vytoužená očekávání? 

Co je Dornova metoda? 

Dornova metoda. Dvě slova, která často dokáží “zázraky”. Dornova metoda je druh jemné manuální terapie, jejíž cílem je nenásilné navrácení kloubů a obratlů do jejich správného postavení a následné odstranění prvotní příčiny problému. Důvodem špatných poloh obratlů mohou být např. fyzická zranění, odlišná délka končetin a zkrácení svalů. Dalším zdrojem může být, aktuálně bohužel běžné, emoční rozladění či citové problémy. Cílem techniky se tedy primárně stává odstraňování fyzických bloků, jež mají pozitivní vliv na, případné, bloky psychické. 

Kde nalezneme kořeny této techniky?

Dornova metoda vznikla kolem roku 1970 na jihu Německa. Jejím objevitelem je Dieter Dorn, kterému patřila pila v městečku Lautrach. A protože se člověk učí nejlépe z vlastních zkušeností, k této metodě ho přivedly jeho často prožívané bolesti zad, které si přivodil právě těžkou fyzickou prací. Pro zmírnění obtíží vyhledal muže, který byl povoláním sice sedlák, ale zároveň léčil alternativními způsoby všemožné bolesti. Od jeho obtíží mu velmi rychle pomohl a díky tomu se Dieter Dorn začal o tuto techniku více zajímat a učit se ji. Sám později začal pomáhat lidem a úspěch terapie ho podnítil k dalšímu rozšiřování a zlepšování této terapie. V dnešní době je jeho technika rozšířená po celém světě.

Provedení Dornovy metody

Metoda podle Dorna má několik stěžejních zásad a principů, jež by měl každý povolaný odborník dodržovat při každé terapii a které pomáhají k dosažení co nejlepšího výsledku terapie. Jedná se o tyto body:

  • Prvotní vyšetření probíhá vždy od nejdistálnějšího segmentu: jako první se sleduje délka dolních končetin, poté se srovnávají kyčelní klouby a pak následuje ošetření všech kloubů dolních končetin a pánve včetně sakroiliakálního skloubení a kostrče. Následuje terapie páteře a poslední částí  je centrace kloubů horních končetin.
  • U této terapie je využíván zvláštní druh centrace kloubů, který se provádí za stálého tlaku do kloubu při současném pohybu ošetřovaného segmentu: díky pohybu začne docházet k ideálnímu usazení hlavice do jamky.
  • Srovnání obratlů do fyziologických pozic se provádí jemným mobilizačním opakovaným tlakem na trnové výběžky podle směru jejich vybočení. Mobilizace není prováděna jednorázově: doporučuje se několik terapií, aby se zabránilo vzniku mikrotraumat ve tkáních. Zároveň dochází i k reflexním změnám shodných s klasickou mobilizací (snižuje se bolestivost apod.).
  • Každá část terapie (kromě vyšetření) se provádí za aktivního pohybu z důvodu ochrany samotných měkkých tkání a zabránění nechtěnému posunu kostěných struktur k opačné straně.
  • Terapeut by měl naučit pacienta samostatné cvičení odpovídající jeho obtížím a pacient by jej měl cvičit každý den. Dále by měl být seznámen se správnými stereotypy a jejich možnými rizikovými situacemi zhoršující stav.
Dornova metoda: terapie, která dokáže zázraky
image by Freepik

A pro koho terapie není vhodná?

I když tato metoda zní jako prospěšná technika hodící se úplně pro všechny, určitě by se jí měl vyhnout každý, kdo má podezření nebo již trpí onemocněním:

  • Fraktura: nutno ji vyloučit pomocí RTG. Po úrazech lze terapii provádět nejdříve až po 6 týdnech.
  • Akutní zánětlivé pochody v kloubech, které se projevují otokem, zarudnutím, zvýšenou teplotou v okolí kloubu a bolestí v kloubu.
  • Akutní zánětlivé onemocnění organismu, infekční a horečnatá onemocnění.
  • Všechny akutní svalové poruchy a poruchy citlivosti.
  • Nespolupracující či imobilní pacienti.
  • Nezhojená poranění kůže a měkkých tkání v okolí kloubu.
  • Pacienti užívající trombolytika a antikoagulancia. Je třeba zvažovat i ošetření po dlouhodobé terapii kortikosteroidy.
  • Pacienti s tumory nebo metastázami kostí, měkkých tkání a kůže v ošetřované oblasti, chemoterapie, nebo ozařování při nádorových onemocněních.
  • V těhotenství je zakázáno ošetření pánevní oblasti a bederní páteře.
  • Pokročilé stadium osteoporózy.
  • Artróza třetího a čtvrtého stupně.
  • Totální kloubní endoprotéza, nebo náhrada obratlových těl.
  • Degenerativní změny obratlů a extruze meziobratlové ploténky.

Co si z toho vzít? 

Dornova metoda je mobilizační technika zabývající se posuny kloubů a obratlů, které jsou nenásilně vrácené do správného postavení. Tato metoda se vždy snaží odstranit prvotní příčinu a díky jejímu širokému působení ovlivňuje pacientův komplexní stav. Dornovu metodu mohou v praxi provádět pouze lékaři, fyzioterapeutové a jiný, zdravotnický personál.

Cviky na bederní páteř pro uvolnění i posílení
Cviky na bederní páteř pro uvolnění i posílení
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Cviky na krční páteř pro uvolnění i posílení
Cviky na krční páteř pro uvolnění i posílení
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Co si představit pod zdravým životním stylem? Komplexní přehled aktuálních doporučení ke stravování, pohybu a odpočinku.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny v potravinách a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny v potravinách a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
Jablečný ocet a jeho účinky na zdraví
Jablečný ocet a jeho účinky na zdraví
Jablečný ocet je ingredience v kuchyni využívaná od nepaměti. Jak jsou ale na tom jeho zdravotní benefity? Tento článek rozebírá jeho využití, dosavadní výzkum i možné nežádoucí účinky!