Které ovoce má nejméně cukru?

Komentáře
5
Které ovoce má nejméně cukru?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

O tom, že ovoce obsahuje zdraví prospěšné látky, určitě nepochybujete. Je nadupané vlákninou, vitaminy, minerálními látkami a antioxidanty. Malým minusem může být vyšší obsah cukru (například u banánů, hroznového vína nebo hrušek), což ale samozřejmě souvisí s množstvím snězeného ovoce.

I když je cukr a kalorie v ovoci tím posledním, co by vás mělo zajímat, ani tuto skupinu potravin nelze konzumovat neomezeně. Vybrali jsme pro vás 5 druhů, které obsahují nejméně cukru a které vám přijdou vhod třeba při redukci hmotnosti.

1. Kiwi

Kiwi je malé zelené ovoce s chlupatou slupkou, která není jedlá. Jeho nakyslá chuť a výrazná barva z něj dělá skvělý doplněk ovocných salátů. Jíst ho ale můžete jen tak nebo přihodit k řeckému jogurtu a granole nebo müsli a pochutnat si na chuťově skvělé a nutričně nabušené snídani nebo svačině. Plusem je, že v obchodech je k dostání prakticky po celý rok. Dalším benefitem je vysoký obsah vitaminu C.

Jedno kiwi váží kolem 80 g, ve 100 g najdete 9 g cukru.

obrázek z gettyimages.com

2. Vodní meloun

Jasně, meloun je druh plodové zeleniny, běžně ale bývají plody se sladkou dužinou řazeny mezi ovoce. Proto má svoje čestné místo i v našem výběru. Vodní meloun je ikonickým symbolem léta. Miska této vychlazené pochoutky je pro mnohé vytouženou odměnou po náročném horkém dni. Díky vysokému obsahu vody také může pomoci s pitným režimem.

Kromě toho také obsahuje draslík, vitamin C a další antioxidanty, jako je třeba lykopen. V malém množství obsahuje i aminokyselinu citrulin, která dokáže zlepšit prokrvení a sportovní výkon. Sílu jako od preworkoutu ale čekat nemůžeme. Určitě se shodneme, že nejvíc si na něm pochutnáte jen tak. Ať už meloun jíte nakrájený na kostky nebo s gustem krájíte na plátky. Přidat ho ale můžete třeba do smoothies.

Jeden střední plátek melounu má 200 g a obsahuje 12 g cukru (6 g na 100 g).

3. Grep

Grep je typický svojí mírně hořkou chutí, zato je ale pořádně osvěžující. Citrusy obecně jsou výborným zdrojem vitaminu C a vlákniny. Jezte je ideálně tak, jak je příroda nabízí. Odšťavněním se zbytečně ochuzujete o výše zmíněnou vlákninu. Grep si přidejte do ovocných, ale i zeleninových salátů. A pozor: rozkrojit grep na půl a bohatě jej posypat cukrem (jak to dělávaly naše babičky) nebude ideální nápad.

Jeden kus váží přibližně 150–200 g, přičemž ve 100 g najdeme 7 g cukru.

4. Borůvky

Borůvky jsou zcela právem řazeny mezi “superpotraviny”. Borůvky a další lesní plody (maliny nebo ostružiny), pozitivně působí na hladinu cholesterolu a mají antioxidační vlastnosti. Přítomné antokyany působí jako nootropika. To jsou látky, které mohou zlepšit mentální výkon a soustředění. V létě je jezte čerstvé a přidejte třeba do ovesné kaše. Nezapomeňte si udělat železné zásoby na zimu. To je zase oceníte při pečení nejednoho koláče.

Borůvky ve 100 g obsahují 6 g cukru.

obrázek z istockphoto.com/Carly Hennigan Photography

5. Nektarinka

I nektarinky patří k typicky letními ovoci. Díky obsahu vitaminu C a A bojují proti oxidačnímu stresu a pomáhají chránit buňky před stárnutím. Obsažená měď zase napomáhá udržení hladké a zářící pleti, což ocení hlavně ženy. Výborně chutnají třeba s řeckým jogurtem a medem. Nebojte se ale ani jejich využití v zeleninových salátech: přidejte je k mozzarelle s rajčaty a bazalkou, zakápněte trochou balsamica a olivového oleje a uvidíte, že tohle letní kombo posunete na další level.

Jedna nektarinka váží kolem 120 g, přičemž ve 100 g je 8 g cukru.

Co si z toho odnést? 

Všechny druhy ovoce jsou nabité zdraví prospěšnými živinami. Právě obsah vitaminů, minerálních látek a antioxidantů ovoce odlišuje od průmyslově zpracovaných sladkostí. Stejně jako u mnohých dalších potravin je ale klíč v jeho množství. Ovoce byste za den měli sníst kolem 200 g. Pokud si s železnou pravidelností dopřáváte 5 nektarinek a večer to zajíte ohromnou mísou melounu, příjem cukru povážlivě naskáče.
Více zajímavostí o ovoci a jeho využití si můžete přečíst v našich článcích:

Ovoce a hubnutí: Úhlavní nepřítel, nebo věrný spojenec?
Ovoce a hubnutí: Úhlavní nepřítel, nebo věrný spojenec?
Všichni už jsme se někdy setkali s tvrzením, že ovoce by se mělo jíst jen dopoledne, protože jinak se po něm tloustne. Kolik cukru vlastně ovoce obsahuje a opravdu se nám banán po poledni uloží do tuku? Pokud v tomto ohledu stále tápete, je tento článek přesně pro vás.
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Už jste někdy jedli duhu? Možná je nejvyšší čas to vyzkoušet. Šest různých barev ovoce a zeleniny vám může pomoci předejít nádorovým onemocněním nebo posílit imunitu. Dozvíte se také, že tepelná úprava rajčat rozhodně není tabu.
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim má vliv (bez nadsázky) na vše kolem vašeho života. Nedostatek vody sami na sobě poznáte celkem snadno, dobře se cítit totiž rozhodně nebudete. Jak by ale měl váš optimální příjem tekutin vypadat?
7 nejčastějších mýtů o ovoci a zelenině, kterým možná věříte
7 nejčastějších mýtů o ovoci a zelenině, kterým možná věříte
Ovoce je předmětem dohadů a koluje o něm celá řada neopodstatněných mýtů. Kdo se v tom má vyznat? V dnešním článku uvedeme ty nejčastější mýty na pravou míru.
Nootropika: zrychlí proces učení a zlepší soustředěnost
Nootropika: zrychlí proces učení a zlepší soustředěnost
Koloběh akademického roku na vysokých školách je neúprosný, a tak další zkouškové období zase pomalu klepe na dveře. Nejednoho studenta jistě napadne, jak by mohl podpořit efektivitu svého učení. Máme pro vás doporučení na látky, které vám ve zkouškovém pomohou.
Jak skladovat ovoce a zeleninu, aby si uchovaly co nejvíce vitamínů?
Jak skladovat ovoce a zeleninu, aby si uchovaly co nejvíce vitamínů?
Nevhodným skladováním můžeme přijít o cenné živiny, ale také o skvělou chuť ovoce a zeleniny. Na co si dát pozor při skladování ovoce a zeleniny?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!