7 nejčastějších mýtů o ovoci a zelenině, kterým možná věříte

Komentáře
7 nejčastějších mýtů o ovoci a zelenině, kterým možná věříte
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

„Jezte ovoce jen dopoledne. Ovoce je zdravé, jezte si ho, kolik chcete. BIO je vždy lepší.“ O ovoci koluje řada neopodstatněných mýtů. Přečtěte si dnešní článek a najděte jednou provždy ty správné odpovědi.

1. Ovoce je zdravé, takže ho můžu jíst, kolik chci

Ovoce je zajisté zdrojem mnoha zdraví prospěšných látek: vitaminů, minerálních látek a antioxidantů. Zvlášť ve snaze o hubnutí byste neměli zaměňovat zdravé potraviny za dietní.

Mějte na paměti, že ovoce je zdrojem sacharidů, konkrétně cukru. Ačkoliv se nejedná o cukr přidaný, stále je to cukr, který ve výsledku příliš nezasytí. Jestliže si jen tak mimochodem na chuť během dne dáme 5 kusů ovoce, rázem přijmete i více než 500 kcal, které logicky musíte ubrat jinde. 

Pokud na svačinu padnou dva banány, do vašeho denního příjmu rázem přistane 40 g cukru.

  • Mezi sladší druhy ovoce patří například hroznové víno, hrušky nebo mango.
  • Méně cukru typicky mají různé „berries“ (maliny, jahody, borůvky) či meloun (který je však řazen i mezi zeleninu).

Rozumným množstvím bude 1–2 ks ovoce nebo 150–200 g za den.

2. Ovoce můžu jíst jen dopoledne, odpoledne se po něm přibírá

Oblíbený mýtus výživových šarlatánů a věčných dietářů. Neexistuje žádný důkaz o tom, že by vaše tělo mělo vnitřní hodiny, které rozhodují o tom, že po té nektarince v 15:00 zaručeně přiberete.

Ovoce v rozumném množství může být fajn třeba jako součást odpolední svačiny. Co byste řekli řeckému jogurtu s borůvkami, dvěma lžícemi sypaného müsli a lžičkou oříškového másla. To zní dobře, ne? A že z toho přiberete? To určitě nehrozí, přibírá se z kalorického nadbytku, a nikoliv po ovoci odpoledne.

3. Všechen cukr z ovoce se uloží jako tuk

Ani v tomto případě se vaše tělo potutelně nesměje a nemne si ruce, kdykoliv si pochutnáváte na ovoci.

Klíčové pro pochopení mechanismu přibírání na váze je fakt, že k tomu, abyste přibrali, potřebujete přijímat nadbytek energie. Přibíráte ve chvíli, kdy dlouhodobě jíte více energie, než jste schopni vydat. 

O fruktóze v ovoci se někdy říká, že se snáze mění v tuk a dochází ke ztučnění jater. Při konzumaci rozumného množství ovoce je ale tato obava neopodstatněná. Ztučnění jater hrozí až při nadbytku fruktózy, a to hlavně ze slazených nápojů, nikoliv několika kusů ovoce za den.

Abyste přibrali 1 kg čistého tuku, potřebujete přebytek energie 7700 kcal. Kdybyste tohle měli sníst v ovoci, pořádně se nadřete. Představuje to přibližně 80 středních jablek. Sečteno podtrženo, z té broskve, kterou jste měli ráno v ovesné kaši, opravdu tuk nepřiberete.

4. Ovoce a zelenina obsahují pouze zdraví prospěšné látky

Abychom ovoce či zeleninu jen nevynášeli jen do nebes, kromě řady látek s pozitivními účinky na naše zdraví (výše zmíněné vitaminy, minerální látky či karotenoidy) obsahují tyto potraviny i některé látky, které mají negativní účinek.

Mezi takové látky patří například stereoidní glykoalkaloidy (solanin v bramborách) nebo sloučeniny, které na sebe vážou minerální látky (kyselina šťavelová ve špenátu). Obsáhlou problematikou jsou také plísně: např. mykotoxiny v obilí nebo aflatoxiny v některých druzích ořechů.

Negativní účinky se ale u zdravého člověka projeví až při extrémně vysokém zastoupení takových potravin v jídelníčku. Při běžné frekvenci konzumace tedy určitě převažují pozitiva před negativy.

5. Abych byl zdravý, musím jíst hodně ovoce a zeleniny

"Být zdravý“ není jen o tom jíst hodně ovoce a zeleniny. Zajímat by nás mělo především to, jestli dlouhodobě jíme adekvátní množství energie s ohledem na svůj cíl či jestli máme dostatek všech makro a mikroživin. Je tedy nutné mít pestrý jídelníček a zařazovat i skupiny potravin, jako jsou celozrnné obiloviny, maso, vejce, mléčné výrobky apod.

Já spojení „být zdravý“ vnímám ještě komplexněji. K čemu vám je do detailu vyladěný jídelníček, když se věčně stresujete, špatně spíte nebo si přes úzkostné sledování kalorických tabulek neužíváte života?

7 nejčastějších mýtů o ovoci a zelenině, kterým možná věříte

6. Celé ovoce, nebo šťávy a smoothies?

Barevné fresh džusy nebo všemožná smoothies se těší velké popularitě. Vypadají tak lákavě a zdravě. Opravdu?

Je dobré si uvědomit, kolik kusů ovoce na výrobu takového džusu nebo smoothiečka padne. Takové smoothie z UGO Fresh baru ve variantě passion fruit, mango, banán, pomeranč, jablko má ve 100 ml 76 kcal a celých 15 g cukru. To je slušná nálož kalorií a cukru, pokud si poručíte půllitrový kelímek. Coca cola s 11 g cukru a 45 kcal/100 ml se stydí v koutě.

Myslete také na to, že odšťavněním a rozmixováním ovoce vlákninu znehodnotíte tak, že její obsah bude téměř nulový. Takové pitíčko také neobsahuje žádné bílkoviny. Ve výsledku tedy nezasytí a váš žaludek brzy po vypití začne vyhrávat hotovou symfonii.

S nápoji tohoto typu tedy nakládejte opatrně. Sklenička kvalitního džusu (ideálně doředěná vodou) jako doplněk pomalé víkendové snídaně je fajn, ale nepřehánějte to s množstvím.

7. Džusové očisty a detoxy

Pravidelně každé jaro na vás začnou číhat reklamy, které se snaží vás přesvědčit, že zaručeně potřebujete řádnou očistu a detox. Pokud jste si k snídani nedali sklenku aviváže a jako dezert po obědě hnojivo na orchideje, věřte, že nic takového nepotřebujete. "Detox" v našem těle probíhá 24/7. Starají se o něj hlavně játra a ledviny.

Proto se ke svému tělu chovejte ohleduplně a ušetřené peníze raději investujte do kvalitních potravin, ze kterých si sestavíte vyvážený jídelníček. Ledvinám uděláte radost dostatečným pitným režimem a játrům zase tím, že alkohol budete konzumovat s mírou nebo vůbec a celkově budete mít dobrou životosprávu.

Co si z toho vzít?

Kolem konzumace ovoce a zeleniny panuje celá řada nesmyslných a často zcela protichůdných mýtů. Doufáme, že po přečtení dnešního článku máte v hlavě o pořádný kus menší zmatek, souvislosti jsou vám jasnější a ulevilo se vám.

Ovoce a hubnutí: Úhlavní nepřítel, nebo věrný spojenec?
Ovoce a hubnutí: Úhlavní nepřítel, nebo věrný spojenec?
Všichni už jsme se někdy setkali s tvrzením, že ovoce by se mělo jíst jen dopoledne, protože jinak se po něm tloustne. Kolik cukru vlastně ovoce obsahuje a opravdu se nám banán po poledni uloží do tuku? Pokud v tomto ohledu stále tápete, je tento článek přesně pro vás.
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Už jste někdy jedli duhu? Možná je nejvyšší čas to vyzkoušet. Šest různých barev ovoce a zeleniny vám může pomoci předejít nádorovým onemocněním nebo posílit imunitu. Dozvíte se také, že tepelná úprava rajčat rozhodně není tabu.
Hubnutí a ovoce? No jasně! 5 druhů, které přijdou k chuti a mají málo kalorií
Hubnutí a ovoce? No jasně! 5 druhů, které přijdou k chuti a mají málo kalorií
Ovoce je skvělá svačina, která je nabitá vitamíny, vlákninou i dalšími živinami. Po jakém druhu sáhnout, pokud se snažíte zhubnout?
Kolik energie obsahuje kilogram tuku a jak ho lze spálit?
Kolik energie obsahuje kilogram tuku a jak ho lze spálit?
Kila nejdou tak rychle, jak jste si představovali? Pojďme se podívat na to, kolik energie obsahuje tuková tkáň a jakou rychlostí ji můžeme rozumně redukovat.
Co je to metabolismus a jak ho ovládnout?
Co je to metabolismus a jak ho ovládnout?
Pokud máte pocit, že nehubnete kvůli zpomalenému metabolismu, vyvedeme vás z omylu. I přes odlišnou genetickou výbavu hraje nejdůležitější roli náš životní styl. My vám poradíme, jak ze svého metabolismu dostat maximum.
Jsou džusy a smoothies tajnou překážkou v hubnutí?
Jsou džusy a smoothies tajnou překážkou v hubnutí?
Znáte to, jak si koupíte půl litru smoothie nebo ovocné šťávy, dáte si první hlt, ani nemrknete a všechno je pryč? A hlad vás za chvíli otravuje zas? Jsou sice z ovoce, ale mají svá úskalí. Jaká to jsou?
Proč tloustnu na zdravé stravě? Objev rozdíl mezi zdravou a dietní potravinou
Proč tloustnu na zdravé stravě? Objev rozdíl mezi zdravou a dietní potravinou
Že je potravina zdravá, ještě neznamená, že jí můžeme sníst, kolik chceme. A co je vlastně zdravá a dietní potravina?
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Nabídek s nejrůznějšími detoxikačními programy najdete nespočet – je ale skutečně potřeba eliminaci cizorodých látek z organismu podporovat skrze kalorickou restrikci a popíjení drahých komerčních koktejlů? Nebo vám mohou tyto procedury naopak uškodit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!