„Jezte ovoce jen dopoledne. Ovoce je zdravé, jezte si ho, kolik chcete. BIO je vždy lepší.“ O ovoci koluje řada neopodstatněných mýtů. Přečtěte si dnešní článek a najděte jednou provždy ty správné odpovědi.
1. Ovoce je zdravé, takže ho můžu jíst, kolik chci
Ovoce je zajisté zdrojem mnoha zdraví prospěšných látek: vitaminů, minerálních látek a antioxidantů. Zvlášť ve snaze o hubnutí byste neměli zaměňovat zdravé potraviny za dietní.
Mějte na paměti, že ovoce je zdrojem sacharidů, konkrétně cukru. Ačkoliv se nejedná o cukr přidaný, stále je to cukr, který ve výsledku příliš nezasytí. Jestliže si jen tak mimochodem na chuť během dne dáme 5 kusů ovoce, rázem přijmete i více než 500 kcal, které logicky musíte ubrat jinde.
Pokud na svačinu padnou dva banány, do vašeho denního příjmu rázem přistane 40 g cukru.
- Mezi sladší druhy ovoce patří například hroznové víno, hrušky nebo mango.
- Méně cukru typicky mají různé „berries“ (maliny, jahody, borůvky) či meloun (který je však řazen i mezi zeleninu).
Rozumným množstvím bude 1–2 ks ovoce nebo 150–200 g za den.
2. Ovoce můžu jíst jen dopoledne, odpoledne se po něm přibírá
Oblíbený mýtus výživových šarlatánů a věčných dietářů. Neexistuje žádný důkaz o tom, že by vaše tělo mělo vnitřní hodiny, které rozhodují o tom, že po té nektarince v 15:00 zaručeně přiberete.
Ovoce v rozumném množství může být fajn třeba jako součást odpolední svačiny. Co byste řekli řeckému jogurtu s borůvkami, dvěma lžícemi sypaného müsli a lžičkou oříškového másla. To zní dobře, ne? A že z toho přiberete? To určitě nehrozí, přibírá se z kalorického nadbytku, a nikoliv po ovoci odpoledne.
3. Všechen cukr z ovoce se uloží jako tuk
Ani v tomto případě se vaše tělo potutelně nesměje a nemne si ruce, kdykoliv si pochutnáváte na ovoci.
Klíčové pro pochopení mechanismu přibírání na váze je fakt, že k tomu, abyste přibrali, potřebujete přijímat nadbytek energie. Přibíráte ve chvíli, kdy dlouhodobě jíte více energie, než jste schopni vydat.
O fruktóze v ovoci se někdy říká, že se snáze mění v tuk a dochází ke ztučnění jater. Při konzumaci rozumného množství ovoce je ale tato obava neopodstatněná. Ztučnění jater hrozí až při nadbytku fruktózy, a to hlavně ze slazených nápojů, nikoliv několika kusů ovoce za den.
Abyste přibrali 1 kg čistého tuku, potřebujete přebytek energie 7700 kcal. Kdybyste tohle měli sníst v ovoci, pořádně se nadřete. Představuje to přibližně 80 středních jablek. Sečteno podtrženo, z té broskve, kterou jste měli ráno v ovesné kaši, opravdu tuk nepřiberete.
4. Ovoce a zelenina obsahují pouze zdraví prospěšné látky
Abychom ovoce či zeleninu jen nevynášeli jen do nebes, kromě řady látek s pozitivními účinky na naše zdraví (výše zmíněné vitaminy, minerální látky či karotenoidy) obsahují tyto potraviny i některé látky, které mají negativní účinek.
Mezi takové látky patří například stereoidní glykoalkaloidy (solanin v bramborách) nebo sloučeniny, které na sebe vážou minerální látky (kyselina šťavelová ve špenátu). Obsáhlou problematikou jsou také plísně: např. mykotoxiny v obilí nebo aflatoxiny v některých druzích ořechů.
Negativní účinky se ale u zdravého člověka projeví až při extrémně vysokém zastoupení takových potravin v jídelníčku. Při běžné frekvenci konzumace tedy určitě převažují pozitiva před negativy.
5. Abych byl zdravý, musím jíst hodně ovoce a zeleniny
"Být zdravý“ není jen o tom jíst hodně ovoce a zeleniny. Zajímat by nás mělo především to, jestli dlouhodobě jíme adekvátní množství energie s ohledem na svůj cíl či jestli máme dostatek všech makro a mikroživin. Je tedy nutné mít pestrý jídelníček a zařazovat i skupiny potravin, jako jsou celozrnné obiloviny, maso, vejce, mléčné výrobky apod.
Já spojení „být zdravý“ vnímám ještě komplexněji. K čemu vám je do detailu vyladěný jídelníček, když se věčně stresujete, špatně spíte nebo si přes úzkostné sledování kalorických tabulek neužíváte života?
6. Celé ovoce, nebo šťávy a smoothies?
Barevné fresh džusy nebo všemožná smoothies se těší velké popularitě. Vypadají tak lákavě a zdravě. Opravdu?
Je dobré si uvědomit, kolik kusů ovoce na výrobu takového džusu nebo smoothiečka padne. Takové smoothie z UGO Fresh baru ve variantě passion fruit, mango, banán, pomeranč, jablko má ve 100 ml 76 kcal a celých 15 g cukru. To je slušná nálož kalorií a cukru, pokud si poručíte půllitrový kelímek. Coca cola s 11 g cukru a 45 kcal/100 ml se stydí v koutě.
Myslete také na to, že odšťavněním a rozmixováním ovoce vlákninu znehodnotíte tak, že její obsah bude téměř nulový. Takové pitíčko také neobsahuje žádné bílkoviny. Ve výsledku tedy nezasytí a váš žaludek brzy po vypití začne vyhrávat hotovou symfonii.
S nápoji tohoto typu tedy nakládejte opatrně. Sklenička kvalitního džusu (ideálně doředěná vodou) jako doplněk pomalé víkendové snídaně je fajn, ale nepřehánějte to s množstvím.
7. Džusové očisty a detoxy
Pravidelně každé jaro na vás začnou číhat reklamy, které se snaží vás přesvědčit, že zaručeně potřebujete řádnou očistu a detox. Pokud jste si k snídani nedali sklenku aviváže a jako dezert po obědě hnojivo na orchideje, věřte, že nic takového nepotřebujete. "Detox" v našem těle probíhá 24/7. Starají se o něj hlavně játra a ledviny.
Proto se ke svému tělu chovejte ohleduplně a ušetřené peníze raději investujte do kvalitních potravin, ze kterých si sestavíte vyvážený jídelníček. Ledvinám uděláte radost dostatečným pitným režimem a játrům zase tím, že alkohol budete konzumovat s mírou nebo vůbec a celkově budete mít dobrou životosprávu.
Co si z toho vzít?
Kolem konzumace ovoce a zeleniny panuje celá řada nesmyslných a často zcela protichůdných mýtů. Doufáme, že po přečtení dnešního článku máte v hlavě o pořádný kus menší zmatek, souvislosti jsou vám jasnější a ulevilo se vám.