Ostropestřec mariánský: účinky a vhodné dávkování

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
Ostropestřec mariánský: účinky a vhodné dávkování
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Léčebné účinky ostropestřce byly využívané již v období antického Řecka a Říma.
  • Účinnou látkou je silymarin, který tvoří 80 % běžných extraktů.
  • Užívání má pozitivní vliv na funkci jater, snižuje akné a podporuje tvorbu mateřského mléka.

Ostropestřec mariánský je rostlina přirozeně rostoucí v oblasti Středomoří. Jsou dochované záznamy antických lékařů a přírodovědců již z 1. století n.l., přičemž v této době byl ostropestřec doporučován pro podporu tvorby žluče, proti uštknutí jedovatým hadem či při otravě z hub. Do dnešních dnů je ostropestřec jednou z nejvyhledávanějších bylin pro podporu jaterního zdraví a to jak ve formě čaje, tak ve formě doplňků stravy. Jaké jsou jeho účinky na lidský organismus?

Nejméně 25x vyšší obsah účinných látek v extraktu oproti čaji

Hlavní částí rostliny pro zpracování je plod neboli semeno. Právě v něm se totiž nachází účinné látky tzv. flavonolignany, souhrnně označované jako silymarin, přičemž jejich obsah v sušeném plodu je přibližně 1,5–3 %. V této podobě lze koupit sušený prášek z plodů nebo čaj. Účinnější formou podání je výtažek ze semen. Standardní extrakty z ostropestřce mariánského jsou zakoncentrovány 25–30x, výsledný podíl silymarinu je tedy vyšší než 80 %. V této podobě lze koupit v podobě doplňků stravy v kapslích nebo tabletách.

Pokud tedy chcete využít benefitů ostropestřce mariánského, nejúčinnější variantou je užívání extraktu se standardizovaným obsahem silymarinu. Právě v této formě se ostropestřec testuje v rámci experimentálních studií, je tedy nejlépe ověřenou formou podání. Hlavní účinné látky ostropestřce mariánského jsou označované jako silymarin. Přibližně 35–40 % z jejich obsahu tvoří látky známé jako silybin (silybin A, silybin B, isosilybin A, isosilybin B), zbytek tvoří látky jako silydianin, taxifolin nebo isosilchristin.

Jak ostropestřec ovlivňuje funkci jater?

Mezi hlavní účinky ostropestřce mariánského patří pozitivní vliv na funkci jater. Odborníci uvádí 3 nejdůležitější mechanismy, díky kterým ostropestřec příznivě působí na hepatocyty (jaterní buňky):

  1. Silymarin působí jako antioxidant: silymarin působí v játrech jako antioxidant a pomáhá tak chránit tkáň proti volným kyslíkovým radikálům, které v játrech vznikají metabolismem xenobiotik (cizorodých látek). Vedle toho studie ukazují, že silymarin sám o sobě zvyšuje aktivitu antioxidačních enzymů jako glutathion peroxidáza a superoxid dismutáza.
  2. Ostropestřec působí protizánětlivě: studie ukazují, že užívání ostropestřce mariánského pomáhá regulovat tvorbu cytokinů, které jsou zodpovědné za prozánětlivý účinek. Konkrétně snižuje tvorbu COX‑2, což je jeden ze dvou enzymů cyklooxygenáz, které vedou k tvorbě prostacyklinu a následnému zánětu.
  3. Silybin působí proti ukládání kolagenních vláken v játrech: pravděpodobně díky snížení aktivity glykoproteinového růstového faktoru PDGF, což pomáhá snižovat usazování kolagenu v játrech.

Užívání ostropestřce je nejčastěji doporučováno u osob s nealkoholovým ztučněním jater. V tomto případě jde o hromadění tukové tkáně v játrech, hlavními příčinami bývá nadváha a obezita, inzulínová rezistence a cukrovka a hyperlipidémie. Studie ukazují, že pravidelné užívání extraktu z ostropestřce mariánského snižuje hodnoty ALT a ASL u pacientů trpících tímto onemocněním. K podobným výsledkům dochází také další meta‑analýza ze stejného roku, nicméně zaznamenané snížení těchto hodnot bylo nízké.

Podpora při akné a zvýšená tvorba mateřského mléka

Ačkoliv hlavní účinky spojené s užíváním ostropestřce mariánského souvisí právě s pozitivním vlivem na jaterní buňky, studují se i další pozitivní účinky na lidské tělo.

Díky antioxidačním účinkům silymarinu je užívání ostropestřce mariánského studováno také v souvislosti s redukcí akné, které může být důsledkem zvýšeného oxidačního stresu. Ve studii z roku 2012 bylo ukázáno, že užívání 210 mg silymarinu denně (263 mg extraktu z ostropestřce denně) bylo dosaženo zvýšené hladiny glutathionu v krvi a snížené tvorbě akné o více než 50 %.

Ostropestřec mariánský patří také společně s pískavicí řeckým senem mezi nejoblíbenější přírodní galaktogoga, tedy látky, které zvyšují tvorbu mateřského mléka. Nejčastějším způsobem podání je užívání drcených semen v kapslích nebo pití nálevu z čaje. Ve studii z roku 2008 na celkem 50 kojících maminkách bylo ukázáno, že pravidelné užívání extraktu z ostropestřce mariánského (420 mg denně) již po 30 dnech užívání vedlo ke zvýšení produkce mateřského mléka o 64 %, zatímco u placebo skupiny byla zjištěná zvýšená produkce o 22 %.

Ostropestřec mariánský: účinky a vhodné dávkování

Jak ostropestřec mariánský užívat?

Nejúčinnější formou podání ostropestřce je výtažek standardizovaný na 80% obsah silymarinu, což jsou látky s hlavním účinkem na lidský organismus. Dávkování ostropestřce se odvíjí primárně od obsahu účinné látky silymarinu. Denní dávka používaná ve většině studií je od 200 mg do 400 mg silymarinu denně.

Užívání ostropestřce je bezpečné a v uvedeném dávkování nepředstavuje zdravotní rizika, je proto možné jeho dlouhodobé užívání. Stále je však na místě dodat, že nejdůležitější vliv na správnou funkci jater má zdravý životní styl včetně pestré a vyvážené stravy.

Vilgain Ostropestřec mariánský (80 % silymarinu)

Ostropestřec mariánský: účinky a vhodné dávkování

Co si z toho vzít?

Ostropestřec mariánský patří mezi oblíbené bylinky, které se pro léčebné účely používají již od starověkého Řecka a Říma. Obsahují látky známé jako silymarin, které jsou hlavními účinnými složkami ostropestřce. Užívání ostropestřce má příznivý vliv na funkci jater. Má ochranné antioxidační účinky, působí protizánětlivě a v neposlední řadě zabraňuje usazování kolagenních vláken v játrech. Vedle toho existují studie, které pozorují příznivé působení proti akné a podporu tvorby mateřského mléka.

Nejúčinnější formou užívání je extrakt standardizovaný na 80% obsah silymarinu. Optimální denní dávka silymarinu je přibližně 200–400 mg denně, tedy přibližně 250‑500 mg standardizovaného extraktu.

Maca: účinky, dávkování a benefity
Maca: účinky, dávkování a benefity
Maca peruánská patří mezi oblíbené extrakty, které se tradičně používají pro podporu vitality a funkcí mozku. Jak vybrat správný druh a jaké je dávkování?
Ashwagandha: co to je, účinky a dávkování
Ashwagandha: co to je, účinky a dávkování
Ashwagandha je bylina používaná pro své pozitivní účinky, pohybující se od podpory duševního zdraví po energický a vitalitní boost, v tradičním lékařství východních kultur po tisíce let. Tento článek prozkoumává její benefity, stejně jako rizika a možné dávkování.
Jak zlepšit akné pomocí výživy? Co ho způsobuje?
Jak zlepšit akné pomocí výživy? Co ho způsobuje?
Souvislost mezi akné alias "uhráky" a mléčnými výrobky je často skloňovaná. Může někomu pomoci při léčbě akné vyřadit mléčné výrobky ze stravy, nebo máme pachatele hledat jinde?
Pískavice řecké seno: jak ovlivňuje testosteron a libido?
Pískavice řecké seno: jak ovlivňuje testosteron a libido?
Semena Fenugreek běžně najdete v koření indické kuchyně, mnohem větší zájem však budí jeho údajná schopnost zvýšení hladiny testosteronu a libida. Jsou však tyto účinky skutečně potvrzeny studiemi?
Co jsou antioxidanty a má smysl je hledat v potravinách?
Co jsou antioxidanty a má smysl je hledat v potravinách?
Co to vlastně jsou antioxidanty, jaký mají vliv na fungování lidského těla a jak se doplňují s vlastními antioxidačními systémy našeho těla? To vše se dozvíte v našem dnešním článku.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Podstatou hubnutí je, jak jistě víte, kalorický deficit. Co když je ale situace opačná, a vy přijímáte stravy příliš málo? Může paradoxně dojít i ke zvýšení hmotnosti? A jak se tomu bránit? Vše se dozvíte v novém článku.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?