Plavání: ideální způsob, jak se dostat do kondice v horkých dnech

18. 7. 2023 Poprvé publikováno 19. 7. 2022
Aktualizováno 18. 7. 2023
6 min. 7 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Plavání: ideální způsob, jak se dostat do kondice v horkých dnech
obrázek z freepik.com/drobotdean
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Plavání je ideálním způsobem procvičení celého těla a kardiovaskulárního systému s minimálním zatížením pro vaše klouby.
  • Téměř všechny jeho styly jsou vynikajícími aerobními aktivitami poskytujícími zdravotní přínosy pro širokou populaci i pro pacienty s chronickými onemocněními, jako jsou srdeční selhání, artritida, cukrovka nebo nadváha.
  • Plaváním zapojíte více hlavních svalových skupin; nohy, horní část vašeho těla a core, zejména lats – svaly střední části zad – a triceps.

Určitě jste si v posledních týdnech aspoň jednou lámali hlavu s tím, jak aktivně strávit volné dny, a přitom se aspoň kapku hýbat. A jednou z odpovědí bylo možná právě plavání. V dnešním článku jsme si pro vás připravili výčet jeho benefitů zároveň s popisem 4 stylů a tím, kolik spalují a jaké části vašeho těla procvičují nejvíc.

Plavání jako nejlepší aktivita (nejen) na léto

Kromě toho, že jej můžete praktikovat na mnoha místech, od bazénů, přes jezera, rybníky, až po moře apod., je to velice efektivní způsob, jak zapracovat na vaší fyzické stránce bez přebytečného zatížení kloubů. Jedná se o parťáka ale i v případě, že toužíte po aktivní regeneraci, tedy tréninku nízké až střední intenzity s prokrvením svalů celého těla, lehkým protažení těch zkrácených a samozřejmě posílením ochablých. Mezi další nesporné benefity tohoto populárního sportu patří také budování svalové hmoty, fyzičky či zlepšení postavení celého těla, především kvůli střídavému využití svalů po celém těle.

Když už jsme nakousli tu tonizaci – je tím pádem ideálním pomocníkem při vaší cestě k vysněné postavě. Svalovou hmotu procvičujete a podporujete její růst právě výše zmíněnými důvody a prvky. Plavání se ale řadí především jako aerobní trénink, spalující velké množství kalorií v dosti stylech. Tím pádem posilujete vaše srdce a plíce, zároveň regulujete krevní tlak, hladinu cukru v krvi a k tomu efektivně podporujete vaše tvarování/hubnutí.

A teď na styly…

Jak jsme již zmiňovali výše, jednou z největších výhod plavání je, že procvičuje celé vaše tělo od hlavy až k patě. Co ale výrazněji ovlivňuje, jaké svaly zapojíme intenzivněji, jsou různé plavecké styly, které jsou odlišně náročné a zapojujete jimi trochu jiné svalové skupiny.

Prsa

Prsa jsou asi nejčastější plavecký způsob, který se ovšem řadí mezi nejpomalejší závodní plavecký způsob (to ale vůbec neznamená nic špatného, i tak při něm spálíte až 400 kcal za hodinu v rekreačním tempu). Prsa pomáhají posilovat stehna, horní část zad, triceps, hamstringy či dolní končetiny! Nejvíce ale tonizují svaly hrudníku.

Plave se břichem směrem ke dnu, vaše paže se pohybují současně pod hladinou vody půlkruhovým pohybem před tělem a nohy současně provádějí “kop bičem”, tedy přiblížením nohou zpříma zezadu k tělu ohnutím jak v kolenou, tak v kyčlích. Pohyb opakujete ven a do strany před prodloužením a následným návratem k sobě. Při této technice by mělo být klíčové ovšem i načasování; každý tah paží by měl odpovídat pohybu nohou, to zajistí efektivnější a rychlejší pohyb.

Kraul

Přední kraul, běžně označován jako volný způsob, je nejrychlejší a velice výkonný plavecký styl, který tonizuje vaše břicho, hýždě, ramena a zádové svaly.

Při jeho provádění si lehnete na břicho s tělem rovnoběžně s vodou a následně se budete pohánět vpřed střídavými pohyby paží v jakémsi pohybu větrného mlýnu, který začíná tlačením pod vodu a obnovuje se nad vodou. Vaše nohy by vás měly pohánět třepotavým kopem s nohami pohybujícími se střídavě nahoru a dolů (Pozor! Neohýbejte se v kolenou). Svůj dech načasujte tak, aby odpovídal vašim plaveckým tahům otočením hlavy na stranu, zatímco vaše paže je v poloze nad vodou. Během tohoto stylu spálíte přibližně 500–550 kcal při tempu 2,7 km/h.

obrázek z pixabay.com

Znak

Znak vyžaduje podobné pohyby jako přední kraul, akorát na zádech. Tento styl poskytuje skvělý trénink zad, proto je často doporučován jedincům s problémy právě v těchto partiích. Navíc působí skvěle na tonizaci břicha, nohou, paží, ramen a hýždí.

“Lehněte” si na záda a střídejte paže kruhovým pohybem podobným výše zmíněnému větrnému mlýnu pro popohnání se dozadu. Vaše nohy by se přitom měly zapojit do třepotavého kopu, obličej v pohledu zpříma nahoru. Snažte se myslet na udržení těla v co nejrovnější pozici, s mírným poklesem spodní části těla, abyste udrželi nohy pod vodou.

Motýlek

Motýlek je druhý nejrychlejší soutěžní a plavecký styl poskytující velice intenzivní trénink spalující až 700 kcal za hodinu (záleží na hmotnosti a rychlosti jedince)! Zároveň s tím je nejúčinnější pro tonizaci a budování svalů. Pomáhá posilovat horní část těla, hrudník, paže (zejména triceps) a zádové svaly! V neposlední řadě zvyšuje flexibilitu, ohebnost a protahuje tělo pro zlepšení držení těla.

Při jeho provádění začnete vodorovně s břichem směřujícím ke dnu bazénu, následně zvednete paže současně nad hlavu a zatlačíte je do vody, abyste se poháněli vpřed. Tento pohyb opakujete. Nohy dělají tzv. delfíní kop (musí zůstat u sebe a rovně, podobně jako se pohybuje spodní část těla a ocas delfína). Pohyb celého těla by měl připomínat plynulý pohyb podobný vlnám.

Co si z toho vzít?

Plavání je velice efektivní a oblíbený sport s mnoha nepopiratelnými benefity, mezi které patří široký záběr procvičování svalů vašeho těla bez negativního dopadu na pohybový aparát, především klouby. Dále se také jedná o efektivní posilování a tvarování vašeho těla společně s vyšším množstvím spálených kalorií, což může vést ke snížení hmotnosti. Pro vybíravé je zde mnoho stylů, ze kterých vybírat, přičemž 4 výše představené patří mezi nejpopulárnější i nejúčinnější!

Přidej se k 44 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
7 Líbí se mi Uložit článek