Stahování kladky na triceps: Nenápadný cvik, jehož efektivita vás překvapí

Petr
Petr Loskot 27. 2. 2020
8 Líbí se mi Komentáře
1
Uložit článek
Stahování kladky na triceps: Nenápadný cvik, jehož efektivita vás překvapí

Ačkoliv se mnozí cvičenci až příliš upínají k procvičování bicepsu, je to naopak trojhlavý sval pažní – triceps, který tvoří až dvě třetiny objemu paže. Stahování kladky na triceps je jedním ze základních cviků, který je ideální pro rozvoj svalové hmoty i síly této partie. 

Nenáročnost cviku je dána jeho kladkovým charakterem, který ocení zejména začátečníci. Na své si ale při něm přijdou i zkušenější cvičenci. Díky různým variantám úchopu i adaptérů se mohou cíleněji zaměřit na konkrétní část svalu. 

Jak stahování kladky cvičit správně, abychom procvičovali pouze triceps, nepomáhali si ostatními partiemi, a ze cviku tak vytěžili skutečné maximum?

Jak technicky správně provést stahování kladky na triceps?

Při správném provedení cviku poskytneme tricepsům silný stimul k růstu

I když si někteří návštěvníci posiloven mohou myslet, že cvičit pomocí kladky zrovna triceps je ztráta času, když můžeme použít úzký bench‑press nebo kliky na bradlech, v tomto případě se mýlí. 

Stahování kladky je efektivním a také bezpečným cvikem, který můžeme do tréninku tricepsu zařazovat v určité obměně prakticky každý trénink. Při správném provedení se minimalizuje zapojení ostatních svalových partií (ramen, zad a prsou), které mohou práci tricepsu přebírat, takže veškerý stimul jde právě do něj.

U stahování kladky na triceps můžete vyzkoušet různé varianty úchopu i adaptéru

Velkou výhodou kladky na triceps je variabilita tohoto cviku. Základní podobou je použití rovného adaptéru a úchop nadhmatem na šíři ramen. Jako alternativu můžeme využít úchop podhmatem nebo úplně změnit používaný adaptér např. na oblíbený lanový držák nebo lehce lomený držák. 

Těmito variacemi můžeme cíleně více zatěžovat vnější, nebo vnitřní část tricepsu. Možností je i unilaterální zatížení obou paží, kdy tricepsy cvičíte odděleně, abyste vyrovnali jejich případné rozdíly v síle a objemu.

Kdy a jak tento cvik zařadit do tréninku?

Stahování kladky může být stabilním cvikem v arzenálu vašich tréninkových zbraní na triceps. Pro ideální rozvoj tricepsu je vhodné jej zařadit (jako 2. cvik v pořadí) spolu s jedním z náročnějších cviků na triceps, jako je bench‑press úzkým úchopem, kliky na bradlech nebo klasické kliky na zemi s přídatnou zátěží. 

Vhodnou tréninkovou frekvencí je procvičení tricepsu 1–2x týdně 1–2 cviky za trénink. Pozor na přetrénování tricepsu, zapojuje se totiž při veškerých tlakových cvicích na horní polovinu těla (prsa, ramena).

Jaké cviky na triceps obecně zvolit?

  1. Bench press úzkým úchopem
  2. Kliky na bradlech
  3. Úzké kliky na zemi
  4. Tlakové stroje zaměřené na triceps
  5. Stahování kladky na triceps

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
8 Líbí se mi Uložit článek