Vémola vs. Végh: Kolik kalorií zvládli spálit během 5 minutové výzvy na AirBiku?

Tomáš
Tomáš Novotný 4. 5. 2020
5 Líbí se mi Komentáře
4
Uložit článek
Vémola vs. Végh: Kolik kalorií zvládli spálit během 5 minutové výzvy na AirBiku?
FOTO: Barbora Reichová (isport.cz)

Zatímco si někteří sportovci užívají období nuceného odpočinku, zápasníci MMA nezahálí. Karlos Vémola a Attila Végh vyměnili vyprodanou O2 arénu za šlapací kolo a utkali se na airbiku. 

Pravidla hry byla jednoduchá: 5 minut na maximum, kdo našlape více kalorií, vítězí. Jak to celé dopadlo a jaký energetický výdej dokázali Karlos s Attilou našlapat?

Karlos "Terminátor" Vémola bitvu ovládl, cyklistický sprint opanoval již od startu

Jak už asi víte, velkého úspěchu se dočkal český Terminátor, který po pětiminutové jízdě zaznamenal více spálených kalorií oproti svému slovenskému rivalovi.

Karlos měl tak po souboji hned dva důvody k radosti – vydržel s Attilou dvakrát delší čas než v kleci v roce 2019 během jejich poslední bitvy v O2 aréně, a navíc dokázal Attilu konečně porazit – byť zatím pouze na airbiku.

  • Za pět minut jízdy si Karlos Vémola dokázal připsat celkem 108 spálených kalorií, Attila Végh jen 96.
  • Nutno také dodat, že Terminátor dominoval v souboji již od první minuty, kdy vedl dokonce poměrem 30 kcal vs. 20 kcal.
  • V dalších minutách oba lehce zvolnili, v cíli měl nakonec více síly slovenský bojovník (poslední minutu souboje dokonce vyhrál poměrem 24 kcal vs. 18 kcal), na Karlose to už ale nestačilo.

Jak dobré sportovní výkony to jsou a jakými jinými činnostmi můžeme dosáhnout podobného energetického výdeje?

Vémola proti světu: Jak si Karlos vede v porovnání se světovými airbikery?

Jízda na airbiku se často používá pro testy maximálních výkonů – každý, kdo si vzdušné kolo někdy vyzkoušel, tak ví, o čem je řeč. Svou slabost pro něj mají také světové celebrity, v tréninku jej používá třeba britská zpěvačka Ellie Goulding nebo britská politička Theresa May v rámci svých crossfitových tréninků.

Skutečně famózní výkony bychom však měli hledat u jiných sportovců, například u takového amerického fitness trenéra Rob MacDonalda, který na airbiku za jednu minutu protočil jen těžko uvěřitelných 87 kcal – to je výkon, který odpovídá asi osmi koňským silám.

Auto by to sice ještě nerozjelo, ale takové tepelné čerpadlo už by Rob se svým tělesným výkonem hravě utáhl. A tak Karlos s Attilou zůstávají oproti světové špičce ještě trochu pozadu, byť je třeba uznat, že se svými hmotnostmi (oba váží asi 93 kg) jde stále o úctyhodné sportovní výkony.

Jakými dalšími činnostmi bychom se v energetickém výdeji mohli přiblížit "Karlosově pětiminutovce"?

[Instagram]

Aby sportovec vážící 70 kg spálil 108 kcal (energetický výdej odpovídající výkonu Karlose Vémoly po 5 minutách na airbiku), musel by:

  • 6 minut běžet do schodů

  • 7 minut běžet ve vysokém tempu odpovídajícímu asi 14,5 km/h

  • 11 minut hrát rugby v zápasovém tempu

  • 13 minut hrát tenis

  • 15 minut cvičit intenzivně ve fitness centru

  • 31 minut tancovat waltz

  • hodinu a půl nehybně sledovat další dva díly seriálu Too hot to handle a o 108 spálených kalorií by se postaral klidový metabolismus

Co si z toho vzít?

Jak je vidět, zvládnout energetický výdej Karlose Vémoly v 5 minutách není žádná sranda. Běh do schodů zní sice na první pohled nadějně, v praxi je to ale takřka neproveditelné, jelikož při výběhu do schodů celé tělo nepracuje rovnoměrně a brzy dojde k přetížení a k překyselení kvadricepsů (předních svalů stehna), které lidově řečeno vytuhnou.

Běh ve vysokém tempu zní sice o trochu reálněji, ovšem opět jen do té doby, než si jej vyzkoušíte – pro mnoho lidí totiž takové tempo začíná připomínat dlouhý sprint. 

Přidej se k 41 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
5 Líbí se mi Uložit článek