5 kroků, díky kterým budete každé ráno maximálně produktivní

23. 2. 2022
Komentáře
5 kroků, díky kterým budete každé ráno maximálně produktivní
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Odkládaný budík, uspěchaný odchod z domova a přitom stejně dorazíte vždycky pozdě. Den nezačal dobře a ani tentokrát jste ráno nestihli svůj trénink, přípravu zdravé snídaně nebo první úkoly na svém to‑do listu. Přitom byste si přáli být produktivní už od rána? Stačí pár odzkoušených tipů, vytvoření nových návyků a přilnutí k nim, které se mně osvědčily. 

Jak ze sebe tedy vydolovat to nejlepší už od rána? Pojďme se podívat, které kroky pomohly mně. Třeba vám budou připadat příliš sobecké či nereálné. Třeba v nich na druhou stranu naleznete nebývalou pomoc.

5 kroků k produktivnímu ránu

1. Naprosto ignorujte okolní svět a nenechte se vyrušovat

Zamyslete se, kolik podnětů se k vám dostane prostřednictvím internetu a sociálních sítí a jak velkou část vaší pozornosti si berou.

  • Spolužačka ze základní školy, kterou jste deset let neviděli, se zasnoubila? Nechám svůj mozek pár minut pracovat, abych si udělal obrázek o tom, zda je to dobrý krok, nebo ne.
  • Kamarád by chtěl jít na koncert. Rychle musím vytáhnout diář a podívat se, jestli mám čas, případně bych měl objednat lístky, napsat dalším lidem a kliknout na facebooku na tlačítko zúčastním se.
  • Vaše dětská láska vyrazila na dovolenou na Mauricius. Rychle si musím udělat analýzu toho, zda jela za svoje peníze, nebo ji tu krásnou fotku udělal roztomilý dědula, který se nikdy na fotkách neukáže.

Tyto myšlenkové pochody vám berou část energie a času, které můžete využít pro svou tvorbu. A takových podnětů v dnešní době dostanete nespočet, pokud jen trochu chcete. Proč tedy na chvíli nevypnout svět okolo sebe?

Naučte se využívat režim letadlo

Před ulehnutím do postele přepínám telefon na letecký režim, abych se zbavil zlozvyku ihned po probuzení zkontrolovat všechny sociální sítě, který mě dokáže dokonale obrat o energii. Ráno tedy vstanete a jediné, co vidíte na obrazovce mobilu, je čas, ve který jste se probudili. Napsal vám někdo mail, zatímco jste spali? Pár hodin si na odpověď počká – obzvláště, pokud vstáváte brzy, je relativně jedno, zda příjemce svou odpověď dostane v 5 ráno nebo v 7. Pravděpodobně v té době bude stejně ještě v posteli.

Na vtipná videa se podíváte potom, stories plné naaranžovaného jídla také zkouknete později, teď se věnujte své tvorbě. Pokud neustále tříštíte svou pozornost mezi nespočet podnětů, nebudete nikdy schopni se dostat do stavu soustředěné práce nebo, chcete‑li, proudění/flow, kdy neexistuje nic jiného než vy a váš projekt.

  • Už jste slyšeli o digitálním detoxu? Proč to není vůbec blbý nápad, píšeme v článku tady

Pokud je to nutné, povolte pouze hovory

Pokud máte strach, že vám uprostřed noci zavolá kamarád, který se drží jedním prstem levé ruky kraje útesu a pro kterého jste jeho jediná možnost záchrany, vypněte si jen data a hovory nechte povolené.

Řádky výše neměly sloužit jako motivace k tomu, abyste si zrušili sociální sítě, telefon rozbili kladivem a odstěhovali se hluboko do lesů. S klidným srdcem se na ně vraťte poté, co jste se dokázali soustředěně věnovat své práci. Uvidíte sami, že je jedno, zda se přihlásíte v 7 ráno po probuzení nebo v 10.

Je však důležité držet se svých cílů a nesklouznout ke kompromisům či zcela jiným záležitostem.

5 kroků, díky kterým budete každé ráno maximálně produktivní

2. Plánujte už před usnutím

Den pomalu končí a vy se s očekáváním toho nového pomalu ploužíte do postele. Ráno byste chtěli stihnout hodně věcí, snad to vyjde… A možná taky ne, protože začnete ráno chaoticky dělat více věcí naráz, takže nakonec neuděláte žádnou.

Vyzkoušejte tedy naprosto archaický způsob, jak z toho ven. Vezměte si papír, tužku a napište si krátký seznam věcí, které chcete v následující den stihnout. Pokud je to jeden velký úkol, ponechte na papíře klidně jen ten, pokud máte plánů více, zapište si nahoru ty nejdůležitější, které jsou následovány méně důležitými.

Poznámka na okraj: To, že si daný úkol žádá velké množství času, jej automaticky nedělá důležitým. Myslete na to při volbě svých preferencí.

Vstaňte. Podívejte se na papír. Proveďte.

3. Just do it!

Slogan značky Nike je příhodným nadpisem. Obzvláště v dnešní době můžeme tvrdit, že ve většině situací víme, co udělat: Nejez ten větrník, nedávej si osmé pivo, nezapínej Tinder…

Podobně podvědomě víme, že pokud chceme něco udělat (například napsat článek, učit se do školy, pracovat na důležitém projektu) asi bychom si k tomu měli sednout a prostě začít. To, že budeme trávit zbytečný čas editací textů a googlením tipů, jak se efektivně učit, si nepomůžeme. Právě naopak. Ztratíme zbytečně další čas, který nám pak bude chybět.  

Ve vzácných chvílích, kdy nejste rušeni svým okolím (krok 1) a věnujete se svému cíli (krok 2), se snažte naplno převést svůj tok myšlenek do slov či činů. Vyšperkovat projekty nebo dohledávat detaily k probírané látce můžete později. 

4. Síla zvyku

Opakovaná akce může vést k tvorbě zvyků, které mohou být jak pozitivní, tak škodlivé. Občas se stane, že nové zvyky přijdou do konfliktu s těmi starými. Zde je příklad:

Dokud nemám hotovou svou porci práce, nejím. Pokud máte zažitý zvyk, že se musíte najíst v přesný čas po probuzení, může vás tato skutečnost šokovat. Starý zvyk, tedy vyhledání ledničky ihned po probuzení, je přehlušen zvykem novým, tedy věnováním se podstatným věcem v ranních hodinách. Uvidíte, že když si dáte jídlo o něco později, vůbec nic se nestane. 

Vaše zvyky nemusíte měnit ze dne na den. Pro tělo by bylo příliš šokující, kdybyste budík přetočili z deváté na pátou hodinu. Můžete si ho každý den posunout o 5 minut. Za týden budete vstávat o půl hodiny dříve a za měsíc o dvě a půl hodiny. Tento posun se samozřejmě nedá dělat do nekonečna, po nalezení ideálního času se tento zvyk dokáže zakořenit a bude se vám vstávat s větší lehkostí.

5 kroků, díky kterým budete každé ráno maximálně produktivní

5. Každodenní trénink

Posledním zvykem, který mi pomáhá k produktivitě, je trénink. Každý den věnujte alespoň chvíli cestě ke svému cíli. Pokud potřebujete napsat nějakou práci, může to být článek, seminárka nebo cokoliv jiného, musíte si udělat ze psaní zvyk. Dejte si za cíl, že každý den napíšete 300 slov. Ze začátku se vám to může zdát obtížné, ale trénink dělá mistra. Brzy už vám to půjde jako po másle. 

Stejná metoda se dá aplikovat prakticky na cokoliv. Pracujete na důležitém projektu nebo začínáte cvičit? Vyhraďte si každý den ráno 20 minut, kdy se mu budete maximálně věnovat. Ze začátku to pro vás může být nezvyk, takže nestihnete velký objem práce. Po čase už však budete každodenní čas strávený nad projektem brát jako samozřejmost a uvidíte, že budete v danou dobu čím dal tím produktivnější.

Začátky nikdy nejsou lehké, ale ten pocit, že se každým dnem posouváte blíž a blíž k cíli, si brzy zamilujete.

Co si z toho vzít?

V tomto článku jste nalezli konkrétní kroky, které mi pomohly tvořit v době, kdy na kreativní proces bylo nejméně času. Třeba tyto rady z duše nenávidíte a budete mě proklínat. Zkuste mi ale věřit a vyzkoušet je. Uvidíte, že vám pomohou pohnout se z místa, ať už se vám nedaří s vlastním projektem, školní prací nebo s čímkoliv jiným. 

Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Sychravé počasí umí prověřit naši imunitu a mnoho z nás v rámci prevence zkouší různé druhy otužování. Jeden svérázný Holanďan však svou metodou vyvolal obrovskou vlnu zájmu napříč laickou i odbornou veřejností, a tak pojďme společně nakouknout pod pokličku "ledového muže".
Studená sprcha po ránu: jaké jsou její benefity?
Studená sprcha po ránu: jaké jsou její benefity?
Čeká tě nějaká stresová situace a ty máš pocit, že ji nemůžeš zvládnout? Pak je nejvyšší čas okusit kouzlo studené sprchy. Nejenže ti dodá dobrou náladu, ale věř tomu, že nic horšího už tě přes den fakt nepotká.
5 chyb, kterými zabíjíte zdravou snídani. Neděláte nějakou z nich?
5 chyb, kterými zabíjíte zdravou snídani. Neděláte nějakou z nich?
Způsobů, jak zkazit zdravé jídlo, existuje spoustu. A snídaně není žádnou výjimkou, naopak. Neničíte si náhodou svou pečlivě připravenou a zdravou snídani některou z těchto chyb? Které to jsou a jak je napravit, rozebíráme v článku.
Ranní rutina: 7 návyků, které vás naučí stíhat život
Ranní rutina: 7 návyků, které vás naučí stíhat život
Snažíte se stíhat všechno, ale nakonec máte pocit, že jen mrháte časem? Pro všechny, kdo jsou na tom podobně, máme 7 tipů, díky kterým zvýšíte svou celodenní produktivitu na maximum.
Nejúčinnějších látky pro podporu spánku
Nejúčinnějších látky pro podporu spánku
Kvalitní spánek je klíčový pro naše zdraví, úspěšné hubnutí i nabíraní svalové hmoty! Co ale dělat, když už nic nezabírá, nemůžeme usnout a skoro jsme už zapomněli na to, jaký je pocit, pořádně se vyspat?
Melatonin: hormon spánku. Jaké má další účinky?
Melatonin: hormon spánku. Jaké má další účinky?
Čekají vás státnice, důležitý pohovor nebo cesta přes několik časových pásem? Spolehněte se na melatonin a dejte sbohem probdělým nocím.
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Všichni chceme být produktivní, ale den je nám krátký. Jako nejlepší řešení se zdá obětovat pár hodin spánku. Je to ale dobrý nápad? Co když si naopak škodíme? Přečtěte si, jak může deficit spánku působit na naše zdraví, stravování nebo hubnutí!
Chcete mít plno energie hned po ránu? 7 tipů, jak na zdravou snídani
Chcete mít plno energie hned po ránu? 7 tipů, jak na zdravou snídani
Pokud do sebe ráno hodíte koblihu, přepadne vás brzy hlad i chutě. Když si nachystáte výživnou snídani, budete plní energie. Jak by mělo ideální snídaňové ráno vypadat?
Cvičit ráno, nebo večer: co je lepší pro efektivní hubnutí?
Cvičit ráno, nebo večer: co je lepší pro efektivní hubnutí?
Fyzická aktivita v podobě vytrvalostní aktivity (kardia) a silového cvičení by měla být pevnou součástí našeho životního stylu. Existuje však ideální denní doba fyzické aktivity pro maximální podporu hubnutí?
Digitální detox: 7 způsobů, jak omezit čas online a být se sebou spokojenější
Digitální detox: 7 způsobů, jak omezit čas online a být se sebou spokojenější
Možná nejste tak úplně spokojeni s tím, jak svá chytrá zařízení používáte. Zároveň si nevíte rady s tím, jak z toho začarovaného kruhu ven. Připravili jsme pro vás pár praktických tipů, díky kterým se naučíte používat vychytávky moderní doby chytře.
Jak si sestavit zdravou snídani
Jak si sestavit zdravou snídani
Víš, jak by měla vypadat správná snídaně, která dodá tvému tělu všechny důležité živiny, ale zároveň ti nevezme zbytečně moc drahocenného času? Otevři článek a inspiruj se tipy, které hravě zvládneš přidat do svého jídelníčku.
Když ráno nestíháš: tipy na vyvážené snídaně “to go”
Když ráno nestíháš: tipy na vyvážené snídaně “to go”
Ráno je sice každá minuta dobrá, ale pravidelně snídat za pochodu croissant s XXL “lattéčkem” není zrovna ideální. Přinášíme vám proto 6 tipů na vyvážené snídaně "to go".
Stav flow: dostaňte ze sebe to nejlepší
Stav flow: dostaňte ze sebe to nejlepší
I vy už jste někdy zažili stav flow – pocit, kdy se na nějakou činnost soustředíte tak silně, že okolní svět najednou plyne okolo vás. Co vám může v životě přinést a jak jej dosáhnout častěji?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?