Beta karoten: co to je, jeho účinky i rizika

ověřil/a Mgr. Kristýna Kovářová a PhDr. Barbora Matějčková
Komentáře
Beta karoten: co to je, jeho účinky i rizika
Image by Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Beta‑karoten je oranžový pigment a prekurzor vitaminu A, nacházející se například v mrkvi a sladkých bramborách.

Co je beta karoten? 

Beta karoten je přírodní pigment patřící do skupiny karotenoidů, které jsou zodpovědné za oranžovou, žlutou a červenou barvu mnoha druhů ovoce a zeleniny. Je to provitamin, což znamená, že se v těle mění na vitamin A, nezbytný pro zdravý zrak, imunitní systém, růst buněk normální stav pokožky a sliznic a metabolismus železa.. Beta karoten má zároveň významné antioxidační vlastnosti (antioxidanty pomáhají chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály). 

Lidské tělo získává beta karoten zejména z potravin “jím obarvených”, jako jsou mrkev, sladké brambory, špenát, dýně, meruňky či mango. Příjem beta karotenu z přírodních zdrojů je obecně považován za bezpečný, avšak nadměrná konzumace doplňků stravy s jeho vysokým obsahem může mít negativní dopady, zejména u kuřáků, u nichž může zvýšit riziko rakoviny plic (​​v důsledku jeho interakce s karcinogeny v cigaretovém kouři.

V jakých potravinách lze beta karoten nalézt?

Zelenina

  • Mrkev
  • Sladké brambory
  • Špenát
  • Kapusta
  • Dýně
  • Červené papriky
  • Brokolice
  • Brukev zelná
  • Hrachové lusky

Ovoce

  • Mango
  • Papája
  • Kantalupe meloun
  • Meruňky

Živočišné potraviny

  • Olej z tresčích jater
  • Hovězí játra
  • Žloutky
Beta karoten: co to je, jeho účinky i rizika

5 potenciálních benefitů konzumace a suplementace beta karotenu

  1. Podpora zdravého zraku: beta karoten se v těle přeměňuje na vitamin A, který je klíčový pro udržení zdravého zraku. Důvodem je fakt, že vitamin A je nezbytný pro tvorbu tzv. rhodopsinu, proteinu v oku, který zapříčiňuje fungování zraku za nízkého osvětlení. Dostatečný příjem beta karotenu tak může pomoci předcházet slepotě ve tmě a dalším očním problémům spojeným s nedostatkem vitaminu A.
  2. Posílení imunitního systému: vitamin A je také důležitým pomocníkem při správné funkci imunitního systému – pomáhá udržovat integritu sliznic v dýchacích cestách, trávicím traktu a močovém systému, čímž brání vstupu patogenů do těla. Také podporuje tvorbu a funkci bílých krvinek, zásadních pro boj proti infekcím.
  3. Antioxidační ochrana: beta karoten patří mezi antioxidanty, které chrání antioxidanty buňky před poškozením způsobeným volnými radikály. Tato ochrana může snižovat riziko vzniku chronických onemocnění, jako jsou výše zmíněné kardiovaskulární choroby a některé druhy rakoviny. Antioxidanty také přispívají ke zpomalení procesu stárnutí.
  4. Podpora zdraví kůže: vitamin A podporuje normální stav pokožky a sliznic, a působí protektivně také vůči slunečnímu zářením a znečištění. Beta karetonem zároveň pomáhá udržovat hydrataci a pružnost pokožky, čímž přispívá k jejímu svěžímu vzhledu.
  5. Zlepšení kognitivních funkcí: antioxidanty, mezi které patří třeba i beta karoten, mohou podle některých studií zlepšovat kognitivní funkce. Přehled z roku 2018, který zahrnoval osm studií zaměřených na antioxidanty, včetně beta karotenu, zjistil malé výhody spojené s doplňováním beta karotenu na kognitivní funkce a paměť (pouze z dlouhodobého hlediska, v krátkodobém horizontu dospěli k závěru, že je zapotřebí další výzkum).

Kolik beta karotenu tedy potřebuji? 

Doporučený denní příjem beta karotenu se liší v závislosti na zdroji a požadovaných zdravotních přínosech. Existuje ovšem několik obecných doporučení – průměrný denní příjem se z potravinových zdrojů odhaduje v rozmezí 2–7 mg. Toho lze dosáhnout konzumací různých druhů ovoce a zeleniny, jako jsou:

  • Batáty (9,4 mg na 100 g)
  • Mrkev (9,2 mg na 100 g)
  • Kapusta (8,8 mg na 100 g)
  • Dýně (6,9 mg na 100 g)
  • Špenát (5,9 mg na 100 g).

Co se doplňků stravy týče, suplementace beta karotenu není úplně obvyklá. Volně prodejný přípravek by měl být v pořádku, ale cílem je primárně získávat jej z potravin. Pokud ale na této volbě trváte, poraďte se se svým lékařem (pravděpodobně vám doporučí příjem 3–6 mg/denně).

Co si z toho vzít?

Beta karoten je přírodní pigment a provitamin A, který se nachází v mnoha druzích ovoce i zeleniny, například v mrkvi, sladkých bramborách, špenátu či mangu. Díky svým antioxidačním vlastnostem přispívá k ochráně buněk před poškozením volnými radikály. Konzumace potravin bohatých na beta karoten je bezpečná a přínosná, ale nadměrný přísun, zejména u kuřáků, může mít negativní účinky. 

Potraviny, vitaminy a minerální látky pro zvýšení hladiny testosteronu
Potraviny, vitaminy a minerální látky pro zvýšení hladiny testosteronu
Testosteron je pohlavní hormon, který je stěžejní pro růst svalů, dostatek energie, vitalitu, reprodukční funkci, libido a také růst a zdraví kostí. V poslední době se však jeho hladina u mužů citelně snižuje. Jak ji můžeme dostupnými prostředky zvýšit?
Vitamin A a beta-karoten: Co jíst, abychom ho v jídelníčku měli dostatek?
Vitamin A a beta-karoten: Co jíst, abychom ho v jídelníčku měli dostatek?
"Jez mrkev, abys dobře viděl, má hodně vitaminu A!" Je to skutečně tak? V kterých potravinách vitamin A najdeme? A v kterých se nachází jeho příbuzný beta-karoten?
Vitamíny skupiny B - k čemu jsou dobré?
Vitamíny skupiny B - k čemu jsou dobré?
Nejen makroživinami živ je člověk. I vitamíny mají své nezastupitelné místo ve stravě a nutně musíme sledovat jejich příjem. Ponechme nyní bokem nejtradičnější vitamín C a podívejme se na jiné ve vodě rozpustné vitamíny, a to vitamíny
Jak vybrat vitamíny a minerály a na co si dát extra pozor?
Jak vybrat vitamíny a minerály a na co si dát extra pozor?
Vybrat kvalitní multivitamin a multiminerál dá pořádně zabrat! Kdo by ze suplementace multivitaminy mohl těžit a jaké skupiny obyvatelstva jsou v ohrožení důležitých vitaminů nebo minerálních látek?
Lipozomální vitamíny: co jsou zač a stojí opravdu za to?
Lipozomální vitamíny: co jsou zač a stojí opravdu za to?
Slyšeli jste už o lipozomálních doplňcích stravy? V poslední době zažívá tento druh suplementů neuvěřitelný boom. Stojí to ale opravdu zato? To i další zajímavosti naleznete v tomto článku!
Jak skladovat ovoce a zeleninu, aby si uchovaly co nejvíce vitamínů?
Jak skladovat ovoce a zeleninu, aby si uchovaly co nejvíce vitamínů?
Nevhodným skladováním můžeme přijít o cenné živiny, ale také o skvělou chuť ovoce a zeleniny. Na co si dát pozor při skladování ovoce a zeleniny?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Cviky na bederní páteř pro uvolnění i posílení
Cviky na bederní páteř pro uvolnění i posílení
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Cviky na krční páteř pro uvolnění i posílení
Cviky na krční páteř pro uvolnění i posílení
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?