Stav flow: dostaňte ze sebe to nejlepší

Kristýna Dvořáková
Kristýna Dvořáková 13. 11. 2022 Poprvé publikováno 10. 11. 2021
Aktualizováno 13. 11. 2022
3 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Stav flow: dostaňte ze sebe to nejlepší
obrázek z freepik.com

Jistě jste už někdy zažili ten pocit, kdy se na nějakou činnost a emoce s ní spojené soustředíte tak silně, že okolní svět najednou plyne okolo vás, aniž byste jej vnímali. Přestože v této chvíli většinou podáváte nějaký výkon (cvičení, myšlení, tvorba…), připadá vám, jakoby vám energie vlastně ani neubývalo – spíše se nějakým způsobem dobíjela. 

V knihách a vědeckých článcích najdete tento stav pod názvem “flow” – proč se o něj zajímat, jaké výhody může přinést ve sportu i běžném životě a existuje způsob, jak si jej navodit? 

Co je stav flow? 

Slovo “flow” v překladu znamená tok – plynutí, proudění. V praxi je to stav, kdy jste zcela ponořeni do nějaké činnosti. Veškerá vaše pozornost, soustředěnost a kreativita je směřována na onu konkrétní věc a požitek z ní, a vy přestáváte vnímat čas a rušivé elementy ve svém okolí.Flow bývá zpravidla spojován s příjemnými pocity a často jste v něm schopni podat maximální výkon, aniž byste museli vynaložit vyšší úsilí.

Pro úplnost je dobré pochopit, že k dosažení tohoto stavu je nutná určitá vyzývavost a obtížnost dané aktivity. Příliš lehká činnost vás totiž bude pravděpodobně nudit a nadměrné nároky zase vyvolají stresovou reakci. Důležité je proto v míře obtížnosti hledat zlatý střed. 

Zřejmě vás nepřekvapí, že flow je pro jedince po mnoha stránkách výhodný a těžit z něj mohou sportovci, umělci, ale i lidé při práci nebo svých koníčcích. Zakladatelem tohoto konceptu je profesor Mihaly Csikszentmihalyi, který v souvislosti s ním vydal mnoho knih a vědeckých publikací. 

Stav flow: dostaňte ze sebe to nejlepší

Může flow podpořit sportovní výkon? 

Jednou z nejtypičtějších činnosti, během kterých lze stavu flow dosáhnout, je fyzická aktivita. Dost možná jej zažíváte i vy, např. při běhu, nebo jízdě na kole. Celý svět najednou tak nějak splyne v jedno a vy na chvíli zapomenete, že vlastně sportujete.

Výzkumy potvrdily, že flow a špičkový sportovní výkon spolu úzce souvisejí – u atletů byly ve dnech nejlepších výkonů zjištěny vyšší hodnoty ukazatelů typických pro stav flow, než ve dnech, kdy se jim příliš nedařilo, nebo podali průměrný výkon. Těmito markery jsou např. maximální nasazení a koncentrace, jasná definice cíle, pocit kontroly a sebevědomí, ale i zábava nebo požitek z výkonu. 

Někteří vědci pak předpokládají, že flow je faktorem, který výkonu předchází, jiní však poukazují i na to, že požitek vyplývající ze samotného špičkového výkonu pak stav flow dále ještě umocňuje.

Najde flow uplatnění i v běžném životě? 

Flow je kromě sportu velmi užitečným nástrojem i v běžném životě – štěstí totiž (u většiny populace) nezávisí na tom, jestli doběhnou dál, doskočí výš nebo vyhrají závod. Důležitější je pro ně např. s přehledem zvládat každodenní povinnosti, cítit se v pohodě nebo v případě potřeby umět “dobít baterky”. 

A přesně o to v konceptu flow jde – o příjemné pocity, štěstí a bezstarostnost. Toho můžete dosáhnout třeba při čtení dobré knížky, kreslení nebo třeba jen poslouchání oblíbené hudby. Relaxace a zklidnění roztěkané mysli vám totiž umožní lépe se soustředit, zvládat obtížné situace, a bojovat proti stresu. V tomto směru se flow prolíná např. s mindfulness a meditačními technikami.

obrázek z gettyimages.com

Jak se dostat do stavu flow dostat?

Asi tušíte, že odtud dnes neodejdete s neprůstřelným a 100% účinným návodem. Flow totiž nelze jen tak navodit z minuty na minutu, na jeho průběh má vliv celá řada faktorů.  Existují však body, které by vám, pokud budou splněny, měly tuto cestu výrazně usnadnit. 

  1. Stanovte si realistické cíle. O ideální náročnosti dané aktivity jste se mohli dočíst už výše v textu – volte vždy takovou intenzitu, aby pro vás byla výzvou, ale zároveň jste se neodsoudili k vyhoření už na startovní lajně. Větší a dlouhodobější mety je také vhodné rozložit si do menších krůčků. Se správným stanovením cílů vám může pomoci i náš další článek Jak si stanovit takový cíl, který vás dovede k úspěchu?

  2. Věnujte se tomu, co vás baví. Pravděpodobnost, že dosáhnete stavu flow, je mnohonásobně vyšší u aktivit, ke kterým máte pozitivní vztah. Je jasné, že život se neskládá pouze z příjemných věcí, s postupem času a trochou tréninku však pro vás bude snažší tyto techniky uplatnit i v méně oblíbených oblastech. 

  3. Eliminujte rušivé elementy z okolí. Snažte se své prostředí upravit tak, aby vám nic nebránilo v ponoření se do dané činnosti. Vadí vám ruch města a zastavování se na přechodech? Běžte si zaběhat do lesa. Nemůžete se soustředit na obsah knihy? Vypněte televizi, zapalte si svíčku a uvařte čaj – uvidíte, že vaše čtecí chvilky budou hned o něčem jiném. 

  4. Cesta je cíl. Přestože od každé činnosti očekáváme nějaký výstup, flow je primárně zaměřen na samotný proces – zastavení se v čase a prožívání příjemných pocitů spojených s danou aktivitou. Platí to i ve sportu, přestože chcete podat co nejlepší výkon, ve stavu flow se vždy zaměřujete primárně na to, co je právě teď. 

Co si z toho vzít? 

Stav flow je pro většinu z vás jistě známá věc, jen jste možná nevěděli, že by mohl být předmětem tolika výzkumů a diskuzí. Je však pravdou, že po stránce sportu i kvality běžného života má flow rozhodně co nabídnout – je totiž spojen s příjemnými emocemi a umožní vám se zklidnit, zapomenout na okolní svět a paradoxně předvést maximální výkony při minimálním úsilí. 

A jak se do stavu flow dostat? Spolehlivý a jednotný návod bohužel neexistuje, vždy byste si však měli stanovovat realistické cíle, věnovat se tomu, co vás baví, a snažit se eliminovat rušivé faktory z okolí. Myslete také na to, že cesta je někdy cíl a radost vám může přinést samotná činnost, nikoliv jen její výsledek

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
3 Líbí se mi Uložit článek