Jak na zdravé zálivky a dresinky na salát a maso?

Komentáře
Jak na zdravé zálivky a dresinky na salát a maso?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Léto je pro mnoho z nás oblíbeným obdobím právě díky grilovačkám, posezení s přáteli a relaxování za vlahého letního počasí. Dnes se zaměříme na dresinky, které se často ke grilovaným pokrmům podávají, a na salátové zálivky, které mohou zaručeně zpestřit salátovou mísu. Jsou však dresinky a zálivky zdravé? A jaký je rozdíl mezi kupovaným a doma připraveným dochucovadlem?

Na co se v článku zaměříme

  • Jaký je rozdíl mezi dresinkem a zálivkou
  • Složení kupovaných dresinků a zálivek
  • Rozdíl mezi kupovaným a doma připraveným dresinkem a zálivkou
  • 5 tipů na přípravu domácího dresinku na salát či k masu
  • 5 tiků na přípravu domácích zálivek na saláty

Rozdíl mezi dresinkem a zálivkou

Základní složkou zálivky (neboli tzv. vinaigrette) je ocet a olej. Můžete do ní přidat i další suroviny, jako jsou bylinkykoření, hořčice, víno, vařený žloutek, šunku či slaninu, strouhaný nebo nadrobno sekaný sýr.

Dresink obsahuje odlišné složky, především majonézu, mléčný výrobek (smetana, zakysaná smetana, jogurt), rajčatový protlak, pyré či kečup a mnohé další suroviny v závislosti na typu dresinku. Dresink slouží nejen na dochucení salátu, ale může se podávat k masu, rybě, těstovinám a jiným pokrmům.

obrázek z istockphoto.com

Kupované dresinky

Na trhu naleznete nepřeberné množství dresinků. V závislosti na příchuti se jejich složení do určité míry liší. Běžně dostupné produkty většinou obsahují olej, ocet, škrob, cukr (případně maltodextrin, glukózový sirup, invertní cukr), vaječný žloutek, sůl, koření, bylinky, stabilizátory, aromata, konzervanty, barviva, dále pak například hořčici, jogurt, citronovou šťávu, rajčatový protlak, slad, sýr, sójovou omáčku a další složky dle příchuti dresinku.

Na jednu porci (30 ml) můžete přijmout z dresinků dostupných v supermarketech kolem 100 kcal a 0,6 g soli

Kupované zálivky

V obchodech se setkáte především se sušenými kořenícími směsmi na přípravu zálivky, které si doma dle návodu smícháte s octem, olejem, případně trochou vody. Směsi lze použít i na přípravu domácího dresinku, pokud ji smícháte například s jogurtem.

Složení těchto směsí dokáže člověka odradit již svou délkou, když se však začtete, raději směs asi ani kupovat nebudete. Složení směsí od různých výrobců jsou dost podobná, většinou obsahují bylinky, koření, cukr (v různých podobách jako je laktóza, fruktóza, sacharóza, sirupy), barviva, aromata, konzervanty, olej, případně další složky. Odrazující je také obsah soli. Ve 100 g směsi nalezneme více než 20 g soli, na balení o 10 g by to však vycházelo na nějaké 2 g soli, což je velmi podobné jako u 100 g dresinku.

Kolik energie a soli přijmete na jednu porci salátu, pokud budete postupovat dle návodu? Například dle návodu u salátové zálivky od značky Avokádo bychom na porci zeleniny o 150 g přijali po přidání oleje a balsamica 90 kcal a 1,2 g soli.

obrázek z istockphoto.com

Tipy na zdravější dresinky a zálivky

Díky konzumaci doma připravovaného dresinku a zálivky můžete přijmout především méně soli a cukru v porovnání s kupovanými výrobky, vyhnete se též konzumaci konzervačních látek, barviv, aromatů, stabilizátorů, zahušťovadel a látek, které do zdravé stravy prostě nepatří.

A především, máte jasný přehled o tom, co doma připravený dresink či zálivka obsahují. Energetická hodnota může být u doma připravených dresinků a zálivek dosti podobná těm kupovaným, do značné míry však závisí na typu a základu dresinku či zálivky.

Jak na zdravý dresink?

  1. Jako základ dresinku vyberte nejlépe jogurt. Může jít o klasický bílý jogurt nebo v odtučněné verzi, řecký jogurt či skyr. Pokud vám nevadí vyšší energetická hodnota, můžete přidat i trochu zakysané smetany nebo light majonézy. Lze použít i kyšku či kysané podmáslí, dresink pak však bude tekutější.

  2. Na ochucení jogurtového dresinku použijte čerstvé nebo jednodruhové sušené bylinky. Hodit se především bude bazalka, máta, koriandr, tymián, pažitka, kopr, libeček, citronová tráva, oregano, rozmarýn a další byliny.

  3. Pro přípravu pálivé omáčky, přidejte čerstvý drcený česnek, chilli papričku, kvalitní pikantní kečup nebo hořčici.

  4. Do dresinku můžete přidat najemno nasekanou zeleninu jako je cibule, jarní cibulka, kvašené okurky, okurky hadovky, papriku, rajčata, řapíkatý celer, strouhaná mrkev s celerem.

  5. Dresink můžete ozvláštnit exotickými chutěmi přidáním avokáda s limetkou a koriandrem, kari kořením či sójové omáčky s česnekem, medem a restovaným sezamem.

Zkuste například recept na salátový dresink s avokádem a limetkou

Rozmixujte spolu avokádo (1 ks), řecký jogurt (110 g), koriandr (5 g), šťávu z limetky (60 ml), olivový olej (60 ml), drcený česnek (2 stroužky). Dochuťte špetkou soli a čerstvě namletým pepřem. Dresink by měl mít příjemně krémovou konzistenci, jedna porce (30 ml) obsahuje 75 kcal.

obrázek z downshiftology.com

Jak na zdravou zálivku?

  1. Vybírejte kvalitní rostlinné oleje, preferujte ty za studena lisované neboli extra panenské. Vzhledem k tomu, že se zálivka neohřívá, je možné použít i speciální oleje jako je avokádový, dýňový, sezamový, lněný, hroznový.

  2. Použijte citronovou, limetkovou šťávu, tamarind či balsamico (vinný ocet).

  3. Pro zpestření chuti můžete přidat sójovou omáčku se sníženým obsahem soli, amino omáčku, tahini, koření a bylinky.

  4. Pro pálivou chuť přidejte drcený česnek, chilli, zázvor či hořčici.

  5. K doslazení použijte med, javorový či čekankový sirup.

Zkuste například recept na salátovou zálivku se zázvorem a kurkumou

Smíchejte olivový olej (60 ml), jablečný ocet (30 ml), kurkumu (2 g), najemno nastrouhaný zázvor (1 g) a trochu medu (7 g). Zalijte salát zálivkou a a dobře promíchejte. Porce (30 ml) obsahuje 170 kcal.

Co si z toho vzít?

Na trhu naleznete nespočet dresinků a omáček na saláty a ke grilování. Jejich složení by vás mělo od koupě odradit, obsahují totiž konzervanty, aromata, stabilizátory, zahušťovadla a další složky, které v doma připraveném dresinku rozhodně nenajdete. Při přípravě domácího ochucovadla si navíc můžete vyhrát s chutěmi, využít zeleninu, bylinky a koření z vlastní zahrádky a přesně víte, co do dresinku a zálivky dáváte.

Při přípravě domácího dresinku nebo zálivky používejte kvalitní čerstvé suroviny, dosáhnete tak krásného složení, příjemné chuti a v závislosti na typu dresinku i nižší energetické hodnoty, menšího obsahu tuku a soli. 

Zálivky na saláty budou mít vždy vyšší obsah energie, jejich základ totiž tvoří olej. Doma připravená zálivka však může krásně oživit salát a donutit i členy rodiny, kteří nejsou příznivci zeleniny, aby si salát dali. V tomto případě dbejte na výběr kvalitního oleje a šetřete se solí.

Jak připravit salát, abyste po něm neměli hned hlad
Jak připravit salát, abyste po něm neměli hned hlad
Dopřáváte si pravidelně salát jako hlavní jídlo s myšlenkou, že dáváte svému tělo to nejlepší? A obsahuje ten váš všechny důležité živiny? Přečtěte si na co se zaměřit, aby jste se z něj dosyta najedli a získali všechny základní živiny.
5 surovin, kterými zabíjíte svůj salát
5 surovin, kterými zabíjíte svůj salát
Je i pro vás synonymem lehkého zdravého jídla salát? Pak dejte pozor na to, jak ho připravíte a co do něj přidáte. V novém článku se dočtete, čím své saláty možná nevědomky zabíjíte.
Lepší trávení a skvělá chuť jídla. Proč se pustit do pěstování bylinek a jak je používat?
Lepší trávení a skvělá chuť jídla. Proč se pustit do pěstování bylinek a jak je používat?
Domácí bylinková zahrádka může být zdrojem radosti, skvělých chutí, vůní a také látek podporujících naše zdraví. V dnešním článku si popíšeme, jak snadno si můžeme takovou zahrádku založit, jaké benefity nám tyto bylinky mohou přinést a jaké je jejich praktické využití v pokrmech.
5 chutných a rychlých receptů na gril
5 chutných a rychlých receptů na gril
Léto bez grilování? Taky si to neumíme představit; vždyť ty teplé letní večery přímo vybízí k večeři na zahradě plné šťavnatého masa či zeleniny. V tomto článku vám představíme 5 jednoduchých, ale vynikajících receptů a zároveň tipy, čemu právě při grilování věnovat trochu větší pozornost a jak si ho užít na plné pecky.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.