Jak vybrat opalovací krém

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáře
Jak vybrat opalovací krém
Image by Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
 • Dlouhodobé vystavování se slunečnímu záření může vést k předčasnému stárnutí kůže či některým neduhům, jako jsou spálení či melanom.
 • Každodenní používání SPF může výrazně snížit riziko vzniku těchto závažných zdravotních problémů.

Význam ochrany před slunečním zářením

Stejně jako je pro lidstvo sluneční záření nezbytné, může být v některých případech také škodlivé. To se děje obzvlášť při nadměrném vystavování pokožky – ultrafialové (UV) záření, které slunce vyzařuje, je hlavním příčinou spálení, předčasného stárnutí kůže a v nejhorším případě také rakoviny kůže. Abyste tato rizika minimalizovali, je důležité používat adekvátní ochranu, a to především během letních měsíců, kdy je slunce nejsilnější.

Jedním z nejúčinnějších způsobů jsou opalovací krémy. Ty obsahují složky, které blokují nebo absorbují škodlivé UV paprsky, čímž zabraňují jejich proniknutí do pokožky. Aby se opalovací krém dal považovat za kvalitní, měl by mít tzv. širokospektrální ochranu, tedy chránit proti UV‑A i UV‑B záření. Kromě toho je ale také na místě dodržovat další opatření, jako je nošení ochranného oblečení, klobouků a slunečních brýlí a vyhýbání se přímému slunečnímu záření v poledních hodinách. 

4 klíčové indikátory při výběru opalovacího krému 

 1. Ochranný faktor SPF (Sun Protection Factor): SPF udává, jak dobře krém chrání proti UV‑B záření, které je hlavním viníkem spálení kůže. Obecně se doporučuje používat krémy s minimálním SPF 30, což poskytuje přibližně 97% ochranu proti UV‑B paprskům. Pro osoby s citlivější pokožkou nebo při intenzivním slunečním záření může být vhodné použít krém s vyšším SPF, jako je 50.
 2. Širokospektrální ochrana: pro adekvátní ochranu je potřeba myslet také na UV‑A záření, které tvoří přibližně 95 % UV záření dopadajícího na zemský povrch a jehož paprsky pronikají hlouběji do kůže a přispívají k předčasnému stárnutí kůže a vzniku vrásek (UV‑B paprsky jsou hlavní příčinou spálení kůže). Zároveň studie prokazují, že UV‑B záření je snadněji pohlcováno nebo rozptylováno atmosférou, mraky a dalšími aspekty prostředí, zatímco záření UV‑A jimi proniká snadněji a ve větším množství se dostává na zemský povrch. Proto je na místě pořídit takový krém, který poskytuje ochranu proti oběma druhům záření.
 3. Voděodolnost: pokud plánujete aktivity, při nichž očekáváte nadměrné množství potu nebo vody, je vhodné zvolit voděodolný opalovací krém. Ty zajišťují delší ochranu i při vystavení mokru, i tak je ale potřeba jejich pravidelná obnova. 
 4. Složení a vhodnost pro konkrétní typ pleti: lidé s citlivou pokožkou nebo alergiemi by měli vybírat opalovací krémy bez parfemace a barviv a s hypoalergenním složením. Pro mastnou nebo aknózní pleť jsou vhodné lehké, nekomedogenní krémy, které neucpávají póry. Dětská pokožka vyžaduje speciální jemné složení, často s minerálními filtry jako je oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý.

Z čeho všeho je možné volit?

Dle preferencí i vašich potřeb je možnost volit různé varianty ochrany proti slunečnímu záření. Patří mezi ně:

 • Krémy: opalovací krémy jsou nejběžnější formou sluneční ochrany. Jsou vhodné pro všechny typy pleti, včetně té suché díky svým hydratačním účinkům. Navíc se snadno aplikují a rovnoměrně roztírají po pokožce, což zajišťuje důkladnou ochranu. 
 • Gely: ne tak častou variantou jsou potom opalovací gely. Zpravidla mají lehčí konzistenci a snáze se vstřebávají, což je činí vhodnými pro mastnou a aknózní pleť. Gely nezanechávají mastný film a některé jsou obohaceny o chladivý účinek, příjemný v horkém počasí. 
 • Spreje: opalovací spreje jsou skvělým parťákem pro rychlou a snadnou aplikaci, zejména na těžko dosažitelná místa, jako jsou záda. Stejně jako gely snáz a rychle schnou – o to více si ale dejte pozor na rovnoměrné nanesení a omezte případné vdechování.
 • Olejové spreje: aneb kombinace výhod olejů a sprejů. Bývají vhodné pro suchou pokožku, neboť poskytují intenzivní hydrataci a zároveň ochranu před sluncem. 
 • Mléka: opalovací mléka mají většinou lehčí konzistenci než krémy, stále by však měla poskytovat výživnou a hydratační péči. Jsou vhodná pro všechny typy pleti a často se doporučují pro děti díky jejich jemnému složení a snadné aplikaci.
 • Tyčinky: opalovací tyčinky jsou praktické pro cílenou ochranu menších ploch, jako obličej, nos, uši a rty. Bývají kompaktní a snadno přenosné, což je činí ideálními pro rychlou aplikaci na cestách.
Jak vybrat opalovací krém
obrázek ze shutterstock.com

Jak a kdy aplikovat? 

Pro adekvátní ochranu před škodlivým UV zářením je ovšem klíčová správná aplikace – první vrstvu je důležité natřít zhruba 30 minut před plánovaným pobytem na slunci. Tento časový předstih umožňuje aktivním složkám vstřebat do pokožky a začít účinně chránit před UV paprsky. Při aplikaci nezapomínejte na žádnou část těla – často se opomíjejí oblasti jako uši, zadní část krku, nárty, chodidla či rty (na ty jsou skvělé právě výše zmíněné tyčinky či balzámy s SPF).

A jaké množství? Pro dosažení uvedené úrovně ochrany by měl dospělý člověk použít přibližně 30 ml krému (velikost golfového míčku) na celé tělo. Pokud použijete méně, úroveň ochrany výrazně klesá. Zároveň by se opalovací prostředky měly nanášet rovnoměrně a důkladně rozetřít, aby se zajistilo kompletní pokrytí pokožky. Určitě ale nezůstaňte pouze u jedné aplikace. Je nutné tento proces opakovat i během dne pro zachování adekvátní účinnosti. Obecné doporučení je aplikovat krém každé dvě hodiny, a častěji, pokud jste se potili, plavali nebo osušili ručníkem. 

Co si z toho vzít?

Při výběru a používání opalovacích krémů je důležité zohlednit několik klíčových faktorů, které zajistí účinnou ochranu před škodlivým UV zářením – vybírejte krém s minimálním SPF 30 a širokospektrální ochranou proti UV‑A i UV‑B paprskům. Pokud se budete pohybovat ve vodě nebo se nadměrně potit, sáhněte po voděodolném přípravku. Pamatujte na složení krému dle typu vaší pleti – citlivá pleť vyžaduje hypoalergenní produkty, zatímco mastná pleť ocení lehčí, nekomedogenní gely. Nezapomeňte rovněž na pravidelnou aplikaci opalovacího krému každé dvě hodiny a po každém koupání, aby byla vaše pokožka neustále chráněna.

“Alergie” na slunce: proč vzniká a jak se chránit?
“Alergie” na slunce: proč vzniká a jak se chránit?
Už vám někdy po pobytu na slunci vyskákala na exponovaných místech nepříjemná vyrážka, nebo dokonce bolestivé puchýře? Možná máte ke slunečnímu záření zvýšenou citlivost – co tento stav způsobuje, a jak mu předcházet, se dozvíte v novém článku.
Jednoduché tipy, jak podpořit a prodloužit opálení!
Jednoduché tipy, jak podpořit a prodloužit opálení!
Zdravé, rovnoměrné opálení, které vydrží. Že to zní jako nesplnitelný sen? Určitě ne, stačí dodržovat jednoduché tipy a triky tohoto článku, díky nimž se mýtus konečně stane realitou. Jedná se o základní poučky, ale také o další fígle, např. z oblasti jídla (které vám bude chutnat!) či rostlinné extrakty.
Zdravé opalování: 5 tipů, jak na něj
Zdravé opalování: 5 tipů, jak na něj
Co by to bylo za léto bez pořádné opalovačky. Jaké jsou účinky letního slunce na lidské tělo, z čeho můžeme těžit a může pro nás být pobyt na slunci nebezpečný?
Správná ochrana před sluncem jako lék proti stárnutí kůže
Správná ochrana před sluncem jako lék proti stárnutí kůže
Slunění a letní opalování je až z 80 % zodpovědné za stárnutí kůže. Jak můžeme kůži účinně chránit a mohou nám pomoci i běžné potraviny?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.