Jak výživou podpořit zdraví prsou?

Komentáře
Jak výživou podpořit zdraví prsou?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Ve světě je nádor prsu nejčastějším nádorovým onemocněním u žen. V roce 2012 představoval zhruba 25 % všech nádorů u ženského pohlaví. V České republice se jedná o cca 6000 nových případů ročně. Přitom této nemoci můžeme z velké části předcházet, a to nejen mamografickým screeningem prsou (ten je v České republice hrazený pojišťovnou jednou za dva roky od věku 45 let). 

Správná výživa je jedním z několika ochranných faktorů. Proto si řekneme, které potraviny jsou spojovány se snížením, nebo zvýšením rizika vzniku nádoru prsu.

1. Alkohol

Asi není překvapující, že se alkohol drží na první příčce a na kontě má nejpřesvědčivější důkazy. Alkohol riziko nádoru prsu zvyšuje. Způsobů, jak k tomu pravděpodobně dochází, je hned několik, protože zasahuje na více frontách.

  • Alkohol zapříčiňuje tvorbu volných radikálů, které pak poškozují DNA a přispívají k procesu nádorového bujení.
  • Je metabolizován zejména v játrech, část se ale zpracovává v tkáni prsou, kde také tvoří volné radikály.
  • Lidé, kteří alkohol konzumují pravidelně a ve větší míře, mají obecně horší životosprávu a výživu a chybí jim některé důležité živiny. Jsou tak náchylnější k procesu tvorby nádoru.
  • Typický je třeba nízký příjem kyseliny listové a její nedostatek je spojen s vyšším rizikem rozvoje nádoru.

Tak si říkám, kolik toho ještě potřebujeme slyšet, abychom dali od té věci ruce pryč? Riziko je totiž spojováno také s velmi nízkou konzumací na úrovni 10 g alkoholu denně, což ještě spadá do denního tolerovatelného množství. Riziko vzniku nádoru prsu to ale zřejmě zvyšuje, proto je ideální nepít alkohol vůbec.

2. Ovoce a zelenina

Ze skupiny zeleniny se jako účinný bojovník snižující riziko rakoviny prsu jeví neškrobová zelenina. Do této skupiny se řadí v podstatě všechny druhy kromě kořenové zeleniny (ta škrob obsahuje):

  • košťálová zelenina (brokolice, zelí, květák…)
  • listová zelenina (špenát, salát…)
  • plodová zelenina (rajče, paprika, okurka…)

Látky v zelenině pozitivně působí na hormonální receptor v tkání prsu, který hraje roli v rozvoji nádoru.

Zelenina, stejně jako ovoce, působí také prostřednictvím karotenoidů. Ty mají antioxidační účinky, čímž chrání buňku před volnými radikály. Karotenoidy jsou navíc výchozí látkou pro vitamin A, který také působí (pozitivně) na nádorové bujení. Nachází se v červeném a oranžovém ovoci a zelenině – meruňky, mango, nektarinky, broskve, rajčata, mrkev, dýně, červený meloun apod, ale také v salátu, špenátu nebo brokolici. Rozhodně se i v tomhle případě hodí konzumovat doporučené množství zeleniny a ovoce, tedy 600 g denně.

3. Potraviny s obsahem vápníku

Vápník je minerální látka, která se účastní procesu bezproblémového dělení buněk a jejich přeměny na buňky se specifickými funkcemi (tzv. diferenciace). Jeho nedostatek tak může způsobit problémy v těchto procesech a přispět k tvorbě nádorových buněk.

Vápník je hojně obsažen v mléčných výrobcích, košťálové zelenině (brokolice, zelí, růžičková kapusta, kedlubna atd.), ořešíchsemenech, nebo luštěninách. Množství v jednotlivých druzích se podstatně liší, stejně jako míra, s jakou se vstřebává z trávicího traktu do krve.

4. Mléčné výrobky

Mléčné výrobky si zaslouží vlastní odstavec, jelikož jsou hlavním zdrojem vápníku v naší stravě. Třeba Eidam obsahuje na 100 g až 950 mg vápníku. Doporučené množství pro dospělého člověka je 1000 mg. 100 g kapusty obsahuje cca 150 mg vápníku. Přestože se nám ho ze zeleniny vstřebá více, stejně je těžké sníst třeba 500 g kapusty denně. Ve formě sýrů, jogurtů a dalších mléčných výrobků (společně s dalšími zdroji) není problém naplnit doporučenou denní dávku. Přestože mnoho veganů tvrdí, že mléčné výrobky jsou koktejlem hormonů s negativním vlivem na zdraví prsou, není tomu tak, jelikož to nebylo nikdy prokázáno.

Obsah vápníků u vybraných mléčných výrobků

Potravinamg vápníku/ 100 g 
Eidam 30 %950 mg
Romadur 680 mg
Bryndza645 mg
Balkánský sýr400 mg
Jogurt bílý180 mg
Kefírové mléko130 mg
Polotučné mléko125 mg

Jak výživou podpořit zdraví prsou?

5. Sója a fytoestrogeny

Fytoestrogeny jsou rostlinným ekvivalentem estrogenů – hormonů, jejichž nadbytek se může podílet na vzniku nádoru prsu. Nachází se zejména v sójisójových výrobcích (tempeh, tofu apod.). Tyto rostlinné náhražky mají podobnou strukturu, a váží se tak na receptory místo estrogenů.

Zdá se, že by mohly riziko nádoru prsu snižovat, a to zejména při dlouhodobé konzumaci (od dětství, což je typické třeba pro Asii, která má výskyt tohoto nádoru nižší). Přestože je jejich vliv na vznik nádoru prsu neustále zkoumán, závěry nejsou zcela jasné, jelikož v některých výzkumech byl jejich příjem spojen se zvýšeným rizikem (více u žen, které nádor měly nebo ho již prodělaly). To ale platí pouze u této skupiny žen a ještě při vysokém množství fytoestrogenů ve stravě. Jinak zdravé ženy si konzumací 1 tofu denně nádor prsu s největší pravděpodobností nezpůsobí, ba naopak, předpokládá se ochranný efekt, jak jsem popisovala výše.

Co si z toho vzít?

Výživa rozhodně přispívá k zvyšování i snižování rizika nádoru prsu. U některých potravin, jako je alkohol, zelenina a ovoce nebo mléčné výrobky, je tento účinek docela silně prokázán. U výživy ale nekončíme, na riziko má vliv také celkový životní styl (pohybová aktivita, kouření apod.), kterému se budeme věnovat v jednom z dalších článků.

Opravdu káva s mlékem škodí zdraví a způsobuje trávicí potíže?
Opravdu káva s mlékem škodí zdraví a způsobuje trávicí potíže?
Poškozuje káva s mlékem naše zdraví tak, jak nám tvrdí někteří "odborníci"? Pojďme se na tohle často diskutované téma podívat odborným okem.
Rakovina a zničená játra. Jaké jsou další vedlejší účinky steroidů?
Rakovina a zničená játra. Jaké jsou další vedlejší účinky steroidů?
S užívání anabolických steroidů není spojen pouze nárůst svalové hmoty, ale i rizikové vedlejší účinky. Ty mohou zcela změnit váš život a přivodit vám těžká onemocnění.
Existuje souvislost mezi masem a rakovinou? Zjistěte, jak je tomu doopravdy
Existuje souvislost mezi masem a rakovinou? Zjistěte, jak je tomu doopravdy
Je strava, ve které je obsaženo maso škodlivější než ta, v níž je maso vyloučeno jako v případě vegetariánu nebo veganů? To je předmětem sporů mezi vědci, lékaři, zdravotními profesionály a zastánci různorodých životních stylů. Cílem tohoto článku je objektivně zhodnotit vliv konzumace masa na rozvoj rakoviny tlustého střeva a kolorektálního karcinomu. Také se dozvíme, co můžeme prakticky udělat pro snížení rizika vzniku rakoviny.
Jaké množství alkoholu může zvyšovat riziko vzniku rakoviny?
Jaké množství alkoholu může zvyšovat riziko vzniku rakoviny?
Není pochyb o tom, že nadměrné pití alkoholu je spojeno s řadou vážných onemocnění. Čelíme však zvýšeným rizikům vzniku celé kaskády onemocnění i z jedné sklenky vína za den? Jsou na tom lépe muži, nebo ženy?
Kosti rostou pouze do 30 let! Je mléko nejlepším zdrojem vápníku?
Kosti rostou pouze do 30 let! Je mléko nejlepším zdrojem vápníku?
Taky jste již četli, že mléčné výrobky nejsou tak dobrým zdrojem vápníku, jak se říká? Že existují potraviny, ze kterých ho získáme mnohem více? Je to pravda, nebo jenom částečná? Pojďme se tedy podívat, kdo je šampion.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!