Musí mě po tréninku v posilovně bolet svaly?

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 13. 8. 2022 Poprvé publikováno 27. 8. 2021
Aktualizováno 13. 8. 2022
5 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Musí mě po tréninku v posilovně bolet svaly?

Když se někdo probudí celý bolavý, radost z toho většinou nemá. Sportovci trénující v posilovně to ale často mají jinak. Ve vteřině si totiž v duchu projedou celý včerejší trénink a snad se i v duchu zaradují, že to vážně stálo za to. Je to ale opravdu tak?

Je bolest svalů znakem kvalitního tréninku v posilovně?

Ano i ne. Rozhodně je žádoucí, když po kvalitně odcvičeném tréninku v posilovně cítíte mírně zvýšené svalové napětí (svalový tonus). Ani bolest svalů nemusí ještě nutně nic znamenat, ale neměla by přetrvávat déle než po dobu 1–2 dnů.

Pokud se ale den po tréninku v podstatě nezvednete z postele, rozhodně není důvod slavit. Potom jste to jednoduše přehnali, bolest bude nejintenzivnější asi 2–3 dny od tréninku a svaly ucítíte klidně ještě 4–5 dní po tréninku. 

Proč to není dobré? Protože během téměř celého týdne nebudete moci odcvičit kvalitní trénink na danou partii, možná vás svalová bolest bude limitovat i při cvičení jiných částí těla. A pokud nemůžete kvalitně trénovat, nemůžete se zlepšovat. 

Bolest svalů je především znakem jejich poškození

Jestli vás bolí svaly po tréninku v posilovně více než obvykle, potom za tím nejspíš stojí jeden z následujících faktorů:

  • Zařadili jste do tréninku nový cvik, na který vaše svaly nejsou zvyklé. 

  • Odcvičili jste více sérií, než normálně v tréninku děláte. 

  • Cvičíte těžký trénink po delší pauze (dovolená, nemoc).

  • Zaměřili jste se v tréninku na negativní (excentrická) opakování.

Přetrvávající a mnohdy nepříjemná bolest signalizuje poškození svalových vláken a lokální zánět. Rozhodně se ale nedá říct oblíbené „čím víc to bolí, tím víc to roste.”

obrázek z gettyimages.com

Držte se především svého tréninkového plánu

Bolest svalů po tréninku je někdy větší, někdy skoro žádná, ale rozhodně by neměla sloužit jako měřítko kvalitního tréninku. Spousta sportovců dosahuje skvělých pokroků bez toho, aniž by se den po tréninku svíjela v bolestech, stejně tak mnoho sportovců stagnuje i přesto, že je druhý den svaly bolí jako čert. 

Jednoduše se držte svého tréninkového plánu a k bolesti svalů jen přihlížejte. Je úplně normální, že z těžkého tréninku druhý den svaly ucítíte, ale pokud ne, rozhodně to neznamená, že jste absolvovali špatný trénink!

Co si z toho vzít?

Mezi bolestí svalů po tréninku a sportovními výsledky rozhodně neplatí přímá úměra. Zaměřte se tedy především na dodržování vašeho tréninkového plánu a na to, jestli vaše snažení dlouhodobě přináší očekávané výsledky. Bolest svalů je v tomto ohledu na vedlejší koleji. Pokud vás svaly po posilovacích trénincích běžně nebolí a stejně se zlepšujete, jste v ideální situaci. Jestli cítíte každý absolvovaný trénink, můžete ve volných dnech zvážit nějakou formu regenerace. 

Od bolesti by měly mírně ulevit studené sprchy a kryoterapie, masáže, foam rolling nebo třeba strečink. Z doplňků stravy jsou se snížením bolesti svalů po tréninku spojeny například větvené aminokyseliny BCAA, omega-3 mastné kyseliny nebo přírodní antioxidanty. 

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
5 Líbí se mi Uložit článek