Využití medicinbalů nejen ve sportovním tréninku

26. 02. 2025
ověřil/a Mgr. Kristýna Kovářová a PhDr. Barbora Matějčková
Komentáře
Využití medicinbalů nejen ve sportovním tréninku
Image by Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Medicinbal je univerzální tréninková pomůcka, která zlepšuje explozivní sílu, koordinaci a stabilitu.

  • Lehčí varianty jsou vhodné pro rychlost a koordinaci, těžší pro sílu.

  • Je nedílnou součástí tréninkové přípravy napříč sporty, od bojových umění po kolektivní.

Co kdybychom vám řekli, že existuje pomůcka, která vám může pomoci zlepšit explozivní sílu, rychlost, obratnost, vytrvalost nebo mobilitu, a zároveň do tréninku vnese novou variabilitu? Přesně tyto benefity nabízí medicinbal – jednoduchý, ale nesmírně efektivní nástroj, který sportovci využívají už více než tisíc let.

Co je to medicinbal? 

Medicinbal je univerzální tréninková pomůcka, která má podobu pevného míče s různou hmotností. Využívá se nejen v kondičním tréninku, ale i v rehabilitaci, kde pomáhá rozvíjet sílu, stabilitu a koordinaci. Právě odtud pochází jeho název „medicine ball“, který odkazuje na jeho historické využití právě v tomto  oboru. 

Jak medicinbaly vypadaly dříve? 

První zmínky o využití této všestranné tréninkové pomůcky sahají až do starověké Persie a Řecka, kde byly medicinbaly používány k rozvoji síly a obratnosti bojovníků. Další vlnu popularizace medicinbal zažil v 19. století, kdy se stal součástí tělovýchovných programů a dodnes si udržuje svou oblíbenost. 

Jaké je jejich využití dnes?

V současnosti existuje mnoho variant medicinbalů – od kožených po gumové, plněné pískem, vodou nebo jinými nekonzistentními materiály, až po medicinbaly s madly. Každý typ je vhodný pro jiný účel.

  • Gumové a PVC medicinbaly jsou ideální pro dynamická cvičení, jako jsou odhody o zem nebo o stěnu.

  • Medicinbaly s madly umožňují lepší uchopení a jsou vhodné například pro stabilizační cvičení.

Využít je tak lze nejen ve sportovním tréninku, ale i v rehabilitaci nebo jako doplněk běžného odporového tréninku.

Proč zařadit medicinbal do tréninku?

Medicinbaly jsou skvělou pomůckou zejména ze dvou důvodů: 

  1. Jsou velmi všestranné – lze je využít k rozvoji snad všech pohybových schopností jako je například koordinace, vytrvalost nebo síla.

  2. Můžeme s nimi házet – což je skvělý benefit, díky kterému se perfektně hodí na rozvoj explozivní síly v rámci „balistických cvičení“. 

Využití v praxi

Generování maximální výbušné síly je jednou z hlavních podmínek mnoha sportů. Ať už jde o:

  • pálkaře v baseballu

  • střelce v hokeji anebo 

  • zápasníka dávajícího zadní hák 

Ve všech těchto případech má působení síly charakter zrychlujícího pohybu bez závěrečné brzdící fáze = tedy balistický charakter. Přesně tento princip pak najdeme u cvičení s medicinbalem, pokud jej využijeme například u odhodových cvičení. Tento přístup podporují také vědecké studie, které ukazují, že balistická cvičení nejen efektivně rozvíjejí rychlost a explozivní sílu, ale zároveň mohou podporovat i produkci růstového hormonu, což přispívá k lepší regeneraci a svalovému růstu nejen u sportovců. 

Jaké další výhody cvičení s medicinbalem přináší? 

Kromě tréninku explozivní síly se medicinbal skvěle hodí i k rozvoji dalších schopností, jako jsou například koordinace nebo stabilita. Díky různým tvarům a materiálům ho můžeme nosit, házet, zdvihat nebo válet, což do tréninku přináší nejen variabilitu z pohledu tréninkového stimulu, ale také pomáhá narušit tréninkový stereotyp, který se může časem objevit.

Velkou výhodou je i široká škála hmotností, která umožňuje progresivní přetížení – klíčový faktor pro dlouhodobé zlepšování a prevenci stagnace.

Jak vybrat správný medicinbal?

Při výběru správného medicinbalu hrají roli dva hlavní faktory:

  • Co s ním máte v plánu dělat? 

  • Jak pokročilí ve cvičení s medicinbaly jste? 

Pokud je vaším cílem rozvoj explozivních schopností a s tímto tréninkem zatím nemáte moc zkušeností, skvěle vám poslouží kožená/PVC varianta o hmotnosti 1–3 kg.  Pro trénink koordinace a stability zase neuděláte chybu, když sáhnete po gumových variantách s madly. No a pokud chcete zařadit v tréninku například nošení břemen anebo hledáte alternativu k činkám, nebojte se sáhnout po variantách, které váží i přes 10kg. 

Cviky s medicinbalem

Samotných cvičení, ve kterých lze využít medicinbaly je opravdu velké množství. V další části Vám proto zkusíme představit pár těch vybraných, které se skvěle hodí pro rozvoj: explozivní síly, mobility, core a kondice:

1. Overhead med‑ball slam

Uchopíme medicinbal oběma rukama a zvedneme ho vysoko nad hlavu. S maximální silou ho hodíme o zem přímo před sebe, jako bychom se snažili prorazit podlahu. Pohyb opakujeme dynamicky v požadovaném počtu opakování. Tento cvik pomáhá zlepšit explozivní sílu, kondici, koordinaci a sílu středu těla. Skvěle se hodí i jako nácvik dopadové pozice uskokových cvičení, což ocení nejen sportovci.

Využití medicinbalů nejen ve sportovním tréninku
Foto: Bc. Jakub Gajda

2. Rotational Med ball Throw

Uchopíme medicinbal oběma rukama a postavíme se bokem ke zdi. Plynulým a výbušnýmpohybem rotujeme trupem a s maximální silou hodíme míč proti zdi. Po odrazu ho chytíme a opakujeme pohyb. Toto cvičení skvěle rozvíjí explozivnísílu a koordinacitrupu v rotaci, což je zásadní pro sporty, kde je klíčový rychlý přenos síly přes tuto oblast, jako jsou bojové sporty, baseball, golf nebo hokej.

Využití medicinbalů nejen ve sportovním tréninku
Foto: Bc. Jakub Gajda

3. Med ball Russian Twist 

Sedneme si na zem, uchopíme medicinbal oběma rukama a lehce se zakloníme. Nohy můžeme nechat na zemi nebo je zvednout pro větší náročnost. Plynule přenášíme míč ze strany na stranu, přičemž rotujeme trupem a zapojujeme břišní svaly. Cvičení aktivuje střed těla, zejména šikmé břišní svaly, přímý břišní sval a hluboký stabilizační systém, sekundárně se zapojují paže a flexory kyčlí. Pomáhá zlepšit rotační sílu, stabilitu core a koordinaci trupu.

Medicinbal lze navíc využít u většiny cviků zaměřených na břicho, což nejen zvyšuje intenzitu tréninku, ale také pomáhá přidat větší variabilitu a dynamiku do cvičební rutiny.

Využití medicinbalů nejen ve sportovním tréninku
Foto: Bc. Jakub Gajda

4. Seated Med Ball Thoracic Rotation

Posadíme se na zem nebo na lavičku a uchopíme medicinbal oběma rukama před hrudníkem. Držíme vzpřímený trup a pomaluotáčíme medicinbal ze strany na stranu, přičemž se soustředíme na pohyb vycházející z hrudní páteře, nikoliv z kyčlí. Cvičení se zaměřuje na rotaci hrudního koše. Pomáhá zlepšit mobilitu horní poloviny těla, což je klíčové pro správný pohybový rozsah a prevenci ztuhlosti. Skvěle se hodí jako příprava před tréninkem nebo cvičení pro ty, kteří dlouho sedí.

Využití medicinbalů nejen ve sportovním tréninku
Foto: Bc. Jakub Gajda

Co si z toho vzít? 

Medicinbal je univerzální pomůcka, která si své místo našla nejen ve sportovním tréninku, ale také v rehabilitaci či kondičnímcvičení. Díky své variabilitě umožňuje efektivní rozvoj explozivní síly, koordinace, stability a dalších schopností a dovedností což ocení nejen sportovci. 

Ať už je našim cílem zlepšit dynamické schopnosti, posílit střed těla nebo jen obohatit trénink o něco nového, medicinbal nabízí široké spektrum možností a využití. Pokud jej ještě nevyužíváte, možná je ten pravý čas jej do svého tréninku zařadit.

Silový trénink doma: Dej si do těla na podložce v obýváku
Silový trénink doma: Dej si do těla na podložce v obýváku
Nestíháte nebo nemůžete jít do fitness? Odjeďte svůj trénink doma a naučte se, jakým způsobem cvičit i bez použití těžkých činek a strojů pro udržení svalové hmoty.
8 cviků, kterými efektivně potrápíte své tělo na workoutovém hřišti
8 cviků, kterými efektivně potrápíte své tělo na workoutovém hřišti
Že pořádný trénink patří pouze do fitka? Street workout je pořádná makačka a Lucka s Jendou vám ukáží, jak si takový vzorový trénink celého těla sestavit. Za chvíli můžete na hrazdách provádět psí kusy jako legendární Frank Medrano.
5 sportovních výzev, které můžeš zkusit překonat doma nebo ve fitku. Troufneš si?
5 sportovních výzev, které můžeš zkusit překonat doma nebo ve fitku. Troufneš si?
Jsi soutěživý/á a máš rád/a výzvy? Máme pro tebe 5 možností, jak svou výkonnost otestovat. Troufneš si na ně?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na posílení zad
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na posílení zad
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 9 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 9 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Jak často cvičit? Tréninkový plán 3×, 4× i 5× týdně
Jak často cvičit? Tréninkový plán 3×, 4× i 5× týdně
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?
Nejlepší cviky na ramena a trapézy! TOP 7 cviků
Nejlepší cviky na ramena a trapézy! TOP 7 cviků
Jak správně a efektivně cvičit ramena? Na to se zaměříme v dnešním článku!
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence na nás při běhu prozradí spoustu důležitých informací, můžeme podle ní také sledovat dlouhodobý progres. Jak na to a jakým způsobem ji můžeme změřit?
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Plank patří mezi cviky, se kterým se setkal prakticky každý z nás. Jaké jsou jeho hlavní výhody a jak ho správně vykonávat?
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na přední stehna
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na přední stehna
Dnes si představíme nejefektivnější cviky k vytvarování, posílení a zesílení přední strany stehen!