Zázračný tryptofan

Aktin Redakce
Aktin Redakce před 8 lety
Zázračný tryptofan

Autor: Pavel Korčok

Všichni jistě znáte esenciální aminokyseliny. Speciálně v kulturistice se denně setkáte s leucinem, isoleucinem, lysinem, valinem a dalšími podobnými názvy. A co tryptofan, říkává vám to něco, nebo jste o něm nikdy neslyšeli? Pokud ano, určitě si vybavíte jeho pozitivní účinky s ohledem na posilování, a pokud ne, právě teď je ta chvíle se o něm něco užitečného dozvědět.

Co je tryptofan?

Jak už jistě dobře víte, ale raději to zopakuji, esenciální aminokyseliny si tělo samo nedokáže vytvořit a může je přijímat pouze zvenčí, samozřejmě prostřednictvím přijímané potravy nebo pomocí doplňků. BCAA měl přece v ruce snad každý. Takže víte, o čem je řeč.

Tryptofan seženete jednak v lékárně a jednak jako doplněk v mnoha obchodech s fitness výživou. Špatně spíte nebo máte často špatnou náladu? Zvláště u kulturistů je duševní pohoda a dostatečný spánek podmínkou ideální regenerace po náročných trénincích. Dnešní uspěchaná doba, stres v práci a problémy různého druhu regeneraci nepřidají. Možná je právě teď čas na změnu, vyzkoušejte tryptofan.

Zázračný tryptofan
obrázek z muvobit.net

Tryptofan je především přírodní esenciální aminokyselina. Můžete se s ním setkat také pod názvem
L-tryptofan. Tato aminokyselina je nezbytná pro vznik serotoninu a melatoninu, dvou hormonů „dobré nálady“. Nicméně se kromě zmiňovaného L-tryptofanu dá koupit také 5-HTP tryptofan, při jeho shánění se ale asi trochu zapotíte. 5-HTP tryptofan by měl být v podstatě ještě efektivnější, na rozdíl od antidepresiv nemá relativně žádné vedlejší účinky při léčbě depresí a působí jako antioxidant čili látka omezující aktivitu volných radikálů, které negativně ovlivňují lidský organismus.

Běžnému člověku se doporučuje 250-500 mg denně. U sportovců potřeba narůstá, více než 3 gramy byste si ale denně vzít neměli. Tryptofan najdete ve všem, co máte běžně na talíři, průměrný člověk nemusí užívat žádné doplňky, dostatečnou dávku této aminokyseliny prostě přijme v potravě, kterou za den zkonzumuje. A v kterých potravinách ho najdete? Tryptofan se vyskytuje v kešu oříšcích, telecím mase, krůtím a kuřecím mase, mléku, pečivu, sýrech, banánech, slunečnicových semínkách, ovesných vločkách, ředkvičkách, špenátu, fazolích a několika dalších potravinách.

Zázračný tryptofan
obrázek z howafrica.com


Přijímat tuto aminokyselinu běžnou stravou může mít také svá rizika nebo lépe řečeno nedostatky. Zmiňované potraviny obsahují kromě tryptofanu i ostatní aminokyseliny, které se spolu s ním snaží dostat krevním oběhem do mozku.  A protože je aminokyselin hodně a vzájemně si konkurují, do mozku se nemusí dostat potřebná dávka tryptofanu. Pokud si dám tryptofan izolovaně, je větší šance, že se do mozku dostane v dostatečném množství. Pokud patříte mezi hojné uživatele „kulturistického“ vitaminu B6, mějte se na pozoru. Extrémně vysoký příjem tohoto vitaminu, který je mezi kulturisty oblíbený pro své účinky při budování svalové hmoty, může způsobit nedostatek zmiňované aminokyseliny. Ale jeho přítomnost je na druhou stranu potřebná pro přeměnu tryptofanu v serotonin. Samotnou přeměnu může také narušit stres, inzulínová rezistence a nedostatečný přísun hořčíku.

Nedostatek aminokyseliny tryptofanu se projevuje onemocněním kůže, poruchami centrální nervové soustavy, depresemi (způsobenými nedostatkem serotoninu v mozku), změnami nálad, zhoršení paměti.

A jak vlastně tryptofan působí?

Kulturisté a kondičně cvičící jedinci určitě ocení jeho účinky při boji se špatnou náladou. Bude vám po něm stejně dobře jako po čokoládě, protože i kakaové body tuto aminokyselinu obsahují. Pokud máte rádi cvičení na strojích při dobré „euforické“ náladě, nebojte se ho použít. Ale jestli patříte mezi mrzouty, kteří k dobrým výkonům potřebují trochu vzteku a negativního nabuzení, nebude pro vás zrovna to pravé.

Mezi uživatele tryptofanu můžeme zařadit taky nespavce. Převalujete se na posteli a ne a ne zabrat. Zkuste tryptofan. Jakmile se vám krví dostane do mozku, přemění se v serotonin a vy máte vyhráno. Právě tento hormon všeobecně podporuje zdravý spánek. A co když spím dobře? Určitě nezaškodí si ho občas vzít, zlepšuje totiž regeneraci organismu, která je po tréninku tak potřebná. Právě ve spánku probíhají důležité procesy obnovy v našem těle. Díky vyplavení serotoninu se rychleji dostaneme do hlubokého spánku, čímž se nepřímo postaráme o nárůst svalové hmoty. A navíc se po hlubokém klidném spánku budete cítit fit a odpočatí a zároveň připraveni na další trénink v posilovně.

Tryptofan je rovněž základním kamenem proteosyntézy, procesu tvorby bílkovin, a důležitý pro látkovou výměnu v játrech. Některé studie také potvrdily jeho vliv na vylučování růstového hormonu, k jehož vylučování dochází také v hlubokém spánku. Kromě toho s jeho pomocí můžete ubírat i na váze, protože byste při jeho užívání neměli pociťovat zvýšenou chuť k jídlu. S tryptofanem se vyhnete záchvatům žravosti, ze kterých byste pak měli špatné svědomí a kila nahoře.

Zázračný tryptofan


Kromě zmiňovaných účinků, které ocení zejména kulturisté, má tryptofan ještě další pozitiva. Tato aminokyselina je v podstatě takovým předstupněm vitaminu B3 a má charakter provitaminu. Nedostatek vitaminu B3 nebo tzv. niacinu je možné vyrovnat přísunem tryptofanu. Přibližně 60 mg tryptofanu odpovídá 1 mg niacinu. Vitamin B3 je klíčový pro látkovou výměnu bílkovin, tuků a sacharidů. A pro nás je důležité, že částečně odpovídá za regeneraci kůže, svalů, nervů a DNA. Niacin běžně najdete v kuřecím mase, rybách, houbách, mléčných produktech a vejcích.

A jak pomáhá tryptofan v medicíně? Tryptofan nevyužívají jen kulturisté a sportovci. Tato aminokyselina pomáhá lidem s všelijakými poruchami. K sehnání je, jak už jsme zmínili, v běžné lékárně.

Tryptofan užívají lidé trpící:

 • depresemi
 • poruchami nálad
 • schizofrenií
 • poruchami spánku
 • „ataky žravosti“
 •  nedostatkem vitaminu B3
 •  artritidou

Za zmínku ještě stojí kombinace tryptofanu s BCAA, která by měla být prospěšná hlavně ve vytrvalostních sportech. Při konzumaci BCAA spolu s touto aminokyselinou by mělo údajně dojít ke zpoždění nastupující únavy při vytrvalostním sportu, kterou způsobila tvorba serotoninu. Tím, že se zpozdí únava, prodlouží se výkonnost. BCAA i tryptofan se do mozku dostávají stejnou cestou. V závislosti na množství v krvi si při transportu vzájemně konkurují. Při dvouhodinové zátěži může dojít k poklesu BCAA, přičemž hladina tryptofanu zůstane stejná. K dispozici je pak více tryptofanu, který se dostane do mozku. Zvýšení hladiny serotoninu pak zajistí zpoždění únavy a udržení výkonu. Pokud si občas rádi zaběhnete delší tratě, mohla by vám kombinace tryptofanu a BCAA oddálit nastupující pocit únavy.

Každý lidský jedinec je v podstatě úplně jiný, i když některé společné rysy lze vysledovat. Každý způsob cvičení, stravování, užívání doplňků můžeme konzultovat se svými přáteli nebo načerpat informace z časopisů a internetových stránek. Základem všeho je postupovat způsobem pokus-omyl. Neboť, co účinkuje u jednoho sportovce, nemusí účinkovat u druhého. Tak zkoušejte a zkoušejte, až najdete to pravé pro vás. Tryptofan je zajímavý doplněk a pokud nepocítíte zlepšení výkonu, alespoň vás hodí do pohody. A pokud ani to, prostě sáhněte zase po něčem jiném. Zázraky se nedějí, pokud chcete mít pěknou postavu, musíte si ji vydřít. A ani nejzázračnější doplněk vás nespasí.

R3ptile Cheat Spread Cashew Salted caramel macadamia
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________