Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

50 nejčastějších mýtů o hubnutí (I. část)

Martina Vašáková
Martina Vašáková před 8 lety
50 nejčastějších mýtů o hubnutí (I. část)

První část těch nejčastějších mýtů o hubnutí, které jsme schopni na našich jídelníčcích a v praxi poradce pro výživu vidět. Vyvarujte se jich.

50 nejčastějších mýtů o hubnutí (I. část)

Kolem nás se noří stále nové diety, teorie, „zaručené tipy“. Některé z nich se natolik zažijí, že i přesto, že si je nemůžeme racionálně vysvětlit, slepě je dodržujeme. Staly se z nich mýty. Tyto mýty je však třeba zbořit a začít se dívat na proces hubnutí opět s otevřenýma očima. Tak dosáhnete svého cíle. Přinášíme vám 50 nejčastějších mýtů o hubnutí.

1.       Po páté hodině se nejí: Naposledy se má jíst 3 – 4 hodiny před spaním, nejen kvůli hubnutí, ale také kvůli klidnému spánku, kterého docílíme, pokud nebudeme chodit spát s plným žaludkem. Večeře (popř. druhá večeře) by měla být lehká a měla by obsahovat hlavně bílkoviny. Tělo se musí naučit jíst v pravidelných intervalech, aby si nemuselo šetřit v tukových zásobách na „horší časy“. Tento mýtus je tak zcela špatně stavěný, v jeho jádru má totiž být především pravidelnost stravování, která zajišťuje správné spalování tuků. Pokud se najíme těsně před spaním a chceme tím dohnat stravu za celý den, přibereme. Pokud ale jíte pravidelně a najíte se předtím, než jdete spát, kromě špatného spánku vám to příliš neublíží. Rozhodující je počet kalorií přijatý za celý den.

2.       Pokud budu jíst pilulky, zhubnu: Tak to nefunguje. Existují spalovače tuků, které vám pomohou urychlit metabolismus, ty ale fungují jen v případě, že budete vykazovat zvýšenou tělesnou aktivitu. Základními pilíři při hubnutí je střídmá (ale pestrá) strava a pravidelný pohyb. Pilulky mohou proces urychlit, nebo udržet již nastavený režim, ale práci za vás neodvedou. Některé „léky na hubnutí“ vám může předepsat také doktor, ale ani s nimi se nebude jednat o nic zázračného. Takové léky většinou potlačují chuť k jídlu, takže vám mohou pomoci hlavně v počátcích, ale ruku na srdce – jedí především oči, jen málokdy jíme opravdu z hladu, takže ani takové „léky“ neudělají práci za vás.

3.       Zhubnu po dia výrobcích: Dia výrobky jsou určené pro diabetiky, mohou být stejně kalorické, jako běžné výrobky, pouze mají upravené poměry sacharidů, aby diabetikům nekolísala hladina krevního cukru. Místo cukru tu ale často bývají dosazené tuky, nebo jsou cukry nahrazeny umělými sladidly, která jsou ale úplně stejně, nebo dokonce i více, kalorické.

4.       Džusy jsou zdravé a pomohou mi při hubnutí: Kvalitní džusy jsou opravdu zdravé, ale to neznamená, že se po nich nedá ztloustnout. Džusy v jídelníčku suplují příjem ovoce a zeleniny, pokud jich máme dostatek, džusy prakticky nepotřebujeme. Džusy využívají třeba ti, kteří chtějí vydatnou snídani, ale po ránu toho do sebe příliš nedostanou – džus vypijí často zředěný s vodou a dostanou tím do sebe potřebné živiny. S džusy to tedy nepřehánějte, i pravý přírodní džus bez sladidel může mít v jenom litru i 2000 kJ. Džusy nás navíc nezasytí tak jako jídlo v takovéto energetické hodnotě, takže se džus stává pouze zbytečnými kaloriemi pro naše tělo. Džusy tak mohou být stejnou zkázou, jako slazené minerálky a limonády.

5.       Při hubnutí musím vynechat cukry: Cukry tělo potřebuje pro správné fungování. Rozhodně je tedy nemůžeme vynechávat. Pokud omezíme příjem cukru pod 50g denně, vystavujeme tělo zbytečnému stresu. Tělo vyčerpá zásoby glykogenu z jater a tělo začne získávat energii z bílkovin a tuků (a hlavně svalové hmoty). Sladkosti by se měli určitě omezit. Je ale třeba hlídat, zda jídlo, kterým se stravujete, obsahuje nějaké sacharidy. Bez sacharidů se nedá vydržet dlouho. Pokud bychom tak zavedli dietu, ve které bychom sacharidy zcela vynechávaly, dostavil by se zcela jistě po skončení diety jojoefekt.

6.       Po zdravém jídlu se neztloustne: I zdravé jídlo (jako třeba džusy) může být kalorické. I když je většina zdravých jídel také méně kalorických (zelenina), nemůžete ho sníst tuny.  

7.       Hlad k hubnutí patří: Naprostý omyl! Hlad je jedním z největších nepřátel těla, oslabuje ho a může způsobovat zdravotní problémy. Sestavte si takový jídelníček, který bude vyvážený. Pokud jste hladoví, jezte častěji, ale po menších dávkách. Když je totiž člověk hladový, může několik prvních dní zhubnout, ale tělo se začne bát a začne se ukládat tuky na horší časy a po skončení mučení se objeví jojo-efekt. Při hladovění navíc začne tělo čerpat energii ze svalů, ztratíte tak svalovou hmotu, ale tuky zůstanou (tělo se bojí, takže tuky stále shromažďuje) a tak můžete působit ještě tlustší, i když budete vážit méně, protože poměr tuků bude vyšší než poměr svalů.

8.       Po propláchnutí střev rychleji zhubnu: Před začátkem hubnutí se sice často doporučují různé očistné kúry, ale zákrok jako je propláchnutí střev je příliš drastický a zbytečný. Zdravý jídelníček a pravidelný pohyb budete muset do svého života zařadit tak, či tak.

9.       Musím se vyhýbat cholesterolu: Cholesterol je významnou složkou buněčných membrán, obsahuje proteiny, které cholesterol dostávají do krve. V krvi se cholesterol objevuje buď v podobě HDL, který přijímám hlavně z potravin a je pro naše tělo pozitivní, anebo v podobě LDL, jehož nadbytečné množství může ucpat cévy, a proto bychom se měli snažit o jeho snížení. Dát si ke snídani vajíčko (které také obsahuje cholesterol) se ale určitě bát nemusíte.

10.   Čím více ovoce, tím lépe: V tom si často pleteme ovoce se zeleninou. Ano, ovoce je zdravé, ale má poměrně vysoký glykemický index a jeho množství bychom tedy měli hlídat. Nejlepší je, jíst ho ke svačině především v první polovině dne. Ovoce obsahuje hodně vody a jednoduchých cukrů (fruktózy), po kterých můžete ve velkém množství tloustnout. Ovoce nám dodává potřebné živiny a hlavně vlákninu, tu ale najdeme i v zelenině, takže odpoledne a navečer vyhledejte spíše ji.

11.   Musím omezit pečivo, především to bílé: Pečivo by se nemělo z našeho jídelníčku vylučovat. Může zůstat pravidelnou součástí našeho jídelníčku. Celozrnné pečivo je bohatší na některé živiny. Energetická hodnota je ale téměř stejná jako u bílého pečiva, protože pečivo celozrnné se většinou prodává ve větší gramáži.

12.   Po rýžových chlebíčkách a extrudovaných potravinách zhubnu: To je další mýtus, tyto potraviny mají poměrně velký glykemický index a také hodně kalorií. Na rozdíl od jiných potravin obsahují málo vody, a energie je v nich hodně koncentrovaná. I když do našeho organismu mohou přinést účinné látky a naoko nás zasytit, výzkumy ukazují, že drtivá většina z těch, kdo se s nimi stravují, jedí 3x větší porce, než by při hubnutí měli. U těchto potravin totiž stačí opravdu málo.

13.   Když budu jíst zdravě, není nutné cvičit: Pohyb je při hubnutí nezbytný, zvyšuje výdej naší energie, hubnutí podporuje a učí zdravému životnímu stylu. Alespoň bez minimálního pohybu se při zdravém hubnutí neobejdete. Najděte si aktivitu, která vás bude bavit. Každý takovou má. Dbejte na to, abyste cvičili správně, intenzivně a pravidelně.

14.   Zhubnu jen díky cvičení, při dostatečném cvičení nemusím měnit svůj jídelníček: Říkáme, že stravu upravovat nechceme, cvičení musí stačit. To platí v případě, že jsme se svou váhou jakžtakž spokojení, nemáme zcela špatné stravovací návyky a neusiluje o radikální změnu ke zdravému životnímu stylu. Zásadní je, se nepřejídat. Jíst střídmě, ale pestře. Nejefektivnější je rozdělit si jídlo do menších porcí 5 – 6x denně. Nároky na stravu tedy nejsou tak veliké, aby se nedaly naučit. Navíc zvýšená tělesná aktivita může vést k fyzickému vyčerpání, přetížení kloubů, kostí, ke vzniku křečí nebo zranění. S cvičením se musí začínat pomalu a postupně.

15.   Nezhubnu, má tloušťka je genetická a dědičná: Každý může zhubnout. Je pravda, že někdo má v tomto ohledu život jednodušší, a někdo musí vynaložit hodně snahy, a prokázat velkou motivaci, aby zhubnul. Někomu uškodí malé porušení redukčního jídelníčku a jiný to ani nepozná.  Ale to, že zrovna vy nemůžete zhubnout, je pouze výmluva (jedinou výjimkou jsou zdravotní problémy a jimi způsobená obezita – ne ale opačně!). Navíc jen málokdy je tloušťka opravdu v genech, spíše si přebíráme rodinné návyky špatného životního stylu – špatně se stravujeme a neradi sportujeme. I zdravé jídlo je ale chutné a pro každého je někde sport, který ho bude bavit. Pokud se snažíte zhubnout, ale nejde to, kontaktuje odborníka, konzultujte, zda postupujete správně. Může se jednat i o psychickou závadu, v důsledku níž tělo stagnuje.

Tolik v první části našich rad a mýtů, v té další začneme hezky z "ostra" a sice dietami a jejich chybným pojetím.

Přidej se k 29 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Poděkuj autorovi
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________