Nepořádek a všudypřítomný chaos vyvolává pocity úzkosti a zhoršuje projevy deprese nebo sociální izolace.
Pravidelný úklid pomáhá eliminovat nejen potenciálně škodlivé mikroorganismy ve vašem prostředí, ale pozitivně působí i na duševní zdraví.
Organizované a čisté prostředí také vede k vyššímu soustředění a produktivitě.
Hromadění nepořádku jako nemoc
Existuje celá řada prací, která poukazuje na silnou spojitost mezi nepořádkem a potížemi v oblasti duševní pohody a zdraví. Mnoho těchto studií se však týká zejména duševní poruchy patologického hromadění věcí, kdy lidé pociťují nutkavou potřebu shromažďovat stále nové a nové předměty, ale na druhou stranu nejsou schopni cokoliv vyhodit, i když jim už daná věc neslouží. Tuto poruchu je těžké přesně definovat, protože v Mezinárodní klasifikaci nemocí 10 není explicitně uvedena, a v Diagnostickém a statistickém manuálu duševních poruch IV spadá pod obsedantně kompulzivní poruchu nebo poruchu osobnosti.
V souvislosti s tímto chováním se také můžete setkat s pojmem Diogenův syndrom, který se vyznačuje extrémním hromaděním věcí a nepořádku, spolu se zanedbáváním vlastní hygieny nebo jakékoliv péče o své okolí. Množství uskladněných předmětů v tomto případě často narušuje normální obývání daných prostor a znemožňuje danému člověku fungovat v rámci osobního o společenského života. S těmito stavy se také pojí silné pocity úzkosti, depresivní příznaky nebo izolace.
Jak je to ale u zdravých lidí?
I když ve výzkumu převažují práce týkající se výše zmíněných onemocnění, i u zdravých osob byly nalezeny silné vztahy mezi zvýšenou mírou nepořádku v prostředí a špatnou náladou, únavou nebo nižší životní spokojeností. Vnímání nepořádku je však mezi lidmi značně subjektivní, a zatímco pro někoho může být dané prostředí příjemné, jiní jej mohou vidět jako přeplněné, chaotické a znepokojující. U zdravých lidí, kteří trávili čas v takto nepříjemném a přeplněném prostředí byly popsány stejné negativní vlivy na duševní pohodu jako u osob trpících patologickým hromaděním věcí a Diogenovým syndromem, i když v nižší míře. Jednalo se tak zejména o nižší míru životní spokojenosti, a naopak vyšší míru únavy, nerozhodnosti, prokrastinace nebo pocitů úzkosti.
Jak je úklid spojen s psychickou pohodou?
Úklid vede k vytvoření uspořádného prostředí skrze organizování, přesouvání nebo vyhazování předmětů. Podle výzkumu se také jedná o dovednost, která se dá naučit – a to i u osob, které mají předpoklady k hromadění věcí. Podle jiných studií byl úklid u účastníků spojen s vyšší kvalitou života a byl vnímán jako osvěžující a povznášející činnost.
Samotný proces úklidu pak vytváří pocit kontroly nad okolním prostředím a díky manuální a repetitivní činnosti si vaše mysl bude moci na chvíli oddechnout. S trochou nadhledu by se dalo říci, že se vlastně může o jednat o mindfulness cvičení, což podporuje i výzkum zkoumající vliv vědomého mytí nádobí na celkovou pohodu účastníků. I přesto, že se jedná o poměrně nepříjemnou činnosti, vyšší míra zapojení smyslů a soustředění se na mytí nádobí vedla ke snížení míry nervozity a pozitivním emocím. V této oblasti je nepochybně potřeba více kvalitních studií, v budoucnu by se ale přístup k “nepříjemným” každodenním činnostem jako úklid mohl skrze vytvoření prostoru pro uvědomění a tím pádem i úlevu od stresu značně proměnit.
4 důvody, proč se pustit do jarního úklidu
U výše uvedených informací je vám už teď pravděpodobně jasné, že úklid vám může přinést mnoho prospěšného – v rámci právě začínajícího jara je tu však ještě jedna důležitá věc. V psychologii se určité události dají označit jako “časové orientační body”, a jedním z příkladů je právě jarní úklid. Tyto body v životě lidí vystupují mimo proud obyčejných událostí a signalizují začátek/konec ohraničného období. V případě jara a jarního úklidu se nejčastěji jedná o symboliku nových začátků, a odložení věcí, které vám již neslouží, což má velký přesah právě i do duševního zdraví a pohody.
1. Minimalizace zdravotních rizik
Pravidelný úklid má samozřejmě vliv i na fyzické zdraví. Redukuje totiž množství bakterií, virů nebo zárodků plísní, které ulpívají na povrchu nejrůznějších ploch. Problémem pak může být i prach nebo roztoči, a to zejména u osob s onemocněním dýchacích cest, alergiemi nebo kožním onemocněním. Některé bakterie nebo plísně jsou navíc po nějaké době schopné se na povrchu “zapouzdřit”, takže pokud úklid neprobíhá pravidelně, jejich pozdější odstranění bude vyžadovat mnohem více úsilí a peněz.
2. Úleva od stresu
Jak již bylo zmíněno, úklid vám pomůže dodat pocit kontroly nad okolním prostředím, čímž může mimo jiné zmírnit pocity úzkosti, chaosu nebo senzorického přetížení. Manuální činnost vám navíc umožní na chvíli “vypnout” hlavu a po dokončení tohoto možná dlouho odkládaného úkolu vám bude odměnou pocit z dobře odvedené práce a organizované prostředí.
3. Lepší soustředění a produktivita
Organizovanější prostředí přispívá k lepšímu soustředění a produktivitě. Příliš mnoho podnětů a chaos, který ve vašem okolí vytvářejí, totiž může vést ke smyslovému zahlcení, prokrastinaci, nebo jednoduše tomu, že v hromadě papírů a obalů od jídla nebudete moci najít to, co právě potřebujete.
4. Více pohybu
I když se vám to možná tak nemusí zdát, úklid se počítá jako fyzická aktivita, konkrétně se řadí mezi každodenní aktivity, které nejsou přímo cvičením, tzv. NEAT (Non‑Exercise Activity Thermogenesis). Ať už tedy chcete míru přirozeného pohybu navýšit kvůli hubnutí nebo celkovému zdraví, úklid je ideální aktivitou. Výzkum totiž ukazuje, že i několikaminutové aktivní pauzy během sedavého dne jsou pro zdraví přínosné, jak si ostatně můžete přečíst v článku Nemáte čas na celý trénink? Zkuste exercise snacking.
Jaké přípravky na úklid zvolit?
Mnoho lidí dává v posledních letech přednost tzv. ekologickým čistícím prostředkům, které jsou šetrnější k životnímu prostředí, a to ať už obsahem potenciálně nebezpečných látek pro některé organismy a ekosystémy, ekologickou stopou při výrobě nebo množstvím a typem obalových materiálů. Podle některých výzkumů může používání těchto eko‑friendly produktů, oproti těm konvenčním, snížit riziko rozvoje podráždění a onemocnění dýchacích cest, jiné však naopak upozorňují na to, že ani tyto přípravky nejsou bez rizika, a co se týče emisí některých obsažených látek, rozdíl oproti konvenčním čistícím prostředkům je téměř nulový (zde se ale často jedná o komplexní čistící produkty, nikoliv základní přípravky).
Jisté je, že u každého produktu byste se měli pečlivě řídit doporučením výrobce, a to včetně používání ochranných pomůcek. Pokud se nejedná o velmi odolné nečistoty, každodenní úklid hravě zvládnete s kombinací několika základních univerzálních přípravků, jako je bílý ocet, jedlá soda nebo kyselina citronová. Všechny tyto, a mnohé další eko‑friendly produkty na úklid koupelny, kuchyně nebo třeba WC, najdete na e‑shopu v sekci Čistící prostředky.
Co si z toho vzít?
I když úklid pravděpodobně není vaší nejoblíbenější aktivitou, může vám přinést spoustu benefitů nejen v oblasti ochrany vůči nejrůznějším mikrobům. Dodá vám totiž také pocit kontroly nad okolním prostředím, sníží míru pocitů úzkosti a ještě díky němu navýšíte svůj denní výdej energie.
Jarní úklid je navíc specifický tím, že představuje jeden z tzv. časových orientačních bodů, které symbolizují např. nový začátek nebo odstranění již nesloužících věcí z vašeho života.