5 vyzkoušených zázvorových receptů. Nachlazení nemá šanci!

Komentáře
5 vyzkoušených zázvorových receptů. Nachlazení nemá šanci!
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Někteří jej milují, jiní nenávidí (ale i přesto konzumují). S příchodem chladnější části roku se k zázvoru obrací plno lidí s nadějí, že je i letos ochrání před bacily, viry a následným několika dnům proleželých v posteli. Čaje z čerstvého zázvoru najednou nacházíme v každé lepší kavárně či restauraci. Jako by snad byl zázvor nejmenovaným symbolem podzimu a zimy!

Co se v dnešním zázvorovém článku dozvíme?

  • Něco málo o historii zázvoru a o tom, proč je tak oblíbený po celém světě.
  • Že zázvor dokáže pomoci v celé řadě onemocnění, jako je bolest kloubů nebo nachlazení.
  • Zázvorový čaj zahřeje každého, koho zebou konečky prstů!
  • Jestli dokáže zázvor preventivně působit proti nemocem srdce a cév.
  • Že zázvor v jakékoliv podobě ocení ženy trpící menstruačními bolestmi.
  • Návod, jak na pět jednoduchých zázvorových receptů.

Tento kořen zvláštního tvaru s pálivou chutí má však nespočet kuchyňských využití i pozitivních účinků na lidský organismus, které dosahují mnohem dál než jen ve formě zázvorového čaje jakožto bojovníka proti rýmičce. Čím je zázvor tak jedinečný a jak z něj vytěžit jen to nejlepší?

Kde se vzal, tu se vzal...a používáme jej téměř všude

Zázvor má stejně jakokurkuma pozitivní účinky na naše zdraví. Jeho původ není přesně známý, ale už více než tři tisíce let se pěstuje v Indii a Číně. Jelikož se jeho oddenky nekazí v teple, tak se stal jedním z prvních převážených koření do Evropy a Afriky, kde toto koření zdomácnělo natolik, že se stalo důležitou součástí kuchyně stejně jako sůl a pepř. 

Není divu, jeho specificky jemně pálivá chuť dodává jídlu trochu exotiky. Nejvýraznější složkou zázvoru jsou silně aromatické terpeny, jako jsou zingiberen a bisabolen. Jeho ostrost zvýrazňuje gingerol, který se podobá rostlinnému alkaloidu kapsaicinu, jenž se vyskytuje v chilli papričkách.

Seznamte se s léčivou sílou zázvoru!

Zázvor je účinný antioxidant, který je také vhodný jako prevence před nachlazením, obzvlášť teď v sychravém počasí. Jeho benefity jsou však mnohem rozsáhlejší, a proto jsme si pro vás připravili speciální recepty, které jsou nejen blahodárné pro vaše zdraví, ale také jsou velmi chutné. Nejdříve se však podíváme na to, jak je naše tělo reaguje na konzumaci zázvoru.  

5 vyzkoušených zázvorových receptů. Nachlazení nemá šanci!
obrázek ze shutterstock.com

Znáte 6 zajímavých zdravotních benefitů zázvoru? 

1. Zázvor dokáže účinně bojovat se zánětem a bolestí

Zázvor je známý svým protizánětlivým působením, který je připisován především jednomu z terpenů, gingerolu. Ten je také účinný při chronickém zánětu nebo různých nevolnostech během cestování (taky nemůžete sedět v autobuse vzadu?), těhotenství nebo při migréně. Díky svému protizánětlivé působení může zázvor ulevit od bolesti kloubů při artritických stavech. 

Účinné látky v zázvoru se chovají v organismu podobně jako nesteroidní protizánětlivé léky (aspirin, ibalgin, ibuprofen, paracetamol,...), a spolehlivě tak dokáže ulevit od všech bolestí podobně jako až příliš nadužívaná růžová tabletka (Ando V., 1998; Altman & Marcussen, 2001; Heidböhmer, 2007; Grzanna, 2005; Rahmani, 2014).

2. Zázvor do čaje a do jídla jako prevenci před onemocněním srdce

Zázvor se využívá také jako jedna z forem prevence před onemocněním kardiovaskulárního systému. Zázvor totiž stejně jako jiné pálivé koření stimuluje krevní oběh a vyvolává pocení, které ochlazuje tělo a dokáže tak snížit horečku a ulevit při nemoci. Zázvor mimo jiné také zlepšuje některé z rizikových faktorů (cholesterolové spektrum) spojených s kardiovaskulárním zdravím(Khandouzi et al., 2015; Newall, C. A., 1996).

3. Zázvor pomůže rozproudit krev a zahřát každého sněhuláka

Pro všechny, kterým se v zimě špatně prokrvují končetiny a mrznou jim konečky prstů, je zázvor nejlepším řešením, protože působí jako vnitřní ohřívací láhev. Zázvor je možné použít také jako tinkturu, která se přiloží na místa, která se špatně prokrvují. Ale co si budeme povídat, takový poctivý zázvorový čaj zahřeje snad každého "zmrzlíka" (Bristow S., 2005; Chevallier A., 2008).

4. Zázvor může fungovat i jako prostředek pro boj s rakovinou

Zázvor působí jako prevence před rakovinou tlustého střeva. Klinické testy z University of Michigan také potvrdily, že zázvor může být účinným nástrojem v léčbě rakoviny vaječníků, jelikož je se ukazuje, že může být schopný indukovat odumírání rakovinotvorných buněk a tyto vlastnosti jsou přikládány právě gingerolu. Ve studiích se běžně používají zázvorové extrakty v denní dávce v jednotkách gramů (Khodaie L., 2015; Medical News Today, 2006; Oyagbemi, 2010).

5. Trápí vás často angína? Letos nemá šanci!

Zázvor nemá pouze protizánětlivé účinky, ale také antiseptické. Je tedy preventivním prostředkem proti angíně a zánětu průdušek. Pomáhá při vykašlávání a funguje jako zklidňující látka při nachlazení, chřipce a jiných zánětech dýchacího ústrojí (Synková H., Delevová I., 2001).

6. Se zázvorem za lepší funkci trávicí soustavy!

Jeho aktivní látky fungují jako prostředek k povzbuzení činnosti žaludku, k léčbě střevní koliky a plynatosti. Zázvor dráždí žaludeční a střevní sliznici, čímž způsobují její prokrvení, zvyšuje sekreci, podporuje vstřebávání živin, urychluje peristaltiku střev a napomáhá odchodu plynů. Zázvor je dokonce účinný i jako léčivý prostředek při průjmu, špatnému trávení nebo při jiné infekci trávící soustavy (Chevallier A., 2008; Khodaie L., 2015).

Můžeme ještě najít nějaké výhody užívání zázvoru?

  1. úleva při menstruačních bolestech
  2. pomoc při léčbě oparů 
  3. snížení bolestivosti svalů po tréninku
5 vyzkoušených zázvorových receptů. Nachlazení nemá šanci!
obrázek ze shutterstock.com

A teď už hurá na 5 osvědčených zázvorových receptů!

1. Zázvorový sirup může být i zajímavým dárkem nabitým léčivou sílou k Vánocům

Zázvorový sirup se využívá nejen při léčbě nachlazení, ale i jako jeho prevence. Je to také milý dárek pro blízké na Vánoce, kdy se zázvor v obchodech vyskytuje nejvíce. Pokud nemáte dostatek času, stačí si uvařit klasický zázvorový čaj, který má stejné účinky jako sirup. Mimo to zázvorový čaj působí jak přírodní prostředek při pálení žáhy.

Jak porazit angínu: Zázvorový sirup, na kterém si pochutnáte

2. Po zázvorovém shotu nadupaném léčivými látkami získáme pořádnou dávku vitaminů

Zázvorový shot je přírodním řešením na nachlazení. Jeho ideální kombinace protizánětlivého zázvoru, citrónu plného vitamínu C, účinného antimikrobiálního medu spolu s protizánětlivým kajenským pepřem je něco, co vás dokáže vyléčit, aniž byste museli navštívit lékaře. Tato silná čtverka nejen posiluje obranyschopnost organismu, ale také pomáhá při problémech s trávicím traktem. Mimo to také kajenský pepř dokáže zmírnit bolestivost kloubů (Medical News Today, 2016).

5 vyzkoušených zázvorových receptů. Nachlazení nemá šanci!
obrázek z unsplash.com

3. Nakládaný zázvor je rychle připraven a vydrží nám dlouho v ledničce

Nakládaný zázvor je podobně jako zázvorový shot jednoduchým řešením při nachlazení. Tato směs také funguje při nadýmání (především u těhotných žen), pálení žáhy nebo průjmech. Nakládaný zázvor je možné konzumovat samostatně nebo jej přidat do čaje, který zvyšuje odolnost organismu (American Pregnancy Association, 2017).

5 vyzkoušených zázvorových receptů. Nachlazení nemá šanci!

obrázek z flickr.com

4. Zázvorové smoothie zasytí a dodá řadu zdraví prospěšných látek 

Zázvorové smoothie je dalším z řady rychlých a vitaminy nabitých receptů. Přidání zázvoru do smoothie osvěží výslednou chuť smoothie do lehce štiplavých tónů, a dáme tak sbohem nudě každodenních všedních chutí. Díky vysokému obsahu vitaminů a dalších zdraví prospěšných látek je toto smoothie ideální nejen pro trávicí trakt, ale také pro vaši pleť a náladu.

5 vyzkoušených zázvorových receptů. Nachlazení nemá šanci!

obrázek z paleonewbie.com

5. Protizánětlivé smoothie se silnými antioxidačními účinky je prevencí před nachlazením

Toto protizánětlivé smoothie je nejen dobrou prevencí před nachlazením, ale také pomocníkem při jeho léčbě. Goji totiž obsahuje více vitaminu C než pomeranč a více beta‑karotenu než mrkev. Stejně tak kurkuma, která pochází ze stejné čeledi jako zázvor, má silné protizánětlivé a antioxidační účinky.

5 vyzkoušených zázvorových receptů. Nachlazení nemá šanci!
obrázek z enlightenedfoodie.com

Tip na konec:

Zázvor je vhodný použít k odlehčení těžkých pokrmů z vepřového nebo kachního masa. V obchodech můžeme najít tři druhy zpracovaného zázvoru – bílý (loupaný), černý (neloupaný) a růžový „Gari“ (nakládaný), který se třeba přidává k sushi.

Co si z toho vzít? 

Ne nadarmo je zázvor hojně využíván po celém světě v gastronomii a tradičním lidovém léčitelství. Jeho benefity jsou vskutku široké a dokáže nám pomoci s celou řadou zdravotních patálií. Mějme však na paměti, že drtivá většina studií zabývajících se právě zdravotními benefity zázvoru používala zázvorový extrakt v jednotkách gramů. 

Abychom se tomu alespoň přiblížili, přidávejme zázvor všude, kam se to jen hodí. Silnější zázvorový čaj s medem a citronem dokáže spolehlivě zahřát a ulevit od menstruačních bolestí mnohdy lépe než "pilulka poslední záchrany" v podobě Ibalginu. Zkusme proto raději prvně přírodnější cestu než se začneme ládovat léky.

Přidej se k 45 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
7 tipů, jak na posílení imunity
7 tipů, jak na posílení imunity
Imunita je něco, co si do určité míry můžeme koupit, a to například suplementací, kvalitními potravinami a podobně. Jak můžeme v těchto těžších časech imunitu podpořit?
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Už jste někdy jedli duhu? Možná je nejvyšší čas to vyzkoušet. Šest různých barev ovoce a zeleniny vám může pomoci předejít nádorovým onemocněním nebo posílit imunitu. Dozvíte se také, že tepelná úprava rajčat rozhodně není tabu.
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Co pomáhá proti nadýmání? Poradíme 6 snadných tipů
Co pomáhá proti nadýmání? Poradíme 6 snadných tipů
Taky se budíte s hezky plochým břichem, ale večer si připadáte jako v sedmém měsíci? Nadýmání není příjemné a dokáže nás pořádně frustrovat. Jak si s ním poradit, se dočtete v článku.
Pálení žáhy: Čím je způsobeno a jak se ho zbavit?
Pálení žáhy: Čím je způsobeno a jak se ho zbavit?
Pálení žáhy je velmi rozšířeným a nepříjemným projevem trávicích obtíží. Čas od času se mu vyhne jen málokdo – jak si od něj tedy efektivně a bezpečně ulevit? A kdy už je na místě vyhledat lékaře?
Kurkuma a její účinky na zdraví
Kurkuma a její účinky na zdraví
V dnešní době přibývá stále více lidí, kteří se chtějí uzdravit, nebo alespoň podpořit svoje zdraví takovými rostlinami, které byly využívány již ve starověkých tradičních léčebných systémech. Jednou takovou rostlinou je i kurkumovník a jeho produkt kurkuma. Kurkumovník dlouhý (Curcuma longa) je rostlina, jejíž domovem jsou zejména tropické oblasti Asie a v menší míře i oblast Střední a Jižní Ameriky.
Zázvor, česnek a co dál? 10 nejúčinnějších potravin proti nachlazení
Zázvor, česnek a co dál? 10 nejúčinnějších potravin proti nachlazení
Ale ne, už zase se nás pokouší skolit nějaká nemoc. Co jíst a pít, abychom podpořili přirozenou obranyschopnost organismu proti zákeřným bacilům?
Elixír zdraví snadno a rychle. Vyzkoušeli jsme babičkovský recept na podporu imunity
Elixír zdraví snadno a rychle. Vyzkoušeli jsme babičkovský recept na podporu imunity
Občas mi někdo řekne, že onemocní rád. Může si pak prý bez výčitek odpočinout. Většinou se nám ale onemocnět nehodí, nechceme ohrožovat naše okolí infekcí a chceme zase co nejdříve pracovat, sportovat a cítit se dobře. Osobně tyto nemoci nesnáším a vždy se nemůžu dočkat, až se vrátím zpět do svého režimu a přestanu se cítit slabý. Před lety jsem našel novou zbraň, která mi v tomto úsilí už mnohokrát pomohla a rozhodl. Máte na to?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?