Potravinová pyramida: návod na cestě za zdravějším jídelníčkem

18. 3. 2023 Poprvé publikováno 9. 3. 2022
Aktualizováno 18. 3. 2023
7 min. 5 Líbí se mi Komentáře
5
Uložit článek
Potravinová pyramida: návod na cestě za zdravějším jídelníčkem
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Cílem výživových doporučení je podpořit zdraví obyvatelstva.
  • Grafická forma je ideální pro atraktivitu a dobrou zapamatovatelnost.
  • Zpracování jednotlivých doporučení se může lišit, vždy by se však měla snažit o vyvážený, plnohodnotný jídelníček, založený na nutričně bohatých potravinách a s dostatkem všech nezbytných živin.

Cílem potravinové pyramidy je přispět k upevnění zdraví obyvatelstva

Jestliže vás zajímá podoba potravinové pyramidy, pravděpodobně chcete dosáhnout zdravého a vyváženého jídelníčku – a přesně k tomu také pyramida slouží. Oficiálně se jedná o tzv. FBDG, neboli doporučení založené na skupinách potravin. Tento typ doporučení je vydávám státem a jeho cílem je primárně podpora a upevnění zdraví obyvatelstva.

FBDG doporučení se vyznačují tím, že jsou často znázorněna v grafické podobě, vynikají dobrou využitelností v praxi a cílí na širokou veřejnost, u které mají podpořit vyváženost a pestrost jídelníčku. V České republice je pak příkladem tohoto doporučení právě potravinová pyramida.

1. Potravinová pyramida Ministerstva zdravotnictví České republiky

Ačkoliv tato pyramida vznikla už v roce 2005 a má už tedy trochu vousy, pořád je považována za oficiální grafické výživové doporučení. Nijak to ale nevadí – uvedené informace totiž stále platí. V jednotlivých patrech pyramidy najdete, spolu s doporučeným počtem porcí, vybrané skupiny potravin, které by se měly objevovat ve vašem jídelníčku. Nad pyramidou je pak znázorněn pohyb, jakožto nezbytná součást zdravého životního stylu.

Potravinová pyramida Ministerstva zdravotnictví České republiky
obrázek z szu.cz

Hodnocení

Oficiální potravinová pyramida je přehledně rozdělena do jednotlivých kategorií potravin, konkrétní počet porcí z grafického znázornění ale patrný není a je potřeba jej hledat v textu pod pyramidou. Poměrně široké rozpětí porcí umožňuje individuální nastavení množství jednotlivých potravinových skupin, např. s ohledem na fyzickou aktivitu, v pyramidě však chybí některé důležité body, jako např. pitný režim.

2. Česká potravinová pyramida

Další varianta potravinové pyramidy pochází z roku 2013 a byla vydána spolkem Fórum zdravé výživy. Pyramida je kromě pater rozdělena také do oblastí “nejvhodnější” a “méně vhodné” – v každém patře si tak jednoduše uděláte představu o tom, co byste měli podle doporučení jíst nejčastěji. Na rozdíl od oficiální pyramidy zde první patro netvoří potraviny, které jsou zdrojem komplexních sacharidů, ale zejména ovoce a zelenina. Vpravo dole je zmíněn také důležitý pohyb a tentokrát se nezapomnělo ani na pitný režim. Sklenici vody najdete hned v levém dolním rohu. 

Česká potravinová pyramida
obrázek z fzv.cz

Hodnocení

Pyramida FZV obsahuje oproti oficiální pyramidě MZ navíc označení “vhodné a méně vhodné”, což usnadňuje orientaci v množství jednotlivých potravin. Na první pohled však není patrné rozdělení potravin do skupin a některým laikům tak mohou jednotlivá patra připadat neuspořádaná a zmatečná, pyramida je navíc poměrně složitá na zapamatování. Konkrétní doporučení týkající se množství je navíc v pyramidě uvedeno pouze u ovoce, zeleniny a vody.

3. Pyramida výživy pro děti

Model potravinové pyramidy pro děti vznikl v rámci projektu Pohyb a Výživa, který byl spuštěn v roce 2013. Pyramida představuje skupiny potravin, které by měly být obsaženy ve stravě dětí každý den. Na jednotlivých patrech je rovněž zobrazeno číslo porcí, v jakých by měly být tyto potraviny konzumovány, např. 7 porcí nápojů/den a 5 porcí ovoce a zeleniny/den. Vedle pyramidy pak najdete tzv. zákeřnou kostku, která znázorňuje potraviny a nápoje, které zpravidla obsahují vysoké množství přidaného cukru, tuku nebo soli, a jejichž přijatelná konzumace je 1 porce denně. 

Možná teď namítnete, že u dětí by se mělo dbát i na pravidelný pohyb – a také, že ano. Tato oblast je ale tak specifická, že si fyzická aktivita dětí vysloužila svou vlastní pyramidu a není proto součástí té potravinové. Najdete ji na tomto odkaze

Pyramida výživy pro děti
obrázek z pav.rvp.cz

Hodnocení

Pyramida pro děti je oproti oficiální pyramidě MZ názornější a lépe pochopitelná, což je v případě dětí stěžejní. Jednotlivé kostky totiž rovnou znázorňují počet porcí konkrétních potravin a zohledňují také důležitost pitného režimu. Dobře zvolená je i forma zákeřné kostky – jedná se o potraviny, které se v jídelníčku mohou objevit, neměly by však tvořit jeho základ.

4. Zdravý talíř

Posledním uznávaným výživovým doporučením je tzv. Zdravý talíř. Namísto pater jsou skupiny potravin uspořádány do kruhového tvaru (talíře), a velikost jednotlivých výseků poukazuje na jejich poměr. Nejsvrchnější patro pyramidy pak představuje střed talíře a tekutiny jsou znázorněny vpravo nahoře.

Zdravý talíř
obrázek z margit.cz

Hodnocení

U grafického znázornění výživových doporučení formou talíře může být problémem fakt, že na první pohled není patrný počet porcí jednotlivých potravin, čímž může doporučení ztrácet potřebnou názornost. Konkrétně k tomuto materiálu mám ze svého osobního pohledu na výživu, jakožto výživového specialisty, dvě poznámky:

  1. Margaríny byly na přelomu tisíciletí opravdu vydatným zdrojem TRANS nenasycených mastných kyselin, vzhledem k novým technologiích výroby je však toto množství v dnešních margarínech zanedbatelné. Více se můžete dočíst v článku Kolik tuků denně bychom měli přijmout?
  2. Je třeba myslet na to, že bio potraviny nejsou zázrakem, který vás udělá zdravějšími nebo hubenějšími. Jejich koupě se vyplatí zejména z hlediska podpory lokálnosti a šetrnému chování k přírodě či samotným hospodářským zvířatům.

S jakými výživovými doporučeními se setkáte v zahraničí?

1. Německo

Jednotlivé skupiny potravin znázorňuje trojrozměrná pyramida. Na levé straně jednotlivých ploch pak najdete jejich doporučené množství, které je znázorněno pomocí barev semaforu. Na spodní ploše se pak nachází základní kruh udávající poměr jednotlivých živin.

Trojrozměrná potravinová pyramida DGE
obrázek z dge.de

2. Velká Británie

Grafickým vyjádřením je kruh, jehož výseče znázorňují jednotlivé skupiny potravin. Doporučení zahrnuje rovněž sledování obalů potravin a vyobrazeny jsou rovněž “zákeřné potraviny”.

Průvodce správným stravováním Eatwell Guide
obrázek z gov.uk

3. USA

Do roku 2016 byla v USA oficiálním doporučením potravinová pyramida znázorňující panáčka jdoucího po schodech, který měl ve zdravém životním stylu symbolizovat důležitost pohybu. Od roku 2016 však byla převedena na tzv. MyPlate.

Průvodce MyPlate
obrázek z dietaryguidelines.gov

4. Kanada

Kanadská výživová doporučení byla v minulosti zobrazena formou duhy, kdy jednotlivé barvy znázorňovaly vybrané skupiny potravin. V dnešní době přešla i tato doporučení do formy talíře. 

Průvodce potravinami v Kanadě
obrázek z food‑guide.canada.ca

5. Japonsko

V Japonsku jsou výživová doporučení uvedena do formy obráceného kuželu, který symbolizuje balanc. Zahrnuty jsou rozvěž i tekutiny a pohyb, méně vhodné potraviny zobrazuje “ocásek” vyčnívající z kuželu.

Japonský potravinářský spinning top
obrázek z fao.org

Co si z toho vzít?

Výživový doporučení mají za úkol upevnit zdraví obyvatel daného státu, a je tedy ve všeobecném zájmu, aby byla pro veřejnost zajímavá a snadno zapamatovatelná. Pro tyto účely je pak ideální forma tzv. FBDG – doporučení založených na skupinách potravin, jejichž příkladem je právě i výživová pyramida.

Jistě mi dáte za pravdu, že každému vyhovuje trochu jiný styl stravování, zaměřte se proto na takovou formu doporučení, se kterou se vám bude dobře pracovat. Jedno by však měly mít všechny tyto způsoby společné – snažit se o vyvážený, plnohodnotný jídelníček, založený na nutričně bohatých potravinách, ovoci a zelenině, s dostatkem všech nezbytných živin, tekutin a také pohybu.

Nezapomínejte ovšem, že ač jsou tato doporučení založena na vědeckých studiích a jsou tak obecně správná, jsou určena převážně pro běžnou populaci. Osoby s vysokou fyzickou zátěží si proto musí tyto zásady zdravé stravy upravit dle svých individuálních potřeb.

Přidej se k 44 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
5 Líbí se mi Uložit článek