Význam křemeliny: o co se jedná a může být prospěšná pro lidský organismus?

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáře
Význam křemeliny: o co se jedná a může být prospěšná pro lidský organismus?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Křemelina je tvrdá a odolná minerální sloučenina, vyskytující se ve velkém množství  v různých formách.
  • Tvoří více než 60 % zemské kůry, což ji činí jednou z nejvíce rozšířených minerálních sloučenin na naší planetě.
  • Zároveň se stává stále populárnějším prvkem v oblasti péče o zdraví, jelikož má vliv na zdravý růst vlasů, pevnost nehtů a zachování elasticity pokožky.

Strukturální role křemíku v lidském těle

Křemík je jedním z klíčových hráčů na poli pohybového aparátu – jedná se o nezbytný prvek pro integritu a pevnost pojivových tkání. Tento stopový prvek se nejčastěji spojuje s tvorbou kolagenu, tedy základní proteinovou strukturou, tvořící významnou část šlach, vazů, kůže a kostí. V nich funguje jako stabilizátor vápenatých minerálů, přičemž přispívá k udržení optimální hustoty kostní hmoty. 

Zároveň spolu s kolagenem vytváří síť poskytující pružnost a odolnost ve tkáních, jež prochází neustálým mechanickým zatěžováním (opět šlachy a klouby). Tato schopnost je zásadní nejen pro udržení pohyblivosti, ale také flexibility lidského těla. V neposlední řadě může hrát křemík roli i v prevenci degenerativních onemocnění spojených s postupujícím stárnutím, z výše uvedených důvodů zejména těch, které ovlivňují klouby a kosti (osteoporóza, artróza apod.).

K čemu je tedy křemelina?

Křemelina, známá také jako oxid křemičitý, je přirozeně se vyskytující sedimentární hornina, která se skládá ze zkamenělých zbytků Rozsivek (druhu řas). V průmyslu se využívá například jako plnidlo či insekticid, v poslední době se stala populární jako doplněk stravy. Z hlediska potravinářského využití se o křemelině tvrdí, že má několik zdraví prospěšných účinků, souvisejících mimo jiné se snížením hladiny cholesterolu a kardiovaskulárními benefity (závěry však pocházejí zejména ze studií na myších). Dále že napomáhá růstu vlasů a zdraví kůže či k silným nehtům.

Její marketing se velice opírá i o možnou “detoxikaci organismu”, konkrétně čištěním trávicího traktu. Toto tvrzení je založeno na schopnosti odstraňovat těžké kovy z vody, tedy vlastnosti, díky níž je křemelina oblíbeným filtrem průmyslové kvality. Neexistují však žádné vědecké důkazy, které by ověřovaly, že tento mechanismus lze aplikovat na lidské tělo.

Některé doplňky stravy obsahující křemelinu jistě můžou mít pozitivní vliv na vaše zdraví, většina zdravotních tvrzení je ovšem stále na teoretické a neoficiální rovině, jelikož nebylo provedeno mnoho kvalitních studií (zejména na lidech). Proto je na místě brát níže vypsané benefity jako potenciální a její užívání předem probrat s vaším lékařem či jiným odborníkem.

Význam křemeliny: o co se jedná a může být prospěšná pro lidský organismus?

2 potenciální benefity užívání křemeliny

  • Přínosy pro pokožku, vlasy a nehty: předpokládá se, že křemelina, která se skládá především z oxidu křemičitého, má různé blahodárné účinky na pokožku, vlasy a nehty. Mezi tyto výhody patří podpora jejich růstu, kvality, vyživení či pevnosti. Před její suplementací je však vhodné poradit se s odborníkem (kvůli výše zmiňovanému nedostatku kvalitních a dlouhodobých studií na lidech). 
  • Podpora pro kardiovaskulární zdraví: křemelina má údajně mít několik výhod pro kardiovaskulární zdraví, tedy podporu zdraví srdce: udržení pružných a silných tepen a cév, snížení hladiny cholesterolu (v klinické studii byl příjem křemeliny spojen s významným snížením sérového cholesterolu), a podporu zdraví cév.

Bezpečnost a dávkování

Bezpečnost a správné dávkování křemeliny jsou klíčové aspekty pro zajištění optimálního zdravotního prospěchu a minimalizace možných vedlejších účinků. Přestože křemík je přirozeně přítomen v mnoha potravinách a některých vodách, užívání křemeliny ve formě doplňků stravy vyžaduje určitou opatrnost.

Samozřejmě je nejdůležitější dodržovat doporučené dávky, které uvádí výrobce na obalu přípravku. Nadměrná konzumace (čehokoliv) může mít nežádoucí účinky, včetně gastrointestinálních potíží, jako jsou průjmy nebo zažívací obtíže. Některé studie naznačují, že příliš vysoké dávky křemeliny mohou být spojovány s rizikem tvorby ledvinových kamenů, takže je vhodné dbát na vyvážený příjem.

Jak jsme již několikrát zmiňovali, před zahájením užívání křemeliny ve formě doplňků byste se měli poradit se svým lékařem, zejména pokud trpíte nějakými chronickými onemocněními nebo pravidelně užíváte jiné léky. Tímto způsobem lze zaručit, že užívání křemeliny nebude negativně ovlivňovat  jiné léčebné postupy nebo nevyvolá vedlejší účinky vzhledem k individuálním zdravotním stavu. 

Co si z toho vzít?

Křemelina je bohatou minerální sloučeninou, která má na vědeckém poli poněkud rozporuplný vliv z hlediska benefitů pro lidské tělo – jako doplněk  stravy však  zaznamenává stoupající popularitu. Při výběru křemeliny jako součásti péče o zdraví je klíčové dodržovat doporučené dávky a konzultovat její suplementaci s odborníkem. Pokud vám bude vyhovovat, její benefity mohou zahrnovat zlepšení kvality pokožky, vlasů, nehtů či snížení hladiny cholesterolu. 

Jak na zdravé vlasy? 8 potravin, které byste měli zařadit v jídelníčku
Jak na zdravé vlasy? 8 potravin, které byste měli zařadit v jídelníčku
Jak ovlivňuje výživa zdraví vlasů? Ukážeme vám, jaké potraviny jsou nejlepší pro udržení zdravých vlasů.
Střevní mikrobiom: co ovlivňuje a jak se o něj starat?
Střevní mikrobiom: co ovlivňuje a jak se o něj starat?
Prospěšnou skladbou mikrobiomu, kterou ovlivníme životním stylem, dokážeme předcházet nadváze, cukrovce, riziku infarktu nebo třeba depresím.
Lepší trávení a skvělá chuť jídla. Proč se pustit do pěstování bylinek a jak je používat?
Lepší trávení a skvělá chuť jídla. Proč se pustit do pěstování bylinek a jak je používat?
Domácí bylinková zahrádka může být zdrojem radosti, skvělých chutí, vůní a také látek podporujících naše zdraví. V dnešním článku si popíšeme, jak snadno si můžeme takovou zahrádku založit, jaké benefity nám tyto bylinky mohou přinést a jaké je jejich praktické využití v pokrmech.
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Nabídek s nejrůznějšími detoxikačními programy najdete nespočet – je ale skutečně potřeba eliminaci cizorodých látek z organismu podporovat skrze kalorickou restrikci a popíjení drahých komerčních koktejlů? Nebo vám mohou tyto procedury naopak uškodit?
Jaký je rozdíl mezi vitaminy a minerály ve stravě a těmi v tabletkách?
Jaký je rozdíl mezi vitaminy a minerály ve stravě a těmi v tabletkách?
Naše současná strava nám již neposkytuje tolik minerálních látek a vitaminů jako před lety. Do jaké míry je toto tvrzení pravdivé a máme důvod se obávat nedostatku těchto látek ve stravě? Má používání doplňků stravy své místo a pro koho jsou takové doplňky stravy takřka nezbytné?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?