Kožní vyrážka ze stresu

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáře
Kožní vyrážka ze stresu
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Stres je přirozenou reakcí na vnímanou hrozbu nebo výzvu.
  • Dlouhodobá psychická zátěž může mít ale dopad na fyzické i emocionální zdraví.
  • V kombinaci s dalšími faktory se mezi dopady řadí i různá kožní onemocnění, včetně ekzému, akné či lupénky.

Definice stresu a jeho vliv na organismus

Pro správné pochopení problematiky je na místě alespoň ve zkratce uvést, co to stres je. Jedná se o fyziologickou a psychologickou reakci organismu na vnější podněty, které jsou vnímány jako výzvy nebo ohrožení. Tato odezva je adaptivní a slouží k mobilizaci energie a zdrojů pro účinné zvládnutí dané situace. Lidské tělo tak při vystavení stresovým faktorům reaguje uvolňováním hormonů, zejména kortizolu a adrenalinu, pro co nejsnazší reakci v podobě boje nebo útěku. 

A ačkoli se tedy jedná především o ochranu těla i života, dlouhodobý a chronický stres může mít negativní dopady na celkové zdraví. Kromě fyzických projevů, například zvýšeného krevního tlaku nebo problémů s trávením, může stres ovlivnit také duševní zdraví, vedoucí k úzkosti či depresivním stavům. Pro minimalizaci těchto negativních dopadů je tak klíčové najít efektivní způsoby, jak se se stresem vyrovnávat.

A jak s tím souvisí kožní problémy?

Stres se může na základě své frekvence a intenzity velmi intenzivně podílet na vzniku různých kožních problémů. Proč tomu ale tak je?

  1. Narušení funkce imunitního systému: chronický stres může oslabit imunitní systém – tělo tak bude méně schopné účinně reagovat na infekce nebo jiné podněty, které mohou způsobit kožní problémy.
  2. Změny v hormonálním systému: kvůli stresu se v lidském těle uvolňují kortizol a adrenalin. Tyto hormony pak ovlivňují rovnováhu v těle, což může mít vliv na pokožku a vyvolat různé kožní reakce.
  3. Zhoršení zánětlivých stavů: kortizol je zodpovědný také za potenciální vznik zánětu, který nejenže ovlivňuje stav pokožky, ale také její obranyschopnost a tím způsobit nejrůznější vyrážky, včetně akné, ekzémů nebo lupénky.
  4. Snížený průtok cévami: stres může způsobit stahování cév, což vede ke snížení průtoku krve do kůže. Ten ovlivňuje regeneraci pokožky a zvyšuje náchylnost k různým kožním problémům.

6 typů kožních problémů spojených se stresem

Akné

Kožní onemocnění projevující se zánětem mazových žláz v kůži. Tento zánět následně vede k tvorbě černých teček, bílých hnisavých pupínků a cyst na povrchu pokožky. Akné se nejčastěji vyskytuje během adolescence (kvůli hormonálním změnám), ale může postihovat i dospělé. Léčba může zahrnovat topické léky, antibiotika, hormonální terapii nebo procedury, jako je ošetření laserem.

Opary

Opary jsou virové infekce způsobené herpes simplex virem (HSV). Obvykle se projevují v podobě bolestivých puchýřků nebo vřídků na rtech nebo v okolí úst. Infekce je chronická, což znamená, že jednou nakažená osoba může mít opary opakovaně. Léčba tohoto neduhu obvykle zahrnuje antivirotika ke zmírnění příznaků a prevenci opakování.

Ekzém

Známý také jako atopická dermatitida, je chronické kožní onemocnění, které se projevuje svěděním, zarudnutím, suchou a v některých případech oteklou pokožkou. Toto onemocnění může mít různé formy a závažnosti. Příčiny ekzému jsou komplexní a zahrnují genetické faktory, poruchy imunitního systému a reakce na vnější podněty, jako jsou alergeny nebo stres. Ke zmírnění je potřeba hydratace kůže, tedy šetrné krémy a kosmetika, plus se na indikaci lékaře často používají krémy s kortikosteroidy, které navíc potlačují zánět a svědění (ale musí být pod kontrolou z hlediska množství i doby užívání), a identifikace a omezení spouštěcích faktorů (například stres).

Kopřivka

Občas se jí říká urtikárie. Jedná se o onemocnění charakterizované svědivými červenými nebo bílými vyvýšeninami na kůži (mohou být různých tvarů a velikostí). Kopřivka je často akutní a může být způsobena různými faktory, včetně alergií, infekcí nebo stresu. Většina případů je však dočasná a léčba zahrnuje antihistaminika a identifikaci a omezování spouštěcích faktorů.

Rosacey

Chronické kožní onemocnění, které postihuje obličej. Projevuje se zarudnutím kůže, rozšířenými cévami (teleangiektazie), otokem a červenými pupínky. Příčiny nejsou zcela jasné, ale některé faktory, jako stres, genetika a cévní problémy, společně se sluncem či určitými potravinami mohou přispívat k jejímu vzniku. Léčba zpravidla zahrnuje léky na bázi antibiotik, lokální krémy nebo gely, v některých případech pak laserovou terapii.

Lupénka

Známá také jako psoriáza, je chronické autoimunitní onemocnění kůže, při kterém dochází k rychlému (a nadměrnému) obnovování buněk kůže. To vede k tvorbě červených, silných šupinatých skvrn, které mohou být doprovázeny svěděním a zánětem. Lupénka může postihovat různé části těla, včetně loktů, kolen, trupu, nehtů a skalpu. Mezi nejčastější příčiny patří genetika, imunitní dysfunkce a může se na ní podílet také stres. Léčení zahrnuje lokální a systémové medikamenty a v některých případech i fototerapii.

Kožní vyrážka ze stresu

Jak proti vyrážkám ze stresu bojovat?

Výše popsaná kožní onemocnění způsobuje více věcí než samotný stres. Zdravý životní styl s dostatkem odpočinku, pravidelným cvičením a vyváženou stravou je ovšem základ. Dále mohou pomoci relaxační techniky ve formách meditace, dýchacích technik, jógy či mindfulness. Klíčem je ovšem najít to, co od stresu pomáhá vám a hledět na své individuální potřeby i možnosti. A v případě, že váš stres přestáváte sami zvládat, je jistě na místě kontaktovat svého lékaře či terapeuta. 

Z hlediska péče o pokožku též doporučujeme obrátit se na odborníka, existují ale určité rady a produkty, které by vám při léčbě mohly pomoci. Zaprvé při své denní rutině používejte čistící prostředky a krémy určené pro citlivou pokožku. Tyto výrobky by pak měly obsahovat co možná nejméně umělých složek (inspiraci můžete hledat například v řadách Vilgain, zakládající si na co nejšetrnější přírodní kosmetice). Dále vám mohou být po ruce tzv. kortikosteroidové krémy nebo masti – ty mohou být použity k potlačení zánětu (jedná se léčbu založenou na lékařském předpisu, která musí být monitorována odborníkem). Na pomoc při akutním svědění pak pomáhají především antihistaminika.

Co si z toho vzít?

Ačkoli se to nemusí na první pohled zdát jako kritický faktor, stres se může významně podílet (v kombinaci s jinými podněty) na vašem kožním zdraví a způsobovat problémy s podobě ekzému, kopřivky, lupénky apod. Tento vliv je mimo jiné způsoben narušením funkce imunitního systému, změnami v hormonálním systému či zhoršením zánětlivých stavů. Je proto důležité hledat efektivní způsoby, jak se se stresem vyrovnávat, ať už se jedná o zlepšení životního stylu, péče o pokožku či pravidelným praktikováním relaxačních technik. 

Dechová cvičení proti stresu i úzkosti
Dechová cvičení proti stresu i úzkosti
Dech je odjakživa spjatý s vaším životem – věděli jste však, že prostřednicvím dechu můžete ovlivnit některé pochody ve vašem těle i mysli? Jak na to, se dozvíte v novém článku.
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
Jak zvládat stres a být v pohodě?
Jak zvládat stres a být v pohodě?
Ať se nám to líbí nebo ne, stresu se při každodenním životě nevyhneme. Jedinou možností je tedy naučit se s ním pracovat, a nenechat se jím ovládat. Dnešní článek vám přináší hned 10 jednoduchých tipů, jak snížit míru stresu a být spokojenější.
Boj proti akné v dospělosti: proč se tvoří a na koho se obrátit?
Boj proti akné v dospělosti: proč se tvoří a na koho se obrátit?
Čelíte akné v dospělosti? Nejste sami. Ačkoli často spojované s teenageři, akné postihuje i více než čtvrtinu čtyřicátníků. V našem průvodci se tedy zaměříme na příčiny, léčbu a především prevenci tohoto zánětlivého onemocnění!
Journaling: cesta k lepšímu sebepoznání a regulaci stresu
Journaling: cesta k lepšímu sebepoznání a regulaci stresu
I vy jste si možná v dětství vedli deníček, kterému jste mohli otevřeně svěřit své pocity i obavy. Journaling však může být prospěšný i v dospělosti, i když v trochu jiné formě, než jste možná zvyklí – s čím konkrétně vám může pomoci, a jak s ním začít?
Není stres jako stres. Který je ten zdravý a který nám naopak škodí?
Není stres jako stres. Který je ten zdravý a který nám naopak škodí?
Není stres jako stres. Jakým stresovým situacím bychom se měli raději vyhnout a které pro náš imunitní systém mohou být z dlouhodobého hlediska prospěšné?
Existuje skutečně Blue monday? A jak nejlépe předcházet hromadění stresu a zahlcení?
Existuje skutečně Blue monday? A jak nejlépe předcházet hromadění stresu a zahlcení?
Slyšeli jste už o Blue monday? Nebo na sobě pozorujete, že se v posledních týdnech necítíte dobře? Co můžete udělat, abyste se vyhnuli hromadění stresu a zahlcení, vám poradí nový článek.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!