Pomáhá otužování s hubnutím?

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
Pomáhá otužování s hubnutím?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Studie ukazují, že otužování zvyšuje energetický výdej.
  • Při pobytu v chladu se lidské tělo zahřívá různými mechanismy.
  • Z celkového pohledu je však vliv otužování na hubnutí malý.

Otužování si v posledních letech získalo značnou popularitu. Někteří jej praktikují pro pozitivní zdravotní účinky, jiní se zas nemohou nasytit pozitivními emocemi, které pobyt v chladu následují. Jedním z často zmiňovaných benefitů otužování je pomoc při redukci hmotnosti. Opravdu otužování podporuje hubnutí?

Chlad a zvýšené nároky na tvorbu tepla

Už jste někdy přemýšleli nad tím, proč se zdá být pobyt v ledové vodě mnohem “studenější” oproti pobytu na stejně ledovém vzduchu? Voda je totiž na rozdíl od vzduchu dobře tepelně vodivá, a tak z těla odvádí mnohem více tepla, než když jste na vzduchu o stejné teplotě.

A jelikož si vaše tělo hlídá stálou vnitřní teplotu, i krátký pobyt v chladné vodě znamená, že si organismus musí rychle obstarat více tepla. To s sebou automaticky přináší i zvýšený energetický výdej.

Tvorba tepla v chladu: třes svalů a hnědá tuková tkáň

Existují dva základní mechanismy, pomocí kterých si lidský organismus dokáže zajistit krátkodobě vyšší tvorbu tepla oproti klidovým podmínkám:

  • Třes svalů, který se navenek projevuje tím, že se v zimě “klepete”.
  • Hnědá tuková tkáň, která umožňuje spalovat tuky za okamžité tvorby tepla.

Třes svalů je pravděpodobně nejdůležitější cestou prochladlého těla za energií.Jelikož při práci svalů vzniká poměrně velké množství “odpadního tepla”, už samotné svalové kontrakce znamenají, že se vaše tělo zahřívá. Podle odborníků může třes svalů vést až k 5x větší tvorbě tepla v porovnání s klidovým režimem. Samozřejmě v podobném duchu lze v chladném prostředí vykonávat také fyzickou aktivitu (běh, dřepy, skoky), ale pro tělo to zpravidla výhodnější není, protože při těchto pohybech dochází k nadbytečným ztrátám tepla konvekcí.

Hnědá tuková tkáň je speciální typ tukové tkáně s vysokým počtem mitochondrií, které jí propůjčují charakteristické červeno‑hnědé zbarvení. Mitochondrie hnědé tukové tkáně jsou charakteristické tzv. proteiny UCP‑1, které v principu “zkratují” energetický potenciál na membráně a tím vytváří teplo. Hnědá tuková tkáň dokáže vytvářet teplo bez jakéhokoliv pohybu či třesu. Bohužel její množství u dospělých lidí je relativně nízké (někdy až neměřitelné), a tak se odborníci domnívají, že za běžných podmínek hnědá tuková tkáň za den spálí méně než 20 kcal (1 % z průměrného denního energetického výdeje).

Pozitivní zprávou je, že otužování a obecně pobyt v chladu vede ke zvýšení množství hnědé tukové tkáně. Je tedy možné, že při pravidelném otužování je energetický výdej hnědé tukové tkáně podstatně vyšší.

Pomáhá otužování s hubnutím?

Vede otužování k rychlejšímu hubnutí?

Vědecké studie věnující se vztahu mezi otužováním a hubnutím rozhodně nejsou jednoznačné. Lze dohledat publikace, které shledávají otužování jako účinnou strategii podporující energetický výdej a redukci hmotnosti, jiné již tak pozitivní nejsou.

Je nesporné, že pobyt v chladné vodě vede k mírnému zvýšení energetického výdeje, což může pomoci s redukcí hmotnosti. Ovšem jak velký tento efekt ve skutečnosti je, lze jen obtížně kvantifikovat, jelikož záleží na individuálních rozdílech stejně tak jako na různých způsobech otužování. Otužování tak lze brát jako pomocný prostředek při snaze o redukci hmotnosti, rozhodně by však hubnutí neměla být hlavní motivace k otužování.

Co si z toho vzít?

Pobyt v chladné vodě vede k dočasně zvýšenému energetickému výdeji. Tělo kompenzuje tepelné ztráty svalovou prací a tvorbou tepla z hnědé tukové tkáně, jejíž množství lze dokonce pravidelným otužováním navýšit.

Celkový efekt otužování však není nikterak zázračný a rozhodně nelze očekávat, že za redukcí hmotnosti bude stát samotný pobyt v chladné vodě. Nezbytná proto stále zůstává pestrá a vyvážená strava spolu s pravidelnou fyzickou aktivitou.

6 skvělých benefitů pravidelného otužování
6 skvělých benefitů pravidelného otužování
Pravidelné otužování má celou řadu prokázaných benefitů na lidský organismus. Víte, jaké jsou ty největší?
Trápí vás nachlazení? Otužujte se! Těchto 7 zásad byste měli znát
Trápí vás nachlazení? Otužujte se! Těchto 7 zásad byste měli znát
Nebojte se ledové vody. Staňte se otužilci, posilněte svou imunitu a posuňte svoje zdraví na novou úroveň!
Jak začít s hubnutím?
Jak začít s hubnutím?
Hubnutí je nyní aktuálním tématem. Všichni si užíváme posledních svátečních dnů a chvilek, které nám nabízí množství nezdravého a ne zrovna dietního jídla. To se samozřejmě musí na naší postavě odrazit, jak tedy začít s hubnutím?
Jak začít s otužováním?
Jak začít s otužováním?
Zima se pomalu blíží a spolu s ní i vlna dalších zimních otužilců. Jak s otužováním pomalu začít, aby vám přinášelo očekávané benefity?
Hnědá tuková tkáň: dokážeme díky ní lépe hubnout a jak ovlivňuje otužování?
Hnědá tuková tkáň: dokážeme díky ní lépe hubnout a jak ovlivňuje otužování?
Hnědý tuk patří mezi speciální typ zásobní tukové tkáně, který má unikátní vlastnost - spaluje tuky v něm přítomné v podstatě naprázdno. Jak to vlastně celé funguje a lze množství hnědé tukové tkáně zvýšit za účelem podpory hubnutí?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Jak zjistit procento tuku v těle?
Jak zjistit procento tuku v těle?
Procento podkožního tuku je jedním z ukazatelů, které prozradí mnoho o našem fyzickém stavu a tělesné kondici. Jak ho přesně zjistit?
Kolik energie obsahuje kilogram tuku a jak ho lze spálit?
Kolik energie obsahuje kilogram tuku a jak ho lze spálit?
Kila nejdou tak rychle, jak jste si představovali? Pojďme se podívat na to, kolik energie obsahuje tuková tkáň a jakou rychlostí ji můžeme rozumně redukovat.
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.
10 zdravých potravin, které mají směšně málo kalorií
10 zdravých potravin, které mají směšně málo kalorií
Pustili jste se do hubnutí, ale kručící žaludek vám signalizuje, že s vašimi plány nesouhlasí? Inspirujte se našimi 10 tipy na nízkokalorické potraviny, kterými ho zaručeně obelstíte. Krásně si naplníte břicho, aniž byste zkazili své úsilí.