Zpomaluje se s věkem rychlost metabolismu?

Komentáře
1
Zpomaluje se s věkem rychlost metabolismu?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Mezi 20 a 60 lety je energetický výdej včetně toho klidového stabilní a samovolně se nesnižuje. 

  • Přibírání na hmotnosti v dospělosti je důsledkem nízké pohybové aktivity nebo příliš vysokým energetickým příjmem. 

“...když mně bylo 20, to mi to taky tenkrát spalovalo!” Asi všichni už jsme to někdy zaslechli. Je to ale pravda, že v pokročilém věku to už nespaluje tak jako za mlada? Nová studie z roku 2021 publikovaná v časopise Science, třetím nejlépe hodnoceným magazínem dle impact faktoru, říká, že alespoň u dospělých to tak pravděpodobně není.

Spíše než zpomalený metabolismus nám přibývající roky přináší vyšší nárok na pohodlí, častější únavu a pracovní vytížení. To je v pořádku, berme to ale spíše jako příležitost. Pokud doopravdy chceme a především pokud můžeme, zvládneme to v podstatě v jakémkoliv věku. 

Kolik energie vydáváme na cestě životem? 

Pokud jde o hubnutí nebo přibírání hmotnosti, klíčovým hráčem ve hře je veličina známá jako energetický výdej. Ta nám jednoduše říká, kolik energie za den vydáme. A právě tento ukazatel se v průběhu života poměrně dramaticky mění.

  • Děti a dospívající (1–20 let): Energetický výdej během rané fáze života je jako jízda na horské dráze. Tkáně a orgány mladého organismu vyžadují až o 50 % více energie než u dospělých, navíc jsou děti v porovnání s dospělými více fyzicky aktivní. Vztaženo na kilogram aktivní tělesné hmotnosti tak děti a dospívající vydávají mnohem více energie než dospělí. 

  • Dospělí (20–60 let): Pakliže je zachována stále stejná míra pohybové aktivity a beztukové hmotnosti, je energetický výdej dospělých překvapivě stabilní. Mezi 20 až 60 lety proto není potřeba mít strach ze “zpomalování metabolismu”, jednoduše k němu samovolně nedochází. 

  • Senioři (60 let a více): Zlom přichází někdy mezi 60–65 lety. Energetická potřeba tkání se snižuje, spolu s ní často mizí fyzická aktivita, klesá také aktivní tělesná hmotnost a výsledkem je, že každý rok po 60 letech věku klesne celkový energetický výdej v průměru o 0,7 %. 

obrázek z gettyimages.com/FatCamera

Přibírání v dospělosti aneb boj s pohodlím a nedostatkem pohybu

Na základě loňské studiezabývající se rychlostí metabolismu a energetickým výdejem by se dalo předpokládat, že se hmotnost mezi 20 a 60 lety nebude nijak dramaticky měnit. Opak je ale pravdou a některé experimentální studieukazují, že hmotnost se v průběhu dospělosti naopak poměrně výrazně zvyšuje. Prostě tloustneme. Čím to je?

1. Nedostatek pohybu

Nejčastějším důvodem přibírání na hmotnosti je nedostatek fyzické aktivity. Ta je totiž klíčovou součástí celkového energetického výdeje a její nedostatek přispívá ke zvyšování hmotnosti. Vyhraďte si alespoň 150–300 minut pohybové aktivity týdně na pohyb. Může jít o sportovní trénink, procházky nebo cyklovýlety. 

2. Komfort a pohodlí

S rostoucím věkem se stáváme čím dál více pohodlní. Lidé snadno a rádi vymění tramvaj za auto či stan za hotel, naopak už to ale tak jednoduché není. Nebraňte se vystoupit ze zóny komfortu a pohodlí i během dospělosti. Přispějete k vyšší fyzické aktivitě a navíc si komfortu budete více vážit. 

3. Konzumace kaloričtějších potravin

Za nárůstem hmotnosti v průběhu dospělosti může také v mnoha případech konzumace potravin, které mají vysokou kalorickou denzitu. Často k tomu přispívají jídla v restauraci nebo ve fast‑foodech. Svou stravu založte na skutečných, průmyslově nezpracovaných potravinách (ovoce, zelenina, obiloviny, maso, mléko, vejce, ořechy, luštěniny apod.). Kalorickými “dobrotami” svůj jídelníček jen doplňte. 

Být fit v dospělosti? Vše máte ve svých rukou

Během dospělosti (od 20 do 60 let) se rychlost metabolismu vztažená na množství aktivní tělesné hmotnosti prakticky nemění. Dosáhnout takové postavy, ve které se cítíte spokojeně a sebevědomě, tak můžete prakticky v jakémkoliv věku a nemusíte se obávat, že by vám s přibývajícím věkem někdo házel klacky pod nohy v podobě zpomaleného metabolismu. 

Základem všeho je pravidelná pohybová aktivita a pestrý a vyvážený jídelníček, který je založený na skutečných potravinách. Do tohoto formátu skvěle pasuje metoda 80/20, o které se můžete dočíst více v našem dalším článku Jím pizzu i čokoládu, přesto mám skvělou formu. Znáš pravidlo 80/20? 

Co si z toho vzít?

Nejvyšší energetické nároky (vztaženo na kilogram aktivní tělesné hmotnosti) mají děti ve věku 1 roku. Ty se postupně snižují až do dosažení přibližně 20 let, od kdy jsou až do 60 let prakticky konstantní. Po 60 letech začínají postupně klesat tempem asi o 0,7 % ročně. 

V dospělosti proto nemusíme mít strach ze “zpomalování metabolismu”, nedochází k němu. Při konzumaci pestré a vyvážené stravy spolu s dostatkem pohybové aktivity proto můžeme dosáhnout skvělé postavy prakticky v jakémkoliv věku.

10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Jak pomocí spánku zrychlit metabolismus i shazování tuku?
Jak pomocí spánku zrychlit metabolismus i shazování tuku?
Spánek velmi ovlivňuje váš metabolismus a schopnost snižovat množství tuku. Jak byste se tedy měli chovat, abyste na vaší postavě mohli pozorovat co nejlepší výsledky?
Můžu mít poškozený metabolismus?
Můžu mít poškozený metabolismus?
Pojmem zpomalený metabolismus si své přibírání nebo neschopnost hubnout vysvětlovat nejeden dietář. Opravdu něco takového existuje? A jak velké zpomalení můžeme očekávat?
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
Pravidlo 80/20: zdravá a udržitelná dieta na celý život
Pravidlo 80/20: zdravá a udržitelná dieta na celý život
Dost už bylo všech salátů na milion způsobů každý den s vidinou hubené postavy. Objevte svobodu v jídle díky pravidlu 80/20, které obrátí váš život o 180 stupňů. Vy budete šťastnější, spokojenější a v lepší formě než kdy dřív!
Výmluva nebo fakt: Skutečně existuje zpomalený metabolismus?
Výmluva nebo fakt: Skutečně existuje zpomalený metabolismus?
Zpomalený metabolismus je překážkou pro každého, kdo se snaží zhubnout. Jak k tomu může dojít a dá se s tím něco dělat?
Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybová aktivita by měla být součástí životního stylu v každém věku. Kolik času věnovat pohybové aktivitě v jednotlivých věkových skupinách pro udržení jejích zdravotních benefitů?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Jak zjistit procento tuku v těle?
Jak zjistit procento tuku v těle?
Procento podkožního tuku je jedním z ukazatelů, které prozradí mnoho o našem fyzickém stavu a tělesné kondici. Jak ho přesně zjistit?
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Nízkokalorické potraviny, které nejdéle zasytí a spolehlivě pomůžou s hubnutím
Nízkokalorické potraviny, které nejdéle zasytí a spolehlivě pomůžou s hubnutím
Chcete zhubnout, ale bojíte se prázdného žaludku a častého hladu? Vybírejte si potraviny, které neobsahují mnoho kalorií, ale zasytí na delší dobu. Víte, jaké jsou ty nejlepší?
Kolik energie obsahuje kilogram tuku a jak ho lze spálit?
Kolik energie obsahuje kilogram tuku a jak ho lze spálit?
Kila nejdou tak rychle, jak jste si představovali? Pojďme se podívat na to, kolik energie obsahuje tuková tkáň a jakou rychlostí ji můžeme rozumně redukovat.