10 příčin, proč se cítíte často unavení

RNDr. Tomáš Novotný
RNDr. Tomáš Novotný 18. 2. 2023 Poprvé publikováno 3. 2. 2022
Aktualizováno 18. 2. 2023
7 min. 3 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
10 příčin, proč se cítíte často unavení
  • Únava a vyčerpání čas od času dostihnou prakticky každého z nás.
  • Ve většině případů za to mohou příčiny, které na první pohled nejsou vidět.
  • Nalezení příčin únavy je nejlepší způsob, jak se únavě bránit.

První měsíce roku často doprovází únava a snížená motivace. K těmto pocitům sice může přispívat zimní období spolu se zkrácenými dny, v řadě případů je však pravá příčina jiná. Jaké jsou nejčastější důvody, proč se cítíme unavení?

1. Konzumujete příliš mnoho kofeinu

Kofein bereme jako nejúčinnější řešení únavy. Z dlouhodobého hlediska ale může působit zcela opačně, protože si na něj organismus po určité době vypěstuje závislost. Co to v praxi znamená? Na začátku jste si nejspíš nápoje obsahující kofein dopřávali ve chvílích, kdy jste potřebovali být extra výkonní. Z pravidelného pití kávy se však časem stal rituál, kdy si kávu dáváte, jen abyste nebyli unavení.

Snažte se to s kávou nepřehánět. Denní příjem kofeinu se snažte držet do nejvyššího množství 400 mg (asi 4 šálky kávy denně) a vyhněte se každodennímu užívání předtréninkových nakopávačů. U méně hmotných či citlivějších jedinců může být přijatelná hranice denního příjmu kofeinu ještě nižší.

2. Málo pijete

Každý den lidské tělo ztratí přibližně 1,5 litru vody (pocení, dýchání a další vylučování). Pokud tyto ztráty nejsou kompenzovány, dochází k dehydrataci. Mírná dehydratace je spojená s častější únavou, takže možná právě nedostatek tekutin stojí za tím, že energie nemáte zrovna na rozdávání.

Každý den byste měli vypít přibližně 30–45 ml tekutin na 1 kg hmotnosti. Snažte se přes den navyknout na pravidelné pití vody, doplnit ji můžete ředěnými ovocnými či zeleninovými šťávami nebo neslazeným čajem.

3. Chybí vám některé vitaminy nebo minerální látky

Některé vitaminy a minerální látky jsou zapojené do procesu tvorby energie. Jejich nedostatek pak může vést k tomu, že přes den pociťujete zvýšenou únavu. Z minerálních látek jde především o hořčík, železo a zinek. U vitamínů byste se měli zaměřit na vitamíny skupiny B a na vitamín C.

Snažte se dbát na dostatečný příjem celozrnných obilovin, luštěnin, ořechů, ovoce a zeleniny. Pokud ve svém těle objevíte nedostatek některých látek, můžete zvážit suplementaci prostřednictvím kvalitního multivitaminu.

10 příčin, proč se cítíte často unavení

4. Nejíte dostatek energie v potravinách

Pokud dlouhodobě jíte méně, než jaké jsou vaše denní energetické nároky, můžete cítit zvýšenou únavu. Tělo tím bojuje proti tomu, abyste přes den nebyli ještě více fyzicky aktivní.

Snažte se každý den doplnit tělu všechny základní makroživiny (bílkoviny, sacharidy, tuky). Dostatečný energetický příjem je z dlouhodobého hlediska nezbytný pro udržení vitality a energie.

5. Málo spíte

Nejlepší bojovník proti únavě a vyčerpání je spánek. Pokud spíte méně, než kolik by vaše tělo potřebovalo, velmi pravděpodobně se to bude projevovat častou únavou. Kávou a dalšími “šidítky” tuto únavu můžete oddálit, ale počítejte s tím, že se vzápětí zase vrátí.

Věnujte svému tělu dostatek odpočinku a spánku. Pro dospělé osoby to je v průměru asi 7–9 hodin spánku denně, ale orientujte se primárně podle svých pocitů.

6. Máte příliš mnoho starostí

V současné době nás sráží na kolena především únava psychického ražení. Když se totiž všechny ty starosti a povinnosti nejen pracovního charakteru nastřádají, může toho být jednoduše příliš.

Jak s tím bojovat? Nechte si nějaký čas během dne jen pro sebe a nenechte do něj proniknout starosti všedních dnů. S tím vám pomůže koncept mindfulness.

7. Jste přes den příliš málo aktivní

Zní to možná tak trochu jako paradox, ale je docela běžné, že po celém dni stráveném v kanceláři přijdete domů vyšťavení a unavení. Naopak náročný odpolední trénink vám může doslova nabít baterky na celý zbytek dne.

Snažte se být přes den i fyzicky aktivní. Ráno cestou do práce vystupte o jednu zastávku dříve a odpoledne si naplánujte pořádný trénink se svými přáteli.

10 příčin, proč se cítíte často unavení
obrázek z gettyimages.com

8. Nenechte se otrávit zamračeným počasím

Počasí má na naši náladu překvapivě velký vliv. Zatímco v letních měsících jsme veselejší a šťastnější, v zimě je to tak trochu naopak. Odborníci si to vysvětlují mj. sníženou produkcí vitamínu D a naopak zvýšenou tvorbou spánkového hormonu melatoninu během zimních měsíců, pro které jsou typické dlouhé noci.

Dbejte na dostatečný příjem vitamínu D i v zimních měsících. Pokud z vás nedostatek slunečního svitu doslova vysává energii, můžete vyzkoušet tzv. terapii světlem, při které vám zářící panel simuluje sluneční záření třeba uprostřed pokoje.

9. Pracujete příliš

Málokdo je ochoten si přiznat, že naplňuje definici workoholika. Pokud ale pracujete od ranních hodin a ještě v devět večer kontrolujete došlé maily, možná k tomu nemáte daleko. Příliš mnoho práce může znamenat, že začnete postupně zanedbávat různá další odvětví vašeho života. To vás pak vedle samotné práce může začít psychicky vyčerpávat a unavovat.

Snažte se najít ten správný balanc mezi prací a vaším volným časem. Často totiž budete šťastní a plní energie až ve chvíli, pokud budete úspěšní nejen ve své pracovní kariéře, ale i v dalších částech vašeho života.

10. Nic nepomáhá? Zajděte k lékaři!

Vyzkoušeli jste všechno možné, ale stále nic nefunguje? Možná je nejvyšší čas na to zavítat k lékaři a probrat s ním možné příčiny vaší dlouhodobé únavy.

Za únavu totiž může být zodpovědná třeba nediagnostikovaná intolerance na lepek, nebo třeba snížená funkce štítné žlázy. Své o tom vědí také osoby s nedostatkem železa, jelikož únava je zcela typická pro osoby s chudokrevností.

Co si z toho vzít?

Cítíte se unavení a vyčerpaní? Pokuste se najít příčinu vaší únavy, protože jen tak se vám podaří načerpat energii do života z dlouhodobého hlediska.

Základem úspěchu je zdravý životní styl založený na dostatečném spánku, kvalitní stravě a pravidelné pohybové aktivitě. Vedle těchto faktorů nezapomeňte ani na vaše psychologické potřeby, snažte se překonávat vlastní cíle a věnovat nějaký čas i vlastnímu tělu.

Přidej se k 42 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
3 Líbí se mi Uložit článek