10 příčin, proč se cítíte často unavení

Komentáře
10 příčin, proč se cítíte často unavení
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Únava a vyčerpání čas od času dostihnou prakticky každého z nás.
  • Ve většině případů za to mohou příčiny, které na první pohled nejsou vidět.
  • Nalezení příčin únavy je nejlepší způsob, jak se únavě bránit.

První měsíce roku často doprovází únava a snížená motivace. K těmto pocitům sice může přispívat zimní období spolu se zkrácenými dny, v řadě případů je však pravá příčina jiná. Jaké jsou nejčastější důvody, proč se cítíme unavení?

1. Konzumujete příliš mnoho kofeinu

Kofein bereme jako nejúčinnější řešení únavy. Z dlouhodobého hlediska ale může působit zcela opačně, protože si na něj organismus po určité době vypěstuje závislost. Co to v praxi znamená? Na začátku jste si nejspíš nápoje obsahující kofein dopřávali ve chvílích, kdy jste potřebovali být extra výkonní. Z pravidelného pití kávy se však časem stal rituál, kdy si kávu dáváte, jen abyste nebyli unavení.

Snažte se to s kávou nepřehánět. Denní příjem kofeinu se snažte držet do nejvyššího množství 400 mg (asi 4 šálky kávy denně) a vyhněte se každodennímu užívání předtréninkových nakopávačů. U méně hmotných či citlivějších jedinců může být přijatelná hranice denního příjmu kofeinu ještě nižší.

2. Málo pijete

Každý den lidské tělo ztratí přibližně 1,5 litru vody (pocení, dýchání a další vylučování). Pokud tyto ztráty nejsou kompenzovány, dochází k dehydrataci. Mírná dehydratace je spojená s častější únavou, takže možná právě nedostatek tekutin stojí za tím, že energie nemáte zrovna na rozdávání.

Každý den byste měli vypít přibližně 30–45 ml tekutin na 1 kg hmotnosti. Snažte se přes den navyknout na pravidelné pití vody, doplnit ji můžete ředěnými ovocnými či zeleninovými šťávami nebo neslazeným čajem.

3. Chybí vám některé vitaminy nebo minerální látky

Některé vitaminy a minerální látky jsou zapojené do procesu tvorby energie. Jejich nedostatek pak může vést k tomu, že přes den pociťujete zvýšenou únavu. Z minerálních látek jde především o hořčík, železo a zinek. U vitamínů byste se měli zaměřit na vitamíny skupiny B a na vitamín C.

Snažte se dbát na dostatečný příjem celozrnných obilovin, luštěnin, ořechů, ovoce a zeleniny. Pokud ve svém těle objevíte nedostatek některých látek, můžete zvážit suplementaci prostřednictvím kvalitního multivitaminu.

10 příčin, proč se cítíte často unavení

4. Nejíte dostatek energie v potravinách

Pokud dlouhodobě jíte méně, než jaké jsou vaše denní energetické nároky, můžete cítit zvýšenou únavu. Tělo tím bojuje proti tomu, abyste přes den nebyli ještě více fyzicky aktivní.

Snažte se každý den doplnit tělu všechny základní makroživiny (bílkoviny, sacharidy, tuky). Dostatečný energetický příjem je z dlouhodobého hlediska nezbytný pro udržení vitality a energie.

5. Málo spíte

Nejlepší bojovník proti únavě a vyčerpání je spánek. Pokud spíte méně, než kolik by vaše tělo potřebovalo, velmi pravděpodobně se to bude projevovat častou únavou. Kávou a dalšími “šidítky” tuto únavu můžete oddálit, ale počítejte s tím, že se vzápětí zase vrátí.

Věnujte svému tělu dostatek odpočinku a spánku. Pro dospělé osoby to je v průměru asi 7–9 hodin spánku denně, ale orientujte se primárně podle svých pocitů.

6. Máte příliš mnoho starostí

V současné době nás sráží na kolena především únava psychického ražení. Když se totiž všechny ty starosti a povinnosti nejen pracovního charakteru nastřádají, může toho být jednoduše příliš.

Jak s tím bojovat? Nechte si nějaký čas během dne jen pro sebe a nenechte do něj proniknout starosti všedních dnů. S tím vám pomůže koncept mindfulness.

7. Jste přes den příliš málo aktivní

Zní to možná tak trochu jako paradox, ale je docela běžné, že po celém dni stráveném v kanceláři přijdete domů vyšťavení a unavení. Naopak náročný odpolední trénink vám může doslova nabít baterky na celý zbytek dne.

Snažte se být přes den i fyzicky aktivní. Ráno cestou do práce vystupte o jednu zastávku dříve a odpoledne si naplánujte pořádný trénink se svými přáteli.

10 příčin, proč se cítíte často unavení
obrázek z gettyimages.com

8. Nenechte se otrávit zamračeným počasím

Počasí má na naši náladu překvapivě velký vliv. Zatímco v letních měsících jsme veselejší a šťastnější, v zimě je to tak trochu naopak. Odborníci si to vysvětlují mj. sníženou produkcí vitamínu D a naopak zvýšenou tvorbou spánkového hormonu melatoninu během zimních měsíců, pro které jsou typické dlouhé noci.

Dbejte na dostatečný příjem vitamínu D i v zimních měsících. Pokud z vás nedostatek slunečního svitu doslova vysává energii, můžete vyzkoušet tzv. terapii světlem, při které vám zářící panel simuluje sluneční záření třeba uprostřed pokoje.

9. Pracujete příliš

Málokdo je ochoten si přiznat, že naplňuje definici workoholika. Pokud ale pracujete od ranních hodin a ještě v devět večer kontrolujete došlé maily, možná k tomu nemáte daleko. Příliš mnoho práce může znamenat, že začnete postupně zanedbávat různá další odvětví vašeho života. To vás pak vedle samotné práce může začít psychicky vyčerpávat a unavovat.

Snažte se najít ten správný balanc mezi prací a vaším volným časem. Často totiž budete šťastní a plní energie až ve chvíli, pokud budete úspěšní nejen ve své pracovní kariéře, ale i v dalších částech vašeho života.

10. Nic nepomáhá? Zajděte k lékaři!

Vyzkoušeli jste všechno možné, ale stále nic nefunguje? Možná je nejvyšší čas na to zavítat k lékaři a probrat s ním možné příčiny vaší dlouhodobé únavy.

Za únavu totiž může být zodpovědná třeba nediagnostikovaná intolerance na lepek, nebo třeba snížená funkce štítné žlázy. Své o tom vědí také osoby s nedostatkem železa, jelikož únava je zcela typická pro osoby s chudokrevností.

Co si z toho vzít?

Cítíte se unavení a vyčerpaní? Pokuste se najít příčinu vaší únavy, protože jen tak se vám podaří načerpat energii do života z dlouhodobého hlediska.

Základem úspěchu je zdravý životní styl založený na dostatečném spánku, kvalitní stravě a pravidelné pohybové aktivitě. Vedle těchto faktorů nezapomeňte ani na vaše psychologické potřeby, snažte se překonávat vlastní cíle a věnovat nějaký čas i vlastnímu tělu.

Proč jsem pořád unavená/ý? 9 možných příčin
Proč jsem pořád unavená/ý? 9 možných příčin
Cítíte se denně unavení? Pak určitě nejste sami. V naprosté většině případů za to může váš životní styl. Změnu máte ve svých rukou. My vám však poradíme, jak na to.
Jste stále unavení a bez energie? Pozor na těchto 10 zvyků
Jste stále unavení a bez energie? Pozor na těchto 10 zvyků
Být unavený je vlastně takovou společenskou normou. Ale proč? Pojďme se společně podívat na nejčastější zvyky, které z nás energii vysávají, a jak si s nimi poradit.
Jak se vyhnout ranní únavě?
Jak se vyhnout ranní únavě?
Probudit se po dlouhém spánku unavenější, než jak jsme večer ulehali, není nic moc. Jaké jsou hlavní příčiny ranní únavy a je možné se jí vyhnout?
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Co si představit pod zdravým životním stylem? Komplexní přehled aktuálních doporučení ke stravování, pohybu a odpočinku.
Nedostatek spánku: Jaké jsou projevy, když tělu nedopřáváme odpočinek?
Nedostatek spánku: Jaké jsou projevy, když tělu nedopřáváme odpočinek?
Máte spoustu práce, povinností a kromě toho potřebujete před spaním stihnout nejnovější epizodu oblíbeného seriálu? Jak nedostatek spánku ovlivňuje vaše zdraví, se dočtete v dnešním článku.
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
Jak vybrat vitamíny a minerály a na co si dát extra pozor?
Jak vybrat vitamíny a minerály a na co si dát extra pozor?
Vybrat kvalitní multivitamin a multiminerál dá pořádně zabrat! Kdo by ze suplementace multivitaminy mohl těžit a jaké skupiny obyvatelstva jsou v ohrožení důležitých vitaminů nebo minerálních látek?
Co všechno obsahuje kofein? Pozor na skryté zdroje!
Co všechno obsahuje kofein? Pozor na skryté zdroje!
Máte problémy s usínáním i přesto, že se poctivě vyhýbáte kávě? Dejte pozor na těchto 6 skrytých zdrojů kofeinu.
Makroživiny - zdroj životní energie
Makroživiny - zdroj životní energie
Z potravin dostáváme do těla nepřeberné množství nejrůznějších látek, z nichž nejvýznamnější část tvoří makroživiny. Mezi základní makroživiny patří takové látky, které konzumujeme ve velkém množství a které zároveň tělo vyživují a dodávají mu energii. Mluvíme‑li o základních makroživinách, myslíme tím zpravidla bílkoviny (proteiny), sacharidy a tuky (lipidy). V tomto článku si jednotlivé makroživiny rozebereme více do detailu a zmíníme jejich základní význam ve výživě jak sportovců, tak běžné
Kvalita pitné vody: můžeme pít bez obav i tu z kohoutku?
Kvalita pitné vody: můžeme pít bez obav i tu z kohoutku?
O pitné kohoutkové vodě se často říká, že je plná hormonů a estrogenů, které mají negativní vliv na naše zdraví. Co je na tom pravdy a jak jsme na tom s kvalitou pitné vody v rámci vodovodních sítí v České republice?
10 projevů toho, že se málo hýbete
10 projevů toho, že se málo hýbete
Lidské tělo je stvořeno k pohybu – pokud se mu jej nedostává, dá to dříve či později najevo. Jakých signálů byste si měli všímat, se dozvíte v novém článku.
Nedostatkem vitamínu D trpí až miliarda lidí. Víte, co vám hrozí?
Nedostatkem vitamínu D trpí až miliarda lidí. Víte, co vám hrozí?
Prakticky neuplyne týden, abychom někde v médiích nezaregistrovali zprávu týkající se vitaminu D a souvislosti se zdravím kostí, imunitou, rakovinou a vším, co si dokážeme představit. Čelíme skutečné epidemii nedostatku vitaminu D?
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Všichni chceme být produktivní, ale den je nám krátký. Jako nejlepší řešení se zdá obětovat pár hodin spánku. Je to ale dobrý nápad? Co když si naopak škodíme? Přečtěte si, jak může deficit spánku působit na naše zdraví, stravování nebo hubnutí!
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.