6 nejčastějších mýtů o posilování a rýsování břicha. Proč kvůli nim nemáte výsledky?

Komentáře
2
6 nejčastějších mýtů o posilování a rýsování břicha. Proč kvůli nim nemáte výsledky?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Vidina vyrýsovaného břicha je motivací mnoha sportovců i nesportovců, a tak každou radu, která by mohla tuto cestu urychlit či zjednodušit, doslova hltáme. Na posilování a hubnutí břicha je proto dnes každý odborník, a tak se občas najdou taková doporučení, nad kterými zůstává rozum stát.

Jaké jsou nejčastější mýty ohledně posilování břicha a která "doporučení" můžete raději hned vypustit druhým uchem ven?

6 nejčastějších mýtů o posilování břicha 

1. Když chceš vyrýsované břicho, musíš ho cvičit každý den

Cvičit břicho každý den opravdu není třeba, a to ani v případě, že toužíte po vysněném six‑packu. Ve skutečnosti to není ani ideální cesta, protože touto metodou nedáte svalům dostatečný prostor pro regeneraci a jednoduše je přetížíte. 

Břišní svaly jsou podobné jako všechny ostatní svalové skupiny na těle. Děláte kliky každý den? Pravděpodobně také ne. I břišní svaly potřebují čas na regeneraci, proto ani je nemusíte cvičit denně, bohatě postačí procvičit je 2–3krát do týdne.

Nezapomeňte, že břišní svaly používáte i při většině jiných cviků (dřepy, mrtvé tahy), a tak jim dopřejte vždy alespoň den odpočinku. 

Jak správně cvičit břicho?

Zařaďte do týdne asi 4–5 cviků na různé části břicha po 3–4 sériích, týdenní dávku si rozdělte do dvou nebo tří dnů (cvičte břicho například v pondělí a ve čtvrtek). Uvidíte, že i 1–2 cviky na břicho za trénink vás při správné technice provedení dokáží pořádně potrápit.

2. Cvičení břicha samo o sobě stačí k vyrýsovanému břichu

Nekonečné série sed‑lehů sice mohou vést k vyrýsovanému břichu, nicméně jistota to není. Břišní svaly máme všichni, bohužel mnoho z nás se jimi nemůže chlubit, protože si je schováváme pod vrstvou podkožního tuku. A ten nekonečným cvičením sklapovaček "nevytřesete", pokud tomu nepřizpůsobíte stravovací režim.

Pokud toužíte po plochém břichu, musíte začít u jídla. Střídmé porce jídel během dne, dostatek bílkovin ve stravě a pravidelný pohyb jsou ideální kombinací pro vytoužené břicho snů. Nakonec možná uděláte nejlépe, když jeden trénink břicha během týdne vyměníte za běhání nebo intervalový trénink – spálíte totiž mnohem víc kalorií.

Jaká strava nám pomůže k vyrýsovanému břichu?

Zaměřte se na svůj stravovací režim. Nepřejídejte se, omezte průmyslově zpracované potraviny a zaměřte se na nutričně hodnotné potraviny (luštěniny, maso, vejce, mléčné výrobky, obiloviny, ovoce, zelenina). 

3. Na břicho jsou nejlepší dlouhé série po 50–100 opakováních

Cvičit dřepy v sériích po 50 opakováních bereme jako nesmysl, ale cvičit série sed‑lehů po 50 opakováních je výborná challenge? No, ve skutečnosti je to vlastně také nesmysl. Proč?

  1. Při takto dlouhých sériích jsou jednotlivá opakování často prováděny s nesprávnou technikou, nedokážeme se po celou dobu soustředit a zapojujeme při cvičení všechno ostatní, jen ne břišní svaly.
  2. Pokud zvládnete 50 opakování v jedné sérii, měli byste přidat na zátěži (medicinbal nebo jednoručka na hrudi). Začněte s pomalejším pohybem, soustřeďte se na aktivaci břišních svalů (ne ohybačů kyčlí) a postupně můžete přidávat na závaží.

Kolik opakování zvolit?

Cvičte cviky na břišní svaly v podobném rozsahu opakování, jako cvičíte jiné svalové skupiny. Zaměřte se na kvalitní provedení cviků a vykonávejte asi 8–12 (maximálně 20 opakování) v jedné sérii.

6 nejčastějších mýtů o posilování a rýsování břicha. Proč kvůli nim nemáte výsledky?

4. Pokud chceš vyrýsované břicho, nesmíš jíst sacharidy

Na rovinu – pokud vyloučíte sacharidy ze stravy a budete cvičit břicho, pravděpodobně se vám po několika měsících zjeví v zrcadle vyrýsovaný six‑pack. Na druhou stranu je to často vykoupeno ztrátou motivace, chronickou únavou, sníženou sportovní výkonností a úbytkem svalové hmoty (postava není zpevněná, pouze štíhlá).

To je typický důsledek příliš drastického kalorického deficitu, kterého jste docílili vyřazením sacharidů ze stravy. Je to ale to, co jsme na počátku chtěli?

Sacharidů se samozřejmě dá snadno přejíst (tým "palačinkářů" dobře ví). Pokud však vybíráme přirozené potraviny, nemusí ani v dietě vůbec vadit. I při hubnutí totiž potřebujeme plnohodnotně fungovat, a ne se bezhlavě řítit do kalorické propasti, ze které vede ven jen všeobecně známá cesta JOJO‑efektu.

Z jakých zdrojů čerpat kvalitní sacharidy?

Nebojte se sacharidů ani v dietě a dopřejte si nutričně bohaté potraviny, jako jsou například celozrnné obiloviny, ovoce, zelenina, luštěniny nebo celozrnný a žitný chléb.

Hubnutí není o vyřazení sacharidů ze stravy, ale o dodržování kalorického deficitu.

5. Nejlepší cvik na spodní břicho je zvedání nohou vleže či ve visu

Ono by na této radě asi nebylo nic špatného, kdyby se dané cviky vykonávaly se správnou technikou. Skutečnost je ale taková, že v 90 % případů lidé vykonávají jen švihový pohyb, při kterém pracují zejména kyčelní flexory (zejména m. psoas major), a naopak náš přímý břišní sval (m. rectus abdominis) celou situaci jen sleduje zpovzdálí.

Pokud chcete cvičit cviky, jako je zvedání nohou ve visu nebo vleže, zvedání kolen ve visu či vleže nebo "stříhání nohama" a podobné, zaměřte se na aktivaci břišních svalů. Švihové pohyby v čele s cvikem, kdy vám partner odráží nohy směrem k zemi (koho to napadlo?) raději vynechte.

Jak cvičit efektivně? 

Při cvičení břicha cvičte břicho, nikoliv kyčelní flexory. Zaměřte se na aktivaci břicha a pohyb vykonávejte pomalu a tahem, nikoliv švihem.

6. Cvičení sed–lehů stačí k rozvoji silného břicha

Sed‑lehy a zkracovačky jsou dobré cviky, které (zvlášť při cvičení v plném rozsahu pohybu) pořádně potrápí naše břišní svalstvo. Procvičíme tak ovšem především přímý břišní sval (m. rectus abdominis), který rozhodně není na břiše jediným svalem.

Proto bychom neměli zapomínat ani na cvičení šikmých břišních svalů (m. obliquus abdominis externus/internus) pomocí cvičení "koloběžky", sed‑lehů s vytočením, vytáčením v horní pozici sed‑lehu (Russian twists) nebo rotací s kladkou.

Hluboké břišní svaly (m. transversus abdominis) poté procvičíme variacemi planku či komplexními a stabilizačními cviky.

Na co si dát pozor?

Nezapomínejte na cvičení hlubokých a šikmých svalů břicha. Zapojte proto cvičení s vytáčením, rotace a různé variace planku pro komplexní rozvoj břišních svalů.

6 nejčastějších mýtů o posilování a rýsování břicha. Proč kvůli nim nemáte výsledky?

Co si z toho vzít?

Ohledně cesty za vyrýsovaným břichem existuje spousta mýtů, polopravd a rad, nad kterými zůstává rozum stát. Přitom cvičení břicha s sebou nenese v podstatě žádné ukryté tajemství, platí stále stejná pravidla jako všude jinde. 

Budete muset makat a nezapomínat na stravu. Žádné zkratky bohužel nejsou.

Pokud toužíte po silném a plochém břichu, držte se základních pravidel, které vás k cíli dříve či později dostanou:

  1. Dbejte na dostatečný příjem bílkovin, omezte průmyslově zpracované potraviny (limonády, fast‑food, trvanlivé pečivo). Zelenou mají přirozené, nutričně bohaté potraviny (maso, luštěniny, celozrnné obiloviny, ovoce, zelenina, vejce a mléčné výrobky). S navýšením přijmu bílkovin může pomoci i kvalitní protein.
  2. Cvičte břišní svaly podobně, jako cvičíte jiné svalové skupiny. Zařaďte do týdne 4–5 cviků po 3–4 sériích, zaměřte se na to, abyste procvičili přímé břišní svaly (zkracovačky, sed‑lehy), šikmé břišní svaly ("koloběžka", rotace s kladkou, Russian twist) a hluboké břišní svaly (plank, komplexní a stabilizační cviky).

  3. Aby byly břišní svaly viditelné, je potřeba zhubnout tuk na břichu. Toho docílíte mírným kalorickým deficitem, proto zařaďte více pohybových aktivit během dne a omezte kalorický příjem. Dbejte však na to, aby kalorický deficit (rozdíl energetického příjmu a výdeje) nebyl příliš velký – hubnutí by pro vás nebylo udržitelné a po dokončení diety by hrozil jojo‑efekt. Spíše než na omezování jídla se proto zaměřte na výběr kvalitních a přirozených potravin, které mají přirozeně vyšší sytící schopnost oproti průmyslově zpracovaným potravinám a přeslazeným limonádám.

6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Jak na silné a vyrýsované břicho krok za krokem
Jak na silné a vyrýsované břicho krok za krokem
Sixpack je doménou letní formy. Přečtěte si základní principy, jak dosáhnout vytoužené postavy a hlavně zajistit vašemu tělu kvalitní a zdravý pohyb.
Proč nikdy nezhubnu břicho díky sklapovačkám?
Proč nikdy nezhubnu břicho díky sklapovačkám?
Často věříme, že můžeme zhubnout břicho, když budeme dělat jenom sklapovačky. Je to pravda, nebo se jedná o jeden ze společenských mýtů?
Domácí trénink pro pevné a ploché břicho
Domácí trénink pro pevné a ploché břicho
Mnozí z nás by si řekli, že pokud nemůžeme cvičit v posilovně, jiný trénink nemá smysl. To ale vůbec nemusí být pravda! V dnešním článku si proto ukážeme, jak efektivně odcvičit břicho v domácích podmínkách.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Plank patří mezi cviky, se kterým se setkal prakticky každý z nás. Jaké jsou jeho hlavní výhody a jak ho správně vykonávat?
Jak mít ploché břicho? Jídelníček pro dokonalé břišáky
Jak mít ploché břicho? Jídelníček pro dokonalé břišáky
Snad každý zatoužil vidět, jak má poskládané "cihličky" na svém břiše. My vám dnes prozradíme, jak na to!
Jak zhubnout břicho? 6 kroků k plochému a vyrýsovaném břichu
Jak zhubnout břicho? 6 kroků k plochému a vyrýsovaném břichu
Vyrýsované svaly a ploché břicho za týden? Tak to nezvládne asi nikdo. My vám ale nabízíme 6 jednoduchých kroků, se kterými si ploché břicho nejen vypracujete, ale také udržíte.
Jojo efekt: proč vám může uškodit a jak se mu vyhnout?
Jojo efekt: proč vám může uškodit a jak se mu vyhnout?
Jojo efekt je strašákem každého, kdo se snaží zhubnout – věděli jste ale, že se nejedná pouze o estetický, ale také zdravotní problém? A jak se jojo efektu vyhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Jak zjistit procento tuku v těle?
Jak zjistit procento tuku v těle?
Procento podkožního tuku je jedním z ukazatelů, které prozradí mnoho o našem fyzickém stavu a tělesné kondici. Jak ho přesně zjistit?
Kolik energie obsahuje kilogram tuku a jak ho lze spálit?
Kolik energie obsahuje kilogram tuku a jak ho lze spálit?
Kila nejdou tak rychle, jak jste si představovali? Pojďme se podívat na to, kolik energie obsahuje tuková tkáň a jakou rychlostí ji můžeme rozumně redukovat.