Konopné výrobky při hubnutí

Aktin Redakce
Aktin Redakce 8. 3. 2014
Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Konopné výrobky při hubnutí

Každý hledá vhodné metody k hubnutí. Jedním z nich může být zařazení konopných produktů. Jak je do svého denního režimu zařadit a jaké  můžeme čekat výsledky? Radí Martina Vašáková!

Konopné výrobky při hubnutí

Léčivé účinky konopí už nejsou tabuizovaným tématem. Pozitivní účinky konopí se ukázaly při léčbě různých infekcí, chodů vnitřních orgánů, problémů s imunitou, astmaty, migrénami, úzkostí, pozitivní dopad mají výrobky z konopí také při hojení popálenin, jizev či dalších kožních problémů, apod. Nyní se objevují myšlenky, že konopí pomáhá i při léčbě obezity. Je to pravda?

Na internetu v nemalém množství objevíte také informace, že konopí pomohlo některým uživatelům zhubnout bez diety, bez cvičení, bez snažení. Vychází se z teze, že zatímco většina uživatelů konopí má po jeho užití pocit hladu a spořádá vše, co najdou, vysoké procento lidí s nadváhou naopak chuť k jídlu po užití konopí ztrácí. Podle těchto zdrojů při dávkování 20mg vhodné odrůdy konopí za den se snižuje chuť k jídlu a dochází tak k hubnutí (přičemž tato dávka se musí zvyšovat, aby si tělo nezvyklo). I pokud by takovéto „hubnutí s konopím“ mělo výsledky, toto „nejedení“ rozhodně není zdravou cestou, kterou byste se ve svém životním stylu měli vydat. To potvrzují i průzkumy z Itálie, kde se na vztah konopí a obezity zaměřili. Výzkum sice dokázal, že část uživatelů ztrácí chuť k jídlu, ale léčba na bázi cannabinoidů (vyvolávají subjektivní pocit hladu) ovlivňuje také náladu, paměť a vnímání bolesti, takže je s řešením nadváhy nezkombinovatelná. Úspěchy „konopné diety“ jsou tedy jen ojedinělé, a je spíše štěstím, že proběhly bez fyzických či psychických problémů. Další průzkumy studující konkrétně dopad marihuany na nadváhu ukázaly, že její dlouhodobé užívání má negativní efekt na BMI, což je v rozporu s ideální vahou, a navíc je konzumace marihuany často doprovázena s pro zdravý škodlivými a pro hubnutí rizikovými faktory jako je pití alkoholu, kouření a vysoce kalorický jídelníček. Samotnému „hubnutí s konopím“ tedy dle zásad zdravé výživy řekněte ne.

Na druhou stranu, na trhu se začínají objevovat výrobky, které z konopí čerpají to nejužitečnější a jsou tělu prospěšné. To jsou konopná semínka (oříšky), které můžete zakoupit ve zdravé výživě jak loupané (přidejte je do salátu, cereální, těstovin, omáček, nebo jezte jen tak), tak neloupané podobě (vyklíčí nebo se dají zpracovat do konopného mléka). Konopné semínko obsahuje 20 aminokyselin, z toho 8 esenciálních, které si tělo samo vytvořit nedokáže. Je nabité nutričními hodnotami, je náhražkou sóji, má vysoký obsah bílkovin, obsahuje také vitamin E, B1 a B2, minerální látky, vápník, hořčík, draslík, železo, fosfor, zinek, lectin, vlákninu, chlorofyl a esenciální nenasycené mastné kyseliny omega-3 a omega-6.  Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, posiluje imunitu a působí protizánětlivě. Množství THC je tu zanedbatelné - asi 0,3%, takže ho můžou užívat i těhotné ženy nebo děti. Vhodná jsou konopná semínka i pro sportovce, protože zlepšují regeneraci organismu odbouráním metabolitů kyseliny mléčné způsobující bolest svalů. Z tohoto výživného konopného semínka se pak odvíjejí výrobky další – těmi jsou například sójový suk s konopným semínkem, karamelky, čokoláda, využívá se také olej konopného semínka.  Z neloupaného semínka se dá jednoduše vyrobit náhražka sojového nebo kravského mléka (smíchání určitého poměru s vodou a javorovým sirupem). Můžete si také vyrobit proteinový nebo ovocný koktejl s konopnými semínky.

V hubnutí tedy od konopí žádné zázraky nečekejte, ale užívání konopných semínek, oleje nebo mléka může být vhodným doplněním Vaší vyvážené stravy.

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek