4 klíčové předtréninkové suplementy

12. 3. 2015
Komentáře
4 klíčové předtréninkové suplementy

Doba před tréninkem je jedním z rozhodujících a zásadních časů, které můžete využít pro svůj výkon a potencování lepších výsledků. V této době je tedy nutné využít potenciálu svého organismu a dodat mu potřebné látky, které zlepší váš výkon. Jaké to jsou? 

4 klíčové předtréninkové suplementy

Pokud se chcete v posilovně dostat až za hranici svých možností. Využití předtréninkového suplementu je jednou z hlavních možností. Nicméně pokud jste v suplementačním světe úplným nováčkem, není jednoduché se zorientovat napříč záplavou možností a suplementů, které vám současný fitness průmysl nabízí. Podívejte se tedy společně s námi na to, které suplementy a látky byste měli využít jako první a jako zásadní. 
 
Pokud zabřednete do nabídky eshopu, po chvíli se začnete škrábat na hlavě a půjde vám hlava kolem támhle z kreatinu, tady z citrulinu nebo beta‑alaninu. Všechny tyto látky budou pravděpodobně přimíchány do suplementů, s velmi lákavými jmény, jako "ultra super pump" apod. I tak byste se v nich však měli orientovat a vědět, že ta či ta látka zde není zcela potřebná, nebo že ta či ta látka je zde naprosto zbytečná. 
 
Na svých přednáškách se vždy dostanu k tématu vlastní výroby suplementů a účinných produktů. Samozřejmě, myslím to vždy s lehkou nadsázkou, nicméně se může stát, že se opravdu stanete vlastním vynálezcem suplementu a u předtréninkovek to platí dvojnásob. V následujícím přehledu vám nabízím 4 látky, které by ve vaší předtréninkovce jistě neměly chybět, a to hlavně z důvodu jejich účinnosti a vlivu na aktuální tréninkový výkon. Zahrňte je do své suplementace a uvidíte výsledek.

Kofein 

Primární určení: energie

Optimální dávka: 200‑500 mg, 1,7‑2,8 mg/kg tělesné hmotnosti 

 
Výhody: Kofein byl opakovaně pozitivně testován jako látka podporující výkon, a to při vytrvalostních sportech, tak i u sportů s čistě rychlostním základem - sprintů. Přesto zde není moc studií, co by potvrzovaly vliv na zvýšení maxima jednoho opakování. I přesto se jedná o velmi účinnou látku, která odstraňuje únavu, ale také napomáhá snižovat vnímání intenzity a náročnosti tréninku. Jste tak schopni trénovat tvrději. Zejména pak v situacích, které jsou spánkově deprivační. 
 
Je důležité říct, že u každého člověka existuje jiná míra snášenlivosti kofeinu. Pokud jste běžný uživatel kofeinu, bude pro vás zřejmě nutná vyšší dávka, aby vás "nabudila". Pokud nejste, dobrá, bude stačit dávka menší. Zkuste pracovat na větším rozsahu a zjistěte, co je pro vás tím účinným množstvím. 
 
Pokud máte trénink na večer, věnujte pozornost tomu, kolik kofeinu jste přijali. Přeci jen, nabuzení na trénink je pro vás krajně důležité. Nicméně stejně důležitý je pro vás i spánek, nesmíte na něj tedy zapomenout a rozhodně by vám jej nemělo nic znesnadňovat. 
 
Proč jsem tuto látku dal jako číslo jedna na náš seznam účinných látek? Protože tím hlavním, co pro trénink potřebujete, je energie. Bez ní jednoduše nebudete trénovat dostatečně tvrdě. Myslete na to a věnujte tomu dostatečnou pozornost. 
Větvené aminokyseliny BCAA

Primární určení: podpora anabolických procesů, utlumení katabolismu

Optimální dávka: 5 g v předtréninkovce, 20 g během celého dne

 
Výhody: Větvené aminokyseliny BCAA - valin, leucin, isoleucin jsou klíčové pro rozvoj metabolických procesů ve svalové tkáni, zahrnující procesy anabolizace a potlačující rozpad svalových bílkovin. V tomto případě byste měli vybírat správně a pohybovat se na úrovni příjmu aminokyselin s poměrem 2:1:1 nebo 4:1:1, případně něco mezi nimi. Nicméně takový poměr dnes najdete téměř ve všech produktech. 
 
Leucin je mezi těmito aminokyselinami králem, a to z důvodu toho, že je hlavní aminokyselinou, která podporuje syntézu svalové hmoty a její novostavbu. Sledujte tedy i množství této aminokyseliny ve svém oblíbeném přípravku. Měli byste jí najít celé 3 gramy. 
 
Proč je číslem dvě na našem seznamu? Odpověď je jednoduchá. BCAA vám dodávají okamžitou ochranu svalové hmoty během cvičení, to by mělo být vaším primárním cílem. Teprve poté, co se vám svaly nerozpadají, je můžete budovat. Ba co více, větvené aminokyseliny urychlují regeneraci, vy se tak můžete vrátit další den na trénink zcela odpočinutí a připraveni podávat opět skvělý výkon.  

Beta‑alanin

Primární určení: podpora svalové vytrvalosti

Optimální dávka: 1,5‑5 g

 
Výhody: Toto je další látka, kterou můžete bez problému využít k nárůstu vaší tréninkové intenzity. Pracuje s vodíkovými ionty a dává vám vyšší schopnost nastavit intenzitu vašeho tréninku k hranici, tam kam potřebujete. Efektivně také prodlužuje pracovní série a objem celého tréninku. Snižuje také zakyselení svalové hmoty. Přeneseně řečeno, kde není intenzita a přetížení, tam není růst a adaptace. 
 
Pokud užijete větší dávku beta‑alaninu, možná budete překvapeni drobným štípáním po celém těle. Nebojte se, vaše kůže neshoří ani neroztaje. Jedná se o jev, kterému se v anglosaské literatuře říká "paresthesia". Pokud naopak tomuto "bodání" zrovna neholdujete, využijte dávku nižší. Pohybující se někde právě okolo 1,5 g, ale ve více dávkách. 
 
Proč je na našem seznamu jako číslo 3? Beta‑alanin je skvělým pomocníkem pro vymačkání opakování navíc, nad váš běžný standart a úroveň. Napomáhá intenzitě vašeho tréninku a efektivně podporuje jeho délku. V předtréninkové suplementaci by tak neměl chybět. 

Kreatin 

Primární určení: explozivní síla
Optimální dávka: 5 g před tréninkem, 10‑20 g během celého dne
 
Výhody: Kreatin je látkou, která vám pomůže v tréninku, ve kterém využíváte zejména nízký počet opakování. Napomáhá budování a rozvoji absolutní síly, a to není efekt, kterému byste se měli vyhýbat. Jedná se o výhodný energetický substrát, který využíváte při každé silové tréninkové jednotce, při každém opakování. 
 
Dávkování je jednou z věcí, která se bude diskutovat stále. Velmi často uslyšíte o tzv. "load" fázi, tedy o nasycení. Pokud se nechcete přecpávat kreatinem po dobu jednoho týdne, můžete zcela bezpečně využít dávkování 10‑20 g po celou dobu užívání kreatinu. 
 
Proč je právě tento suplement, jako číslo 4 na našem seznamu? Neexistuje účinnější suplement. Už jen to, že jste byli schopni sednout si k počítači a přečíst tento článek, má na svědomí v přeneseném slova smyslu kreatin. Stejně tak jej potřebujete i v tréninkovém životě. Kreatin je základní energetickou substancí, která podporuje nárůst svalové hmoty a síly. 
 
Dejte všechno dohromady…
Pokud dáte veškerou suplementaci dohromady a užijete ji před výkonem. Můžete si být jisti, že se posunete zase o hezký kus dále ve vaší snaze o novou postavu nebo svalovou hmotu. Užívejte svůj předtréninkový přípravek 30 min. před výkonem a těšte se z nových zážitků.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Železa v těle moc nemáme, i přesto je pro fungování organismu nepostradatelné. Jaké funkce v těle železo plní a z jakých potravin jej nejlépe doplníme?
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.
10 zdravých potravin, které mají směšně málo kalorií
10 zdravých potravin, které mají směšně málo kalorií
Pustili jste se do hubnutí, ale kručící žaludek vám signalizuje, že s vašimi plány nesouhlasí? Inspirujte se našimi 10 tipy na nízkokalorické potraviny, kterými ho zaručeně obelstíte. Krásně si naplníte břicho, aniž byste zkazili své úsilí.