5 důvodů, proč při práci z domu jíte více, než skutečně potřebujete

Petr Loskot
Petr Loskot 30. 3. 2021 Poprvé publikováno 7. 4. 2020
Aktualizováno 30. 3. 2021
14 Líbí se mi Komentáře
4
Uložit článek
5 důvodů, proč při práci z domu jíte více, než skutečně potřebujete

Podmínky práce z domova (home office) a distanční výuky představují pro mnohé z vás úplně jiný režim běžného dne, než na který jste byli doposud zvyklí. Možná ale spadáte do úplně jiné kategorie a stejné také doma trávíte daleko více času než obvykle.

Pobývat téměř celý den v blízkosti vaší naplněné ledničky může znamenat plíživé změny ve vašich stravovacích návycích, a tím i nežádoucí pomalé zvyšování vašeho energetického příjmu, který se může negativně odrazit na vaší formě a kilech nahoře.

Co se v dnešním článku dozvíme?

  • Co se změnilo v našem denním režimu s nařízením karantény

  • Jak to mohlo změnit naše dosavadní stravovací návyky

  • 5 důvodů, proč v domácí karanténě možná jíte více než doposud

Omezení pohybu změnilo dosavadní život a denní rytmus k nepoznání

Omezení pohybu má výrazný dopad na denní rytmus každého z nás. Ti, kteří byli zvyklí pracovat z kanceláře nebo každý den navštěvovali školu, ve většině případů nemohou. Podobně to vypadá také s příležitostmi ke sportování – fitness centra, bazény a venkovní sportovní areály budou ještě nějakou dobu zavřené.

To nás bohužel nutí trávit celkově více času doma.

Celý den doma může významně ovlivnit vaše stravovací zvyklosti

Tato situace tak mnohým z vás mohla udělat čáru přes rozpočet i po stránce vašeho stravování a vy si nyní musíte jídlo obstarávat a připravovat samiv domácích podmínkách, na což jste možná doposud nebyli zvyklí.

Kvůli dalším povinnostem (např. učení s dětmi a více vaření pro členy rodiny)možná nemáte ani pořádně čas se najíst. Situace však může být i zcela opačná a vy najednou máte mnohem více času na přípravu různých domácích dobrot.

Tento režim vám proto může až překvapivě snadno vykolejit vaše dosavadní stravovací zvyklosti a tyto skutečnosti se mohou začít podepisovat na vaší hmotnosti. Na co všechno si dát pozor?

[Instagram]

5 důvodů, proč při práci a studiu z domova jíte více

1. Máte k dispozici širokou paletu chutných jídel a dobrot pár kroků od vás

Při pracovním či studijním vytížení má většina z nás zpravidla několik osvědčených variant na denní jídla, které neustále opakuje. Pokud nyní velkou část dne trávíte doma pár kroků od plné ledničky a možná máte i o něco více času na přípravu jídla, nedá vám to a najednou zkoušíte nové atraktivní varianty jídel, které navíc chutnají tak dobře!

  • No a problém může být na světě. Série studií v minulosti prokázala, že čím větší možnost výběru potravin na denní chod máte, tím vyšší je riziko přejídání a celkově vyššího příjmu energie.

Vyhněte se uzobávání

Dejte si pozor na různé bohatě obložené mísy a další dobroty, na které si v obvyklém pracovní shonu ani nevzpomenete a nemáte čas si je chystat. Zkuste si jednotlivé denní chody připravit do krabiček, abyste neměli tendenci uzobávat. K tomu vám mohou pomoci naše články: 

2. Bezmyšlenkovitě jíte při práci před obrazovkou počítače

Home office ovšem vůbec nemusí znamenat pohodovou práci z domu s dostatečným časem na přípravu pokrmů. Někdo naopak nestíhá ani přípravu jídla, ani nemá čas se v klidu najíst, a tak do sebe jídlo bezmyšlenkovitě tlačí před obrazovkou svého počítače.

Tzv. mindless eating, které bychom mohli do češtiny přeložit jako bezmyšlenkovité jedení, může vést k daleko vyššímu energetickému příjmu, než když se na příjem jídla soustředíte.

Naučte se jíst v klidu

Bezmyšlenkovitý příjem stravy se může dít nejen při pracovním vytížení, ale třeba také při sledování televize nebo hraní na počítači. Takový pytlík brambůrků u oblíbeného seriálu do vás může zahučet během pár minut. 

5 důvodů, proč při práci z domu jíte více, než skutečně potřebujete

3. Jste v bezprostřední blízkosti plné ledničky a spíže

V době, kdy si každý dvakrát rozmyslí, jestli se vydá do obchodu plného lidí, to zřejmě řešíte tak, že uděláte jeden obrovský nákup na delší dobu. Pak trávíte čas doma s plnou ledničkou a spíží. Není divu, že vás mohou častěji přepadat myšlenky na vaše bohaté zásoby potravin, které jsou od vás jen pár kroků.

A nemusí to být vyloženě nezdravé pochutiny, ale i běžné “racionální” jídlo. Tato lehká dosažitelnost potravin může prokazatelně vést k celkově vyššímu příjmu energie.

Nemějte jídlo na očích

  • Zkuste tedy vaše bohaté zásoby potravin umístit alespoň tak, aby na ně nebylo vidět a byly co nejdále od vás. Pomoci může i pečlivější výběr potravin. Co nebudete mít doma, na to nebudete mít chuť a nemůžete to sníst.

4. Současná situace vás stresuje a stres vás nutí jíst více

Pandemie onemocnění COVID-19 způsobená novým typem koronaviru pro vás logicky může znamenat zvýšený stres. Tento stres může zvyšovat obava o vaše zdraví, o zdraví vašich blízkých nebo nejistá finanční situace.

Vyhněte se ultrazpracovaným potravinám a alkoholu

  • Všímejte si, zda tato nenadálá situace nemění vaše stravovací návyky tím nesprávným směrem a zda vy svůj stres jednoduše nezajídáte. Tím mám na mysli např. vyšší příjem tuků, cukrů a kuchyňské soli prostřednictvím ultrazpracovaných potravin nebo vyšší spotřebu alkoholu. Je totiž prokázáno, žezvýšený psychosociální stres může negativně ovlivňovat naše stravovací zvyklosti.
  • Jak si poradit se stresem? Dočtete se ve článku s názvem 10 tipů, jak se vypořádat se stresem nebo úzkostmi spojenými nejen s koronavirem

5 důvodů, proč při práci z domu jíte více, než skutečně potřebujete

5. Jíte více, protože se nudíte 

Nutný pobyt doma a nouzový stav vám možná nedovolují pracovat nebo studovat jako dříve. Tato nenadálá nedobrovolná nečinnost u vás může způsobovat nudu. Mnohé studie ukázaly, že vás nuda může předurčovat k méně zdravým stravovacím návykům. Zkuste se zamyslet, kolikrát za den se jdete jen tak pro zábavu podívat do ledničky nebo do spíže a přitom něco ochutnáte.

No a nudu zřejmě snáze zaženete na chuťově atraktivním a kaloricky bohatém jídle než na “mdlém” ovoci a zelenině a ejhle - najednou přijmete 500 kcal navíc, ani se nenadějete.

Nedovolte nudě, aby ovlivnila to, co jíte

  • Opět se snažte více si uvědomovat vaše současné myšlenky. Pokud ve vašem životě cítíte nudu, nedovolte, aby negativně ovlivnila vaše výživové zvyklosti a výběr potravin.

Co si z toho vzít?

Aktuální situace mnohé z nás nutí velkou část dne trávit doma. To může mít velký dopad na naše obvyklé stravovací zvyklosti. Jídlo ve spěchu při velkém pracovním zatížení a celá řada povinností navíc, neustálý přístup k chutnému jídlu nebo zvýšený stres či nuda jsou faktory, kvůli kterým můžete přijímat nevědomky více energie.

Buďte si těchto rizik vědomi a usilujte o to, aby se vám kvůli tomu celkově nezhoršovala kvalita vaší výživy a vy jste nezačali nabírat zbytečná kila navíc.

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
14 Líbí se mi Uložit článek