Existují potraviny, které zrychlí metabolismus?

Komentáře
1
Existují potraviny, které zrychlí metabolismus?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

To, že dobře šlapající metabolismus znamená spálené kalorie navíc i snadnější hubnutí, není žádným tajemstvím. Pravdou ale také je, že žádné zázračné pilule nebo potraviny na zrychlení metabolismu a hubnutí tempem 10 kg za týden neexistují.

Neexistuje ani přímý vztah mezi určitou potravinou a zázračným zrychlením metabolismu. Takže vás možná zklameme, ale „jezte toto a tohle a budete hubnout lusknutím prstu“ v dnešním článku nezazní. Každopádně si můžete jídelníček poskládat vstříc rychlejšímu a efektivnějšímu hubnutí.

6 potravin, které mohou urychlit hubnutí

1. Potraviny bohaté na bílkoviny

Potraviny bohaté na bílkoviny, jako je maso, ryby, mléčné výrobky, luštěniny nebo vejce, mohou zvýšit váš metabolismus na pár hodin. Jak?

Oproti tukům a sacharidům totiž tělo musí vynaložit větší energii k jejich trávení a metabolizaci. Tento fakt nazýváme jako termický efekt potravin (TEF). Ze všech tří makroživin mají TEF bílkoviny nejvyšší: 15–30 % energie, kterou obsahují, tělo využije na jejich metabolizaci. Následují sacharidy (5–10 %) a tuk (0–3 %).

Mít dostatek bílkovin v jídelníčku je proto výhra po všech stránkách. Pomohou nakopnout metabolismus, budete se cítit sytější (a nebude vás často honit mlsná) a snáze udržíte/vybudujete svalovou tkáň.

Nejjednodušších vodítkem je mít zdroj bílkovin v každém denním jídle.

2. Káva

Studie ukazují, že kofeinkávě dokáže dočasně zrychlit metabolismus. Jedna káva (cca 100 mg kofeinu) dokáže zvýšit klidový metabolismus o 3–4 % na 150 minut. Další dávky kávy (100 mg kofeinu) v dvouhodinových intervalech po dobu 12 hodin zvýšily metabolismus o 8–11 % (Dulloo et al., 1989).

Pokud kávy pijete hodně, efekt může být ještě vyšší. Navíc se ukazuje, že kofein může pomoci se spalováním tuku nebo může být tím správným nakopnutím před tréninkem. Proto je účinnou součástí mnoha suplementů.

Výsledný efekt se ale může lišit, záleží na vaší hmotnosti, věku, citlivosti na kofein a na tom, zda kávu pijete pravidelně.

3. Čaj

Kombinace kofeinu a katechinů, které v čaji najdeme, se jeví jako efektivní pro mírné nakopnutí metabolismu. Konkrétně se jedná o čaj zelený a oolong. Právě tyto druhy mohou krátkodobě zvýšit metabolismus o cca 4,7 %. Ve výsledku se jedná o nějakých 100 kcal za celý den, takže žádná hitparáda. Pro tyto účinky je ale třeba vypít hned několik šálků za den (Hursel et al., 2011).

Podobně jako u kávy – výsledný efekt se ale liší na základě individuálních specifik. 

Existují potraviny, které zrychlí metabolismus?

4. Koření: zázvor, chilli apod.

Metabolismus mohou mírně zrychlit i různé druhy koření. Ve studii z roku 2012 dostaly 2 skupiny lidí takřka stejné jídlo. Jedna skupina však dostala jídlo, které navíc obsahovalo zázvorový extrakt. Skupina, která jedla jídlo se zázvorem, zaznamenala o 40 kcal vyšší termický efekt z tohoto jídla. Pozitivní byl i vliv na pocit sytosti. Takže opět žádný zázrak. Litujeme, ale burger s hranolkama navíc si opravdu dopřát nemůžete (Mansour et al., 2012).

Také látka kapsaicin, kterou najdeme v chilli papričkách, je mírnou vzpruhou pro metabolismus. V číslech to znamená navíc spálených 50 kcal za den. Což je důvod, proč se často objevuje ve spalovačích tuku (Whiting et al., 2012).

Navíc má kapsaicin mírné hlad redukující účinky a pomáhá oxidaci (spalování) tuku. Některé studie jsou ale k těmto vlastnostem skeptické (Smeets et al., 2012).

5. Kakao

kakao nebo kvalitní hořká čokoláda mohou pomoci metabolismu, aby šlapal na plné obrátky, a to díky obsahu kofeinu a theobrominu. Z jejich pozitiv mohou těžit hlavně ti, kteří konzumují vysokokalorickou stravu s vysokým zastoupením tuku. Takový účinek se potvrdil zatím pouze ve studiích, které byly provedeny na myších (Farhat et al., 2014).

Pokud byste přece jen chtěli experimentovat a takový efekt vyzkoušet, doporučuji kakao spíše v raw kvalitě. Obvyklé způsoby zpracování totiž mohou zničit látky, které by mohly mít benefity pro vaše tělo (Ioannone et al., 2015).

6. Voda a dostatečný pitný režim

Lidské tělo je tvořeno z 50–60 % vodou, a tak není divu, že dostatečný pitný režim je pro naše tělo klíčový. Podle studie z roku 2014 může zvýšení pitného režimu o 1,5 litru nad běžný rámec zvýšit denní výdej energie o 200 kJ (Vij et al. 2014). Tento efekt ale trvá jen krátce: 60–90 minut (Brown et al., 2006).

Výzkumy ukazují, že tahle skutečnost je dána tím, že tělo potřebuje vynaložit určitou energii na to, aby vodu ohřálo na normální tělesnou teplotu. Dočasné změny v energetickém výdeji jsou také dávány do souvislosti s aktivací sympatiku a jeho vlivu na kardiovaskulární systém a zvýšení krevního tlaku.

Co si z toho vzít?

V dnešním článku jsme si představili potraviny, které v krátkodobém horizontu mohou mírně nakopnout metabolismus k rychlejšímu spalování. Po přečtení je ale jasné, že se nejedná o velké zázraky a nelze jim přikládat velkou důležitost.

Těmi hlavními pilíři pro efektivní hubnutí a fungující metabolismus je správně poskládaný jídelníček, pravidelná pohybová aktivita, dostatečně dlouhý a kvalitní spánek, ale taky psychická pohoda a nadhled.

Přidej se k 45 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
O kolik kalorií a na jak dlouho dokáže silový trénink zrychlit metabolismus?
O kolik kalorií a na jak dlouho dokáže silový trénink zrychlit metabolismus?
Silový trénink údajně dokáže zrychlit metabolismus. Jak to funguje? A jak velké zrychlení můžeme případně očekávat?
Zpomaluje se s věkem metabolismus? 3 tipy, díky kterým zhubnete v každém věku
Zpomaluje se s věkem metabolismus? 3 tipy, díky kterým zhubnete v každém věku
"Určitě mám zpomalený metabolismus!“ Tvrzení, které v různých formách slýcháme často. Sníženou rychlostí metabolismu se odůvodnil nejeden nevydařený případ hubnutí. V dnešním článku si ujasníme, jak to s tou spojitostí věku, metabolismu a hubnutí vlastně je.
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Je cvičení na lačno efektivnější?
Je cvičení na lačno efektivnější?
Přemýšlíte o cvičení na lačno? Ačkoli se to na první pohled může zdát jako efektivní metoda, nemusí tomu tak vždy být. Tento článek zkoumá rozšířené mýty i fakta spojená s touto (stále) populární praxí.
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.
Jak zjistit procento tuku v těle?
Jak zjistit procento tuku v těle?
Procento podkožního tuku je jedním z ukazatelů, které prozradí mnoho o našem fyzickém stavu a tělesné kondici. Jak ho přesně zjistit?
Sacharidy: jak se v nich vyznat, a je třeba je při hubnutí vyřazovat?
Sacharidy: jak se v nich vyznat, a je třeba je při hubnutí vyřazovat?
Sacharidy jsou ve výživě člověka základním zdrojem energie. Zejména při redukčních dietách jsou však často v jídelníčku omezovány – je to však skutečně potřeba? A co se v těle děje, když je přestanete jíst úplně?
Kolik energie obsahuje kilogram tuku a jak ho lze spálit?
Kolik energie obsahuje kilogram tuku a jak ho lze spálit?
Kila nejdou tak rychle, jak jste si představovali? Pojďme se podívat na to, kolik energie obsahuje tuková tkáň a jakou rychlostí ji můžeme rozumně redukovat.
Nízkokalorické potraviny, které nejdéle zasytí a spolehlivě pomůžou s hubnutím
Nízkokalorické potraviny, které nejdéle zasytí a spolehlivě pomůžou s hubnutím
Chcete zhubnout, ale bojíte se prázdného žaludku a častého hladu? Vybírejte si potraviny, které neobsahují mnoho kalorií, ale zasytí na delší dobu. Víte, jaké jsou ty nejlepší?
10 zdravých potravin, které mají směšně málo kalorií
10 zdravých potravin, které mají směšně málo kalorií
Pustili jste se do hubnutí, ale kručící žaludek vám signalizuje, že s vašimi plány nesouhlasí? Inspirujte se našimi 10 tipy na nízkokalorické potraviny, kterými ho zaručeně obelstíte. Krásně si naplníte břicho, aniž byste zkazili své úsilí.