Vyhozené peníze i hazard se zdravím. 3 zbytečné produkty, kterým se s klidným srdcem vyhněte

Komentáře
2
Vyhozené peníze i hazard se zdravím. 3 zbytečné produkty, kterým se s klidným srdcem vyhněte
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Některé potraviny či výživové doplňky mají daleko k tomu opravdu podporovat zdraví. Snaží se o tom přesvědčit na papíře, ale skutečnost je úplně jiná. V lepším případě jde jen o vyhozené peníze, v tom horším nám mohou dokonce uškodit. V tomto článku si posvítíme na některé produkty, které našemu tělu nijak neprospívají, ačkoliv se prodejci snaží přesvědčit o opaku. 

1. Dokáže alkalická voda opravdu odkyselit vaše tělo?

Staré pravidlo obchodníků s potravinami zní jasně: “čím víc vody ve výrobku, tím větší zisk”. Voda totiž nestojí prakticky nic, a tak snižuje celkové náklady na výrobu v podstatě čehokoliv. Ještě o krok dál je prodej vody samotné. Zatímco za 1,5 litru přírodní minerální vody zaplatí Mattoni státu v průměru asi 0,0135 Kč (údaj z roku 2015), cena v obchodech je standardně skoro 15 Kč. O krok dál jsou ještě přírodní alkalické vody, kdy za 0,5 litru zaplatíte 41 Kč.  

Ale vždyť je voda alkalická a obsahuje kyselinu křemičitou!

Alkalická voda znamená, že má pH vyšší než 7. Je tomu tak z důvodu vyššího obsahu iontů, jako jsou hořčík, vápník nebo hydrogenuhličitanový anion (jedlá soda). Ovšem neexistují v podstatě žádné důkazy o tom, že by alkalická voda byla pro tělo vhodnější či zdravější. 

Alkalická voda vám navíc může téct i doma z kohoutku. Podle normy může mít kohoutková voda pH až 9,5, hodnoty v rozmezí 7–8,5 jsou k vidění poměrně běžně. O hodnotě pH kohoutkové vody ve vaší lokalitě se můžete přesvědčit na této stránce. Jeden litr vás vyjde v letošním roce přibližně na 0,1 Kč, takže i leccos ušetříte. 

Na podobném principu je založena také voda Kangen. Zásaditá voda zde vzniká procesem elektrolýzy, takže si ji lidé mohou vyrobit z vody kohoutkové. Ani zde se však nedá tvrdit, že by zásaditá voda byla pro tělo zdravější v porovnání s tou neutrální. 

obrázek z istockphoto.com

2. Ketogenní dieta nemusí být špatná, pozor ale na tu v prášku

Ketogenní dieta je typ stravování, který má kořeny již v první polovině 20. století. Spočívá v téměř kompletním vyřazení sacharidů ze stravy, jejich místo zabírají primárně tuky a vedle nich také bílkoviny. Někomu vyhovuje, ale je vhodné dávat pozor na zastoupení těch správných druhů tuků. 

Dodržování ketogenní diety je v současné době populární především mezi osobami, které se snaží zhubnout. Je tomu tak především díky mírnému snížení hladu, což potvrzují i některé vědecké studie

“Keto‑dieta, to myslíte tu v prášku?”

To se ovšem bavíme o klasické ketogenní dietě – stravě založené na potravinách obsahujících minimum sacharidů. Pro mnoho lidí je však ketogenní dieta v podstatě synonymum ke komerčním práškovým přípravkům, které jsou na trhu běžně dostupné. Na to ale pozor. 

Jestli své běžné stravování nahradíte za 5 proteinových nápojů ze sáčku denně, přijmete za den příliš nízké množství živin. Velmi pravděpodobně zhubnete, ale vlivem metabolické adaptace se může stát, že až se vrátíte k normálnímu jídlu, přiberete zase zpět na svou původní váhu. Z hlediska makroživin jde stále především o bílkoviny, tuky jsou v podobných dietách spíše na druhé koleji. Je tedy zřejmé, že s klasickou ketogenní “tukovou” dietou má tato komerční verze jen málo společného. 

Navíc pokud budete pravidelně jíst méně energie, než jaká je hodnota vašeho bazálního metabolického výdeje, můžete si z dlouhodobého hlediska poškodit zdraví. Na rizika nedostatečného energetického příjmu nejen ve sportu upozorňuje náš další článek.  

3. Pozor na záhadný vitamin B17

Když se řekne vitamin, většina lidí si představí zdraví prospěšnou látku, která rozhodně nikterak neuškodí. Ne vždy je ale tato jistota oprávněná. Třeba takový amygdalin, který je mezi lidmi známý také jako údajný vitamin B17 (ve skutečnosti amygdalin mezi vitaminy nepatří). Amygdalin byl dokonce propagován jako látka, která má léčit rakovinu

Nic takového se však na složitějších organismech nepotvrdilo, naopak řada studií tento efekt vyvrací. Ba co hůř, z amygdalinu přijatého dutinou ústní se v žaludku uvolňuje kyanovodík, který je pro lidské tělo toxický. 

Na možná rizika užívání amygdalinu upozorňoval Český rozhlas již v minulém roce. Stále se však můžeme setkat s jeho prodejem dokonce bez upozornění, že jde o zdroj nebezpečného kyanovodíku. Ještě překvapivější je, že amygdalin lze zakoupit i na e‑shopech některých lékáren, které v zákaznících vzbuzují pocit jistoty a bezpečnosti. 

obrázek z gettyimages.com

Co si z toho vzít?

Většina doplňků stravy má jedno společné – čekáme od nich mnohem víc, než kolik nám reálně mohou dát. Ať už jde o bylinné čaje “na pročištění”, spalovače tuku nebo rostlinné komplexy na podporu tvorby testosteronu, nečekejte zázraky. Některé produkty jsou však za hranou toho, co můžeme nazvat jako “málo muziky za hodně peněz”. Muzika totiž nehraje skoro žádná.

Dejte si pozor na prodejce předražených vod v čele s tou alkalickou, která má prý zázračné účinky na lidské tělo. Nemá. Stejně tak ani prášková keto‑dieta NENÍ prakticky pro nikoho vhodným stravováním při snaze o redukci hmotnosti. 

Pozor si dejte také na látky, které ačkoliv bývají vydávány za léčivé látky, ve skutečnosti mohou tělu ještě uškodit. Příkladem může být takový “vitamin B17”, který vlastně vůbec nepatří mezi vitaminy. Naopak jde látku, kterou se při vysoké dávce můžete i otrávit.

Jak vybrat vitamíny a minerály a na co si dát extra pozor?
Jak vybrat vitamíny a minerály a na co si dát extra pozor?
Vybrat kvalitní multivitamin a multiminerál dá pořádně zabrat! Kdo by ze suplementace multivitaminy mohl těžit a jaké skupiny obyvatelstva jsou v ohrožení důležitých vitaminů nebo minerálních látek?
Jsou minerálky zdravé?
Jsou minerálky zdravé?
Jsou minerální vody vhodné pro naše zdraví, nebo bychom se jim měli naopak raději vyhýbat a preferovat klasickou kohoutkovou nebo filtrovanou vodu?
Keto dieta vs. vysokosacharidové stravování: Na které stravě nejvíce a bez hladovění zhubnete?
Keto dieta vs. vysokosacharidové stravování: Na které stravě nejvíce a bez hladovění zhubnete?
Jaká je ta nejefektivnější redukční dieta pro hubnutí? Tuto otázku si pokládají nejen ti z nás, kteří chtějí dát nějaké to kilečko tělesného tuku dolů. V dnešním článku porovnáme ketogenní dietu složenou z přirozených potravin se stravou o velmi nízkém obsahu tuků.
Co je bazální metabolismus a jak ho vypočítat?
Co je bazální metabolismus a jak ho vypočítat?
Už jsi někdy počítal/a hodnotu bazálního metabolismu? Možná víš, že výpočtů existuje mnoho. Jak se mezi jednotlivými rovnicemi orientovat a která je ta nejlepší?
Keto dieta: co je zač, jak funguje a jak na jídelníček?
Keto dieta: co je zač, jak funguje a jak na jídelníček?
Ketogenní dieta je fenomén moderního stravování. Je však opravdu tak zázračná, jak se o ní často říká?
Tvrdě makáš a málo jíš? Relativní energetická nedostatečnost a její dopady na zdraví
Tvrdě makáš a málo jíš? Relativní energetická nedostatečnost a její dopady na zdraví
Sport je bezpochyby skvělá věc. Pokud ho ale nebudeme kompenzovat dostatečným množstvím energie přijaté ve stravě, zaděláváme si na problém. Co je RED-S a jak může poškodit naše zdraví? Na vše odpoví nový článek.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
20 tipů na zdravé a výživné svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!