Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Hydrolyzovaný protein - správná cesta

18. 7. 2013
4 min. Komentáře
Hydrolyzovaný protein - správná cesta

Hydrolyzovaný protein v sobě nese hned několik velmi cenných výhod a benefitů, které můžete využít ve své sportovní přípravě. Za prvné se jedná o nejrychleji vstřebatelný proteinový zdroj, který můžete v běžné stravě najít. Za druhé... ake to si nechme až na článek. Možná zjistíte, že hydrolyzát syrovátkové bílkoviny je výhodný i pro vás.

Hydrolyzovaný protein - správná cesta

Osobně se mi hydrolyzát syrovátky velmi osvědčil. Používám ho v přípravě na soutěže a musím říct, že se opravdu jedná o živou vodu, tak jak jednou poznamenal Štefan Havlík při naší návštěvě v Bratislavě. Hydrolyzát syrovátky prokazatelně může napomoci tomu, abyste během diety ztráceli tukovou hmotu a zároveň byli schopni přibrat hmotu svalovou. Podobně jsem na tom byl i v letošní přípravě na jarní závody, kdy jsem během diety ztratil 13 kg tuku a zároveň přibral 2 kg svalů. To si myslím není špatný výsledek. Právě syrovátková bílkovina ve své hydrolyzované podobě byla tím, co mou přípravu posunulo do jiných směrů. Nebojte se tedy a využijte hydrolyzát syrovátky. A

Hydrolyzáty bílkovin

Hydrolýza se vztahuje na každý produkt, který prochází procesem tzv. hydrolyzace. Hydrolyzovaná bílkovina má svoje nezastupitelné místo ve sportovní výživě a výživě člověka. Její výhodou je, že umožňuje rychlejší přestup aminokyselin přes trávicí ústrojí než je tomu u intaktních proteinů a zdrojů bílkovin. Maximalizuje se tak dopravení živin k pracujícím svalům.  Vědecké studie dokonce ukazují, že hydrolyzovaná bílkovina, tedy bílkovina nebo produkt složený převážně z di- a tri- peptidů se vstřebává rychleji než volné formy aminokyselin. Hydrolyzovaná bílkovina má dokonce vysokou inzulinotropní schopnost je tedy ideálním prostředkem pro potréninkové koktejl, kdy doslova cpe aminokyseliny do svalů.

Výroba hydrolyzátů

Zastavme se krátce u výroby hydrolyzované bílkoviny, ta se vyrábí ohřevem s kyselinou (straší způsob) anebo nově přidáním proteolytických enzymů. Po nich následuje purifikace. Enzymatická hydrolýza má několik nesporných výhod, protožepři zastaralé kyselé hydrolýze oxiduje cystein a methionin, částečně se ničí serin a threonin, a převádí glutamin a asparagin do formy glutamátu a aspartátu. Tím se snižuje konečná využitelnost hydrolyzované bílkoviny. Tento efekt nám však u dnes používané enzymaticky hydrolyzované syrovátky nehrozí.

Hydrolyzovaný protein

Hydrolyzát syrovátky

Hydrolyzovaná syrovátka je zlatou třešničkou na vrcholu proteinových suplementů. Na rozdíl od koncentrátů nebo izolátů (blíže v jiných dílech o zpracování syrovátky) jsou syrovátkové bílkoviny enzymaticky předtráveny pro vyšší schopnost absorpce bílkovin a současně jejich využitelnost v lidském organismu. Toto zpracování je často spojeno s mnohem vyššími náklady než například metoda CFM, je však považována za tu nejlepší volbu pro potréninkovou regeneraci. Navíc, pokud někomu dělá problém (trávící a střevní obtíže) klasické zpracování do podoby WPI nebo WPC, neměl by mít se strávením WPH problém.

Syrovátka vs. Kolagen

Syrovátkový hydrolyzát je odlišný od hydrolyzovaného kolagenu. Hydrolyzovaný kolagen je vyráběn z kolagenu nalezeného v kostech, kůži a pojivové tkáně zvířat. Jinak ho můžeme najít také pod názvem želatina. Aminokyseliny zastoupené v hydrolyzovaném kolagenu a hydrolyzované syrovátce jsou podobné. Hydrolyzovaný kolagen však neobsahuje jednu z devíti esenciálních aminokyselin, to velmi podstatně snižuje jeho kvalitu a hydrolyzovaný kolagen se tak stává nekompletní aminokyselinou s velmi nízkou využitelností. Biologická hodnota hydrolyzovaného kolagenu je rovna 25, zatímco u hydrolyzované syrovátky je to číslo 100.  Hydrolyzovaný kolagen je vhodný ke zlepšení kůže, kloubů a kostí. Pro svou malou využitelnost se však do proteinových přípravků nehodí.

Jak tedy hydrolyzované bílkoviny nebo produkty s nimi využít? Je to jednoduché. Jasnou volbou jsou hydrolyzáty v potréninkové regeneraci.  V této době je náš organismus naplno využije pro ochranu svalové hmoty a podporu nárůstu síly. Velmi dobře se také hodí k zastavení nočního katabolismu první ranní dodávkou. Volte kvalitní hydrolyzované syrovátkové koncentráty nebo izoláty, a to buď v jejich surové podobě (jako protein) nebo jako aminokyselinový přípravek. Mě osobně se v přípravě na soutěže velmi osvědčil, vyzkoušejte ho také.

Mgr. Jan Caha

Mgr. Jan Caha

Vzdělání:
Fakulta sportovních studií MU, Brno
 
Ostatní vzdělání a praxe
PORADCE VÝŽIVY (5 let praxe)

fitness trenér - licence B
VÝŽIVA ve sportu (titul Bc.)
rekondiční a regenerační masér
8 let praxe v oblasti fitness, kulturistiky a doplňků stravy

aktivní naturální kulturista (vítěz Natural Universe, Mistr ČR juniorů)

 
šéfredaktor magazínu Aktin.cz
externí redaktor MUSCLE&FITNESS
reprezentační poradce, vedoucí trenérsko‑metodické komise a komise mládeže ČSNS o.s.
přednášková činnost - Nutris, Vitaland, ČSNS o.s., Fitness Institut Brno
 
Zájmy a sporty
kulturistika, sport obecně, zdravý životní styl, výživa a suplementace
 

Přidej se k 44 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat