Maso nemaso - nové zdroje bílkovin

Jan
Jan Caha 8. 12. 2013
Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Maso nemaso - nové zdroje bílkovin

V poslední době velmi často slýcháme o nekalých praktikách prodejců a o jejich mase nemase. V tomto kontextu se však nacházejí nové potraviny a zdroje bílkovin, které jsou použitelné i ve fitness. Co je ROBI maso nebo Quinoa?

Maso nemaso - nové zdroje bílkovin

Jistě to znáte, jdete do supermarketu a hledáte dobré maso. Ale co to? Žádné kvalitní tu není, dokonce jsou tu takové, které mají vždy původ v Polsku nebo snad obsahují masa pouze třeba 85 %. To není přece maso, pomyslíte si, a proč byste měli kupovat drahou vodu se solí? Ano, přesně toto je realita dnešního masného průmyslu, proč se tedy občas nezamyslet a nevyzkoušet něco zcela nového a nepoužitého. Vegani toto znají, pro snahu zajistit si dostatek bílkovin dělají průkopníky v oblasti zdravé výživy a nových zdrojů. Poučme se pro jednou od nich.

ROBI maso

Rostlinná bilkovina, neboli maso ROBI - je na rozdíl od sójového masa, kde jsou základem bílkoviny z luštěnin, vyráběno ze směsi rostlinných bílkovin, především pšeničných a rýžových bílkovin, pšeničných klíčků a červené řepy. Tato směs je tepelně upravována a proto obsahuje pouze minimální množství mikroorganismů. Neobsahuje žádné živočišné bílkoviny, cholesterol, sóju ani syntetická barviva a konzervanty! Rostlinné maso Robi je ideální jako úplná nebo částečná náhrada masa ve všech pokrmech, které obvykle připravujeme. Maso připomíná svým vzhledem, ale především i chutí. Podle stanoviska dietologa a akreditovaných laboratoří splňuje zhlediska kulinářského i nutričního požadavky moderní výživy a jejím zdravotním a dietním požadavkům.


Je na trh dodáváno ve čtyřech variantách jako sekaná, plátky, nudličky (čína, karbanátky). Upravuje se téměř stejným způsobem jako maso, tj. krátkodobým vařením, dušením, smažením. Navíc lze je použít i za studena např. do salátů.

Nutriční  hodnoty na 100 g

Bílkoviny

20,80g

Sacharidy

10,76g

Tuky

0,03g

Sůl

0,78g

Voda

64,8‑68,4%

Sušina

31,6‑35,2%

Minerální látky

1,11 – 1,45%

Energetická hodnota

523 kJ/100

Quinoa

Quinoa (merlík čilský) je rostlina pocházející z Jižní Ameriky. Její semena se tradičně používala jako obilnina – mlela se z nich mouka nebo sloužila k přípravě kaší a zahuštění polévek. I dnes si zaslouží vaši zvýšenou pozornost. Inkové quinou uctívali jako „matku zrn“, dávala sílu válečníkům i malým dětem. V posledních letech se díky svým úžasným vlastnostem těší obrovskému zájmu „moderního“ světa. Existuje ve třech druzích. Nejběžnější bílá má jemnou máslovou chuť. Podobá se bílé rýží, ale je mnohem zdravější. Červená quinoa je křupavější, s oříškovou příchutí. Černá je nejkřupavější a chuťově nejvýraznější.

Nenápadná quinoa je ve skutečnosti výživovou bombou s vysokou nutriční hodnotou. Má vysoký obsah bílkovin, obsahuje řadu vitamínů a ještě navíc je významným zdrojem minerálů (vápníku, železa, draslíku, zinku, hořčíku). Díky vysokému procentu vlákniny pozitivně ovlivňuje naše trávení. Všechny kulturisty pak bude zajímat, že i Quinoa obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, podobně jako například sója.

Jaké živiny očekávat od Quinoje (na 100g): 1 539 kJ/368 kcal. Bílkoviny: 18,1 g. Sacharidy: 59,2 g. Tuky: 6,1 g (z toho nasycené mastné kyseliny 0,71 g). Vláknina: 7,0 g. Popř. jiné (cholesterol, vitaminy apod.): Sodík 0,005 g, hořčík 197 mg (65,7% DDD), fosfor 457 mg (57,1% DDD), železo 4,57 mg (32,6% DDD), vitamin E 2,44 mg (24,4% DDD), thiamin 0,36 mg (25,7% DDD).

Tempeh

Tempeh nebo také tempe je javánský potravinový produkt, který je tvořen sójou a vzniká během fermentačního procesu. Obzvláště je oblíbený na ostrově Jáva, kde jde o hlavní zdroj proteinů. Stejně jako tofu je tempeh vyráběn ze sojových bobů, ale tempeh je zcela jiným produktem s odlišným nutričním složením a strukturou. Díky fermentaci získává Tempeh nejen vysoký podíl proteinů, vláknin a vitamínů, ale také intenzivnější aroma. Právě pro jeho výživnou hodnotu je produkt používán ve vegetariánské kuchyni, někdy je i brán jako náhražka masa. Ale tempeh byl označován jako "Javanéské maso" už dlouho předtím, než lidé objevili jeho výživnou hodnotu.

Nutriční hodnoty sýru tempeh na 100 gramů

Bílkoviny 19 g
Sacharidy 8 g
Tuky 9 g

A další možnosti jsou na snadě. Zabrušte mezi regály supermarketů nebo do zdravých výživ a ptejte se. Máte mnoho možností výběru.

Přidej se k 41 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek