Buchu a jiné bylinky

Martin Křeček
Martin Křeček 19. 3. 2014
1 Líbí se mi Komentáře
1
Uložit článek
Buchu a jiné bylinky

Přemýšleli jste někdy nad využitím bylinných preparátů, ale báli jste se jich? Já osobně z nich mám respekt do dnes, ale věřím v ně víc, než v moderní medicínu, a proto vám dnes chci představit 5 bylinných doplňků stravy, které můžete bez obav využít i při vašem snažení o zredukování tělesné hmotnosti.

Buchu a jiné bylinky

Jak jsem výše zmiňoval, představím 5 bylinek, o kterých si myslím, že vám budou nejprospěšnější a to nejen při kulturistické či fitness průpravě, ale i v běžném životě. Tak pojďme na to!

Buchu

Jako první je na řadě bylinka jménem Buchu. Mnoho z vás asi nikdy tento název neslyšelo, ale to nevadí, právě proto se o ní dnes zmíním. Buchu je přípravek z křoviny pocházející z jižní Afriky, jejíž listy jsou často využívány pro přípravu čaje. Má mírně diuretický účinek, a tak může být přínosné u stavů, kdy je v těle zadržována voda. Také má antiseptické účinky při infekcích postihujících močový trakt. Buchu je obecně považováno za bezpečnou látku, přestože odborníci nedoporučují více než 2 g dvakrát až třikrát denně. Běžně se dá koupit v lékárnách jako doplněk stravy.

Fo-ti

Jistě vám více řekne jeden z mnoha dalších názvů: Rdesno mnohokvěté. O téhle bylině jsem se dozvěděl jen zhruba rok zpátky. Sám jsem ji nezkoušel, ale nikdy jsem neslyšel, že by s ním byl někdo neskopokojen.

Starověcí čínští bylinkáři považovali tuto bylinu, blízkou pohance, za jednu z nejúčinnějších bylin pro zajištění dlouhověkosti. Bylináři popisují rozdílné vlastnosti byliny podle její velikosti a věku. Například padesátiletá bylina velikosti lidské pěsti zabraňuje šedivění vlasů. Stoletá bylina velikosti koule působí na uchování stále dobré nálady. Sto padesát let stará bylina urychluje vypadávání zubů, aby mohly růst nové. Dvousetletá bylina uchovává mládí a vitalitu. Tak se to aspoň traduje v lidovém vyprávění.

Fo-ti (Rdesno) má pověst byliny pozitivně působící na kardiovaskulární systém. Pravděpodobně snižuje hladinu cholesterolu (ovšem není doloženo výzkumy), ochraňuje krevní cévy a zvyšuje prokrvení srdce. Působí jako přírodní laxativum (=projímadlo; podporuje pohyby střev což napomáhá vyprazdňování) a v tomto směru je jistě bezpečnou bylinou. Na internetu jej naleznete bez problému.

Guarana

Tohle je, jistě vám všem, dobře známý bylinný preparát. Guarana je červená bobule z rostliny vyskytující se v amazonském údolí. Obsahuje sedmkrát více kofeinu než kávové boby a je běžně prodávána v obchodech se zdravou výživou jako suplement pro zvýšení energie. Také ji najdete ve spoustě energetických nápojích. Suplement se vyrábí ze semene rostliny.

Guarana je přidávána do mnoha přírodních suplementů pro redukci tělesné hmotnosti. Věří se, že zvyšuje termogenezi (tvorbu tělesného tepla) a tak stimuluje metabolismus. Guarana má díky obsahu kofeinu také diuretické účinky. Bylo prokázáno ve studiích na zvířatech, že guarana zvyšuje glykémii (množství cukru v krvi), a tak by mohla podporovat výkon. Zbývá dokázat, že to platí i u člověka. Varování: pokud trpíte přecitlivělostí na kofein, raději se guaraně vyhněte!

Maté

Jistě vám název něco napovídá, ale možná nevíte, oč přesně jde. Maté je další bylinou obsahující kofein. Je nabízeno jako přírodní povzbuzující látka s obsahem kofeinu 2 %. Je přidávána do některých přírodních suplementů pro redukci tělesné hmotnosti pro své účinky na snížení chuti k jídlu. Stejně jako guarana je přidávána do energetických nápojů. Má mírně diuretický účinek. Medicína ji považuje za relativně nebezpečnou, pokud ji užíváte v malých dávkách po krátkou dobu. K dostání je zcela běžně na internetu, ale pokud si jej chcete nejdříve vyzkoušet, zajděte do jakékoli čajovny a nechte si chutnat.

Zelený čaj

Dnes poslední bylinka. Všichni jej jistě dobře znáte, ale stejně si pár řádků neodpustím. Zelený čaj je připravován z listů a listových pupenů věčně zelené rostliny pocházející z Asie. Je předmětem zájmu ve fitness z toho důvodu, že může napomáhat snížení tělesné hmotnosti. Přirozené látky nazýváme katechiny jsou v zeleném čaji bohatě obsaženy. Studie prováděné na zvířatech i na lidech prokázaly, že tyto látky zvyšují spalování tuku a podporují termoregulaci (proces, při kterém je zpracovávána energie, a ke kterému dochází při trávení a metabolizování potravy). Zelený čaj pomáhá předcházet paradentóze, některým druhům rakoviny a srdečním onemocněním. K dostání je opět téměř všude: lékárny a internet.

Závěrem

Závěrem bych vás chtěl ovšem upozornit, že guarana, maté i zelený čaj obsahují kofein! Ano, jistě je vám to jasné, hlavně po přečtení řádků výše. Ale pokud jste lidé, kterým káva nedělá dobře, právě pro svůj obsah kofeinu, pak vězte, že guarana, maté ani zelený čaj vám dobře neudělají.

Zdroj: Fitness výživa (Susan Kleiner)

Přidej se k 39 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek