Proč se mi nedaří ZHUBNOUT?

Jan Caha
Jan Caha 2. 10. 2016
5 min. 1 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Proč se mi nedaří ZHUBNOUT?

Neschopnost zhubnout je jedním z reálných problémů většiny Čechů, ale také některých věčných dietářů z fitness prostředí. Proč se vám tedy nedaří zhubnout a dosáhnout postavy, kterou chcete mít? 

Proč se mi nedaří ZHUBNOUT? 

Tak jak je energie základem fungování světa, vesmíru a všech těles v něm, tak je i základním hybatelem života, postavy a vašeho vývoje. Na to je třeba myslet, a s tím je třeba počítat. Vaše tělo je odrazem energetické rovnováhy, ve které se jej snažíte držet, nebo ze které se jej dnes a denně snažíte vyvést. Jednoduše to, jakou energii a kolik jí do svého těla dostáváte a a jaký výdej od něj chcete, je tím základním, co ovlivňuje jeho viditelnou schránku.

Naše tělo pracuje na určité energetické rovnováze, kterou se snaží dlouhodobě udržet a na kterou se snaží adaptovat. Dokonce má poměrně vysokou toleranční hladinu. Nevadí vám tedy, že v jednom dni přijmete o 1 000 kJ více nebo méně, dokonce ani to, že se jednou za měsíc "zprasíte" k nepoznání. Naše tělo si tyto hodnoty dokáže vyprůměrkovat tak, že pokud v dlouhodobém kontextu nepřijímáte přespříliš energie, nebo naopak úzkostlivě málo, bude držet hmotnost.

 Asi je vám jasné, že každý den nesníte stejné množství energie a ani nejste schopni stejné množství energie za den vyprodukovat. Pro udržení konstantní hmotnosti je tedy nutné držet se na podobných energetických příjmech v dlouhodobém (týdenním, lépe však třeba měsíčním) kontextu. To vám zcela bohatě stačí.

Energie a její dopad na organismus

Hubnutí nebo nabírání je pro organismus nezvyklý stav a oba případy jsou ve své podstatě odrazem ADAPTACE ORGANISMU na změněnou energetickou hladinu. Uvažovali jste nad hubnutím někdy takto? Pokud ne, začněte. Proč organismus hubne? Potřebuje snížit množství hmoty (metabolicky aktivní svalové nebo méně aktivní tukové) tak, aby nemusel krmit tělo takovým množstvím energie a z dlouhodobého hlediska mu stačilo energie méně. Právě tak málo, kolik jí aktuálně (a hlavně dlouhodobě) dodáváte. Z těchto slov tedy cítíte, že se jedná nejen o adaptační mechanismus, ale také mechanismus, který chce svůj čas. Výsledky nelze očekávat po týdnu nebo dvou. V této době se ještě organismus snaží vyrovnávat energetickou bilanci a "průměruje se starými hodnotami", teprve po delší době přestoupí na nový energetický režim.

 To stejné platí i při nabírání. Pokud dlouhodobě dodáváte více energie, tato energie se musí někam posunout. Nejste perpetum mobile, aby se ve vás energie ztrácela, jste živý organismus, a tak vaše tělo raději část uloží a částečně navýší množství metabolicky aktivní hmoty, která dokáže energii spálit, než aby se jí dlouhodobě nechala zatěžovat. Opět se jedná o projev adaptace. 

Jaké jsou hlavní důvody toho, že nemůžu zhubnout? 

Nevhodný příjem energie
Jak jsme psali výše. Prvním a základním důvodem toho, že nedokážete zhubnout, je vysoký nebo nevhodný příjem energie. Tento nadpříjem bohužel nedokážeme "vyzářit", a tak se nám musí někde uložit. V ideálním případě to bude ve svalové hmotě a glykogenových rezervách, v tom častějším a horším případě to bude v rezervách tukových. 
 
Nevhodné rozložení energie
Nejen vysoké množství energie, ale také její špatné rozložení, zejména pak nárazový příjem energie a vysoké množství energie v jednom hlavním denním jídle, jsou tím, co nás může poslat do propadliště tukových dějin. 
 
Ponížený metabolismus
Známe to z poradny výživy a setkáváme se s tím neustále. "Piju vodu a dýchám vzduch a stejně přibírám". Ano, vysvětlením může být, že je váš metabolismus až moc ponížen, a ve své podstatě je i tento příjem na něj vysoký nebo se přepnul do šetřícího provozu, kdy omezil činnost některé ze základních fyziologických funkcí. 
 
Nevhodné pohybové návyky
Výdej energie je stejně důežitý, jako je její příjem. Právě aktivita usměrňuje to, zda se budete zbavovat tukových rezerv, svalové hmoty nebo uloženého glykogenu. 
 
Hormonální disproporce (!) 
Toto již nepatří primárně do vašich rukou, nicméně do rukou specialisty. Pokud máte podezření na hormonální nefunkčnost, navštivte specialistu nebo sportovního dietologa, který může odhalit nefunkčnost štítné žlázy, nízkou produkci testosteronu nebo třeba inzulinovou rezistenci. 
 
Nefunkčnost trávící soustavy (!) 
I zde může být problém, a není to nic vyjímečného. Pro optimální vstřbávání živin, potřebujete mít tlusté i tenké střevo v té nejlepší kondici. To nemusí být zcela často pravda, a tak se musíte dívat i na tento problém. 
 
Nyní již víte, co všechno by mohlo být problémem s vaší postavou a snahou o snížení tukových zásob. Zamyslete se tedy nad postupy, které máte ve své stravě a pohybu. Pokud najdete chybu, je již další fungování v dietním režimu daleko příjemnější. 

Přidej se k 42 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek