5 potravin, které nesmí chybět ve vaší fitness lednici

10. 5. 2016
Komentáře
5 potravin, které nesmí chybět ve vaší fitness lednici

Fitness lednice je posvátné místo, do nějž mohou být uloženy pouze výjimečné potraviny. Následujících 5 potravin byste tam měli najít vždy; pokud se však blíží hrozba jejich nedostatku, vyhlásit poplach a naběhnout do nejbližšího supermarketu. 

Kulturistika a fitness je sice z velké části o tréninku, nicméně z podstatně větší části o stravě. Vyvážená strava poskytuje našemu organismu dostatek substrátů pro rozvoj a opravu svalové hmoty, stejně jako dodává nabídku využitelných živin pro všechny metabolické pochody. Právě volba stravy povětšinou stojí za úspěchem či neúspěchem ve fitness. Jaké potraviny by ve vašem jídelníčku neměly chybět, a které by měly mít vyhrazené místo ve vaší lednici? 

1/ Maso (kuřecí, krůtí, hovězí) 

Žádný fitnessák se neobejde bez kvalitního zdroje bílkovin. Právě živočišná bílkovina v podobě masa domácích zvířat je vysoce biologicky hodnotným zdrojem, na nějž se můžete každý den spolehnout. Dodá vašemu tělu všechny potřebné živiny, které potřebujete pro opravu svalové tkáně, nastartování anabolické reakce organismu a poskytnutí výhodného prostředí pro optimální hormonální produkci. Ve své stravě se snažte vyhnout tučným zdrojům, jimiž může velmi často být levné hovězí maso, kuřecí stehna nebo vepřové maso. Naopak dávejte prostor libovým kusům masa - bio kuřecí prsa, krůtí maso či libové hovězí. Nemusíte se bát experimentovat a do své stravy zařadit i maso divokých zvířat. Počítejte s tím, že bude více vláknité, bude se povětšinou déle trávit, ale bude obsahovat velmi malý podíl skrytého tuku. Takový srnec nebo divočák jsou lahůdkou na vašem talíři. 

Místo v lednici: prostřední regál

2/ Vejce

Rozklepnout na pánev a usmažit - pro celou řadu kulturistů i fitnessek jsou tyto dvě činnosti téměř každodenním rituálem. Já osobně si dokážu ráno bez slepičích vajec a pečiva představit jen velmi složitě. Vejce disponují jak kvalitními vysoce biologicky hodnotnými bílkovinami, tak i nasycenými tuky. Ty napomohou zvednout energetickou hodnotu vaší stravy a poskytnou dostatek látek pro podporu produkce steroidních hormonů. Jsou také zdrojem v tuku rozpustných vitamínů. Do své stravy ideálně vybírejte nepřestárlá vejce (čím starší, tím vyschlejší a náchylnější ke kontaminaci alergeny, salmonelou či k prostému zkažení), ale také ideálně v BIO kvalitě. 

Místo v lednici: vrchní regál nebo horní část dveří lednice

3/ Zelenina (zelená i barevná) 

Zelenina v jakékoliv podobě nesmí ve vašem jídelníčku chybět, a to jak barevná (a často energeticky bohatší), tak i zelená zelenina, jež zase obsahuje velmi vysoký podíl vody a vlákniny.  Měla by být doplňkem nejlépe každého jídla, snad jen s výjimkou sladké snídaně. Zelenina přidá vaší výživě na objemu, což oceníte zejména v dietním období, kdy se vám každý kousek "hmoty" v žaludku hodí. Dodá také celou řadu minerálních látek jako draslík nebo hořčík a vitamínů rozpustných ve vodě. Již jsem se zmínil o vláknině; zelenina napomůže průchodu tráveniny střevem, kvalitě vaší peristaltiky a oddálí pocit hladu. 

Místo v lednici: nejspodnější regál

4/ Zakysané mléčné produkty

Jogurty, zákysy nebo tvarohy jsou oprávněně velmi častou součástí fitness výživy. Reprezentují důležitý zdroj vápníku v naší stravě, čímž napomáhají kvalitě kostí, které jsou dennodenně namáhány těžkými břemeny a hmotnostmi přesahujícími fyziologické hranice. Napomáhají také ale zkvalitňovat naše trávení, a to díky probiotickým kulturám v nich obsažených. Podobně jako první dva zdroje jsou také zdrojem velmi kvalitní bílkoviny, která může sloužit pro pokrytí potřeb organismu v jednom z denních (povětšinou svačinových) jídel. 

Místo v lednici: vrchní regál 

5/ Ořechové máslo

Ani kvalitní zdroj tuků nesmí v žádném případě chybět. Tím by mohlo být arašídové máslo, jež obsahuje vysoký poměr mononenasycených a polynenasycených mastných kyselin, které podporují například snižování hladiny cholesterolu či hormonální rovnováhu. Napomáhají také navýšení celkového energetického objemu stravy, a tím i podpoře budování a opravě svalové hmoty. Vybírejte arašídové, mandlové nebo kešu máslo dle vašich chuťových preferencí.

Místo v lednici: regál s masem

5 potravin, které nesmí chybět ve vaší fitness lednici
obrázek z pixabay.com

Lednice je vaším středobodem kuchyně. Myslete na to, když ji budete plnit a snažit se sestavit její ideální obsah. S těmito potravinami však máte téměř vyhráno a jste v půli cesty za fitness úspěchy.

Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Podstatou hubnutí je, jak jistě víte, kalorický deficit. Co když je ale situace opačná, a vy přijímáte stravy příliš málo? Může paradoxně dojít i ke zvýšení hmotnosti? A jak se tomu bránit? Vše se dozvíte v novém článku.
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Železa v těle moc nemáme, i přesto je pro fungování organismu nepostradatelné. Jaké funkce v těle železo plní a z jakých potravin jej nejlépe doplníme?
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.