Podporuje fyzická aktivita funkce mozku?

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáře
Podporuje fyzická aktivita funkce mozku?
obrázek z freepik.com/standret
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Fyzická aktivita zvyšuje průtok krve v mozku a napomáhá uvolňování neurotransmiterů, což optimalizuje kognitivní funkce.
  • Zároveň může navýšit hladinu neurotrofického faktoru, který podporuje neurogenezi a zlepšuje uchovávání paměti.
  • Zařazení fyzické aktivity do rutinních postupů učení posílí synaptická spojení a usnadní zpracování i uchování informací v paměti. 

Fyziologický vliv pohybu na centrální nervovou soustavu

Jak je naznačeno v bodech výše, fyziologický vliv pohybu na CNS je nesmírně komplexní a přináší celou řadu pozitivních důsledků, které ovlivňují nejen kognitivní funkce, ale celkově i duševní zdraví. Základem je přísun krve a kyslíku do mozku – během samotné fyzické aktivity se zvyšuje srdeční frekvence a dochází k rozšíření cév, což umožňuje rychlejší a efektivnější transport kyslíku a živin nejen do mozku. Tento proces zlepšuje transport energetických zdrojů a podporuje optimální fungování, což přispívá k správné funkci paměti a kognitivní flexibilitě.

Dalším důležitým mechanismem je pak produkce neurotransmiterů (dopamin a serotonin). Tyto chemické látky totiž hrají klíčovou roli při regulaci nálady a míry motivace. Jejich nárůst během pohybu zintenzivní pocit štěstí, sníží úzkost a stres a zlepší celkovou duševní pohodu, což může mít významný vliv na schopnost soustředění se, přijímání nových informací i efektivní řešení problémů.  

V neposlední řadě podporuje pohyb plasticitu mozku (schopnost přizpůsobovat se a měnit se v průběhu života) – pravidelná fyzická aktivita stimuluje tvorbu nových nervových spojení a posiluje existující synapse, což vede k snazšímu učení a podpoře paměti. Tento proces je klíčový pro rozvoj mozku v dětství i pro udržení jeho funkce až do pozdějších let života.

Vztah mezi pohybem a upevňováním paměti

Konsolidace neboli upevňování paměti je jistě výhoda, kterou by většina z nás na první pohled pohybu nepřipsala. Přesto četné studie naznačují, že je to právě pohyb, který hraje klíčovou roli při konsolidaci paměti, zejména krátkodobé a prostorové. Tento jev lze připsat výše popsanému uvolňování neurotransmiterů, které zvyšují plasticitu mozku a posilují spojení mezi mozkovými oblastmi zodpovědnými za ukládání paměťových stop. A u prostorové paměti a navigace ještě na chvilku zůstaneme. Výzkum totiž mimo jiné demonstruje, že fyzická aktivita zahrnující pohyb v prostoru, posiluje jedincovu schopnost orientace a využití informací z jeho okolí. To může být pomocníkem nejen pro každodenní navigaci, ale také pro učení se nových dovedností zahrnujících právě praktické využití polohy a nasměrování. 

Jiné studie provedené na zvířatech i lidech naznačují, že pohyb po, nebo během, učení zlepšuje retenci (udržení) informací – například krátký běžecký trénink může vést k lepšímu zapamatování nově nabytých údajů (v porovnání s obdobím klidu). Tím pádem hraje roli nejen při ukládání informací, ale také při jejich udržování.

Jak pohyb může stimulovat tvůrčí myšlení?

Pohyb může být ale také inspirativním zdrojem pro tvůrčí myšlení a podporu procesu generování nových nápadů i řešení problémů. Jedním z hlavních způsobů je tzv. uvolnění mysli – když se zapojíte do fyzické aktivity, vaše mysl se zaměří především na samotnou aktivitu, uvolní se od každodenních starostí a stresu, což může vést k zesílení schopnosti přicházet s novými a originálními myšlenkami.

Dalším důvodem je již tolikrát opakovaná podpora produkce neurotransmiterů (díky zvýšení toku kyslíku do mozku). Jelikož jsou spojeny s pocitem radosti, motivace a odhodlání, může jejich vyšší tvorba posílit vaši touhu překonávat překážky a hledat nové perspektivy při řešení problémů. 

Výraznými faktory zpravidla venkovního pohybu jsou prostředí a podněty, jež vás obklopují. Tyto stimuly vás mohou inspirovat a podnítit vaše nápady. Pobyt na čerstvém vzduchu navíc prokazatelně zlepšuje náladu a snižuje úzkost, přispívá tedy k vyšší kreativitě a schopnosti přemýšlet mimo zaběhnuté vzorce a rámce. 

Podporuje fyzická aktivita funkce mozku?
obrázek z freepik.com/lookstudio

5 tipů, jak integrovat pohyb do každodenního učení

Níže popsané výhody se připisují pravidelné fyzické aktivitě obecně. Při jejich aplikaci v časovém rámci poblíž učení se ovšem umocňují.  

  1. Pohybové přestávky: snažte se během učení (či práce) pravidelně zařadit pohybové přestávky. Stačí několikaminutová pauza na protažení, krátkou procházku kolem domu nebo jednoduché pohybové cviky (kliky, dřepy, panák…). 
  2. Stání či chůze: zkuste si opakovat učivo ve stoje nebo při chůzi. Můžete se například procházet se po místnosti během čtení (pro psaní poslouží investice do walking padů). Zvýšíte tím průtok krve do mozku a podpoříte koncentraci – dejte ovšem pozor na správné držení těla , jinak si tím můžete navodit zbytečné bolesti. 
  3. Pohybové hry: integrujte do učení pohybové hry nebo aktivity, které zapojují kromě mysli také tělo. Ideální jsou na to flashcards nebo mobilní aplikace pro učení jazyků – jejich učení lze spojit s pohybovými cvičeními, jako je třeba vítězoslavné poskakování při správné odpovědi.
  4. Interaktivní učení: zkuste využít chytrý telefon, tablet či počítač. Na mnoha platformách již existují aplikace a hry, kombinující učení s pohybem..
  5. Rozšířené učení: využijte prostředí kolem sebe k rozšířenému učení, tedy například při studiu dějepisu můžete navštívit muzeum a učivo si lépe zapamatovat prostřednictvím pohybových aktivit a interakce s exponáty.

Co si z toho vzít? 

Fyzická aktivita může být při učením užitečným pomocníkem. Nejenže zvyšuje průtok krve a kyslíku do mozku, což optimalizuje jeho funkci a podporuje paměť a učení, zároveň zvyšuje produkci neurotransmiterů, jako je dopamin a serotonin, což zlepšuje náladu a motivaci a usnadňuje nalezení řešení problémů. Jednoduché integrování pohybu vám tak může posílit synaptická spojení a usnadnit zpracování a uchování informací v mozku.

Běh na pásu vs venku: čím se od sebe liší?
Běh na pásu vs venku: čím se od sebe liší?
Běžecký svět se dělí na 2 tábory – někteří milují běh venku, jiní zase nedají dopustit na starý dobrý běžecký pás. Jak se tyto dva způsoby běhu liší a je některý z nich lepší pro redukci hmotnosti?
Ranní procházka vás spolehlivě nastartuje
Ranní procházka vás spolehlivě nastartuje
O tom, že ranní vstávání není nic moc, ví asi každý svoje. Naštěstí ale existuje přírodní energy booster, který vás po probuzení nakopne víc, než kofein – ranní procházka. Co všechno vám může přinést a jak ji začlenit do své rutiny?
Trávení času v přírodě: Jaké má benefity a jak dlouho v ní pobýt?
Trávení času v přírodě: Jaké má benefity a jak dlouho v ní pobýt?
Pobyt v přírodě má na člověka blahodárný vliv od nepaměti – nové studie však naznačují, že tyto benefity jsou mnohem větší, než se dosud předpokládalo. Na jaké oblasti zdraví příroda působí, jak dlouho v ní strávit a jak si na tuto aktivitu udělat více času?
5 potravin podporujích činnost mozku a učení
5 potravin podporujích činnost mozku a učení
Existují potraviny, které dokáží dostat váš mozek do špičkové formy. Máte před sebou náročné zkoušky nebo testy? Ukážeme vám, jaké potraviny vás nenechají ve štychu.
Neuroplasticita: co to je a jak ovlivňuje naše chování?
Neuroplasticita: co to je a jak ovlivňuje naše chování?
“Změnil jsem se”. Když tuto větu pronese blízký v našem okolí, co všechno si pod slovem “změna” můžeme představit? Myslí tím přeměnu chování či myšlení a nebo i opravdu nějaký hmatatelnější důkaz? Čtěte dále a dozvíte se více!
Proč mají sportovci rozvinutější a výkonnější mozek než lidé bez pohybu?
Proč mají sportovci rozvinutější a výkonnější mozek než lidé bez pohybu?
Plnění školních povinností a pravidelná pohybová aktivita se nemusí vylučovat. Sport může mít příznivý vliv na váš prospěch ve škole! Jde jen o to, abyste si vytvořili dobrý časový plán a zařazovali pohyb do svého denního rozvrhu.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Podstatou hubnutí je, jak jistě víte, kalorický deficit. Co když je ale situace opačná, a vy přijímáte stravy příliš málo? Může paradoxně dojít i ke zvýšení hmotnosti? A jak se tomu bránit? Vše se dozvíte v novém článku.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!