10 tipů, jak si užít léto naplno (i bez dovolené)

Komentáře
10 tipů, jak si užít léto naplno (i bez dovolené)
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Více než třetina všech podniknutých cest (s přespáním) za rok 2021 spadá v rámci Evropské unie do měsíců července a srpna.
  • Zážitky přátel a obsah sociálních sítí mohou v létě snadno vést k rozvoji FOMO, tj. strachu z promeškání.
  • K plnohodnotně prožitým letním prázdninám a celkové pohodě přitom není potřeba mnoho, jak se ostatně můžete přesvědčit níže.

Letní měsíce jsou typicky zasvěceny cestování, což potvrzují i statistiky Evropské unie. Tomuto trendu se vymykají pouze dvě země, a to Rumunsko a Malta. V České republice bylo za červenec podniknuto 18,4 % všech cest uskutečněných v tomto roce, v srpnu pak 16,9 %. Dohromady tedy 35,3 %.

Jak vám může změna prostředí pomoci?

Mnoho lidí během své dovolené vyhledává změnu prostředí. Je ale pobyt mimo domov skutečně tak důležitý? Podle studií ano – právě změna prostředí může “probudit” váš mozek a zásadním způsobem ovlivnit kreativitu. Poznávání nových míst má navíc pozitivní vliv na psychiku a motivaci. Nové podněty pomáhají snižovat míru stresu, a zpravidla pro vás bude mnohem jednodušší se uvolnit a skutečně si odpočinout.

Dobrou zprávou však je, že v tomto ohledu je úplně jedno, jestli jste právě na Maledivách, nebo ve stanu v Jeseníkách. Důležité je totiž právě objevování nových míst a vystoupení z běžné rutiny.

Prázdninové FOMO

Jistě už jste někdy zaslechli termín FOMO – fear of missing out. Pokud ne, detailní informace najdete v článku Strach z promeškání: nebezpečný jev podporovaný sociálními médii. Letní prázdniny poskytují naprosto ideální podmínky pro rozvoj FOMO – přátelé odlétají na dovolené, sociální sítě jsou plné videí z exotických míst a slunné počasí doslova vybízí k venkovním aktivitám. I ten největší flegmatik tak může snadno začít pociťovat úzkost z toho, že mu něco uniká, nedejbože když se ještě během těchto měsíců nachází v klasickém pracovním režimu.

FOMO může skrze neustálou snahu o akci a produktivitu zcela narušit vaši schopnost relaxace – a ruku na srdce, právě odpočinek je tím, co většina lidí o letních prázdninách potřebuje nejvíc. Jak se tedy zbavit pocitu, že vám bez dovolené musí léto nutně proklouzávat mezi prsty? Vyzkoušejte některý z následujících tipů, které jsou časově i finančně nenáročné, ale přesto mohou udělat “velkou parádu”.

10 jednoduchých tipů na léto plné zážitků (i bez dovolené)

1.Objevte nové místo

Vzhledem k mnoha benefitům, které změna prostředí nabízí, je opravdu žádoucí navštěvovat neznámá místa. Pokud je to možné, vydejte se na vícedenní výlet, během kterého budete mít čas se uvolnit a odpoutat pozornost od faktorů každodenní rutiny doma.

Nic ale není ztraceno ani ve chvíli, kdy z nějakého důvodu domov opustit nemůžete. V takovém případě si opět naplánujte vícedenní prázdniny, během kterých si vyzkoušíte nové aktivity a poznáte nová místa. Může to být např. několik celodenních výjezdů v okolí vašeho města, výlety vlakem, nebo třeba rozličné vyjížďky na kole do míst, kam jste doposud nevkročili.

2. Oddejte se grilování

Dlouhé a teplé letní večery jsou jako stvořené k posezení u grilu. Kromě toho, že se naladíte na tu správnou letní vlnu si ještě navíc na konci pochutnáte na svém výtvoru. A co si nejlépe ugrilovat?  Možnosti jsou takřka neomezené – od masa, přes sýry, až po tofu nebo zeleninu. A pokud nejste fandové klasiky, inspirujte se netradičními recepty v článku 5 chutných a rychlých receptů na gril.

Zároveň však pamatujte na to, že grilování je pro vaše zdraví jedna z nejrizikovějších úprav jídla. Vysoká teplota a tuk odkapávající do oblasti žhavých uhlíků totiž tvoří ideální podmínky pro vznik karcinogenů. Dobrou zprávou však je, že způsobem přípravy jídla můžete jejich tvorbu do značné míry omezit. Na co si dát pozor, se dozvíte v článku Zdravé grilování: 7 tipů, jak omezit vznik karcinogenů.

3. Zajděte do letního kina/divadla

Letní kina či letní scény divadelních inscenací jsou ikonickým symbolem prázdninových měsíců – opravdu, v jiném období se do nich dostanete jen těžko. Pokud tedy hledáte další typicky letní a budget friendly aktivitu, tato kulturní vložka je jasnou volbou.

Na letní scénu si vždy vezměte alespoň jednu vrstvu oblečení navíc – ač se vám to možná nezdá, večery mohou být opravdu chladné, a některá představení mohou trvat hodiny. Vhodná je také podložka na sezení, která minimalizuje riziko prochladnutí. Zapomínat byste neměli ani na komáry. Jaký přípravek je proti jejich kousnutí nejlepší, se dozvíte v článku Přehled repelentů: Které látky skutečně fungují, a lze si jej vyrobit doma?

4. Vezměte knížky ven

Ať už jste milovníkem sci‑fi nebo romantiky, letní měsíce jsou ideálním časem pro čtení knih. Zachránit vás mohou nejen v deštivých dnech, ale také na koupalištích či při dlouhých cestách. Co se týče výdajů na knihy, v roce 2016 byla Česká republika v rámci zemí EU na jednom z posledních míst. Na první příčce je v tomto ohledu naopak Slovensko. S časem stráveným čtením knih je na tom však ČR naštěstí o něco lépe, a podle průzkumu Národní knihovny  z roku 2018 si alespoň jednu knihu ročně přečte 78 % lidí.

Knihy vám také mohou přinést mnoho benefitů v oblasti kreativity a duševního zdraví. Nevěříte? Přečtěte si článek Benefity čtení knih: bystrá mysl, empatie a méně stresu.

10 tipů, jak si užít léto naplno (i bez dovolené)

5. Vyražte na piknik

Ať už vyrazíte sami nebo s přáteli, piknik je vždycky fajn nápad. Kromě času stráveného v přírodě a dobrého jídla, se totiž jedná o další z typicky letních aktivit, tudíž skvěle zapadne do vašeho konceptu naplno užitých letních měsíců (a to i bez dovolené). Věděli jste, že pobyt venku má na vaše zdraví mnohé pozitivní účinky? Přesvědčit se můžete v článku Trávení času v přírodě: Jaké má benefity a jak dlouho v ní pobýt?

Na pinknik si s sebou přibalte vrstvu teplého oblečení pro případ změny počasí, repelent a samozřejmě vaše oblíbené jídlo a pití. Pokud na místě plánujete strávit delší dobu, volte raději trvanlivé potraviny – takový majonézový salát by vám po pár hodinách na sluníčku totiž nemusel udělat dobře. Inspirovat se můžete třeba i v článku Jak si naplánovat jídlo na trek?

6. Navštivte novou kavárnu

Objevování nových míst se nemusí nutně dít desítky kilometrů od vašeho bydliště, a v některých případech k dobré náladě bohatě postačí návštěva nové kavárny nebo čajovny. Na “průzkum” můžete vyrazit s partnerem, přáteli, nebo si dejte tzv. single date, a pozvěte na oblíbený nápoj sam/a sebe.

Právě self‑care (sebepéče) je totiž něčím, na co byste v letním prázdninovém režimu rozhodně neměli zapomínat. Pro další tipy, jak si udělat radost a zlepšit své duševní i fyzické zdraví, si přečtěte článek Self‑care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči.

7. Sledujte východ/západ slunce

Sledování východu či západu slunce je vždy skvělým zážitkem, v letních měsících je pak ještě vyšší pravděpodobnost jasné oblohy, která umožní si naplno vychutnat celé spektrum barev spojených s těmito přírodními fenomény. Kromě potěchy oka vám tato činnost může pomoci také se snížením míry stresu a zlepšením duševního zdraví. Intenzivní vnímání právě probíhajícího jevu je totiž jakousi formou meditace, jejíž benefity byly potvrzeny mnoha studiemi.

Chtěli byste vyzkoušet meditaci, ale nevíte, jak na to? Poradí vám článek Meditace: jak dosáhnout pozitivních účinků, a který typ zvolit?

8. Navštivte nejbližší farmu

Kvalitní a vyvážený jídelníček je základem fyzického zdraví i duševní pohody – ještě o něco lepší je však zajímat se i o to, odkud a jak se vlastně jídlo na váš talíř dostane. Exkurze na místní farmě vám pomůže lépe pochopit systém zpracovávání potravin a odhalí vám pozadí zemědělství a chovu zvířat, o kterém jste možná dosud neměli ani tušení.

Nákupem lokálních potravin navíc podporujete místní drobné zemědělce, a přispíváte tak k udržitelnému zemědělství. Odměnou vám může být i výrazně lepší kvalita a chuť – plodiny trhané ve stavu plné zralosti přece jen chutnají jinak než ty, které bylo nutno sklidit o něco dříve, aby zvládly mezistátní přepravu. Více informací se dozvíte v článku Lokální potraviny: jsou skutečně chutnější, zdravější a udržitelné?

9. Upečte si dezert ze sezónního ovoce

Pečení a vaření nenechávejte jen na babičce – hnětení těsta vás totiž pohladí po duši. Jakkoliv prozaicky to může znít, pozitivní vliv pečení či vaření na duševní zdraví je potvrzen také studiemi.Kreativní činnost jako např. kreslení, modelování nebo také pečení spouští v mozku sekreci serotoninu, čímž snižuje míru stresu a zlepšuje náladu. Nákup na lokální farmě tak můžete rovnou propojit s přípravou voňavé buchty.

  • Hledáte‑li inspiraci na sladké i slané recepty, zaručeně ji najdete v našich Aktin receptech.

10. Sepište si seznam

Máte pořád pocit, že jste toho během letošního léta zažili málo? I na tento problém existuje zaručený recept – vytvořte si seznam činností, které si můžete postupně odškrtávat. Můžete do něj využít aktivity zmíněné v tomto seznamu, ale i další body dle vaší preference. Po dokončení seznamu budete možná sami překvapeni, kolik zážitků a zkušeností jste už za dobu prázdnin sesbírali, a prázdná políčka vás zároveň budou motivovat k dalším aktivitám.

Co si z toho vzít?

Léto je jako stvořené pro cestování a “lov” zážitků. Dobrodružné plány přátel a sociální sítě plné videí z exotických míst ve vás ale mohou snadno podnítit pocit, že vám něco uniká. Tzv. FOMO vás může ve finále zcela pohltit, okrást vás o schopnost relaxace a také možnost vychutnat si naplno dostupnější, ale neméně intenzivní aktivity.

K naplněnému letnímu programu a spokojenosti přitom není potřeba mnoho – změna prostředí vám pro odreagování skutečně prospěje, nemusí se ale hned jednat o Thajsko nebo Maledivy. Teplé letní večery si vychutnejte s grilováním či letním kinem a vyražte na piknik nebo místní farmu. Vyhraďte si čas pro pobyt v přírodě, ať už s knížkou, nebo kvůli sledování východu/západu slunce. Navštívit můžete také novou kavárnu, nebo upéct dezert ze sezónního ovoce. Pomyslnou korunu všemu nasadíte tvorbou seznamu, kde všechny své aktivity uvidíte pohromadě, černé na bílém.

Špatně v létě spíte? Poradíme, jak mít kvalitní spánek i v letních horkých dnech
Špatně v létě spíte? Poradíme, jak mít kvalitní spánek i v letních horkých dnech
Horké letní měsíce s sebou přináší také horké letní noci. Dosáhnout tak v noci plnohodnotného odpočinku je někdy skoro až nadlidský výkon. Jak zajistit kvalitní spánek i během léta?
Jak si naplánovat jídlo na trek?
Jak si naplánovat jídlo na trek?
Chystáš se na výlet? Nezapomeň si přibalit jídlo a pití. Jaké svačinky jsou nejlepší pro doplnění energie na výpravách do přírody?
Meditace: jak dosáhnout pozitivních účinků, a který typ zvolit?
Meditace: jak dosáhnout pozitivních účinků, a který typ zvolit?
Přijde vám meditace jako z jiného světa? Dnešní článek vám představí studiemi potvrzené benefity této relaxační techniky a ukáže vám, že meditovat můžete třeba i na procházce.
Self-care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči
Self-care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči
Self‑care je ve společnosti často mylně vnímána jako znac sobeckosti, snobství, nebo bývá zaměňována za seberozvoj. Vědecké důkazy o jejích benefitech však mluví samy a sebe, a mnoho těchto činnosti zvládnete zadarmo a z pohodlí domova.
5 chutných a rychlých receptů na gril
5 chutných a rychlých receptů na gril
Léto bez grilování? Taky si to neumíme představit; vždyť ty teplé letní večery přímo vybízí k večeři na zahradě plné šťavnatého masa či zeleniny. V tomto článku vám představíme 5 jednoduchých, ale vynikajících receptů a zároveň tipy, čemu právě při grilování věnovat trochu větší pozornost a jak si ho užít na plné pecky.
Benefity čtení knih: bystrá mysl, empatie a méně stresu
Benefity čtení knih: bystrá mysl, empatie a méně stresu
Knihy, vzhledem ke stále modernějším technologiím, v dnešních dnech z života lidí takřka zmizely, což je ovšem velká škoda. Jaké benefity vám čtení knih přinese, se dozvíte v novém článku.
FOMO: nebezpečný jev podporovaný sociálními médii
FOMO: nebezpečný jev podporovaný sociálními médii
Slyšeli jste už o fenoménech FOMO a JOMO? Co se za těmito zkratkami skrývá, v čem tkví jejich nebezpeční a jak je spolehlivě zvládnout?
Lokální potraviny: jsou skutečně chutnější, zdravější a udržitelné?
Lokální potraviny: jsou skutečně chutnější, zdravější a udržitelné?
Trend lokálních potravin stále narůstá – jaké výhody má jejich nákup, a čím mohou naopak nepříjemně překvapit? A jsou skutečně zdravější než konvenční produkty?
Trávení času v přírodě: Jaké má benefity a jak dlouho v ní pobýt?
Trávení času v přírodě: Jaké má benefity a jak dlouho v ní pobýt?
Pobyt v přírodě má na člověka blahodárný vliv od nepaměti – nové studie však naznačují, že tyto benefity jsou mnohem větší, než se dosud předpokládalo. Na jaké oblasti zdraví příroda působí, jak dlouho v ní strávit a jak si na tuto aktivitu udělat více času?
Zdravé grilování: 7 tipů, jak omezit vznik karcinogenů
Zdravé grilování: 7 tipů, jak omezit vznik karcinogenů
Co by to bylo za léto bez pořádné grilovačky. Víte ale, jak grilovat, abyste si neničili zdraví?
Přehled repelentů: Které látky skutečně fungují, a lze si jej vyrobit doma?
Přehled repelentů: Které látky skutečně fungují, a lze si jej vyrobit doma?
Letní měsíce nejsou jen o radovánkách – oproti zimě se musí lidé potýkat s otravným hmyzem, který nejen, že způsobuje bolestivé kousnutí a otok, ale může přenášet mnohá onemocnění. Jaký repelent tedy zvolit, abyste byli skutečně chráněni?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?