Přehled repelentů: Které látky skutečně fungují, a lze si jej vyrobit doma?

ověřil/a RNDr. Tomáš Novotný
Komentáře
Přehled repelentů: Které látky skutečně fungují, a lze si jej vyrobit doma?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
 • Hmyzí kousnutí může zapříčinit přenos mnoha typů onemocnění.
 • Syntetické repelenty mají zpravidla vyšší účinnost než přírodní, jsou také detailněji prozkoumány a otestovány.
 • Doma vyrobené přípravky zpravidla nedokáží poskytnout spolehlivou ochranu.

Proč je důležité chránit se před hmyzem?

Slovní spojení “otravný hmyz” nevzniklo náhodou – ochrana před hmyzím kousnutím však není pouze otázkou pohodlí, ale může zabránit nákaze nejrůznějšími druhy onemocnění. Některé nemoci se vyskytují endemicky, tj. v určité oblasti. Před cestou do zahraničí se tedy vždy ujistěte, jaká onemocnění se na daném území vyskytují a zda se proti nim můžete před odjezdem chránit očkováním. Příklady takovýchto nemocí přenášených hmyzem jsou např. malárie, žlutá zimnice, virus zika nebo horečka dengue.

V našich podmínkách jsou to pak zejména onemocnění přenášená klíšťaty, tedy klíšťová encefalitida nebo borelioza. Právě používání repelentů je v kombinaci s očkováním nejspolehlivější ochranou před kousnutím a následným rozvojem závažného onemocnění.

Jaké druhy repelentů na trhu najdete?

Repelenty fungují na principu odpuzování hmyzu, čím se předejte potenciálně rizikovému kousnutí a přenosu onemocnění. Látek s touto vlastností je opravdu mnoho a liší se svou účinností i původem. Syntetické repelenty jsou zpravidla účinnější než ty přírodní a vysoká ochrana vydrží i po dobu 2 hodin, než je nutná reaplikace, u přírodních přípravků k významnému poklesu účinku často dochází už po 30–60 minutách (oleje s extraktem z máty nebo česneku).

Ne u všech repelentů je navíc možné jejich účinnost skutečně ověřit, a to zejména u těch přírodních. Dobrou zprávou však je, že skutečně účinné, bezpečné a registrované repelenty s obsahem syntetických látek si můžete vyhledat ve veřejné části Registru chemických látek a prostředků.

S jakými skutečně účinnými látkami se v repelentu nejčastěji setkáte?

 1. DEET: tato syntetická látka je v dnešní době nejběžnější a zároveň nejúčinnější složkou repelentů. Jeho bezpečnost pro lidské zdraví i životní prostředí je průběžně kontrolována, jak dokazuje např. rozsáhlé review z roku 2014 nebo studie z roku 2020. U přípravku s 24 % DEET byla i po 6 hodinách zjištěna účinnost vyšší než 90 %. Repelenty s obsahem DEET jsou bezpečné i pro děti, výrobci však k zachování bezpečnosti doporučují dospělým i dětem dodržovat zásady pro použití, které zahrnují např. vyhnout se aplikaci spreje na otevřené rány, nebo oblast obličeje. Namísto toho je třeba sprej nejdříve nanést na dlaň, a až poté jej aplikovat na obličej.
 2. Picaridin: další syntetická látka, která byla vyvinuta na základě přírodního piperinu. I zde je účinnost velmi vysoká, po 5 hodinách byl zaznamenán 97,4 % efekt.Studie navíc při správném použití potvrdily bezpečnost u dospělých i u dětí.
 3. IR3535: látka známá též jako ethyl‑butyl‑acetyl‑aminopropionát je další z rodiny syntetických sloučenin, které efektivně chrání před kousnutím komárů i klíšťat. Ve studii byla ochrana proti komárům zjištěna po dobu více než 7 hodin, u klíšťat dokonce více než 9 hodin.  Bezpečnost byla rovněž potvrzena u dětí i dospělých.
 4. Olej z eukalyptu citronového: Tato látka je prověřenou a přírodní alternativou k výše zmíněným syntetickým látkám. Ve studii byla zjištěna účinnost po dobu 6 hodin, jednalo se však o přípravek s koncentrací minimálně 30 % obohacený o 36 % PMD, což je extrakt uměle syntetizovaný ze stejné rostliny. Ač přírodního původu, tato látka není vhodná pro děti do 3 let.

Přehled repelentů: Které látky skutečně fungují, a lze si jej vyrobit doma?

Jak repelenty správně používat?

Po zvolení vhodné účinné látky přichází na řadu další faktory, které mohou snížit účinnost repelentů – výběr správné koncentrace a samotná aplikace. Ve studiích se jako efektivní ukazují přípravky s minimální koncentrací 20 % účinné látky, u oleje z eukalyptu citronového dokonce 30 % + výše zmiňované obohacení o extrakt PMD.

Repelent je důležité aplikovat v dostatečném množství, abyste pokryli celou plochu kůže nebo oděvu. Pokud máte např. dlouhé kalhoty, aplikujte sprej i na látku kalhot a boty – mohlo by dojít k zachycení klíštěte na látce a následném “přelezení” na kůži. Pro konkrétní informace vždy čtěte pokyny výrobce, v zásadě se však jedná o tyto body:

 • Nepoužívejte spreje na otevřené rány.
 • Vyvarujte se použití příliš velkého množství spreje.
 • Neaplikujte sprej pod vrstvou oblečení – vždy pouze na obnaženou vnější plochu.
 • Po aplikaci na oblečení je před dalším použitím vyperte.
 • Po příchodu domů se pečlivě prohlédněte (zda nedošlo k přichycení či přisátí hmyzu i přes ochranu) a osprchujte.
 • Neaplikujte sprej přímo na obličej – rozetřete rukama.
 • Respektujte pokyny výrobce a pravidelně obnovujte aplikaci spreje.

Co domácí repelenty?

V případě repelentů se rozhodně vyplatí vsadit na ověřené přípravky, které mají jasně definovaný obsah účinných látek, a také pokyny k použité, které zajistí maximální účinnost. “Home‑made” přípravky vás před hmyzem spolehlivě neochrání. Všechny výše uvedené látky, byť syntetické, jsou z hlediska na lidské zdraví i životní prostředí pravidelně testovány a označeny jako bezpečné. Pokud i přesto hledáte přírodní alternativu, vyzkoušejte např. Repelent Predator BIO, který je založen na oleji eukalyptu citronového a jeho koncetrace odpovídá přípravkům využitých ve vědeckých studiích.

Co si z toho vzít?

Ochrana proti kousnutí hmyzem je nezbytná z hlediska pohodlí i přenosu závažných onemocnění. Na trhu je dnes nepřeberné množství repelentů, zdaleka ne u všech je však prokázána účinnost či bezpečnost. Pro skutečně dlouhotrvající ochranu vybírejte přípravky s obsahem DEET, picaridinu nebo IR3535. Přestože se jedná o syntetické látky, jejich bezpečnost i vliv na životní prostředí je průběžně testován, a jsou hodnoceny jako bezpečné. Přírodní alternativou, která je skutečně ověřená, je pak olej z eukalyptu citronového.

Při používání vždy dbejte pokynů výrobce a zaměřte se na přípravky s minimálně 20% obsahem účinné látky, u oleje z eukalyptu citronového pak 30%. U repelentů se skutečně vyplatí vsadit na komerční výrobky s přesně definovanou koncentrací, jelikož doma vyrobené přípravky vás zpravidla neochrání.

15 tipů na hubnutí chůzí: za hodinu spálíte až 680 kcal
15 tipů na hubnutí chůzí: za hodinu spálíte až 680 kcal
Kdo by to byl řekl, že takovou nenáročnou chůzí se dá zhubnout. A přece je to možné! Jak na to a na co dalšího si dát pozor?
Klíšťata: Proč na někoho lezou více než na druhé a jak se bránit?
Klíšťata: Proč na někoho lezou více než na druhé a jak se bránit?
Když po příchodu z výletu v přírodě objevíte na kůži nápadnou černou tečku, nevěstí to nic dobrého. Jak se před klíšťaty bránit, co proti nim zabírá a čím je vlastně přitahujeme?
Nepodceňuj turistiku! Jak se správně připravit na výšlap?
Nepodceňuj turistiku! Jak se správně připravit na výšlap?
Výšlapy a túry dokážou být úžasným pomocníkem z fyzického, ale i psychického hlediska. Navíc se jedná o unikátní příležitost poznávání vlastní i cizích kultur. Pokud i vy přemýšlíte, že byste s turistikou začali (nebo ji posunuli na vyšší úroveň), ale nevíte jak, je tento článek přesně pro vás. Přináší jednoduché tipy pro začátečníky i  pokročilé!
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Podstatou hubnutí je, jak jistě víte, kalorický deficit. Co když je ale situace opačná, a vy přijímáte stravy příliš málo? Může paradoxně dojít i ke zvýšení hmotnosti? A jak se tomu bránit? Vše se dozvíte v novém článku.
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?