Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Grappling

15. 3. 2013
Komentáře
Grappling

Grappling je jednou z disciplín bojových sportů, která se vyznačuje bezúderovou technikou. Podívejte se společně s námi na popis tohoto sportu, stejně jako jeho historii a současnost.

Grappling

Historie grapplingu je dlouhá již přes čtyři tisíce let. Byl to velmi populární druh bojového umění v Asii a Africe. V Egyptě byly dokonce na stěnách nalezeny nástěnné malby s vyobrazením zápasníků, kteří používají grapplerské techniky.

Grappling by se dal zjednodušeně popsat jako „zápas bez úderů“. Jeho hlavní dominantou je přenesení boje na zem a použití nejrůznějších pák a škrcení. Právě díky této dominantě nachází veliké uplatnění v ultimátních zápasech, kde se bez kvalitní grapplerské přípravy dnes již neobejdete.

Techniky

Klinč, nebo také „klinčování“ je technika, při níže se oba soupeři do sebe zapřou a snaží se pažemi kontrolovat toho druhého. Tato technika se většinou používá v případech, kdy chceme soupeře dostat na zem nebo naopak, kdy se přenesení boje na zem bráníme.

Strhy jsou jedním ze základním způsobů přenesení souboje na zem. Většinou jej využívají zkušení grappleři, kteří si jsou soubojem na zemi více jistí.

Hody jsou další ze způsobů, jak dostat soupeře na zem. Jejich výhodou je to, že díky použít techniky hodů můžeme soupeřem značně otřást a využít tak jeho nepřipravenosti k získání lepší pozice.

Ukončovací techniky, nebo‑li „submisse“ jsou asi nejsložitější složkou grapplingu. Jedná se o techniky pák a škrcení, ze kterých se soupeř nedokáže dostat a které mu činí tak velkou bolest, že zápas vzdá. Osvojení těchto technik patří k nejtěžším částem tréninku grapplingu.

Techniky držení jsou klíčem k úspěchu a k tomu, aby se nám povedlo správně nasadit ukončovací techniku. Jedná se o techniky, ve kterých si svého soupeře zamkneme do tzv. „zámku“ a neumožníme mu tak přesun do jiné pozice. Naopak, můžeme pracovat na své pozici.

Úniky jsou obrannou složkou grapplingu. Techniky úniků jsou velice důležité pro nácvik souboje na zemi. Pokud není zápasník zkušeným grapplerem neovládajícím ukončovací techniky, měl by zvládat alespoň techniky úniků. V opačném případě nebude mít při přenesení souboje na zem sebemenší šanci.

Pohyb na soupeři znamená aktivní pohyb po soupeři nám umožní kontrolovat jeho pohyby a především pak zamezí v tom, aby měl čas na obranné techniky. Nejčastější použití je s technikami držení a ukončovací technikou.

Pravidla

Na jedné žíněnce, tatami, zápasišti se mohou pod jedněmi pravidly umožňujícími se utkat jak zápasníkům v dresu a zápasnických botách, tak bojovníkům v kimonu nebo jen v trenýrkách. Ve světě takové turnaje probíhají již řadu let, ale asi nejznámější a nejprestižnějším se stal šampionát v Abu Dhabi v Saudské Arábii kde se každoročně po sérii kontinentálních kvalifikací utkávají nejlepší grappleři světa. Mezi startujícími najdeme jména Gracie rodiny (zakladatelé brazilského jiu‑jitsu), ale i nejlepších bojovníků z populárního UFC, nebo olympioniky v judo, či zápasu. Ti všichni se sjíždějí na pozvání do Abu Dhabi, aby se utkali o prestiž a samozřejmě velmi hodnotné ceny od saúdského prince, který je velkým příznivcem bojových umění.

V České Republice se konaly již dva turnaje pod záštitou České Asociace Grapplingu se v r. 2002 v Opavě utkali borci z celých Čech a Moravy a ve skvělé a přátelské atmosféře se všichni navzájem učili pravidlům u nás „nového“ sportu, který má obrovskou budoucnost (hanumangym).

Pravidla ADCC /Grappling

Pravidla ADCC jsou téměř originální pravidla Abu Dhabi Combat Club  (takže pravidla, dodržovaná na mistrovství světa).

Váhové kategorie:

  • Do 65 kg
  • 66 kg - 76 kg
  • 77 kg - 87 kg
  • 88 kg - 98 kg
  • nad 99 kg
  • bez rozdílu vah (Absolute)

Pravidla boje:

Pouze vítěz postupuje do dalšího kola.

Kimono a zápasnická obuv je volitelná.

Žíněnkový prostor má 7m x 7m. Ne klec ani oplocení.

Když zápasníci sejdou z tohoto prostoru, rozhodčí znovu odstartuje zápas ve středu žíněnky ve stejné pozici, v jaké opustili prostor. Pokud to bylo ve stoji, znovu začnou čelem k sobě.

Povolené techniky:

  • Všechna škrcení (kromě použití ruky na uzavření hrtanu!*) s kimonem nebo bez kimona.
  • Všechny páky na ruce, ramena, nebo zápěstí.
  • Všechny páky na nohy.

Zakázané techniky:

  • Lámání krku
  • Všechny údery
  • Útoky na oči nebo strkání prstů do úst a nosu soupeře (tzv. Fish Hooking)
  • Chytání uší
  • Tahání za vlasy
  • Držení prstů u rukou a u nohou
  • Šťouchání palcem
  • Škrábání a štípání
  • Kopání
  • Kousání
  • Chytání rozkroku
  • Ruce, kolena nebo lokty na tváři soupeře
  • Kluzká hmota na těle nebo oblečení

Získání bodů :

Mount position (vítězná-jezdecká) = 2 body

Back mount with hooks (vítězná zezadu s oběma nohama zaháknutýma) = 3 body Passing the guard (únik s přechodem z pozice mezi nohama) = 3 body

Knee on stomach (koleno na břichu) = 2 body

Clean Sweep (otočit pozici, kdy je soupeř v guardu a skončit mimo soupeřův guard) = 4 body

Sweeps (otočit pozici, kdy je soupeř v guardu a skončit v soupeřově guardu) = 2 body

Clean Takedown (ends passed the guard) (Dát soupeře dolů a dostat se mimo guard) = 4 body

Takedown (ends Guard or Half Guard) (Dát soupeře dolů a dostat se do plného* nebo polovičního guardu*) = 2 body

Vysvětlivka:

  • Plný guard: mezi nohama soupeře
  • Poloviční guard: jedna noha je mezi nohama soupeře

Trestné body:

  • Ze stoje vtáhnout soupeře do guardu = -1 bod
  • Utíkání před soupeřem = -1 bod

Vítězství může nastat:

  • když jeden ze soupeřů se vzdá poklepáním dlaní na nohu, ruku, nebo slovně
  • když rozhodčí rozhodne, že jeden ze soupeřů není schopen se bránit nebo myslí, že jeho život je ohrožen, rozhodčí vyhlásí vítěze
  • když zápasník poruší pravidla dvakrát, bude diskvalifikován

grappling

Vítězství:

  • vzdáním
  • na body
  • rozhodnutím rozhodčího

Časový limit:

Kvalifikační kola = 10 minut

Finále = 20 minut

5 minut přesčas v případě, že není rozhodnuto.

Na další techniky z bojových sportů se můžete těšit na našich stránkách již zanedlouho. Bude se opět jednat o jeden ze sportů, které pro vás nemusí být až tak známý. Pevně doufáme, že se vám naše nová rubrika líbí.

Literatura: hanumangym.eu, Jiří Polzer foto: competition.mmasion.ch, onlyfighters.blogspot.com, velocitymartialarts.com, wattsmma.com
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na kvadricepsy
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na kvadricepsy
Dnes si představíme nejefektivnější cviky k vytvarování, posílení a zesílení přední strany stehen!
Nejlepší cviky na kulatá ramena a mohutné trapézy!
Nejlepší cviky na kulatá ramena a mohutné trapézy!
Jak správně a efektivně cvičit ramena? Na to se zaměříme v dnešním článku!
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Plank patří mezi cviky, se kterým se setkal prakticky každý z nás. Jaké jsou jeho hlavní výhody a jak ho správně vykonávat?
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence na nás při běhu prozradí spoustu důležitých informací, můžeme podle ní také sledovat dlouhodobý progres. Jak na to a jakým způsobem ji můžeme změřit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Svalová horečka: čím je způsobená a jak ji řešit?
Svalová horečka: čím je způsobená a jak ji řešit?
Svalová horečka ja stav po vyčerpávajícím fyzickém výkonu. Projevovat se může nevolností, bolestí svalů a únavou. Jak svalová horečka vzniká a dá se jí předcházet?
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.