Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Doping synonymem moderní kulturistiky

20. 5. 2013
Komentáře
Doping synonymem moderní kulturistiky

Doping a kulturistika, dvě slova s naprosto rozdílným významem, přesto tak úzce propojená a pro mnohé naprosto totožná. Když jsem přemýšlel nad tímto článkem, přemýšlel jsem také, proč tomu tak vlastně je, kde hledat viníky toho, že společnost opovrhuje kulturistikou, jakou bandou „nasteroidovaných“ monster, i nad tím jak tomuto profilu zabránit. Dovolte mi tedy, abych nejprve rozvinul malou polemiku, nebo snad úvahu nad tímto tématem a poté se až dobral ke konečným varováním, doporučením a informací, které, jak doufám, odradí každého mladého sportovce, který za dopingem a zejména pak za anabolickými hormony vidí slávu velkých svalů a růst svého ega.

Doping synonymum moderní kulturistiky

Nejprve je nutné říct, že doping není roven anabolikům. To je častý mýtus, nad kterým se laická veřejnost neváhá ani rozmýšlet. Anabolické steroidy jsou podskupinou látek, které nazýváme dopingem. Tvoří tedy pouze jednu z částí nelegálně užívaných substancí, pro kulturistiku je však tato skupina, tou nejpodstatnější a nejvíce využívanou.

Proč tomu tak je?

Otázka je jednoduchá, účinek anabolických steroidů je jasný již z názvu. Jedná se o látky s anabolickou povahou, napomáhají tedy (v kulturistice) růstu svalové hmoty. Jedná se o uměle vytvořené substance, které suplují nebo napodobují lidské anabolické hormony. Nejčastěji je to pak mužský pohlavní hormon testosteron. Jistě vám není neznámá doba (muži), kdy jste byli ve svém mládí nabití testosteronem. Dívky před vámi nestíhali utíkat, a zátěže na tréninku, jakoby nevážili ani deko. Růst svalové hmoty je snadný, stejně jako udržení tělesného tuku na hezké „plážové“ hladině. Zkuste si ale představit přesně tady toto, a ještě to třeba zdvojnásobit, nebo dokonce ztrojnásobit. Jak se pak budete cítit, bude z vás král posilovny, vaše kůže bude praskat pod náporem nových přírůstků na svalové hmotě, budete pro vaše okolí (ve svých očích) atraktivnější, dokonce si dovolíte oslovit dívku, na kterou jste dříve pouze koukali. Ano přesně tak působí anabolické steroidy. Bohužel, zde vaše uvažování končí a povrchové vjemy jsou přeci lepší než ty, co jsou skryty. Co na tom, že se vám na zádech udělalo akné, které nepamatujete ani z puberty. Čert také vezmi fakt, že vám začíná žloutnout bělmo v očích a objevují se první vypadané vlasy. Stav, kdy jste prostě „pánem tvorstva“, tak jak jste si vždy přál, je přeci tak opojný. Co tímto krátkým příběhem chci říct. Do DOPINGU je velmi snadné spadnout, je proto tedy nutné zastavit projevy snahy o užívání anabolik již v začátku, nemyslet si, že použiju‑li anabolika, budu ten nejlepší a nechat se unášet na pohádkách „zkušenějších“ kolegů z posilovny, kteří přece taky berou a jsou na oko zdraví. V případě dopingu a anabolik zvlášť totiž platí jedna poučka, pokud je jednou začneš brát, už se z nich budeš strašně těžko dostávat. A pokud se z nich dostaneš, chce to velké sebezapření, možná se dostaví i stavy úzkosti nebo deprese, takže se na to připrav.

Drogy doping anabolika

Jaké jsou nejčastěji užívané látky v kulturistice?

Podívejte se na soutěžního kulturistu, co na něm vidíte. Je to hora svalů, která na sobě zdánlivě nemá žádný tuk. Takový je ideál kulturisty. Samozřejmostí je, že se všichni uživatelé zakázaných látek snaží, aby jejich postava byla alespoň podobná té, kterou vidí na obrázcích z profesionálních pódií a soutěží. Tomu odpovídá i výběr látek, které se zneužívají mezi kulturisty. Nejčastěji jsou to jak jinak než anabolika, tedy látky, které nahrazují lidské pohlavní hormony a látky, které mají vliv na růst svalové hmoty, na metabolismus a energetický obrat v organismu i na využívání tuku jako paliva pro pracující svaly. ANABOLIKA a PEPTIDOVÉ HORMONY jsou nejvyužívanější skupinou látek z dopingového seznamu v kulturistické praxi. Samozřejmostí je, že většina z těch (nebo alespoň doufám, že rekreačních sportovců užívajících anabolika není tolik), kteří používají anabolika, chce své nově získané svaly prezentovat na soutěžním pódiu. V tomto případě přichází na řadu látky, které jsou tzv. maskovací nebo látky, které pomáhají odvádět tekutinu z organismu a doslova „vysuší“ podkoží daného sportovce. Těmto látkám říkáme DIURETIKA. Velmi často používanou skupinou látek, a to zejména v předsoutěžní dietě se stávají STIMULANCIA. Možná si řeknete, že se jedná i o kategorii sportovní výživy, není tomu tak. Ve sportovní výživě můžeme použít určité stimulanty (povolené, bez negativních vedlejších účinku při standardním dávkování – např. kofein). STIMULANCIA mají podobný efekt, avšak o mnoho silnější v porovnání s legálními prostředky, od toho se také odvíjí jejich vliv na lidský organismus i vedlejší účinky.

ANABOLIKA – hazard se zdravím

Jak jsme si již uvedli, anabolika jsou nejčastěji zneužívanou skupinou látek v kulturistice. Podívejme se tedy konkrétně na ně a jejich vliv na náš organismus. O efektu, který kulturisté požadují, jsme již mluvili. Je to zpravidla nárůst svalové hmoty, síly a snížení množství hmoty tukové. Jaká je ale ta odvrácená strana užívání anabolik. Jaké jsou negativní důsledky při jejich aplikaci do lidského organismu. Shrňme si ty nejdůležitější.

Co je vidět?

Prvotní příznaky užívání anabolických steroidů jsou spojeny s tvorbou akné, a to jak na obličeji, tak například na hrudníku, zádech nebo i pažích a stehnech. Stejně tak ztrácí kůže svoji pružnost, podkoží je oteklé a odulé, póry na povrchu těla se zvětšují. Rozdíly nalezneme i u jednotlivých pohlaví, u mužů se nejčastěji vyskytuje ztráta vlasů, jejich řídnutí a plešatost, a to nenávratná po vysazení anabolických steroidů. U žen naopak vzrůstá míra ochlupení až do podoby mužského, můžete se tedy setkat s „dívkou“ kulturistkou, která mezi své předsoutěžní rituály řadí i oholení porostu na své tváři. To myslím, již popírá veškeré zákonitosti přírody. Možným pozitivem je, že tento efekt je vratný a po vysazení AS (anabolické steroidy) se ochlupení vytrácí. Ne však zcela.

Co je slyšet?

U mužů se s tím příliš nesetkáme. Mají již dostatečně hluboký hlas na to, aby se jim ještě prohlubovat, i když u některých se tak stává i v předsoutěžní přípravě. Tento efekt je zejména patrný u dívek. Nevím, jestli jste měli možnost někdy mluvit s kulturistkou nebo profesionální fitnesskou. Já bohužel ano a občas jsem se nestačil divit, jaký „něžný“ hlásek na mě vybalily, a kterým mě pozdravily. Ano, dalším efektem je prohlubování tónu hlasu, a to zejména u žen.

drogy doping anabolika

Co je cítit?

Mazové žlázy produkují více potu a mazu a zásadně se mění zápach vašich feromonů. Může se tak stát, že vám blízký člověk bude tímto značně znepokojen a stanete se pro ně neatraktivním. U mnoha sportovců je popsáno, že se změnil a zvýraznil jejich zápach při tréninku.

Co není vidět?

Vnější projevy užívání AS jsou sice nepříjemné a okolí je na vás hned pozná, ale nejsou (alespoň povětšinou) život ohrožující. Vnitřní změny spojené s užívání anabolik vás však již mohou velmi vážně ohrozit na zdraví, ba co více, i na životě. Nesnažím se vás strašit, to bych velmi nerad, spíše varovat. Případy úmrtí v důsledky nebo při nápomoci užívání anabolických steroidů jsou zdokumentovány a není jich zrovna málo. Mezi nejčastější negativní vnitřní projevy užívání anabolik patří:

  • Porucha funkce jater až vznik nádoru
  • Porucha nervového systému, podrážděnost
  • Poruchy trávení
  • Předčasné zvětšení prostaty, inkontinence moči
  • Oslabení šlach a vazů ve vztahu ke svalům
  • Snížení funkce ledvin
  • Potlačení spermatogeneze (muži)
  • Ztráta menstruace (ženy)
  • Snížení výkonnosti srdečního svalu
  • Porucha vlastní hormonální tvorby

Sami vidíte, že negativní účinky používání anabolických steroidů a dopingu obecně mají dalekosáhlé negativní důsledky na lidský organismus. Jejich užívání ohrožuje váš život. Neberte si příklad z profesionálních kulturistů a nevěřte mýtu, že by někdo z nich nebral anabolika. Jejich práce toto vyžaduje, mají za sebou team lékařů, svých „chemických“ poradců, poradců výživy i trenérů, kteří dokážou včas odhalit stav, který by byl už na hraně jejich života nebo zdraví. Vy nic takového nemáte, ani se nemáte k ničemu podobnému možnost se dostat, kdežto k anabolikům je dnes cesta stále ještě jednoduchá.

Vždy se velmi rád bavím se sportovci, kteří neuznávají naturální (bezsteroidovou) cestu. Ne snad proto, že bych s nimi měl nějaké sympatie, to ani v nejmenším. Spíše mě vždy zajímá jejich pohled a výmluvy na to, že nejsou čistí. Většinou je to to stejné: nemůžou přibrat, nemůžou shodit tuk, mají malý biceps, nebo je bolí klouby. Proč tomu tak je? Protože nedokážou poslouchat svoje tělo, jsou lenošní a nemají dostatek odvahy se vzdělávat ve výživě, suplementaci a tréninku. Nechtějí se učit naslouchat svému organismu. Chtějí pouze výsledky nebo podpořit svou vlastní hloupostí snížené ego, které by konečně dostalo po užití anabolik ten správný impuls, jak si strčit „nosánek“ nahoru. Těmto lidem, se nedá říkat sportovci. Proto apeluji na všechny ty, kteří užívají anabolika nebo o tom uvažují. Nebuďte slaboši, ukažte, že máte na to, dělat tento krásný sport čistě, bez nezákonných zkratek a cestiček zdánlivě vedoucích k vašemu cíli. Buďte to, co chcete, tedy KULTURISTÉ v tom pravé slova smyslu. Tedy budovatelé svého těla za pomoci vlastních vědomostí a sil. V tomto vám napomůžu i kvalitní suplementy, které byly vyvinuty právě pro to, aby nahradily anabolika bez vedlejší (zdravotně rizikových) následků.

Mgr. Jan Caha

Mgr. Jan Caha

Vzdělání:
Fakulta sportovních studií MU, Brno
 
Ostatní vzdělání a praxe
PORADCE VÝŽIVY (5 let praxe)

fitness trenér - licence B
VÝŽIVA ve sportu (titul Bc.)
rekondiční a regenerační masér
8 let praxe v oblasti fitness, kulturistiky a doplňků stravy

aktivní naturální kulturista (vítěz Natural Universe, Mistr ČR juniorů)

 
šéfredaktor magazínu Aktin.cz
externí redaktor MUSCLE&FITNESS
reprezentační poradce, vedoucí trenérsko‑metodické komise a komise mládeže ČSNS o.s.
přednášková činnost - Nutris, Vitaland, ČSNS o.s., Fitness Institut Brno
 
Zájmy a sporty
kulturistika, sport obecně, zdravý životní styl, výživa a suplementace
 

Přidej se k 45 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Viscerální tuk: Jak zjistit jeho množství a minimalizovat zdravotní riziko?
Viscerální tuk: Jak zjistit jeho množství a minimalizovat zdravotní riziko?
Nadměrné množství tělesného tuku je spojeno s vysokým rizikem rozvoje některých závažných onemocnění. Víte ale, proč tomu tak je? Tuková tkáň totiž nepředstavuje jen "kila navíc", ale ovlivňuje také metabolické pochody v těle.
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Sychravé počasí umí prověřit naši imunitu a mnoho z nás v rámci prevence zkouší různé druhy otužování. Jeden svérázný Holanďan však svou metodou vyvolal obrovskou vlnu zájmu napříč laickou i odbornou veřejností, a tak pojďme společně nakouknout pod pokličku "ledového muže".
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Kde si v Praze zacvičit? Top 7 gymů, které stojí za to!
Kde si v Praze zacvičit? Top 7 gymů, které stojí za to!
Máme pro vás přehled posiloven a fitness center v Praze, kde si spolehlivě dáte do těla!