Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Doplňky stravy symbolem fitness

4. 8. 2013
Komentáře
Doplňky stravy symbolem fitness

O doplňcích stravy se v neodborných kruzích hovoří jako o symbolu fitness. Mnoho lidí za nimi vidí doping a zakázané látky, ti uvědomělejší zase něco, co je tak trochu nad plán jejich běžné výživy. Podívejme se na suplementy společně, vždyť to není tak dávno, kdy se jejich trh rozšířil do takové míry, že je velmi podstatnou součástí fitness.

Doplňky stravy symbolem fitness

Doplňky stravy tvoří na poli sportu velmi významnou kategorii. Ve vrcholovém sportu zasahují do každé oblasti přípravy sportovce a jsou mnohdy rozhodujícím činitelem mezi úspěchem a neúspěchem při podání sportovního výkonu a v závodě. Co by byl dnešní sportovec bez podpůrné berličky, kterou je právě správná výživa a doplňky stravy. Vezměme si příklad z loňských Olympijských her (Londýn 2012). Na nich se objevují pouze sportovci (s výjimkou některých rozvojových zemí), kteří denně plní svoje tréninkové tašky podpůrnými preparáty spadajícími do kategorie suplementů. Neberme teď v potaz, že mnoho z nich může mít nebo dokonce má zkušenost s podpůrnými prostředky z oblasti dopingu. Myslíte, že by tito sportovci byli schopni podat takové výkony pouze o „chlebu a vodě“? Ani omylem, při tréninkových dávkách, které den ode dne zažívají během svého tréninku, by odpadli v prvním týdnu soustavného tréninku.

Inspirace vrcholovými sportovci vede stále častěji k užívání doplňků stravy i mezi běžnou populací. Směle můžeme říct, že stav výživy dnešního člověka (pokud není opravdový všežravec s dokonale vyváženou stravou) nahrává, ba dokonce nabádá k užívání doplňků stravy. U rekreačních a kondičních sportovců ani nemluvě, zde si dovolím říct, že suplementy (z angl. Suplement - doplněk) jsou pro ně určitou nezbytností, aby chránili svoje zdraví a podpořili aktuální i budoucí výkon.

doplňky stravySport by nás přece měl utužovat a ne ničit, bohužel i dnes se najdou tací, kteří odmítají doplňky stravy se slovy: „vždyť v minulosti doplňky stravy neexistovaly a lidé sportovali, byli zdraví a dokonce podávali kvalitní výkony“. Ano, to je pravda. Nicméně stejnými slovy můžeme oponovat. „Dříve nebyla společnost zatížena tak hektickými pracovními, sociálními i psychickými zátěžemi, jako v dnešní době“. Dnešní člověk žije mnohem rychleji, a stejně rychleji také opotřebovává svůj pohybový aparát, je tedy nutné, aby jej dostatečně podporoval a nabízel mu takové palivo, jaké potřebuje.

Základní dělení suplementů dle kategorií

Silový sportovci – jejich snahou je nárůst čisté svalové hmoty, podpora nárůstu síly a zlepšení regenerace

  • Proteiny a aminokyseliny
  • Kreatiny
  • Sacharidy, gainery a zdroje energie
  • Anabolizéry a NO přípravky

Vytrvalostní sportovci – hlavním a primárním úkolem suplementace je zlepšení regeneračních schopností a zajištění dostatečné saturace energií během vytrvalostního výkonu

  • Iontové nápoje
  • Zdroje energie, tyčinky, gely
  • Kloubní výživa
  • Regenerační nápoje, gainery

Samostatnou podkategorií, která jde napříč oběma hlavními kategoriemi, jsou lidé se snahou o snížení tělesné hmotnosti. Právě tito využívají jak aerobních tréninků, které stimulují spalování nežádoucích tukových zásob, tak i silových cvičení, která naopak udržují tonus svalů a jejich vyšší metabolickou aktivitu. Pro tyto osoby jsou stěžejní následující doplňky stravy.

  • Spalovače tuku
  • Aminokyseliny, proteiny a náhrady stravy
  • Kloubní výživa
  • Iontové nápoje

Při použití doplňků stravy si musíme uvědomit, že se jedná opravdu pouze o doplňky ke správné výživě. Pokud nemáte srovnanou stravu, alespoň tedy částečně, protože nic není dokonalé, tak na doplňky stravy zapomeňte a nepřibližujte se obchodu s fitness sortimentem ani na sto metrů. Doplněk zůstane doplňkem, a to za jakýchkoliv okolností.

Mgr. Jan Caha

Mgr. Jan Caha

Vzdělání:
Fakulta sportovních studií MU, Brno
 
Ostatní vzdělání a praxe
PORADCE VÝŽIVY (5 let praxe)

fitness trenér - licence B
VÝŽIVA ve sportu (titul Bc.)
rekondiční a regenerační masér
8 let praxe v oblasti fitness, kulturistiky a doplňků stravy

aktivní naturální kulturista (vítěz Natural Universe, Mistr ČR juniorů)

 
šéfredaktor magazínu Aktin.cz
externí redaktor MUSCLE&FITNESS
reprezentační poradce, vedoucí trenérsko‑metodické komise a komise mládeže ČSNS o.s.
přednášková činnost - Nutris, Vitaland, ČSNS o.s., Fitness Institut Brno
 
Zájmy a sporty
kulturistika, sport obecně, zdravý životní styl, výživa a suplementace
 
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Železa v těle moc nemáme, i přesto je pro fungování organismu nepostradatelné. Jaké funkce v těle železo plní a z jakých potravin jej nejlépe doplníme?
Tipy na jarní sezónní potraviny (a co s nimi)
Tipy na jarní sezónní potraviny (a co s nimi)
Jaro... všechno kvete, bují a některé potraviny také dozrávají. Právě ty se nazývají jarní sezónní potraviny a kromě lepší chuti či vyššímu procentu prospěšných látek nabízejí mnoho dalších benefitů, které naleznete v tomto článku!