3 jednoduché kroky, díky kterým si vytvoříte nové návyky a dosáhnete svých cílů

Komentáře
3 jednoduché kroky, díky kterým si vytvoříte nové návyky a dosáhnete svých cílů
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Každý z nás má bezpochyby stanoveny cíle, kterých by jednou rád dosáhl. Cesta k jejich naplnění však může být pěkně klikatá a obvykle si vyžaduje osvojení nových návyků, které nás k našim snům posunou zase o kousek blíž. Proč je ovšem tak těžké si tyto zvyky vytvořit a jak postupovat, abychom v našem snažení vytrvali?

K čemu jsou nové návyky a proč je těžké si je vytvořit?

Jasně vytyčené cíle nás aktivují k činnosti a dávají našemu úsilí jasný směr. I tady je však třeba nepřepálit start a snažit se jich dosáhnout postupně. Plnění malých úkolů totiž aktivuje náš vnitřní “systém odměn” (reward systém), který způsobí uvolnění hormonu dopaminu. My se tak cítíme šťastní a jsme motivovaní pokračovat ve snažení dále. Pokud je však náš cíl příliš velký a zmíněné odměny se nám pořád nedostává, na scénu přichází demotivace a ztráta chuti se jakkoliv dále snažit. 

Právě z toho důvodu jsou pro dosažení velké životní změny nutné malé dílčí krůčky, které stojí na vytvoření nových návyků a které změní náš životní styl.

Když chcete např. zhubnout klidně 30 kg, správná cesta k tomuto cíli rozhodně nebude spočívat v hladovění a každodenním dření v posilovně, které nás po týdnu přestane bavit. Místo toho raději zkuste: 

  • každý den zařadit 20 minut pohybu, který vás baví
  • slazené nápoje alespoň částečně nahradit vodou nebo neslazeným čajem
  • jíst pravidelně 5x denně 

Jak si vytvořit nový návyk? Pomohou vám 3 jednoduché kroky

Krok 1: Začněte činností, která je tak jednoduchá, že si prostě nemůžete říct “ne”

Už dlouho se k něčemu odhodláváte, ale stále se nemůžete přinutit to udělat? Zkuste si pro začátek stanovit takový cíl, který bude příliš jednoduchý, než abyste jej mohli odmítnout.

  • Chcete začít cvičit a být fit? Začněte už dnes s 1 minutou denně.

  • Chcete začít zdravě jíst? Začněte s 1 “zdravým” a nutričně vyváženým jídlem denně.

Máte dojem, že toho děláte málo a že minuta cvičení a jedno zdravé jídlo denně nic nezmění? Omyl! Abyste se mohli ke svému cíli v budoucnu dostat, je potřeba si tuto činnost zautomatizovat. Až si časem zvyknete, že máte každý den alespoň nějaký pohyb a “zdravé” jídlo, začnete brát cvičení a správné stravování jako běžnou součást vašeho dne. Důležité je, abyste u těchto návyků vydrželi dlouhodobě. Na postupné navyšování jejich intenzity budete mít v budoucnu ještě moře času.

3 jednoduché kroky, díky kterým si vytvoříte nové návyky a dosáhnete svých cílů

Krok 2: Uvědomte si, co vás skutečně drží zpátky

Máte dojem, že jednoduše nejste “sportovní typ” a že zdravé stravování není pro vás? Nebo vás jen nebaví čekat v dopravní zácpě na cestě do fitka nebo stát každý den hodiny u plotny?

Pokud přijdete na to, co vás od vašeho cíle opravdu odrazuje, půl práce máte hotovo. I v tomto případě vám v nápravě pomohou malé krůčky

  • najděte si sportoviště blíž k domovu, zacvičte si doma nebo vyrazte sportovat do přírody

  • nachystejte si do krabiček jídlo na více dní

S přípravou jídla do krabiček můžete začít hned, pomůže vám článek s názvem Jednoduchá domácí krabičková dieta pro ženy: Hubněte zdravě bez hladovění

Krok 3: Co dělat, pokud sejdete z cesty

Chybovat je lidské. Ani u vytváření nového návyku proto nemůžete čekat, že se vám to bude dařit bez jediné chybičky. Není však na místě cítit se poníženě a provinile, raději mějte v záloze plán, jak pokračovat dál. Tato 3 pravidla vám pomohou se po uklouznutí postavit zpět na nohy:

  1. Místo závazných termínů si stanovte raději pozvolný plán. Chcete zhubnout 20 kg za 3 měsíce? Stanovením takto nereálného cíle a přílišným tlačením na pilu bohužel paradoxně zvyšujete svou šanci na selhání. Soustřeďte se proto raději na dílčí kroky v podobě pravidelného pohybu, stravování nebo kvalitního spánku. Sami uvidíte, že výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.
  2. Zapomeňte na výkon a soustřeďte se na budování své nové identity. Co na tom, že najednou neshodíte 10 kg za měsíc. To přece není žádoucí, zdravé ani udržitelné. Důležité je, že s pravidelným pohybem a lepším stravováním si budujete lepší já, které má skvěle našlápnuto k tomu, aby v budoucnu svého cíle skutečně dosáhlo. 
  3. Snažte se neminout cíl 2x po sobě. Nestihli jste dnes trénink, nebo jste neměli možnost se najíst jinde než ve fastfoodu? Svět se jistě nezboří, dejte si ovšem pozor, abyste se příště již nenechali ničím překvapit. Pokud totiž chcete být úspěšní, měli byste se snažit brát dané cíle vážně. Jestliže je nebudete plnit opakovaně, bude pro vás těžší a těžší se vrátit zpět na správnou cestu. 

Co si z toho vzít?

Cesta k vytyčeným cílům často není jednoduchá. Nezbytnou podmínkou pro jejich dosažení je vytvoření a zautomatizování malých návyků, které nás k našim snům přiblíží a udrží nás motivované. 

Příliš rychlý a agresivní start často vede k tomu, že nejsme schopni si dané životní změny udržet. Naše snažení tak po pár týdnech končí. Namísto toho bychom se měli zkusit zaměřit na malé dílčí krůčky, které budeme postupně plnit a stupňovat je. Pro začátek je rozhodující zvolit si tak jednoduchý cíl, abychom jej jednoduše nemohli odmítnout. Důležité je také zjištění, co nám v cestě za naším snem vlastně nejvíc vadí, a pokusit se tak změnit prostředky jeho dosažení. Ve finále bychom se pak měli umět povznést nad naše chyby, poučit se z nich a soustředit se na celý proces naší změny, ne pouze na jeho výsledek.

Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
10 jednoduchých rad, jak začít zdravě jíst a cvičit
10 jednoduchých rad, jak začít zdravě jíst a cvičit
Začít žít zdravěji, dobře jíst a více se hýbat, není těžké, v záplavě informací a rad se ale situace komplikuje. Reálně přitom potřebujete jen chuť začít a pár dobrých rad. Máme pro vás několik tipů, které vám vaše začátky usnadní.
10 rad pro začátečníky ve fitku
10 rad pro začátečníky ve fitku
Jak se efektivně posunout ze stádia začátečníka směrem k pokročilým silovým sportovcům? Na to vám odpoví tento článek!
Jste stále unavení a bez energie? Pozor na těchto 10 zvyků
Jste stále unavení a bez energie? Pozor na těchto 10 zvyků
Být unavený je vlastně takovou společenskou normou. Ale proč? Pojďme se společně podívat na nejčastější zvyky, které z nás energii vysávají, a jak si s nimi poradit.
Týdenní vzorový jídelníček na hubnutí pro ženy na 1800 kcal
Týdenní vzorový jídelníček na hubnutí pro ženy na 1800 kcal
Ne každý má to štěstí, že si může veškerá jídla nachystat v průběhu dne. Pokud máte na oběd jen pár minut, a často jej tak řešíte někde v rychlém občerstvení, máme pro vás řešení v podobě krabiček. Pomocí krabičkování můžete i pohodlně a jednoduše hubnout.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Proč nehubnu v kalorickém deficitu, a co s tím?
Podstatou hubnutí je, jak jistě víte, kalorický deficit. Co když je ale situace opačná, a vy přijímáte stravy příliš málo? Může paradoxně dojít i ke zvýšení hmotnosti? A jak se tomu bránit? Vše se dozvíte v novém článku.
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?