Každý z nás má bezpochyby stanoveny cíle, kterých by jednou rád dosáhl. Cesta k jejich naplnění však může být pěkně klikatá a obvykle si vyžaduje osvojení nových návyků, které nás k našim snům posunou zase o kousek blíž. Proč je ovšem tak těžké si tyto zvyky vytvořit a jak postupovat, abychom v našem snažení vytrvali?
K čemu jsou nové návyky a proč je těžké si je vytvořit?
Jasně vytyčené cíle nás aktivují k činnosti a dávají našemu úsilí jasný směr. I tady je však třeba nepřepálit start a snažit se jich dosáhnout postupně. Plnění malých úkolů totiž aktivuje náš vnitřní “systém odměn” (reward systém), který způsobí uvolnění hormonu dopaminu. My se tak cítíme šťastní a jsme motivovaní pokračovat ve snažení dále. Pokud je však náš cíl příliš velký a zmíněné odměny se nám pořád nedostává, na scénu přichází demotivace a ztráta chuti se jakkoliv dále snažit.
Právě z toho důvodu jsou pro dosažení velké životní změny nutné malé dílčí krůčky, které stojí na vytvoření nových návyků a které změní náš životní styl.
Když chcete např. zhubnout klidně 30 kg, správná cesta k tomuto cíli rozhodně nebude spočívat v hladovění a každodenním dření v posilovně, které nás po týdnu přestane bavit. Místo toho raději zkuste:
- každý den zařadit 20 minut pohybu, který vás baví
- slazené nápoje alespoň částečně nahradit vodou nebo neslazeným čajem
- jíst pravidelně 5x denně
Jak si vytvořit nový návyk? Pomohou vám 3 jednoduché kroky
Krok 1: Začněte činností, která je tak jednoduchá, že si prostě nemůžete říct “ne”
Už dlouho se k něčemu odhodláváte, ale stále se nemůžete přinutit to udělat? Zkuste si pro začátek stanovit takový cíl, který bude příliš jednoduchý, než abyste jej mohli odmítnout.
Chcete začít cvičit a být fit? Začněte už dnes s 1 minutou denně.
Chcete začít zdravě jíst? Začněte s 1 “zdravým” a nutričně vyváženým jídlem denně.
Máte dojem, že toho děláte málo a že minuta cvičení a jedno zdravé jídlo denně nic nezmění? Omyl! Abyste se mohli ke svému cíli v budoucnu dostat, je potřeba si tuto činnost zautomatizovat. Až si časem zvyknete, že máte každý den alespoň nějaký pohyb a “zdravé” jídlo, začnete brát cvičení a správné stravování jako běžnou součást vašeho dne. Důležité je, abyste u těchto návyků vydrželi dlouhodobě. Na postupné navyšování jejich intenzity budete mít v budoucnu ještě moře času.
- Jak začít pomalu jíst zdravěji a přirozeně se hýbat? Pomůže vám článek s názvem 10 jednoduchých rad, jak začít zdravě jíst a cvičit
Krok 2: Uvědomte si, co vás skutečně drží zpátky
Máte dojem, že jednoduše nejste “sportovní typ” a že zdravé stravování není pro vás? Nebo vás jen nebaví čekat v dopravní zácpě na cestě do fitka nebo stát každý den hodiny u plotny?
Pokud přijdete na to, co vás od vašeho cíle opravdu odrazuje, půl práce máte hotovo. I v tomto případě vám v nápravě pomohou malé krůčky:
najděte si sportoviště blíž k domovu, zacvičte si doma nebo vyrazte sportovat do přírody
nachystejte si do krabiček jídlo na více dní
S přípravou jídla do krabiček můžete začít hned, pomůže vám článek s názvem Jednoduchá domácí krabičková dieta pro ženy: Hubněte zdravě bez hladovění
Krok 3: Co dělat, pokud sejdete z cesty
Chybovat je lidské. Ani u vytváření nového návyku proto nemůžete čekat, že se vám to bude dařit bez jediné chybičky. Není však na místě cítit se poníženě a provinile, raději mějte v záloze plán, jak pokračovat dál. Tato 3 pravidla vám pomohou se po uklouznutí postavit zpět na nohy:
- Místo závazných termínů si stanovte raději pozvolný plán. Chcete zhubnout 20 kg za 3 měsíce? Stanovením takto nereálného cíle a přílišným tlačením na pilu bohužel paradoxně zvyšujete svou šanci na selhání. Soustřeďte se proto raději na dílčí kroky v podobě pravidelného pohybu, stravování nebo kvalitního spánku. Sami uvidíte, že výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.
- Zapomeňte na výkon a soustřeďte se na budování své nové identity. Co na tom, že najednou neshodíte 10 kg za měsíc. To přece není žádoucí, zdravé ani udržitelné. Důležité je, že s pravidelným pohybem a lepším stravováním si budujete lepší já, které má skvěle našlápnuto k tomu, aby v budoucnu svého cíle skutečně dosáhlo.
- Snažte se neminout cíl 2x po sobě. Nestihli jste dnes trénink, nebo jste neměli možnost se najíst jinde než ve fastfoodu? Svět se jistě nezboří, dejte si ovšem pozor, abyste se příště již nenechali ničím překvapit. Pokud totiž chcete být úspěšní, měli byste se snažit brát dané cíle vážně. Jestliže je nebudete plnit opakovaně, bude pro vás těžší a těžší se vrátit zpět na správnou cestu.
Co si z toho vzít?
Cesta k vytyčeným cílům často není jednoduchá. Nezbytnou podmínkou pro jejich dosažení je vytvoření a zautomatizování malých návyků, které nás k našim snům přiblíží a udrží nás motivované.
Příliš rychlý a agresivní start často vede k tomu, že nejsme schopni si dané životní změny udržet. Naše snažení tak po pár týdnech končí. Namísto toho bychom se měli zkusit zaměřit na malé dílčí krůčky, které budeme postupně plnit a stupňovat je. Pro začátek je rozhodující zvolit si tak jednoduchý cíl, abychom jej jednoduše nemohli odmítnout. Důležité je také zjištění, co nám v cestě za naším snem vlastně nejvíc vadí, a pokusit se tak změnit prostředky jeho dosažení. Ve finále bychom se pak měli umět povznést nad naše chyby, poučit se z nich a soustředit se na celý proces naší změny, ne pouze na jeho výsledek.