Aminokyseliny: L-Arginin

10. 12. 2014
Komentáře
Aminokyseliny: L-Arginin

Již před několika málo dny jsem vám představil můj nový seriál článků, který se zaměřuje na aminokyseliny a jejich využití ve výživě sportovce potažmo kulturisty. Vezmeme to hned od začátku abecedy, a sice aminokyselinou arginin.

První díl s názvem Aminokyseliny naleznete pod tímto odkazem: AMINOKYSELINY I.

Aminokyseliny: L‑Arginin

Arginin je jednou z aminokyselin, které mají velmi významný vztah k budoování nové svalové hmoty. Není tak daleko doba, kdy se argininem nikdo nezabýval. Dokonce ani my v prodejnách sportovní výživy jsme nevěděli, že by mohla některá látka zažít tak významný prodejní boom, jako právě arginin. Poté přišly argininové přípravky, tzv. NOčka nebo také předtréninkovky. V této době se rapidně navýšilo využívání této aminokyseliny, a to nejen u vrcholových sportovců, ale i ve výživě běžných "kondičáků".

Přípravky, které slibují maximální napumpování, neuvěřitelný a snad nekonečný růst a nebo výraznou produkci růstového hormu, vzaly peněženky spotřebitelů útokem. Dle mého však ne zcela oprávněně. Ano, produkty obsahující aminokyselinu L‑arginin fungují. Nicméně v posledních letech slibují až neuvěřitelné zázraky, na které snad již nemůže obezřetný sportovec skočit. I zde tedy platí, při užívání NOček a předtréninkovek přemýšlejte.

Pojďme ale zpět k čisté aminokyselině, která za nic nemůže. Dnes jej najdeme nejčastěji jako Arginin báze, nebo jako ketokyselinu AAKG. Arginin řadíme mezi aminokyseliny, a sice mezi aminokyseliny semiesenciální (tj. potřebné pouze v určitých životních etapách příp. při onemocnění). Arginin v lidském organismu zodpovídá za přenos oxidu dusíku, je stimulátorem tvorby růstového hormonu a podporuje mužské sexuální funkce.

Hlavními výhodami užívání argininu jsou:

  • Energie - Arginin je nezbytný pro vytváření sloučenin nutných pro tvorbu energie ve svalech včetně kreatin fosfátu.
  • Imunitní systém - Arginin chrání brzlík ( thymus - hlavní imunitní žlázu) před věkovou involucí. Též stimuluje aktivitu T lymfocytů (bílé krvinky).
  • Růst a regenerace - Arginin je důležitý pro transport a uchovávání dusíku ve svalové tkáni. Studie též poukazují, že může zvyšovat produkci růstového hormonu (množství požadovaného argininu pro tvorbu růstového hormonu se však u jednotlivců liší).
  • Játra - Amoniak (čpavek), hlavní jaterní toxin, je pomocí argininu přeměňován na močovinu.
  • Rány - Výzkumy prokázaly, že dodávání argininu v potravinových doplňcích zvyšuje syntézu kolagenu a urychluje hojení tkání po operacích.
  • Plodnost - Arginin zvyšuje počet i pohyblivost spermií.
  • Sexuální funkce - Dodávání argininu může zvýšit množství oxidu dusičného - látky, která podporuje erekci penisu.

L‑Arginin je zcela ojedinělou a organismu nenahraditelnou aminokyselinou zodpovědnou za přenos oxidu dusíku a přímé vylučování růstového hormonu (GH - z angl. Growth Hormon).
Oxid dusnatý (NO) je v lidském těle primárně vytvářen právě z argininu - dostatečné množství oxidu dusnatého je nezbytné pro udržení průchodnosti cév (vasodilatační účinky, rozšíření cév). Toto roztažení cév využijete zejména při silovém tréninku, kdy se vašim svalům dostává více živin a jsou schopny rychleji regenerovat a startovat anabolické procesy. Navíc vasodilatace cév podporuje erekci a plodnost u mužů, podporuje také zvýšení tvorby spermatu a jeho kvalitu.

Jak jsme si již řekli. Vyšší obsah oxidu dusnatého způsobuje dokonalé prokrvení svalů, tento efekt vás zároveň psychicky stimuluje k podání vyššího výkonu. Arginin zlepšuje zásobování srdce a mozku kyslíkem, zvyšuje tok krve ve svalech. Oxid dusíku přenáší nervové vzruchy v mozku (neurotransmitér) a reguluje tak např. činnost trávícího traktu, koordinaci pohybů a dlouhodobou paměť. Stimulace produkce oxidu dusnatého a růstového hormonu má antioxidační potenciál, zabraňuje nepříznivým účinkům volných radikálů a oddaluje stárnutí buněk.


Samotná aminokyselina arginin podávaná i nárazově (nepravidelný příjem) způsobuje sekreci (vyplavení) celého spektra hormonů, z nichž nejvýznamnější jsou protichůdně působící glukagon a insulin. Pro silové sportovce nejzajímavějším je však růstový hormon. Růstový hormon podporuje nárůst čisté svalové hmoty, bez nežádoucího efektu nabývání na tukové hmotě. Je po inzulinu a testosteronu třetím nejanaboličtějším hormonem.
Arginin urychluje obnovu svalových buněk, je nutný pro zvýšení syntézy bílkovin (proteosyntéza), a to buď prostřednictvím růstového hormonu, nebo vyšším přívodem živin do svalové tkáně. Arginin podporuje správnou funkci imunitního systému, v případě infekce způsobuje zmnožení leukocytů. Je často využíván v klinické medicíně při léčbě zranění, popálenin a doléčení většiny poúrazových a pooperačních stavů a dlouhodobých nemocí. Arginin je navíc také přirozený protisrážlivý prostředek omezující shlukování krevních destiček, udržuje optimální funkci kardiovaskulárního systému, snižuje riziko aterosklerózy, reguluje krevní tlak, obnovuje pružnost cév.
Prostřednictvím oxidů dusíku přenáší nervové vzruchy v mozku (neurotransmitér) a reguluje tak např. činnost trávícího traktu, koordinaci pohybů a dlouhodobou paměť. Stimulace produkce oxidu dusnatého a růstového hormonu má antioxidační potenciál, zabraňuje nepříznivým účinkům volných radikálů.

Jak ARGININ používat a dávkovat?

Nebojte se používání argininu, má všechna pozitiva, která můžete od aminokyseliny požadovat ve smyslu růstu svalů, napumpovanosti, podpory regenerace a zlepšení výkonu. Užívejte 3‑5 g před výkonem a stejnou dávku aplikujte těsně před spaním. Můžete jej využít před spaním i společně s glutaminem. Pokud chcete dávak arginin po výkonu zvolte AAKG, který se chová jako ketokyselina a ještě více tak prohloubí proteosyntézu a zastaví katabolismus. Po výkonu můžete také využít aminokyselinu ornitin. Citrulin malát naopak před výkonem.

Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Železa v těle moc nemáme, i přesto je pro fungování organismu nepostradatelné. Jaké funkce v těle železo plní a z jakých potravin jej nejlépe doplníme?
7 důvodů, proč máte nekončící chuť na sladké
7 důvodů, proč máte nekončící chuť na sladké
Přemýšleli jste někdy, proč máte neustále chutě na sladké? Máme pro vás odpovědi. Na vině je i nedostatek spánku a špatně složená strava, co dál?