6 potravin pro podporu produkce testosteronu

15. 1. 2015
Komentáře
6 potravin pro podporu produkce testosteronu

Testosteronu není nikdy dost. To je zjištění, ke kterému v určité fázi života dospěje zřejmě téměř každý muž. Ne nadarmo se tedy věčně snažíme o to, abychom byli schopni přirozeně ovlivnit naši hladinu testosteronu. 

6 potravin pro podporu produkce testosteronu

Nutno říct, že ovlivnění hladiny testosteronu není nějakou módní záležitostí. Stačí se podívat do historie a všimnout si všech rituálních praktik pro zvýšení libida, nebo pro lepší válečnou sílu. Právě všechno toto, má a vždy bude mít na starost testosteron. Tento mužský pohlavní anabolický hormon je ve své podstatě základem mužské rasy. Ve srovnání s ženami je právě on zodpovědný za růst ochlupení a vousů, za zhrubnutí hlasu nebo za vyšší nárůst svalové hmoty. Právě poslední jmenovaný efekt je také tím, co sledujeme v našem tréninku, a o co se snažíme při navštěvování fitness centra. 

 
Články o testosteronu píšu velmi rád. Vždy se nad nimi zamyslím (to se snažím tedy u všech článků) a dozvím se něco nového. Proto vám zde dnes nabídnu šest potravin, které mohou zvýšit vaši přirozenou hladinu testosteronu. Zařaďte je do jídelníčku a jistě neprohloupíte. Vaše svaly i libido se vám odvděčí. 
 

Krevety

Zařazení mořských plodů do vaší výživy, je nejlepším způsobem, jak přidat do vašeho jídelníčku tolik potřebný vitamin D. Ten má velmi úzkou vazbu právě s testosteronem, jako anabolickým hormonem. Vědci z Harvard School of Public Health v Bostonu zjistili, že muži, kteří mají ve stravě více vitamínu D. Měli také vyšší hladinu testosteronu. 

Tento fakt může také vysvětlovat a potvrzovat výsledky další studie, která byla publikována v Medicine and Science in Sports and Exercise. V této studii se uvádí, že muži i ženy s vyšší hladinou vitamínu D v krvi, měli vyšší silové výkony v horní i dolní polovině těla. A to oproti skupině cvičenců, která se účastnila testu také, ale namísto vitamínu D brala neúčinné placebo. Z toho plyne, že pokud chcete budovat sílu, nezapomínejte i na dodávku vitamínu D. 
 
Právě zimní období je kritické pro nedostatek vitamínu D. Myslete tedy na suplementaci hlavně v tomto období tak, aby nedocházelo k padání hladiny vašeho testosteronu. 
 
Dostaňte do stravy více vitamínu D: Olej z tresčích jater, sleď, losos, sardinky, makrely, vejce
 
 

Dýňová semínka

Dýňová semínka - tato svačina našich babiček je velmi výhodnou potravinou i pro budování svalové hmoty. Obsahují vysokou dávku zinku - minerální látky, která se podílí na mnoha enzymatických funkcích našeho organismu, a to včetně těch, které se podílejí na produkci testosteronu. Není tedy žádným překvapením, že nedávné studie potvrdily, že muži, kteří konzumovali méně zinku, měli také nižší hladinu testosteronu. 

Zařaďte dýňová semínka do svého jídelníčku, a to velmi jednoduchou metodou. Dejte si je do svých ranních vloček, přidejte je do salátu při obědě, a večer je uzobávejte při odpočinku. Myslete ale také na to, že tato semínka obsahují poměrně vysoké množství tuku. 
 
Dostaňte do stravy více zinku: Ústřice, krabí maso, krůtí a kuřecí, pšeničné klíčky, sezamová semínka, kešu oříšky, čočka
 
 

Kokos

Tento ořech znovu objevený paleo stravou je výhodný nejen pro zachování vzpomínek z dovolené v tropech, ale také pro udržení vaší hladiny testosteronu na vysoké úrovni. Kokos obsahuje vysoký podíl nasycených tuků, které hrají klíčovou roli v syntéze testosteronu. 

Ve studii zveřejněné v The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism se uvádí, že muži, kteří přešli z diety s vysokým podílem nasycených tuků (13 %) na dietu s nízkým podílem nasycených tuků (5 %), snížili také svoji přirozenou hladinu testosteronu. Zaznamenali tedy výrazný pokles. 
 
Tímto samozřejmě neradíme, abyste se začali od rána do večera "cpát" máslem. Nicméně se můžete pohybovat až na hladině 10% energetického příjmu právě z nasycených tuků. Toto množství vám může pomoci v produkci testosteronu. 
 
Dostaňte do stravy více nasycených tuků: kokos, máslo, vysokoprocentní čokoláda
 
 

Pšeničné otruby

Kdo by si v dnešní době, kdy se vezeme na módní vlně vynechání lepku ze stravy, mohl myslet, že pšeničné otruby mohou navýšit hladinu testosteronu. Je tomu opravdu tak. Na vlákninu bohaté pšeničné otruby napomáhají zvýšit množství hořčíku v naší stravě, a tím také hladiny testosteronu. Právě tento fakt potvrdila studie provedená v Turecku. Tato studie nepotvrdila pouze to, že zvýšení příjmu hořčíku vedlo k vyšší hladině testosteronu, ale také, že k navýšení došlo nejvíce u intenzivně trénujících sportovců. 

Hořčík je velmi důležitou minerální látkou, pro mnoho biochemických reakcí v našem těle. Dá se předpokládat, že syntéza testosteronu bude jednou z nich. Zařaďte pšeničné otruby do své stravy, a to ráno po probuzení a během dne. 
 
Dostaňte do stravy více hořčíku: Kakaový prášek, mandle, celá zrna, ovesné otruby, slunečnicová semínka, arašídové máslo, fazole
 

Sýr Ricotta

Tento sýr, který je velmi často přísadou do "slepování" lasagní, je také velmi výhodným potravinovým zdrojem syrovátky. Syrovátková bílkovina je bohatá na větvené aminokyseliny, které hrají důležitou a doslova klíčovou roli v blokování stresového hormonu kortizolu. Právě jeho nadměrný výskyt v organismu může způsobit sníženou produkci testosteronu. To potvrzují i vědecké studie, které sledovaly vliv suplementace syrovátkovou bílkovinou před výkonem a vyplavení kortizolu. Skupina cvičenců, která pila protein před výkonem, měla nižší hladinu kortizolu během cvičení. 

Dostaňte do své stravy více syrovátky: sýr ricotta, syrovátkový protein, jogurt, kefír
 

Jahody

Tyto letní červené plody jsou jedním z nejlepších zdrojů vitamínu C. Tento silný antioxidant hraje jednu z důležitých rolí ve snížení produkce kortizolu během cvičení. Jak jste již pochopili z předchozího textu, tento hormon může nabourávat vaše snahy o co nejvyšší hladinu testosteronu. 

Kortizol je katabolický hormon, který se produkuje v nadledvinkách při intenzivní svalové práci. Naneštěstí soutěží s testosteronem, takže vysoké hladiny kortizolu můžou vytlačovat testosteron a omezovat jeho anabolické účinky. 
 
Dostaňte do své stravy více vitamínu C: jahody, kiwi, citrusové plody, rajčata, brokolice
 
Pokud se snažíte být ve fitness úspěšní, bude vaše hladina testosteronu jednou z rozhodujících věcí, které budete sledovat. Snažte se ji držet na co nejvyšší, ale stále přirozené úrovni. 
Kefír: kyselý probiotický zázrak
Kefír: kyselý probiotický zázrak
Etymologie slova kefír vás zavede až k tureckému slovu „keyif“, jež označuje „dobrý pocit“, který máte po jeho pití zažívat. A přesně o tom referuje i tento článek; představí základní informace, benefity pro zdraví i kefírová zrna, díky nimž máte možnost vytvoření svého domácího výrobku!
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.
Nealkoholické pivo: v čem je zdravé a na co si dát pozor?
Nealkoholické pivo: v čem je zdravé a na co si dát pozor?
Nealkoholické pivo si získává stále větší popularitu. Jaký má vliv na lidské zdraví?