7 důvodů proč nemůžu zhubnout

Jan Caha
Jan Caha 9. 3. 2016
Líbí se mi Komentáře Uložit článek
7 důvodů proč nemůžu zhubnout

Hubnutí je věčné téma a stejné to bude i dnes, kdy se budeme snažit odhalit nejčastější příčiny toho, proč se nám nedaří zhubnout. Kde tedy hledat příčinu neschopnosti zhubnout?

Tato otázka trápí dnes a denně stále více a více lidí, kteří sledují svou postavu a výkonnost a chtějí se přiblížit svému ideálnímu vzezření, na něž by konečně mohli být dostatečně pyšní. Takové, které by se zkrátka dalo označit za vysněné. Proč se nemůžete přiblížit postavě, kterou byste chtěli? Proč nemůžete zhubnout?

1/ Nevhodný příjem energie

Vaše tělo pracuje na energii, kterou mu poskytujete a kterou každý den musí zpracovávat. Pokud dáváte tělu více energie, než v daný den potřebuje, dáváte mu signál, že si tuto energii může uložit na časy, kdy by náhodou energie mohlo být méně. Nárůst tukové hmotnosti můžeme také chápat jako adaptační mechanismus, jímž se naše tělo snaží nastavit svou energetickou hladinu pro vyživení vyššího množství tělesné hmoty. Jednoduše – pokud přijímáte více energie, než vydáte, zákonitě ji ukládáte, a to nejsnáze do tukových zásob.

2/ Nevhodné časové rozložení energie

Nejen množství energie ovlivňuje vaši postavu. Energie nemusí být ani zdaleka mnoho, nicméně pokud ji budete přijímat nárazově (tj. určitou část dne budete hladovět a další se zase nacpávat), dáváte opět svému tělu signál: „Pozor, nyní si energii ulož, poté přijde zase hlad."

3/ Nevhodný příjem jednotlivých makroživin

Vše není pouze o energii, ale také o tom, jak je do jednotlivých makroživin rozložená. Přeci jen je rozdíl, jestli budete konzumovat 10 000 kJ pouze z tuku, anebo jestli budete konzumovat smíšenou stravu. Pokud to přežije váš trávící systém a játra, tak to jistě ovlivní vaši postavu. Ideálním rozložením by tedy mohl být trojpoměr živin nastavený na 25% tuku, 25% bílkovin a 50% sacharidů z celkového denního energetického příjmu.

7 důvodů proč nemůžu zhubnout
obrázek z blog.unicasport.com

4/ Nevhodné pohybové návyky

Na jedné straně rovnice stojí příjem, na druhé pak výdej. Můžete hezky přijímat adekvátní množství kalorií, ale pokud se nebudete hýbat, nezvýšíte oxidaci mastných kyselin a vaše tělo se nevymaní z komfortní zóny, ve které si vesele spaluje krevní cukr a sem tam nějakou mastnou kyselinu. Jednoduše musíte zvýšit svou pohybovou snahu a dostat své pohybové návyky na hranici alespoň tří tréninkových jednotek týdně po dobu 45 minut.

5/ Zpomalený metabolismus

Adaptace metabolismu je věcí, se kterou musíte vždy počítat. Váš metabolismus není stroj, nýbrž dokonalý nástroj adaptace.
Nebudete-li mu dávat dostatek energie, sníží svou rychlost a vy nebudete tolik spalovat. Pokud tedy již nyní máte sníženou rychlost metabolismu, zapracujte nejprve na jejím pozvolném zvýšení a až následně se snažte o snížení procenta tukové hmoty. Adaptace metabolismu je důvodem, proč někteří jedinci s poruchou příjmu potravy dokáží přežít na jednom jablku a jogurtu denně. Trénujte tedy svůj metabolismus.

7 důvodů proč nemůžu zhubnout
obrázek z wallpapersafari.com

6/ Hormonální dysbalance

Hormonální dysbalance jsou jednou z velmi častých příčin neúspěchu při hubnutí a snaze o snížení tukové hmoty. Tento problém již obtížně ovlivníte sami, vyhledejte tedy při náznacích odborníka, který především dokáže poruchu odhalit a napomoci s jejím léčením či řešením. Možná to bude znít trochu tvrdě, ale hormonální dysbalance je také jednou z velmi často nepochopených veličin. Ne každý jí trpí, proto se nevymlouvejte na to, že máte tloušťku danou „prostě geneticky" a jděte po faktech.

7/ Nedokonalá funkčnost trávící soustavy

Ta bude častěji souviset spíše s neschopností přibrat, nicméně může fungovat i naopak. Kvůli nefunkčnosti trávící soustavy nemusíte být schopni vybudovat tolik svalové hmoty a může se stát, že nebudete schopni ani přijmout tolik energie. Vaše tělo si ji bude šetřit a vy budete tloustnout. Toto opět patří do rukou odborníkovi.

Příčin nemožnosti zhubnout může být opravdu mnoho. Snažte se najít tu pravou a pracovat na jejím odstranění. Jistě se vám to podaří. 

Přidej se k 40 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek