7 důvodů proč nemůžu zhubnout

9. 3. 2016
Komentáře
7 důvodů proč nemůžu zhubnout
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Hubnutí je věčné téma a stejné to bude i dnes, kdy se budeme snažit odhalit nejčastější příčiny toho, proč se nám nedaří zhubnout. Kde tedy hledat příčinu neschopnosti zhubnout?

Tato otázka trápí dnes a denně stále více a více lidí, kteří sledují svou postavu a výkonnost a chtějí se přiblížit svému ideálnímu vzezření, na něž by konečně mohli být dostatečně pyšní. Takové, které by se zkrátka dalo označit za vysněné. Proč se nemůžete přiblížit postavě, kterou byste chtěli? Proč nemůžete zhubnout?

1/ Nevhodný příjem energie

Vaše tělo pracuje na energii, kterou mu poskytujete a kterou každý den musí zpracovávat. Pokud dáváte tělu více energie, než v daný den potřebuje, dáváte mu signál, že si tuto energii může uložit na časy, kdy by náhodou energie mohlo být méně. Nárůst tukové hmotnosti můžeme také chápat jako adaptační mechanismus, jímž se naše tělo snaží nastavit svou energetickou hladinu pro vyživení vyššího množství tělesné hmoty. Jednoduše – pokud přijímáte více energie, než vydáte, zákonitě ji ukládáte, a to nejsnáze do tukových zásob.

2/ Nevhodné časové rozložení energie

Nejen množství energie ovlivňuje vaši postavu. Energie nemusí být ani zdaleka mnoho, nicméně pokud ji budete přijímat nárazově (tj. určitou část dne budete hladovět a další se zase nacpávat), dáváte opět svému tělu signál: „Pozor, nyní si energii ulož, poté přijde zase hlad."

3/ Nevhodný příjem jednotlivých makroživin

Vše není pouze o energii, ale také o tom, jak je do jednotlivých makroživin rozložená. Přeci jen je rozdíl, jestli budete konzumovat 10 000 kJ pouze z tuku, anebo jestli budete konzumovat smíšenou stravu. Pokud to přežije váš trávící systém a játra, tak to jistě ovlivní vaši postavu. Ideálním rozložením by tedy mohl být trojpoměr živin nastavený na 25% tuku, 25% bílkovin a 50% sacharidů z celkového denního energetického příjmu.

7 důvodů proč nemůžu zhubnout
obrázek z blog.unicasport.com

4/ Nevhodné pohybové návyky

Na jedné straně rovnice stojí příjem, na druhé pak výdej. Můžete hezky přijímat adekvátní množství kalorií, ale pokud se nebudete hýbat, nezvýšíte oxidaci mastných kyselin a vaše tělo se nevymaní z komfortní zóny, ve které si vesele spaluje krevní cukr a sem tam nějakou mastnou kyselinu. Jednoduše musíte zvýšit svou pohybovou snahu a dostat své pohybové návyky na hranici alespoň tří tréninkových jednotek týdně po dobu 45 minut.

5/ Zpomalený metabolismus

Adaptace metabolismu je věcí, se kterou musíte vždy počítat. Váš metabolismus není stroj, nýbrž dokonalý nástroj adaptace.
Nebudete‑li mu dávat dostatek energie, sníží svou rychlost a vy nebudete tolik spalovat. Pokud tedy již nyní máte sníženou rychlost metabolismu, zapracujte nejprve na jejím pozvolném zvýšení a až následně se snažte o snížení procenta tukové hmoty. Adaptace metabolismu je důvodem, proč někteří jedinci s poruchou příjmu potravy dokáží přežít na jednom jablku a jogurtu denně. Trénujte tedy svůj metabolismus.

7 důvodů proč nemůžu zhubnout
obrázek z wallpapersafari.com

6/ Hormonální dysbalance

Hormonální dysbalance jsou jednou z velmi častých příčin neúspěchu při hubnutí a snaze o snížení tukové hmoty. Tento problém již obtížně ovlivníte sami, vyhledejte tedy při náznacích odborníka, který především dokáže poruchu odhalit a napomoci s jejím léčením či řešením. Možná to bude znít trochu tvrdě, ale hormonální dysbalance je také jednou z velmi často nepochopených veličin. Ne každý jí trpí, proto se nevymlouvejte na to, že máte tloušťku danou „prostě geneticky" a jděte po faktech.

7/ Nedokonalá funkčnost trávící soustavy

Ta bude častěji souviset spíše s neschopností přibrat, nicméně může fungovat i naopak. Kvůli nefunkčnosti trávící soustavy nemusíte být schopni vybudovat tolik svalové hmoty a může se stát, že nebudete schopni ani přijmout tolik energie. Vaše tělo si ji bude šetřit a vy budete tloustnout. Toto opět patří do rukou odborníkovi.

Příčin nemožnosti zhubnout může být opravdu mnoho. Snažte se najít tu pravou a pracovat na jejím odstranění. Jistě se vám to podaří. 

Proč stojí za to vystoupit z komfortní zóny?
Proč stojí za to vystoupit z komfortní zóny?
Naše komfortní zóna je pohodlné a bezpečné místo, kde se nemusíme ničeho bát. Bohužel ho však obloukem míjejí všechny zajímavé příležitosti, díky kterým se můžeme zlepšovat. Proč stojí za to občas komfortní zónu opustit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Železa v těle moc nemáme, i přesto je pro fungování organismu nepostradatelné. Jaké funkce v těle železo plní a z jakých potravin jej nejlépe doplníme?
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.