7 tipů, co dělat, když se váha při hubnutí zastaví

Komentáře
7 tipů, co dělat, když se váha při hubnutí zastaví
obrázek z freepik.com
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Každé správné hubnutí má tři fáze:

  • Fáze nadšení = Každý den vařím zdravá jídla, cvičení mě baví, kilogramy letí dolů.

  • Fáze reality = Občas mi ulítne nějaká ta tyčinka, cvičení se snažím dodržovat, váha jde dolů silou vůle.

  • Fáze demotivace = Tyčinka stále ulítává, cvičení mě přestalo bavit, váha se nehne.

Jestli to máš podobně, neboj, je to úplně normální. Důležité je, aby další fáze nepřešla v rezignaci a ve zpětné nabírání na váze, ale aby spíše znamenala nový impulz pro tvé další pokroky. V následujících 7 tipech ti pomůžeme najít způsob, jak toho dosáhnout.

1. Snaž se každý den spát alespoň 6, lépe však 7–9 hodin

Selský rozum mi říká: „Když spím, tak se nehýbu, takže nevydávám kalorie = nehubnu.“ No, v tomto případě bychom spíš měli poslechnout kvalitní studie, které se podobnými tématy zabývaly.

Spánek a odpočinek jsou pro hubnutí zcela klíčové. Při nedostatku spánku tělo přechází do úsporného režimu, ve kterém šetří energii, následkem čehož organismus snižuje klidový metabolický výdej. Probdělé noci dále doprovází výchylky v hladinách hormonů leptinu a ghrelinu, které také ovlivňují náš hlad, chutě na sladké a celkový pocit nasycení po jídle. Nevyspalost jde tak ruku v ruce s častějšími chutěmi na kalorické potraviny, což navíc ještě zhoršuje zvýšená hladina stresového hormonu kortizolu, který je často spojován s přibíráním na váze – v redukční dietě proto žádná sláva.

Spi každý den naspat alespoň 6, lépe však okolo 7–9 hodin, nezapomínej si vytvořit také čas pro sebe, ve kterém pořádně zrelaxuješ a dopřeješ si aktivní odpočinek.

2. Vyřaď, nebo alespoň omez konzumaci alkoholických nápojů

Konzumace alkoholu patří po stránce zasycení mezi nejzbytečnější energetický příjem, který za den běžně přijímáš. Alkohol nedodá totiž tělu nic potřebného, nezasytí (spíše naopak – často po něm máme spíše větší hlad a chutě na nezdravá jídla a kalorické pochutiny), a navíc může zcela pokazit tvou snahu o redukci hmotnosti. Každý gram alkoholu znamená pro tělo 7,1 kcal energetického příjmu, takže se není čemu divit, že je jeho konzumace často spojována s přibíráním na váze.

Za každý kousek plzeňského zlata si můžeš připsat asi 210 kcal, dvě deci červeného vína jsou na tom o trochu lépe, každou sklenku doprovází vedle dobré nálady asi 158 kcal. Pokud se ručička na váze zastavila dvě kila nad tvým vysněným cílem, dej si měsíc bez alkoholu. Podpoříš své zdraví, a navíc tu ručičku možná konečně rozhýbeš!

[Instagram]

3. Cílem tvého snažení je ztrácet tuk, ne svaly

Snaž se svalovou hmotu na těle udržet, co to jde, ne ji zbytečně ztrácet společně s ubývajícím tukem. Svalová hmota ti totiž pomáhá udržovat rychlý metabolismus a spalovat více kalorií (je asi třikrát energeticky náročnější oproti tukové tkáni), zároveň ale tvoří zpevněnou a vytvarovanou postavu. Takže jestli ti nejde jen o číslo na váze, ale především o to dobře vypadat, budou se ti svaly ještě hodit.

Svaly nejlépe udržíš pomocí silového tréninku, nejlépe proto uděláš, pokud tvé kroky alespoň 1–2krát do týdne zamíří do posilovny. Neboj se závaží ani činek – to jsou totiž tví nejlepší strážci svalové hmoty.

Pomůže ti také příjem kvalitních bílkovin, proto se zaměř na to, aby každý tvůj den doprovázel příjem asi 1,6–2,4 g bílkovin na 1 kg váhy (pro cvičící osobu vážící 60 kg asi 96–144 g bílkovin denně, nejlépe v několika dávkách). Pokud necvičíš a nesportuješ, vystačíš si s příjmem 1,2–1,6 g bílkovin na 1 kg váhy.

4. Pocit sytosti podpoříš dostatečným příjmem vlákniny

Vláknina má pro organismus řadu zdravotních benefitů a zároveň zpomaluje celý proces trávení, takže pocit sytosti bude trvat delší dobu a pravděpodobně také tvé další jídlo bude o trochu menší.

Ve stravě by ti neměla chybět jak nerozpustná vláknina (ořechy, otruby, celozrnné obilniny, slupky od ovoce a zeleniny), tak vláknina rozpustná (luštěniny, brambory, ovoce či ovesné vločky).

Podle výpočtů ze studie Baera je možné zvýšením příjmu vlákniny z původních 18 g (průměrný příjem u dospělých jedinců v USA) na 36 g docílit sníženého vstřebání makroživin v rozsahu 129 kcal (540 kJ). Zároveň některé studie ukazují, že rozpustná vláknina nám s hubnutím pomůže ještě o trochu více než vláknina nerozpustná.

Vlákninu najdeš především v přirozených potravinách, dobrým zdrojem jsou různé druhy ovoce, zeleniny, ořechů nebo luštěnin.

5. Přenastav si příjem makroživin a buď flexibilní

Váha jde dolů jako po másle, až se nakonec zastaví a nehne se ani o gram. Poznáváš se v tom? To je zcela normální – tvůj klidový metabolický výdej se totiž s nižší hmotností snížil, tvoje tělo je úspornější, a tak si vystačí s menší dodávkou energie. Něco podobného rádi slyšíme při koupi nové úsporné pračky, horší už to je při redukční dietě.

Nedá se nic dělat, budeš muset v jídle ubrat nebo přidat na pohybu. Nejlépe uděláš, pokud ubereš rovnoměrně ze sacharidů a z tuků (tučné mléčné výrobky, tučné maso, cukrovinky, pečivo, přílohy apod.), naopak příjem bílkovin nech stále zvýšený. Bílkoviny totiž budeš potřebovat pro udržení svalové hmoty, navíc mají vysoký termický efekt, tzn. jejich trávení a zpracování je podstatně energeticky náročnější oproti jiným makroživinám. Pokud ale při relativně aktivním způsobu života držíš hmotnost na příjmu energie jen o něco málo vyšším, než je hodnota bazálního metabolismu (zhruba 1,15 x BMR), další hubnutí aktuálně není dobrým nápadem a spíš je čas na jídle lehce přidat. Může to být zhruba o 50–100 kcal týdně a kontrolovat si každé 2 týdny tělesnou hmotnost, zda nenabíráš.

7 tipů, co dělat, když se váha při hubnutí zastaví

6. Měj na paměti, že kalorie ze svačinek a večerních pochutin se také počítají

Pravidlo č. 1 neúspěšných dietářek zní: „Co sním po cestě z práce, to se nepočítá.“ Hned po něm následuje pravidlo: „Co si nepamatuju, to se nestalo.“ Bohužel, tělo se těmito pravidly neřídí, a tak do tvého energetického příjmu směle připočte Snickersku snědenou cestou z práce, nezapomene ani na to frapuccino vypité při setkání s kamarádkou a samozřejmě si zapamatovalo i chipsy, které se v tobě ztratily po druhé láhvi vína.

Ber to ale z té lepší stránky. Pokud se poznáváš v těchto „kalorických bombách“, už jenom jejich částečné omezení ti otevírá mnoho možností, jak hubnutí opět restartovat. Nebudeš se muset omezovat při obědech a budeš si moct dovolit i tu velkou večeři, kterou si dopřáváš po náročném dni – jen ty pochutiny zkus trochu omezit na nejnutnější minimum a kila půjdou zase dolů.

7. Nezapomínej na dostatečný pitný režim

Pokud se ti teď před očima zjevila Coca‑Cola a podobné cukrem slazené limonády, tak to není úplně to, o čem je řeč (vždyť v jednom litru koly najdeš asi 450 kcal, to už odpovídá jednomu obědu). Základem pitného režimu by měly být spíše neslazené čaje a zejména čistá voda. To se sice dnes píše na každém rohu, ovšem mnoho lidí tomu nevěnuje dostatečnou pozornost. Možná, že kdyby se psalo i o tom, že dostatečný pitný režim dokáže podpořit hubnutí, bylo by to jinak.

Pokud pijete vodu o pokojové teplotě, tělo ji ohřívá na teplotu okolo 37 °C, což samozřejmě vyžaduje určité množství energie. Za příjem vody zkrátka tělo platí, podle studie Boschmanna et al. je to asi 400 kJ za každé 2 litry tekutin. Zároveň bylo zjištěno, že příjem 500 ml tekutin dokázal zvýšit hodnotu klidového metabolismu o 30 % po dobu asi 30–40 minut.

Cílem není pít jako velbloud, aby tělo pálilo energii zbytečně – tím je možné si taky ublížit. Pitný režim bychom však neměli přehlížet, za den bychom se měli přiblížit dávce asi 30–45 ml tekutin na 1 kg hmotnosti (pro osobu s hmotností 60 kg je to za den asi 1,8–2,7 litru tekutin).  

[Instagram]

Co si z toho vzít?

Zkus se zaměřit alespoň na některé body a uvidíš, že změny se dříve či později dostaví. Dodržuješ do puntíku všechny zmíněné tipy, a i přesto se váha nechce pohnout ani o gram? Potom se zamysli, jestli náhodou tvé cíle nejsou zcela z říše snů. Postavy modelek, fitness trenérek a instagramových královen jsou sice často přitažlivé, je třeba si ovšem uvědomit, že jejich postava je současně jejich zaměstnání. Normální a přirozené procento tuku je totiž často úplně někde jinde.

Nastav si reálné cíle, zaměř se na překonávání především svých výsledků a nenech se vyvést z míry famózními postavami přenášenými prostřednictvím sociálních médií. Postavy jsou to sice často parádní a jako motivace určitě sloužit mohou, ale upínání se k jejich dosažení často vede pouze ke zbytečnému zklamání. 

Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat
Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat
Spánek je pro nás velmi důležitý, a to nejen kvůli tomu, aby jste kvalitně regenerovali, ale také proto, abyste mohli pracovat a manipulovat se svojí hmotností. Jak na to?
Chutě a hlad. Znáte těchto 5 tipů, jak porazit největší nepřátele hubnutí?
Chutě a hlad. Znáte těchto 5 tipů, jak porazit největší nepřátele hubnutí?
Existuje několik cest, kterými můžeme hlad a chutě během shazování minimalizovat, a tím pádem si redukci tuku o něco usnadnit. Právě těm se budeme věnovat a na pěti základní tipech si ukážeme, jak je porazit.
Pivo: Roste po něm pupek a snižuje hladinu testosteronu?
Pivo: Roste po něm pupek a snižuje hladinu testosteronu?
Po pivu prý rostou prsa, břicho a snižuje hladinu testosteronu! Jsou tyto pověsti pravdivé a měli bychom se pivu vyhýbat velkým obloukem, nebo nám občas jedno pivo v tomto ohledu neuškodí? Také se dozvíte, jak se podepisuje konzumace alkoholu na našich výkonech ve fitku!
Dělá pivo opravdu hezká těla? Jak odpovídá tělo sportovce na konzumaci alkoholu
Dělá pivo opravdu hezká těla? Jak odpovídá tělo sportovce na konzumaci alkoholu
Pít, či nepít. To je dilema, kterému jsme vystaveni v teplých letních dnech snad všichni. Je však možné dopřát si půllitr vychlazeného piva, skleničku vinného střiku či plechovku piva ovocného a přitom nepřibírat, nebo dokonce hubnout?
Jak zjistit procento tuku v těle?
Jak zjistit procento tuku v těle?
Procento podkožního tuku je jedním z ukazatelů, které prozradí mnoho o našem fyzickém stavu a tělesné kondici. Jak ho přesně zjistit?
10 jednoduchých tipů, jak jíst více vlákniny, být zdravější a snadněji hubnout
10 jednoduchých tipů, jak jíst více vlákniny, být zdravější a snadněji hubnout
Chutě na sladké, kručící žaludek nebo zažívací problémy signalizují, že je s vaším tělem něco v nepořádku. Může to být právě nedostatek vlákniny, který zmíněné neduhy způsobuje. Poradíme vám, jak tuto chybu napravit.
Kolik vody denně musíme vypít?
Kolik vody denně musíme vypít?
Jedni tvrdí, že pitný režim je základ a druzí jsou přesvědčeni, že je to jakási podivná "lobby". Kde je tedy pravda? Má, nebo nemá pitný režim svá opodstatnění?
Ideální procento tělesného tuku: Kdy začít hubnout, a kdy je čas přibrat?
Ideální procento tělesného tuku: Kdy začít hubnout, a kdy je čas přibrat?
Dokonale vypracované postavy s minimálním množství tělesného tuku vidíme všude kolem nás. Navozují ale pocit, že by tak měl vypadat každý, kdo zdravě jí a hýbe se. Je ale zdravé mít tak nízké procento tuku? A kolik je tedy tak akorát?
10 netradičních zdrojů bílkovin pro pestrý jídelníček. Znáte je všechny?
10 netradičních zdrojů bílkovin pro pestrý jídelníček. Znáte je všechny?
Zapomeňte na nudu, na talíři je důležitá pestrost! Kuřecí s kuřecím je minulostí, seznamte se s 10 lahodnými zdroji bílkovin, které osvěží váš jídelníček a uspokojí vaše po bílkovinách lačnivé svaly.
Nedostatek spánku: Jaké jsou projevy, když tělu nedopřáváme odpočinek?
Nedostatek spánku: Jaké jsou projevy, když tělu nedopřáváme odpočinek?
Máte spoustu práce, povinností a kromě toho potřebujete před spaním stihnout nejnovější epizodu oblíbeného seriálu? Jak nedostatek spánku ovlivňuje vaše zdraví, se dočtete v dnešním článku.
Makroživiny - zdroj životní energie
Makroživiny - zdroj životní energie
Z potravin dostáváme do těla nepřeberné množství nejrůznějších látek, z nichž nejvýznamnější část tvoří makroživiny. Mezi základní makroživiny patří takové látky, které konzumujeme ve velkém množství a které zároveň tělo vyživují a dodávají mu energii. Mluvíme‑li o základních makroživinách, myslíme tím zpravidla bílkoviny (proteiny), sacharidy a tuky (lipidy). V tomto článku si jednotlivé makroživiny rozebereme více do detailu a zmíníme jejich základní význam ve výživě jak sportovců, tak běžné
3 rady, jak snížit hladinu kortizolu a stresu pro lepší tréninkové i dietní výsledky
3 rady, jak snížit hladinu kortizolu a stresu pro lepší tréninkové i dietní výsledky
Kortizol a míra stresu velmi ovlivňuje výsledky vaší práce nejen ve fitness centru, ale také u jídelního stolu. Co všechno byste měli a mohli dělat pro to, abyste měli kortizolu méně? Jak ho ovlivňuje délka tréninku, výživový stav nebo volba potravin? A hraje v jeho případě roli i spánková deprivace?
Proč tloustnu na zdravé stravě? Objev rozdíl mezi zdravou a dietní potravinou
Proč tloustnu na zdravé stravě? Objev rozdíl mezi zdravou a dietní potravinou
Že je potravina zdravá, ještě neznamená, že jí můžeme sníst, kolik chceme. A co je vlastně zdravá a dietní potravina?
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Všichni chceme být produktivní, ale den je nám krátký. Jako nejlepší řešení se zdá obětovat pár hodin spánku. Je to ale dobrý nápad? Co když si naopak škodíme? Přečtěte si, jak může deficit spánku působit na naše zdraví, stravování nebo hubnutí!