Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Vysoký cholesterol

Jan Caha
Jan Caha 11. 4. 2010
Vysoký cholesterol

Mluvíme-li o onemocněních spojených s hladinou cholesterolu, jako první nám vyjde na zřetel vysoký cholesterol. Jak ho měřit, jak se mu bránit a jak vlastně vysoký cholesterol a stav s ním spojený vypadá? Pojďme se na něj podívat blíže.

Vysoky cholesterolMálo kdo zná hladinu svého cholesterolu. Zeptám se vás tedy přímo. Znáte své aktuální koncentrace cholesterolu a ostatních tuků v krvi? Víte jaké jsou normální hodnoty? Měli byste, protože zvýšená hladina cholesteroluaporuchy metabolismu dalších tuků jsou onemocněními hromadného výskytu a postihují čím dál více lidí. Představují jeden z nejrizikovějších faktorů aterosklerózy (onemocnění cév) a jejích komplikací, například srdečního infarktu, cévní mozkové příhody nebo nedokrevnosti dolních končetin. Hlavním problémem je, že poruchy metabolismu tuků nebolí a nic vás tedy nenutí je řešit. Jedná se však o klid před cholesterolovou bouří.

Jaké je správná hladina cholesterolu a kdy už začíná vysoký či zvýšený cholesterol? Za zvýšenou hladinu cholesterolu (hypercholesterolémii) považujeme koncentraci v krvi vyšší než 5 mmol/l. Tímto názvem se často myslí nejen porucha metabolismu cholesterolu, ale také zvýšená hladina ostatních tuků v krvi- hlavně triglyceridů(triacylglycerolů) (nad 2 mmol/l) nebo LDL cholesterolu – low density lipoprotein cholesterol, ten zlý.  (nad 3 mmol/l).

Tuky v krvi kolují ve formě lipoproteinů. V těchto částicích jsou tuky vázané na bílkoviny. Existuje několik druhů lipoproteinů. Některé transportují tuky, především cholesterol, z cév do jater. Tam je využíván pro tvorbu důležitých látek. Cholesterol v těchto částicích se nazývá HDL cholesterol. Je to „hodný“ cholesterol, kterého bychom měli mít nad 1 mmol/l. Naopak z jater do cév nesou lipoproteiny LDL cholesterol, který se dobře a snadno usazuje v cévách. Důsledkem tohoto procesu je zužování cév – ateroskleróza.

Příčiny vysoké hladiny cholesterolu

Většina zvýšení hladiny cholesterolu je geneticky podmíněných, to však neznamená, že se jim zcela poddáme. K jejich rozvinutí dochází většinou až pod vlivem vnějšího prostředí. Hlavními příčinami jsou nezdravý životní styl spojený s přejídáním se, konzumací tučných a na cholesterol bohatých potravin, obezitě, nesprávné skladbě našeho jídelníčku nebo fyzické neaktivitě. Velký vliv má také kouření a alkoholismus.

Vysoký cholesterol může být také důsledkem jiného onemocnění, které zasahuje do metabolismu tuků. Jedná se například o některá onemocnění ledvin, jater, štítné žlázy, o cukrovku a další. Může jít i o důsledek nadměrné konzumace alkoholu nebo užívání některých léků (např. kortikoidů, diuretik atd.)

Příznaky vysoké hladiny cholesterolu

Cholesterol hodnotyHlavním problémem je, že zvýšená hladina cholesterolu a jiných tuků většinou nebolí ani se jinak neprojevuje. Dá se zjistit pouze vyšetřením krve u vašeho lékaře. Takže můžete mít vysoké hladiny tuků v krvi řadu let, aniž byste o tom věděli. Nechte se tedy vyšetřit a zkontrolovat si svoji hladinu cholesterolu.

 Některé typy onemocnění se mohou projevovat na kůži. Můžete si všimnout šlachových nebo kožních hrbolků na hýždích, nad klouby nebo šlachami rukou nebo nohou, hrbolků na očních víčkách nebo šedobílého prstence okolo oční duhovky. Některá onemocnění se mohou ohlásit akutním zánětem slinivky břišní, velmi bolestivým onemocněním břicha, které nemocného jistě dovede k lékaři a do nemocnice.

Vysoká hladina cholesterolu se projeví po delší době až nečekanými komplikacemi. Je to hlavně urychlené zanášení cév cholesterolem- ateroskleróza. U některých vzácnějších dědičných hyperlipoproteinémií dochází k projevům aterosklerózy formou akutního srdečního infarktu již u dětí!! Ateroskleróza představuje dále riziko cévní mozkové příhody a ischemické choroby dolních končetin (nedokrevnost končetin). Většinou se ale na zvýšené hladiny cholesterolu a triglyceridů přijde při náhodném vyšetření krve, např. při preventivní prohlídce nebo předoperačním vyšetření.

Léčba vysoké hladiny cholesterolu

CholesterolPokud již máte zvýšenou hladinu cholesterolu je nutná lěčba. Ve většině případů se zahajujeme úpravou diety (stravovacích zvyklostí) a zvýšením fyzické aktivity. Hlavní dietní zásady jsou obdobné, jaké jsou doporučovány pro prevenci a léčbu pacientů s cukrovkou 2.typu, obezitou nebo hypertenzí. Pokud tedy tuto dietu dodržujete, tak snižujete riziko vzniku všech těchto nemocí. V případě, že máte nadváhu nebo jste dokonce obézní, tak je třeba tělesnou hmotnost redukovat, především snížením příjmu energie v potravě. Všichni pacienti s vyšší hladinou cholesterolu a triglyceridů by měli snížit obsah tuků, které jsou v naší populaci konzumovány v nadměrném množství, a to pod hladinu 30%.

Z dalších režimových opatření je důležitá pravidelná fyzická aktivita. Ideální je aerobní cvičení (chůze, plavání, cyklistika) 2-3x týdně alespoň 30 minut! Pokud kouříte, tak byste měli přestat. Léčba léky se zahajuje, pokud po 3-6 měsících nedojde ke snížení hladiny cholesterolu a tuků v krvi. Patříte-li mezi velmi rizikovou skupinu vzniku aterosklerózy, pak lékař nejspíše zvolí léčbu léky hned od začátku. To ale neznamená, že byste neměli dodržovat dietu a přestat sportovat! Léky užívané k léčbě hyperlipoproteinémie se nazývají hypolipidemika.

Doufám, že vám tento článek, aspoň nastínil jak závažným problémem je vysoká hladina cholesterolu v krvi. Nepodceňujte tedy tuto bezbolestnou chorobu a nechte se co nejdříve vyšetřil lékařem na hladinu cholesterolu.

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________